Teambuilding – co to? Przykłady, definicja budowania zespołu

informacja zwrotna
Informacja zwrotna – co to? (przykłady feedback i definicja)
15 lutego, 2023
Warunkowanie klasyczne
Warunkowanie klasyczne – co to? (przykłady, definicja)
15 lutego, 2023

Teambuilding – co to? Przykłady, definicja budowania zespołu

Teambuilding
Teambuilding

Czym jest teambuilding? Co to Budowanie zespołu?

Team building, czyli budowanie zespołu, to proces organizacyjny, którego celem jest poprawa relacji między członkami zespołu, zwiększenie zaangażowania i motywacji, a także poprawa efektywności pracy całego zespołu. W ramach procesu team building organizowane są różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, zabawy i aktywności, które mają na celu zintegrowanie zespołu i zwiększenie jego skuteczności.

Podczas team buildingu, członkowie zespołu uczą się, jak skutecznie ze sobą komunikować, rozwiązywać konflikty i podejmować decyzje. Wspólne działania pozwalają na lepsze poznanie się i zrozumienie indywidualnych potrzeb i umiejętności każdego członka zespołu. Dzięki temu zespół może lepiej funkcjonować jako jedność i osiągać lepsze wyniki.

Team building może być przeprowadzany w różnych formach, w zależności od potrzeb i celów organizacji. Mogą to być jednorazowe wydarzenia, takie jak wycieczki, wyjścia na lunch lub warsztaty, a także regularne spotkania lub wydarzenia integracyjne.

Współczesne podejście do budowania zespołu opiera się na włączeniu członków zespołu w proces tworzenia planu i programu team buildingu, tak aby spełniał ich potrzeby i cele, co z kolei zwiększa jego skuteczność i poprawia jakość pracy zespołu.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Sprawne wykonywanie pracy, która wymaga współdziałania wielu różnych osób w zespole, to nie lada zadanie dla wszystkich członków teamu, jak również dla przełożonych. Nie da się ukryć, że dobrze zbudowany zespół pracowników wspólnie potrafi dosłownie sięgnąć gwiazd, oddając się realizacji celów firmowych.

Jednocześnie nieprawidłowo dobrany zespół będzie funkcjonował poniżej swoich możliwości. W takich zespołach pracowniczych często będzie dochodziło do różnych mniejszych i większych konfliktów, a energia pracowników przez to będzie marnowana na rozgrywki interpersonalne. Warto zatem rozwinąć swoją wiedzę w obszarze prawidłowego budowania zespołu, dzięki czemu razem ze swoimi pracownikami można odnieść ogromny sukces.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Co to jest teambuilding?

Teambuilding to proces, którego nazwa wywodzi się z języka angielskiego. Można ją jednak w dosyć prosty sposób przetłumaczyć na język polski. Oznacza to nic innego, jak budowanie zespołu pracowników. To umiejętność, którą muszą posiąść wszyscy liderzy, managerowie, kierownicy. Oczywiście czasami zespół buduje się od zera, czasami zaś trzeba zająć się grupą pracowników, która funkcjonuje ze sobą już od dawna. W takiej sytuacji postawieni są kierownicy, którzy rozpoczynają współpracę w nowym miejscu z zespołem ludzi znających się od dawna.

Teambuilding
Teambuilding

Jak prawidłowo zbudować zespół pracowników?

Aby dobrze budować zespół pracowników, trzeba posiadać pewne cechy i umiejętności menedżerskie. Nie da się ukryć, że potrzebne są również pewne umiejętności osobiste i cechy charakteru. Decydując się na budowanie zespołu pracowników od zera, trzeba przyłożyć bardzo dużo uwagi do samego procesu rekrutacji wewnętrznej lub zewnętrznej.

Rekrutacja wewnętrzna to rekrutacja wśród obecnych pracowników firmy, którzy mogą być chętni na przykład na zmianę stanowiska czy objęcie zupełnie nowych funkcji. Rekrutacja zewnętrzna to natomiast rekrutacja nowych ludzi do zespołu.

Dlaczego ten etap jest tak istotny? Ponieważ trzeba wybrać osoby, które posiadają nie tylko pewne umiejętności twarde, a zatem wiedzę potrzebną do sprawnego realizowania zadań, ale również umiejętności miękkie. Mowa tutaj o umiejętnościach komunikacyjnych, interpersonalnych, a także cechach osobowości, które sprzyjają efektywnej współpracy w grupie.

Team building, gry przykłady

Oto kilka przykładów gier i aktywności, które mogą być wykorzystane podczas procesu team buildingu:

  1. Escape room – gra polegająca na rozwiązywaniu zagadek i znalezieniu klucza do wyjścia z pomieszczenia. Wymaga współpracy i skutecznej komunikacji między członkami zespołu.
  2. Gra w miasta – gra polegająca na odkrywaniu różnych miejsc w mieście i wykonaniu zadań w wyznaczonych miejscach. Wymaga skutecznej organizacji i koordynacji działań.
  3. Treasure hunt – gra polegająca na szukaniu ukrytego skarbu lub przedmiotów na terenie określonej przestrzeni. Wymaga umiejętności myślenia kreatywnego i pracy zespołowej.
  4. Gry planszowe – różnego rodzaju gry planszowe, takie jak Dixit, Bezpieczna przystań, Azul czy Osadnicy z Catanu, mogą pomóc zespołowi w nauce podejmowania decyzji, rozwiązywaniu problemów i pracowaniu nad strategią.
  5. Budowanie wieży z papierowych kubków – gra polegająca na budowaniu wieży z papierowych kubków przy użyciu taśmy klejącej i nożyczek. Wymaga skutecznej koordynacji i planowania działań.
  6. Zabawa w alibi – gra polegająca na wymyśleniu i przedstawieniu przez członków zespołu fikcyjnego alibi w odpowiedzi na fikcyjne oskarżenia. Wymaga skutecznej komunikacji i myślenia kreatywnego.

Te gry i aktywności są tylko kilkoma przykładami i istnieje wiele innych, które mogą być dostosowane do potrzeb i celów konkretnej organizacji lub zespołu.

Budowanie zespołu

Budowanie zespołu od zera to dla wielu menedżerów zdecydowanie lepsza opcja. Dlaczego? Ponieważ mogą wybrać dla siebie zespół pracowników, a następnie od początku wpływać na wzajemne relacje.

Na przykład budować taki sposób komunikacji, przepływu informacji, zależności i podległości, aby zespół funkcjonował jak najlepiej. Jeżeli jednak nie startuje się od zera, a zespół trzeba zbudować z ludźmi, którzy znają się już od dawna, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę różne naleciałości.

To pewnego rodzaju niesnaski, konflikty, uprzedzenia, którym mogą mieć do siebie ludzie znający się od dawna. Oczywiście nie trzeba pisać czarnych scenariuszy. Wielu ludzi potrafi na nowo odnaleźć się w zespole, a usprawnienie różnych procesów i ustalenie konkretnych zasad współpracy grupowej bardzo im w tym pomaga.

Współpraca zespołowa

Bez względu na to, z jakimi ludźmi buduje się zespół pracowników, zawsze trzeba zwracać uwagę na odpowiednią komunikację, integrację zespołu, wzajemne wspieranie siebie i wspólną odpowiedzialność za dążenie do celu.

Trzeba pamiętać o tym, że praca powinna być rozdzielana w sposób sprawiedliwy, jedna osoba nie może być nadmiarowa obciążona pracą, zbyt odpowiedzialna za wyniki całego zespołu, ponieważ na dłuższą metę będzie to prowadziło do różnego rodzaju przepychanek i konfliktów interpersonalnych.

To, co może wspierać menedżera na początku, to wiedza na temat ról grupowych, które podejmują ludzie. W zależności od tego, w jakim zespole się funkcje, można ujawnić różne swoje cechy, umiejętności i mocne strony, które w czymś pomogą grupie.

Jednocześnie warto pamiętać też o tym, że praktycznie w każdym zespole mogą ujawniać się też jakieś negatywne role społeczne. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie ośmieszać, nie wyszydzać, komunikować się z pracownikiem w sposób jasny, klarowny, ale też z poszanowaniem jego godności.

Integracja zespołu

Jeżeli tylko jest taka możliwość, warto pamiętać również o tym wszystkim, co poprawia współpracę zespołową i sprawia, że początkowo nieznana sobie grupa ludzi może się ze sobą nawet zaprzyjaźnić.

Na integrację zespołu pozytywnie wpływają między innymi różnego rodzaju sposoby wspólnego spędzania czasu po pracy. Ważne jest też celebrowanie sukcesów zespołu, związanego na przykład z osiąganiem ważnych celów. Kierownik, menedżer czy team leader, który daje szansę na takie wspólne celebrowanie, to osoba wspierająca budowanie dobrych relacji w zespole.

Niektóre firmy stawiają też na jeszcze mocniejsze działania zmierzające do zintegrowania ludzi. Mowa tutaj na przykład o wyjazdach integracyjnych, wycieczkach, imprezach firmowych, podczas których ludzie mogą poznać siebie również od prywatnej strony, dzięki czemu jest szansa na zwyczajne polubienie się.

Jakie są zabawy integracyjne na imprezie firmowej?

Oto kilka zabaw integracyjnych, które mogą być stosowane podczas imprezy firmowej:

  1. Quiz z pytaniami o firmę – gra polegająca na przygotowaniu pytań związanych z historią, działalnością i wartościami firmy. Może to być ciekawy sposób na przybliżenie historii i misji firmy, a jednocześnie sprzyja integracji zespołu.
  2. Gra w kulki – gra polegająca na podzieleniu uczestników na drużyny i przeprowadzeniu turnieju w rzucie kulą. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji.
  3. Improwizacja – zabawa polegająca na improwizacji scenek, w których uczestnicy odgrywają różne role. To świetny sposób na rozwijanie kreatywności i umiejętności pracy zespołowej.
  4. Quiz muzyczny – gra polegająca na odgadywaniu tytułów piosenek, które grane są w tle. Może to być świetny sposób na relaks po ciężkim dniu pracy, a jednocześnie sprzyja integracji zespołu.
  5. Karaoke – zabawa polegająca na śpiewaniu ulubionych piosenek przez uczestników. To świetny sposób na relaks, integrację i rozwijanie pewności siebie.
  6. Gra w chowanego – gra polegająca na szukaniu ukrytych przedmiotów lub osób. Może to być świetny sposób na rozwijanie umiejętności organizacji, komunikacji i pracy zespołowej.

Te zabawy integracyjne są tylko kilkoma przykładami i można dostosować je do potrzeb i celów konkretnej imprezy firmowej. Ważne jest, aby wybrać zabawy, które będą odpowiednie dla całego zespołu i pozwolą na integrację, współpracę i rozwijanie umiejętności.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Teambuilding - co to? Przykłady, definicja budowania zespołu 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)