Zarządzanie przedsiębiorstwem (Jak skutecznie zarządzać firmą)

uwierzyć w siebie
Wiara w siebie psychologia
30 marca, 2022
Crawl budget – co trzeba wiedzieć o SEO i indeksowaniu Google?
29 kwietnia, 2022

Zarządzanie przedsiębiorstwem (Jak skutecznie zarządzać firmą)

Zarządzanie przedsiębiorstwem
Zarządzanie przedsiębiorstwem

Zarządzanie definicja

Zarządzać, czyli na myśli mamy zbiór działań służących osiągnięciu określonych celów, związanych z zainteresowaniami (potrzebami) określonego tematu zarządzania, realizowanych w następującej kolejności:

 • Planowanie (wybór celów i sposobów ich osiągania oraz określenie związanych z nimi zadań i terminów realizacji),
 • Organizacja (żeby zapewnić, aby kierownictwo przeznaczało i zapewniało zasoby potrzebne do realizacji zaplanowanych działań w sposób skuteczny i efektywny),
 • Przywództwo (zarządzanie, motywowanie do współpracy podczas realizacji zadań) oraz
 • Controlling (ciągłe monitorowanie postępów i podejmowanie decyzji korygujących).

Zarządzanie przedsiębiorstwem (Jak skutecznie zarządzać firmą)

Za każdym razem kiedy rośniemy, dostajemy nowe obowiązki. A im więcej tych obowiązków, tym trudniej im sprostać, przez co czujemy że mamy zbyt dużo na głowie. I to jest problem. Duży problem. OD kilku tygodni borykam się z jednym z nich i pora to zmienić.

Dlaczego dzisiaj poruszam ten temat. Po pierwsze nasza codzienna możliwość wykonywania zadań jest ograniczona.

Obejrzyj wideo pt. Zarządzanie przedsiębiorstwem (Jak skutecznie zarządzać firmą). Link poniżej:

Z jednej strony jako właściciel firmy muszę mieć wszystko pod kontrolą. Z drugiej mam też swoje obowiązki.

Jeśli mam zbyt dużo do zrobienia i kontrolowania to zaczynam źle się z tym czuć. I dlatego postanowiłem gruntownie przemodelować biznes, a w sumie model zarządzania firmą.

Zacząłem się więc zastanawiać i analizować. Wszystko zapisywałem.

 • Jaki ma cel?
 • Jak go wykonam?
 • Kiedy?
 • Co będzie wyznacznikiem

Otóż chcę zminimalizować liczbę wszystkich aplikacji które muszę codziennie przeglądać. Fakturowanie, projekty, jaki jest stan wykonania zadań, kto je wykonuje, czy pracownicy ze sobą współpracują, czy klienci opłacili faktury, gdzie przechowywać dostępy, rozliczenia, zadania, zatrudnianie, czat firmowy, projekty firmowe i prywatne, a także znacznie więcej.

Jeśli firma jest mała to nie ma tu problemu i można wszystko załatwić na emailach.

Ale z czasem jest to coraz trudniejsze i skrzynka jest pełna przeczytanych wiadomości, które oczekują na wykonanie bądź są w toku. Tworzy to wiele problemów jak na przykład ten, kto co wykonuje i co się aktualnie dzieje.

Oczywiście do wszystkich zadań od procesów HR, po faktury, czat pomiędzy pracownikami czy zarządzanie projektami są niezbędne aplikacje. Z tym że przełączanie się pomiędzy nimi, albo posiadanie otwartych 10 okien w przeglądarce doprowadza do szału.

Dlatego od kilku dni analizuję i zapisuję. Postanowiłem stworzyć jak najprostszy i wymagający najmniejszej liczby aplikacji program do zarządzania firmą a właściwie system.

Czy będzie najlepszy?

Nie wiem. Dopiero będę to testował, ale mam kilka wymagań.

Interfejs musi być bardzo łatwy do obsługi. Musi być tak łatwy, że każda kolejna osoba która przyjdzie do firmy od razu będzie wiedziała jak to obsługiwać i będzie mogła łatwo dołączyć do danego zadania.

Drugie wymaganie to jak najmniejsza liczba aplikacji która jest niezbędna dla mnie jako osoby która ma cała firmę na głowie.

Moja firma jest z sektora MŚP czyli małych i średnich przedsiębiorstw, więc chcąc nie chcąc muszę zarządzać wszystkim, a przynajmniej mieć łatwy wgląd.

Moje podejście mentalne z jakim zaczynam

 • Nie ma magicznej formuły zarządzania, ale istnieją czynniki, na które należy zwrócić uwagę.
 • Podczas oceny inwestycji zrozumienie jakości i umiejętności zarządzania firmą jest kluczem do oszacowania przyszłego sukcesu i rentowności.

Zarządzanie firmą — role i obowiązki

W odniesieniu do zarządzania firmą istnieją różni interesariusze, tacy jak dyrektorzy, urzędnicy, menedżerowie i akcjonariusze, którzy kierują firmą w kierunku realizacji jej celów biznesowych. Zarządzanie przedsiębiorstwem to „proces planowania, organizowania, kierowania i kontrolowania wysiłków członków firmy oraz wykorzystywania wszystkich zasobów firmy do osiągnięcia wyznaczonych celów firmy”.

Stąd zajęciem kierownictwa jest utrzymywanie kontroli nad działaniami i wynikami firmy, a jednocześnie kierowanie, inspirowanie i kierowanie ludźmi pracującymi w firmie.

Research

W ostatnich tygodniach przejrzałem praktycznie wszystkie programy te polskie jak i zagraniczne.

Przejrzałem również literaturę, świetna książka to „MBA w 10 dni”, porozmawiałem ze znajomymi na doktoracie ponieważ robię go z zarządzania. Akurat bardziej specjalizuję się w marketingu, ale znam kilka osób które są ze mną w grupie i mają wysokie stanowiska w sporych korporacjach i właśnie bardziej specjalizują się w zarządzaniu.

Plus oczywiście internet.

Co jest najważniejsze w zarządzaniu?

Poniższe opracowanie na podstawie https://mfiles.pl/pl/index.php/Zarz%C4%85dzanie_przedsi%C4%99biorstwem

Koncepcje zorientowane na proces zarządzania przedsiębiorstwem:

 • marketing – rynek i klient
 • logistyka – zarządzanie całym łańcuchem dostaw
 • just-in-time management
 • human resources management – zatrudnianie i orientacja na pracę zespołową
 • TQM (total quality management) – kontrola jakości
 • controlling i audyt
 • time based management (TBM) – zarządzanie czynnikiem czasu
 • benchmarking – analiza porównawcza ze standardami i konkurencją
 • outsourcing – zlecanie na zewnątrz

Zorientowane przede wszystkim na zarządzanie zmianami:

 • lean management – „odchudzone” zarządzanie czego jestem olbrzymim fanem stosując właśnie lean management w usługach, dlatego dzisiaj poruszam ten temat. Wszystko ma być tak proste jak to tylko możliwe
 • business process reengineering

Zorientowane na formy organizacji – organizacja ucząca się, inteligentna, sieciowa, nierzeczywista.

 • zarządzanie procesowe
 • zarządzanie przez kompetencje
 • zarządzanie wiedzą

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej