Teambuilding

informacja zwrotna
Informacja zwrotna
23 lutego, 2022
Warunkowanie klasyczne
Warunkowanie klasyczne
23 lutego, 2022

Teambuilding

Teambuilding
Teambuilding

Czym jest teambuilding?

Sprawne wykonywanie pracy, która wymaga współdziałania wielu różnych osób w zespole, to nie lada zadanie dla wszystkich członków teamu, jak również dla przełożonych. Nie da się ukryć, że dobrze zbudowany zespół pracowników wspólnie potrafi dosłownie sięgnąć gwiazd, oddając się realizacji celów firmowych. Jednocześnie nieprawidłowo dobrany zespół będzie funkcjonował poniżej swoich możliwości. W takich zespołach pracowniczych często będzie dochodziło do różnych mniejszych i większych konfliktów, a energia pracowników przez to będzie marnowana na rozgrywki interpersonalne. Warto zatem rozwinąć swoją wiedzę w obszarze prawidłowego budowania zespołu, dzięki czemu razem ze swoimi pracownikami można odnieść ogromny sukces.

Co to jest teambuilding?

Teambuilding to proces, którego nazwa wywodzi się z języka angielskiego. Można ją jednak w dosyć prosty sposób przetłumaczyć na język polski. Oznacza to nic innego, jak budowanie zespołu pracowników. To umiejętność, którą muszą posiąść wszyscy liderzy, managerowie, kierownicy. Oczywiście czasami zespół buduje się od zera, czasami zaś trzeba zająć się grupą pracowników, która funkcjonuje ze sobą już od dawna. W takiej sytuacji postawieni są kierownicy, którzy rozpoczynają współpracę w nowym miejscu z zespołem ludzi znających się od dawna.

Teambuilding
Teambuilding

Jak prawidłowo zbudować zespół pracowników?

Aby dobrze budować zespół pracowników, trzeba posiadać pewne cechy i umiejętności menedżerskie. Nie da się ukryć, że potrzebne są również pewne umiejętności osobiste i cechy charakteru. Decydując się na budowanie zespołu pracowników od zera, trzeba przyłożyć bardzo dużo uwagi do samego procesu rekrutacji wewnętrznej lub zewnętrznej.

Rekrutacja wewnętrzna to rekrutacja wśród obecnych pracowników firmy, którzy mogą być chętni na przykład na zmianę stanowiska czy objęcie zupełnie nowych funkcji. Rekrutacja zewnętrzna to natomiast rekrutacja nowych ludzi do zespołu.

Dlaczego ten etap jest tak istotny? Ponieważ trzeba wybrać osoby, które posiadają nie tylko pewne umiejętności twarde, a zatem wiedzę potrzebną do sprawnego realizowania zadań, ale również umiejętności miękkie. Mowa tutaj o umiejętnościach komunikacyjnych, interpersonalnych, a także cechach osobowości, które sprzyjają efektywnej współpracy w grupie.

Budowanie zespołu

Budowanie zespołu od zera to dla wielu menedżerów zdecydowanie lepsza opcja. Dlaczego? Ponieważ mogą wybrać dla siebie zespół pracowników, a następnie od początku wpływać na wzajemne relacje.

Na przykład budować taki sposób komunikacji, przepływu informacji, zależności i podległości, aby zespół funkcjonował jak najlepiej. Jeżeli jednak nie startuje się od zera, a zespół trzeba zbudować z ludźmi, którzy znają się już od dawna, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę różne naleciałości.

To pewnego rodzaju niesnaski, konflikty, uprzedzenia, którym mogą mieć do siebie ludzie znający się od dawna. Oczywiście nie trzeba pisać czarnych scenariuszy. Wielu ludzi potrafi na nowo odnaleźć się w zespole, a usprawnienie różnych procesów i ustalenie konkretnych zasad współpracy grupowej bardzo im w tym pomaga.

Współpraca zespołowa

Bez względu na to, z jakimi ludźmi buduje się zespół pracowników, zawsze trzeba zwracać uwagę na odpowiednią komunikację, integrację zespołu, wzajemne wspieranie siebie i wspólną odpowiedzialność za dążenie do celu.

Trzeba pamiętać o tym, że praca powinna być rozdzielana w sposób sprawiedliwy, jedna osoba nie może być nadmiarowa obciążona pracą, zbyt odpowiedzialna za wyniki całego zespołu, ponieważ na dłuższą metę będzie to prowadziło do różnego rodzaju przepychanek i konfliktów interpersonalnych.

To, co może wspierać menedżera na początku, to wiedza na temat ról grupowych, które podejmują ludzie. W zależności od tego, w jakim zespole się funkcje, można ujawnić różne swoje cechy, umiejętności i mocne strony, które w czymś pomogą grupie.

Jednocześnie warto pamiętać też o tym, że praktycznie w każdym zespole mogą ujawniać się też jakieś negatywne role społeczne. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie ośmieszać, nie wyszydzać, komunikować się z pracownikiem w sposób jasny, klarowny, ale też z poszanowaniem jego godności.

Integracja zespołu

Jeżeli tylko jest taka możliwość, warto pamiętać również o tym wszystkim, co poprawia współpracę zespołową i sprawia, że początkowo nieznana sobie grupa ludzi może się ze sobą nawet zaprzyjaźnić.

Na integrację zespołu pozytywnie wpływają między innymi różnego rodzaju sposoby wspólnego spędzania czasu po pracy. Ważne jest też celebrowanie sukcesów zespołu, związanego na przykład z osiąganiem ważnych celów. Kierownik, menedżer czy team leader, który daje szansę na takie wspólne celebrowanie, to osoba wspierająca budowanie dobrych relacji w zespole.

Niektóre firmy stawiają też na jeszcze mocniejsze działania zmierzające do zintegrowania ludzi. Mowa tutaj na przykład o wyjazdach integracyjnych, wycieczkach, imprezach firmowych, podczas których ludzie mogą poznać siebie również od prywatnej strony, dzięki czemu jest szansa na zwyczajne polubienie się.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport