Biotechnologia

sangwinik
Sangwinik
7 marca, 2022
epistemologia
Epistemologia
7 marca, 2022

Biotechnologia

Biotechnologia
Biotechnologia

Biotechnologia

Biotechnologia to niezwykle interesujący kierunek studiów. Rekomendowany jest przede wszystkim tym absolwentom szkół średnich, którzy odkryli w sobie miłość do biologii, chemii, matematyki, fizyki, a także nowoczesnych technologii.

Przedmioty na studiach

Rozszerzona matura z biologii i chemii z pewnością przygotuje przyszłego studenta do pogłębiania wiedzy. Podstawy ze szkoły średniej są niezbędne, aby pójść dalej. Na studiach przedmioty są już bardziej konkretne, zaawansowane, chociaż oczywiście przez pierwsze miesiące trzeba uczyć się rzeczy bardziej ogólnych.

Przykłady przedmiotów na studiach biotechnologicznych to:

  • inżynieria genetyczna,
  • inżynieria białek,
  • techniki analizy DNA,
  • aspekty prawne i etyczne związane z biotechnologią.

Czy te przedmioty są trudne? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przecież każdy człowiek jest inny, ma inne zainteresowania, inaczej przyswaja wiedzę. Nie bez powodu istnieje podział na humanistów i osoby, które lepiej odnajdują się w naukach ścisłych. Można powiedzieć, że biotechnologia to kierunek dla tej drugiej grupy, to znaczy dla pasjonatów nauk ścisłych. Osoba, która kiepsko radzi sobie z biologią, chemią, matematyką, fizyką, po prostu sobie nie poradzi albo będzie czuła się niezwykle zmęczona kolejnymi poprawkami.

Takie studia nie będą dla niej pasjonujące. Dlatego też wybór kierunku studiów jest niezwykle istotny. Trudno wycofać się nawet po zrozumieniu, że został popełniony błąd. Warto przyjrzeć się sobie i swoim ulubionym przedmiotom, ale ponad wszystko warto rozważyć, co człowiek planuje robić w przyszłości, jaka praca będzie dla niego odpowiednia, z czego będzie czerpał satysfakcję.

Biotechnologia
Biotechnologia

Profil studenta i absolwenta

Jaki powinien być ktoś, kto rozważa podjęcie studiów biotechnologicznych? Jakie cechy charakteru powinien mieć? Te studia nie należą do łatwych, zatem potrzebna będzie wytrwałość w dążeniu do celu, upór, niezłomność. Student biotechnologii musi być osobą ciekawą świata, która pasjonuje się nowoczesnymi technologiami.

Światem rządzi postęp. Rozwiązania sprzed kilkunastu lat nie są już stosowane, ponieważ wymyślono coś innego, lepszego. Teoria nauczana na studiach z pewnością przełoży się na praktykę.

Osoby, które nie są ciekawe nowości, nie poradzą sobie, nie będą dobrymi pracownikami. Rozwiązania stosowane od wielu lat muszą w końcu być zastąpione nowymi, bardziej innowacyjnymi, może bardziej ekologicznymi.

Student biotechnologii wiele godzin spędza nad książkami, w końcu jest to kierunek związany z medycyną. Osoby nieprzygotowane do wysiłku umysłowego powinny raczej wybrać inny kierunek. Nieraz pojawi się zwątpienie, brak czasu, brak energii. Warto wtedy pomyśleć o celu, o dyplomie, ale też o perspektywach pracy po ukończeniu tego kierunku.

Perspektywy zawodowe

Co można robić po ukończeniu tych studiów? Czy jest szansa na dobre zarobki? Oczywiście, że tak. Nic jednak nie zrobi się samo. Student musi od początku wykazywać aktywność, zaangażowanie, dawać znać otoczeniu, że chce się uczyć i zdobywać wiedzę oraz praktykę.

Uczelnie współpracują przecież z różnymi ośrodkami, więc można zrobić więcej niż obowiązkowe praktyki. Kariera absolwenta biotechnologii może mieć miejsce zarówno w Polsce, jak też za granicą. Różnego rodzaju uczelnie i instytuty badawcze czekają na najlepszych absolwentów. Podobnie laboratoria środowiskowe i diagnostyczne.

Absolwentów chętnie przyjmują także firmy farmaceutyczne oraz instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska. Zakłady spożywcze również chcą współpracować z osobami posiadającymi wiedzę w zakresie biotechnologii. Można także założyć swój własny biznes, uniezależniając się od innych pracodawców i samodzielnie, świadomie, od podstaw, kreując swoją karierę.

Medycyna i farmacja

Współczesna medycyna i farmacja nie mogłaby istnieć bez współpracy z biotechnologami. Badania procesów komórkowych, bardzo potrzebne w medycynie, to domena biotechnologów. Bez biotechnologów, ich wiedzy i kompetencji, trudno byłoby przeprowadzać różnego rodzaju medyczne eksperymenty. Podobnie, bez takich ekspertów, trudno byłoby wymyślać nowe lekarstwa na wiele chorób, które to lekarstwa są niezwykle potrzebne we współczesnym świecie.

Chociaż wydaje się, że dziś istnieją już leki na niemal wszystkie choroby, to potrzeba wymyślania nowych medykamentów jest olbrzymia. Chodzi przecież o to, aby dawać ludziom coraz większą wartość, aby leki miały jak najmniej skutków ubocznych i działały jak najbardziej skutecznie. Medycyna sprzed kilkudziesięciu lat i medycyna dziś są zupełnie różne.

Studentem biotechnologii powinna zostać osoba świadoma tego, że od jakości jej pracy zależą być może przyszłe losy świata.

Wielu studentów idzie na studia tylko po co, aby dobrze się bawić. Sam kierunek nie jest najważniejszy. Tymczasem studia biotechnologiczne mogą wyzwolić u kogoś chęć pomagania innym poprzez wykorzystanie różnego rodzaju metod analitycznych, prowadzenie badań nad nowymi lekami.

Ten kierunek jest wyjątkowy. Jak najbardziej można zarekomendować go wszystkim, którzy mają predyspozycje, ale się wahają.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport