Wiara w siebie psychologia – co to? Jak mieć więcej pewności siebie? Jak uwierzyć w siebie? (przykłady, definicja)

Zarządzanie przedsiębiorstwem
Zarządzanie przedsiębiorstwem (Jak skutecznie zarządzać firmą – przykłady, definicja)
16 lutego, 2023
Kursy handlowe, oraz skuteczne szkolenia dla przedstawicieli handlowych! (przykłady, oferta, cennik)
16 lutego, 2023

Wiara w siebie psychologia – co to? Jak mieć więcej pewności siebie? Jak uwierzyć w siebie? (przykłady, definicja)

uwierzyć w siebie
uwierzyć w siebie

Wiara w siebie psychologia, czyli jak uwierzyć w siebie, swoje możliwości i zachować tą wiarę na resztę życia?

W dzisiejszym świecie skupionym na pogoni za pieniądzem, niestety wciąż wielu ludziom brakuje podstawowej wiary w siebie oraz we własne możliwości. Jak to zmienić? Jak zacząć wierzyć w samego siebie?

Czy w ogóle jest możliwe, ażeby osoba lękliwa i przepełniona wątpliwościami oraz obawami niczym czara nagle zaczęła postrzegać się w zupełnie inny, odmienny sposób?

Oczywiście, że tak. Chociaż nie ma co ukrywać, nabywanie tej wiary to niekiedy długa wędrówka, którą naprawdę warto pokonać. W końcu cel, do którego się dąży jest znamienity.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Co to jest wiara w siebie?

Wiara w siebie to przekonanie, że jest się zdolnym do osiągania celów, podejmowania wyzwań i radzenia sobie z trudnościami. To pozytywna postawa wobec siebie i swoich możliwości, która pozwala na podejmowanie działań i ryzyka w celu osiągnięcia sukcesu.

Wiara w siebie jest ważna, ponieważ pozwala na przekraczanie granic swoich umiejętności i próbowanie nowych rzeczy. Osoby z silną wiarą w siebie są bardziej skłonne do podejmowania działań i ryzyka, ponieważ wierzą, że są w stanie osiągnąć swoje cele i poradzić sobie z trudnościami.

Wiara w siebie może być kształtowana przez wiele czynników, takich jak doświadczenia z przeszłości, wsparcie innych ludzi, pozytywne myślenie, zdrowy styl życia oraz regularne podejmowanie wyzwań i osiąganie celów.

Jednakże, warto zauważyć, że wiara w siebie nie oznacza, że nigdy nie doświadczysz porażek lub nie będziesz potrzebować pomocy innych ludzi. Wierzenie w siebie to również umiejętność radzenia sobie z porażkami i błędami, ucząc się na nich i wychodząc z nich silniejszym.

Dlaczego wiara w siebie i własne możliwości jest kluczowa?

Brak wiary w siebie niestety niezwykle często zbiera katastrofalne żniwo. Przede wszystkim osoba, która nie posiada takiej wiary, jest niezwykle lękliwa, mocno niezdecydowana, ale również posiada zaniżoną samoocenę. To z kolei wywołuje inne efekty, jakie obserwować można w życiu codziennym takiego człowieka.

Słyszy się niekiedy powiedzenie, że życie jest długie, szare i nudne niczym papier toaletowy. Cóż, takiego podejście do życia wcale niczego nie zmieni, a wręcz odwrotnie. Utwierdzi w przekonaniu, że nie warto działać i nie warto wysilać się, aby bodajby spróbować podjąć pewne zmiany. Wystarczy to, co się ma. Tylko najczęściej bez wyznaczenia celu oraz gotowości do podjęcia działania ma się stosunkowo niewiele.

Praca, która nie spełnia naszych oczekiwań. Brak aspiracji do podnoszenia kwalifikacji. Obowiązki przelewające się każdego dnia przez palce niczym piasek na plaży. Zakupy, sprzątanie i od czasu do czasu odrobina relaksu przed telewizorem, gdzie leci kolejny serial Netflixa.

Niby w takim życiu nie ma niczego złego, ale monotonia i brak zmian powoli zabija. Jednak tak wcale być nie musi.

Każdy z nas może sprawić, że życie nabierze pełnej gamy kolorów, tryskając dookoła feerią rozmaitych barw. Owszem, nie wyeliminuje to codziennych obowiązków, ale bez cienia wątpliwości sprawi, że będziemy je wykonywać z przyjemnością.

Zdobycie pracy marzeń, spełnianie się w kwestiach zawodowych oraz prywatnych to znaczenie więcej, aniżeli w dzisiejszych czasach otrzymuje zdecydowana większość społeczeństwa. Jednakże narzekaniem i czekaniem niczego nie zmienisz.

Konieczne jest podjęcie działań, które w pierwszej kolejności pomogą uwierzyć w siebie, własne możliwości i podnieść tym samym własną samoocenę.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Jak mieć więcej pewności siebie? Jak uwierzyć w siebie?

Więcej pewności siebie można zdobyć w różny sposób. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc w budowaniu pewności siebie i wierzeniu w siebie:

  1. Przestań porównywać się z innymi: Skupienie się na tym, co robisz, a nie na tym, co robią inni, może pomóc w budowaniu pewności siebie. Porównywanie się z innymi może prowadzić do negatywnych myśli i obniżonej samooceny.
  2. Skup się na swoich mocnych stronach: Znajdź swoje mocne strony i skup się na nich. To pomoże Ci zobaczyć swoją wartość i umiejętności.
  3. Ucz się nowych umiejętności: Nauka nowych umiejętności może pomóc w rozwoju i budowaniu pewności siebie. Pozwoli Ci to zyskać nowe doświadczenia i osiągnąć cele.
  4. Postaw sobie cele i planuj: Określenie celów i planowanie działania może pomóc Ci wierzyć w siebie i zwiększyć pewność siebie. Pamiętaj, aby ustalać cele, które są realistyczne i osiągalne.
  5. Pozytywna samoocena: Skup się na pozytywnych aspektach swojego życia i pracy. Uznaj swoje osiągnięcia i postępy, zamiast skupiać się na swoich porażkach.
  6. Wychodzenie poza strefę komfortu: Wychodzenie poza strefę komfortu i podejmowanie wyzwań może pomóc w budowaniu pewności siebie. Pomoże to przekonać się, że jesteś zdolny do wielu rzeczy i że możesz osiągnąć sukces.
  7. Ćwiczenie asertywności: Asertywność to umiejętność wyrażania swojego zdania i potrzeb w sposób bezpośredni i szanujący. Ćwiczenie asertywności może pomóc w budowaniu pewności siebie i wierzeniu w siebie.
  8. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne: Dbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, ponieważ może to wpłynąć na Twoją pewność siebie. Staraj się utrzymywać zdrowy styl życia, odpoczywać i dbać o swoje relacje.

Pamiętaj, że budowanie pewności siebie to proces, który wymaga czasu i wysiłku. Dążenie do swoich celów i pozytywne myślenie może pomóc w budowaniu pewności siebie i wierzeniu w siebie.

Skąd bierze się poczucie braku wartości?

Skoro wiary we własne możliwości można się nauczyć, nasuwa się wniosek, że braku wiary również. I zwyczajnie tak jest, chociaż nabywając tej negatywnej umiejętności zwykle nie jesteśmy tego świadomi, ponieważ cały proces swój początek ma w podświadomości.

Wiele osób z zaniżoną samooceną wychowywało się w trudnym środowisku rodzinnym. Niestety, każda rodzina przeżywa swoje wzloty i upadki, jednakże jako dzieci uczymy się poprzez obserwację. Widząc negatywne wzorce zarówno u rodziców, jak i rodzeństwa nabieramy samoistnie pewnych przekonań. Te z kolei sukcesywnie prowadzą na nabywania ściśle określonych nawyków.

Jeśli jako dzieci notorycznie słyszymy narzekania otaczających nas najbliższych i twierdzenia, że nic nie można zmienić ani poradzić, niestety sami także w takim przekonaniu wzrastamy. Jest to doskonały początek do nabycia czasem nawet mocno zaniżonej samooceny.

Później im bardziej rozszerza się środowisko, w jakim jako dzieci się obracamy, tym więcej bodźców do nas dociera. Bodźce są niczym małe bomby z opóźnionym zapłonem, którymi każdego dnia, a nawet w każdej chwili jesteśmy bombardowani.

Jak uwierzyć w siebie i swoje możliwości? Jak walczyć z brakiem pewności siebie?

Zatem jeśli nie tylko w rodzinie, ale także wśród znajomych i rówieśników notorycznie słyszymy negatywne opinie – już nie tylko o życiu, ale stopniowo także o nas samych – zaczynamy absolutnie w nie wierzyć. Wszak nawet najbardziej oczywiste kłamstwo powtarzane wielokrotnie w pewnym momencie staje się prawdą.

Tak właśnie mniej więcej działa nasza podświadomość. Zbiera bodźce, które towarzyszą nam notorycznie, a później automatycznie wskazuje konkretną reakcję.

Podobnie dzieje się w przypadku dzieci, które w dzieciństwie bywają kłute w ramach przeprowadzania badań bądź podawania leków. Dziecko zapamiętuje głównie ból ukłucia i nieprzyjemne uczucie towarzyszące całej procedurze. W wyniku tego niejednokrotnie nawet w wieku dorosłym negatywnie reaguje na każdy zabieg wymagający użycia igły oraz strzykawki.

Skup się na sobie

Niestety brak wiary w siebie odznacza się głównie spoglądaniem na opinię innych. Ludzie z zaniżoną samooceną zazwyczaj nie podejmują działań, którymi chcieliby się zająć, ze względu na to, co mogliby na ten temat pomyśleć inni. Niestety kierowanie się opinią innych w większości wypadków nie okazuje się pomocna, gdyż w ten sposób zaspokajane są potrzeby wszystkich dookoła za wyjątkiem nas samych. Nie na tym rzecz polega, ponieważ życia nikt za nas nie przeżyje. Każdy ma własne i to właśnie na nim powinien się skupić najbardziej.

Zatem jeśli chcemy kupić sobie bluzkę, która wyjątkowo wpadła nam w oko, ale ktoś inny twierdzi inaczej, to wcale nie znaczy, że nie należy tej bluzki kupować. Szczególnie jeśli nie kupujemy jej dla osoby, która śmiało wydała opinię, grzecznie wciskając ją niczym najlepszą radę. Skoro to nie ona będzie w niej chodzić, nie należy przejmować się wcale jej opinią. To my mamy czuć się dobrze. Podobnie jest w każdej innej sferze naszego życia.

Jak uwierzyć w siebie ćwiczenia

Nudna i wymagająca praca jest wyjątkowo uciążliwa i męcząca? Szef ma wieczne pretensje? Nie cieszysz się tym, co robisz? Nie trać czasu i znajdź zajęcie, z jakiego będziesz zadowolony. Każdy ma swoje aspiracje, chociaż czasami trzeba sobie o nich przypomnieć, ażeby wyznaczyć stosowny cel w życiu. Tym samym pracę można zmienić, a nawet można robić to tyle razy, aż znajdziemy taką, która będzie odpowiadać zarówno naszym aspiracją, jak również potrzebą.

I nie chodzi o to, aby sprzedawca przenosił się ze sklepu do sklepu, ale żeby poszukiwać różnych rozwiązań. Są bowiem osoby, które lepiej czują się w pracach manualnych na linii produkcyjnej, podczas gdy inne z kolei odnajdą się w zabawach z dziećmi w przedszkolu bądź żłobku. Każdy z nas jest inny i każdy posiada własne predyspozycje, których w żadnym wypadku nie należy się obawiać.

Jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji, aby zatrudnić się wymarzonym miejscu pracy, nie przekreślaj swoich marzeń. Kwalifikacje zawsze można zdobyć, zwłaszcza w dobie wszechobecnych szkół dla dorosłych bądź uczelni. Z pewnością istnieje multum kursów, dzięki którym umiejętności zostaną podniesione, a my zyskamy kolejne punkty w późniejszej kwalifikacji do zawodu.

Wiara w siebie psychologia

Stosunki międzyludzkie są również niezwykle ważne. I nie jest istotną kwestią czy sprawa dotyczy partnera, krewnego, znajomego czy współpracownika. Nawet z szefem można, a wręcz warto zadbać o odpowiednie relacje. Oczywiście nie trzeba w tym celu usiłować za wszelką cenę się przypodobać i potakiwać na każde wypowiedziane zdanie bez uprzedniego przemyślenia.

Osoby posiadające własną opinię w danym temacie również są mile widziane, jeśli tylko swój punkt widzenia przedstawiają w odpowiedni sposób. W tym przypadku także przyda się nam wiara w samego siebie oraz własne możliwości, gdyż dzięki niej zyskamy potrzebną asertywność, czyli umiejętność wypowiedzenie własnego zdania w sposób jasny, klarowny i pewny.

Oczywiście nie należy zapominać w tym wszystkim o obowiązujących każdego człowieka normach kulturalnych, gdyż soczystą wiązanką przekleństw niewiele zdziałamy w kontaktach z kimkolwiek.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz… i rozwijaj wiarę w siebie

Jak każdej innej umiejętności można wyuczyć się zarówno w teorii, jak również w praktyce, z wiarą w samego siebie wcale nie jest inaczej. Aby uwierzyć w siebie warto zacząć wykonywać regularne ćwiczenia, które mają na celu właśnie podniesienie własnej samooceny oraz całkowitą zmianę myślenia o samym sobie.

Przede wszystkim nie myśl o sobie negatywnie. Jest to pierwszy krok do sukcesu. Jeśli za każdym razem myślimy, że do niczego się nie nadajemy i jesteśmy całkowicie, totalnie oraz absolutnie pod każdym względem beznadziejni, to tak właśnie się czujemy.

Wmawianie sobie czegoś jest doskonałym przykładem działania podświadomości. To właśnie ona przyjmuje nasze myślenie jak kompas wskazujący drogę, a następnie wprowadza w życie życzenia, które sami sobie nieświadomie złożyliśmy.

Dlatego warto zneutralizować i całkowicie wyeliminować nawyk negatywnego myślenia o sobie, a następnie przekształcić pozytywnym postrzeganiem siebie. Zamiast myśleć „nie nadaję się do tego” oraz „nie dam sobie rady”, pomyśl lepiej ” potrafię to zrobić” i „świetnie sobie z tym poradzę”.
Niektórzy psycholodzy wręcz zalecają codzienne ćwiczenie przed lustrem podczas porannej toalety albo jeszcze przed podniesieniem się z łóżka.

Powtarzaj krótkie komunikaty zapewniające o tym, że potrafisz, dasz sobie radę i jesteś dobry w tym co robisz, a także że osiągniesz zamierzony cel. Powtórzenie kilka razy dziennie takich komunikatów radykalnie wpłynie na podświadomość, nadając jej nowego kierunku.

Każdego dnia wyznacz sobie cel do zrealizowania. Oczywiście nie chodzi o cele daleko terminowe, jak zdobycie awansu w pracy, dodatkowych kwalifikacji czy zmianę zajęcia. Cel na każdy dzień to coś teoretycznie prostego, co wbrew pozorom nastręcza nam trudności, czym natomiast negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Do sukcesu nie można doskoczyć, ale jego osiągnięcie następuje małymi i drobnymi kroczkami.

Pracuj stale nad samooceną

Uwierzyć w siebie wbrew pozorom nie jest proste. Co więcej, taka wiara następuje powoli, a dodatkowo wymaga stałego, notorycznego, wręcz dożywotniego jej wzmacniania. Nie jest to coś, co nabywamy raz i możemy użytkować niezmiennie całe życie. Należy dbać o własną samoocenę non-stop, nie poprzestając na tym, że jednego dnia udało się nam nie tylko podjąć kluczowe dla naszego życia decyzje, ale również wprowadzić je w czyn.

Zawsze za to można mieć świadomość, że jesteśmy na początku drogi bądź w jej trakcie, ale do końca wciąż jeszcze pozostaje wiele kroków do postawienia. To trochę jak ze zdobywaniem szczytu górskiego, kiedy stopniowo wspinamy się coraz wyżej i wyżej. Kiedyś w końcu szczyt zostanie osiągnięty, ale zawsze można z niego zejść… lub się stoczyć.

Czy masz już odpowiedź na pytanie czym jest Wiara w siebie psychologia?

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Wiara w siebie psychologia - co to? Jak mieć więcej pewności siebie? Jak uwierzyć w siebie? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)