Zawartość strony
Chyba każdy szef chciałby mieć w swoim zespole ludzi, którzy cechują się najlepszymi przymiotami pozwalającymi efektywnie wykonywać pracę na danym stanowisku. Niestety nie zawsze tak jest, dlatego też firmy często zwalniają, nie przedłużają umów, decydują się na ponowną rekrutację. W bardzo dużym uogólnieniu, jakie są cechy dobrego pracownika? Na które przymioty osobowości człowieka zwrócić uwagę? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Dobry pracownik to taki, który spełnia swoje obowiązki z zaangażowaniem i profesjonalizmem. Oto kilka cech, które wyróżniają dobrego pracownika:
Oczywiście, lista cech dobrego pracownika może być dłuższa i zależeć od konkretnych wymagań i specyfiki danej pracy czy branży. Ważne, aby każdy pracownik dążył do rozwoju swoich umiejętności i cech, dzięki czemu będzie w stanie skutecznie przyczyniać się do rozwoju firmy i realizacji jej celów.
Trudno zdefiniować uniwersalnego dobrego pracownika, ponieważ różne cechy i umiejętności są adekwatne na różnych stanowiskach pracy. Na niektórych stanowiskach świetnie sprawdzą się ludzie, których możemy określić mianem introwertyków, a na innych ekstrawertycy, a zatem osoby otwarte, towarzyskie, chętne do nawiązywania nowych kontaktów. Zanim zatem określi się profil pracownika idealnego na dane stanowisko pracy, warto przemyśleć sprawę, a następnie skonsultować się ze specjalistą od rekrutacji. To właśnie ta osoba może wspomóc w stworzeniu opisu stanowiska, w którym będą znajdowały się zarówno informacje o umiejętnościach twardych, pożądanym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym, jak też umiejętnościach miękkich oraz cechach charakteru.
Taki sposób rozumienia cech dobrego pracownika jest najlepszy. Dlaczego? Ponieważ pozwala wyłonić w rekrutacji osoby, które będą rzeczywiście pasowały do charakteru pracy, zarówno pod względem temperamentu, który związany jest z funkcjonowaniem układu nerwowego, jak też cech osobowości. Reasumując, coś takiego jak cechy dobrego pracownika tak naprawdę nie istnieje. Jest to zbiór różnych przymiotów, które w pewnych zawodach będą potrzebne bardziej, a w innych mniej. Jeżeli chodzi o uniwersalne cechy osobowości, na które warto jednak zwrócić uwagę, to bez wątpienia można mówić tutaj o punktualności, systematyczności, umiejętności dobrego organizowania sobie pracy, umiejętności uczenia się.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Na pewnych cechach, które musi posiadać konkretny pracownik, przełożonym zależy bardziej lub mniej. Bez wątpienia jednak istotna jest systematyczność, dobra organizacja, umiejętność kierowania się priorytetami i dobrego zarządzania czasem swojej pracy. W dzisiejszych realiach, kiedy coraz więcej osób pracuje z domu, a kontakt z przełożonym jest sporadyczny lub odbywa się tylko drogą online, samodyscyplina jest niezwykle istotna. Okazuje się, że osoby, które świetnie się organizują, są nastawione na cele i ich realizację, potrafią prawidłowo zarządzać swoją energią w pracy, zwyczajnie szybciej radzą sobie z realizacją powierzonych im zadań. Robią to w sposób terminowy, co oznacza, że nie przekraczają dat określonych przez przełożonego.
Wartościowego pracownika można poznać po kilku czynnikach, które wpływają na jego pozytywny wizerunek i skuteczność w wykonywaniu pracy. Oto kilka cech wartościowego pracownika:
Oczywiście, każdy pracownik jest inny i może mieć inne cechy, które czynią go wartościowym w swojej pracy. Jednak powyższe cechy są powszechnie uznawane za kluczowe dla wartościowego pracownika i mogą pomóc w jego identyfikacji.
Dla bardzo wielu przełożonych istotna jest również samodzielność pracownika. Umiejętność podejmowania przez ludzi decyzji, poszukiwania argumentów przemawiających za tym, że daną czynności należy wykonać w określony sposób, a także wartości moralne. Oznacza to, że takiemu pracownikowi po prostu można zaufać i nie trzeba go cały czas kontrolować. Oczywiście niektórzy przełożeni lubią mieć pełną kontrolę nad tym, co robi ich pracownik. Tak naprawdę oznacza to jednak, że braknie im energii i czasu na inne niezbędne działania. Wybierając do pracy ludzi samodzielnych i zorientowanych na cel, dla których misja firmy jest istotna, ponieważ mogą się w niej rozwijać, bez wątpienia inwestujemy w rozwój swojej firmy lub organizacji, w której się pracuje.
Różne cechy osobowości i charakteru człowieka wymienione są w ofertach pracy, z którymi możemy zapoznać się w internecie czy lokalnej prasie. Jedną z najważniejszych jest jednak elastyczność. To cecha, która pozwala odnaleźć się w ciągle zmieniających się okolicznościach. Ludzie elastyczni nie boją się zmian, podchodzą do nich jak do czegoś naturalnego, co zwyczajnie się wydarza. Są również skłonni do tego, aby działać w inny, nowatorski sposób i szukać rozwiązań.
Jeżeli jakiś sposób wykonywania pracy nie przynosi zamierzonych rezultatów, robią to inaczej. Wszystko po to, aby jak najlepiej radzić sobie z zadaniami, dążyć do realizacji celu. Druga bardzo ważna cecha to umiejętność uczenia się. Wbrew pozorom nie każdy jest na tyle plastyczny, że z łatwością przychodzi mu opanowanie nowych umiejętności.
Niektóre osoby podchodzą do nowych rozwiązań w firmie z ogromnym lękiem i smucą się, że wypracowane schematy działania odchodzą już w niepamięć. Warto otaczać się osobami, dla których zmiany są czymś naturalnym, pożądanym, które po prostu odbierane są jako bodźce i impulsy do uczenia się. Z takimi ludźmi można rzeczywiście osiągać niesamowite cele.
Pracodawcy poszukują pracowników, którzy spełniają określone wymagania związane z wykonywaną pracą, ale również posiadają konkretne cechy osobowościowe, które są pożądane w danej firmie lub branży. Poniżej przedstawiam kilka cech, których często poszukują pracodawcy:
Oczywiście, wymagania pracodawców mogą się różnić w zależności od branży i rodzaju pracy. Jednakże, powyższe cechy są często poszukiwane przez pracodawców i mogą pomóc w zwiększeniu szans na znalezienie pożądanej pracy.
Reasumując, aby znaleźć idealnego pracownika, wcześniej musimy zastanowić się, które kluczowe cechy osobowości będą pozytywnie wpływały na realizację celów. Później zaangażować się w proces rekrutacji, być w nim aktywnym, aby znaleźć osoby spełniające wymagania, które wspólnie określi się z rekruterem.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.