Informacja zwrotna

funkcje poznawcze
Funkcje poznawcze
23 lutego, 2022
Teambuilding
Teambuilding
23 lutego, 2022

Informacja zwrotna

informacja zwrotna
informacja zwrotna

Czym jest informacja zwrotna i w jaki sposób prawidłowo ją formułować?

Poznanie tajników komunikacji międzyludzkiej może sporo poprawić w funkcjonowaniu człowieka w świecie społecznym.

Nie da się ukryć, że w dużym stopniu może wpłynąć to na rozwój w obszarze nie tylko kontaktów towarzyskich, ale też w życiu zawodowym.

Poza tym pozwoli na lepsze dogadywanie się ze swoimi bliskimi w rodzinie, da szansę zacieśnić więzi, budować wzajemne zaufanie. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto rozwijać umiejętność między innymi dawania informacji zwrotnej, którą często formujemy nie tylko w odniesieniu do życia zawodowego.

Czym jest informacja zwrotna?

W jaki sposób prostymi słowami wyjaśnić, czym jest informacja zwrotna? Profesjonalnie, z języka angielskiego, informację zwrotną bardzo często nazywa się feedbackiem. W ten sposób mówi się o informacjach, które otrzymujemy od innych osób po to, aby dowiedzieć się, jak odbierają jakieś nasze działania, zachowania, aktywności. Prawidłowy sposób formułowania informacji zwrotnych ma niebagatelne znaczenie dla budowania dobrych relacji.

Jest też ważny dla dobrego samopoczucia osoby, do której kierujemy informację zwrotną. Jeżeli nie robi się tego w taktowny, dobry sposób, zwyczajnie można zrobić komuś krzywdę. Nie zawsze gra warta jest świeczki i dlatego czasami po prostu lepiej przełknąć gorzką prawdę niż sprawić, że ktoś będzie czuł się smutny, zrezygnowany, niewart niczego.

Pierwsze informacje zwrotne

Pierwsze informacje zwrotne, z którymi styka się człowiek, tak naprawdę pochodzą od rodziców, nauczycieli, wychowawców w przedszkolu. Do przyjmowania informacji zwrotnych człowiek trenowany jest tak naprawdę już od początku swojego życia. Już w przedszkolu nauczyciele dają informację zwrotną na temat na przykład poziomu wykonania prac plastycznych, które dziecko wykonuje w czasie zabawy.

Jeżeli nauczyciel zrobi to w nieumiejętny sposób, na przykład bardzo krytykując poziom wykonania pracy, dziecko może poczuć się fatalnie. Na dłuższą metę może to skutkować na przykład niepewnością, poczuciem, że jest się gorszym niż inni. W ostateczności może doprowadzić nawet do tego, że dotychczas lubiana czynność, którą podejmowało się po prostu dla relaksu i frajdy, przestanie sprawiać przyjemność. Dziecko zarzuci robienie tego, co było dla niego ważne tylko dlatego, że usłyszy, że robi to kiepsko, niedbale lub nie tak, jak trzeba.

Informacja zwrotna w życiu dorosłego człowieka


Ludzie dorośli generalnie lepiej radzą sobie z przyjmowaniem informacji zwrotnych, które nie zawsze są przecież takie, jak chcieliby słyszeć.

informacja zwrotna
informacja zwrotna

Przez to, że trenują przyjmowanie informacji zwrotnych od małego, mogą skonfrontować się ze słowami płynącymi od szefa, kolegi z pracy lub innej osoby, która komentuje zachowanie czy poziom wykonania jakiegoś zadania. Warto jednak uzmysłowić sobie, że na gotowość przyjęcia informacji zwrotnej wpływa wiele czynników. W niektórych obszarach zwyczajnie jesteśmy nastawieni na to, że informacja zwrotna się pojawi.

Dotyczy to na przykład funkcjonowania zawodowego. Osoby przygotowujące się do objęcia ważnego stanowiska, uczące się, uczestniczące w stażach, muszą liczyć się z tym, że dostaną informację zwrotną na temat jakości wykonywanej przez siebie pracy. Nie zawsze może być ona po ich myśli, ale jest to częścią dorosłego życia. Trochę inaczej jest natomiast w odniesieniu do informacji zwrotnych, które otrzymuje się często niespodziewanie, w odniesieniu do sfer, co do których wcale nie chcielibyśmy poznać czyjegoś zdania. Mowa tutaj na przykład o tym, że ludzie często bez pytania komentują czyjś wygląd, fryzurę, sposób spędzania czasu, strój.

Profesjonalna informacja zwrotna

Odnosząc się jednak do informacji zwrotnych przekazywanych w środowisku profesjonalnym, warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak formułować taki komunikat, aby niósł najważniejsze treści, nie krytykował i był pomocny w zmianie zachowania w pracy. Otóż informacja zwrotna powinna być sformułowana w sposób przystępny, prosty, nie.krzywdzący.

Tak zwana konstruktywna krytyka to niekoniecznie dobrze sformułowana informacja zwrotna. Decydując się na sformułowanie informacji zwrotnej, warto pamiętać o pomocnym modelu kanapki.

Oznacza to, że przekazując jedną negatywną informację zwrotną, równocześnie przekażmy też dwie pozytywne. Dzięki temu komunikat będzie łatwiejszy do przyjęcia przez osobę, do której jest on kierowany. Nie będzie ona działać bardzo obronnie, tłumaczyć się, negować lub starać się przekonać do swoich racji.

Modele kanapki

Reasumując, podczas przekazywania informacji zwrotnej, najpierw powiedzmy coś pozytywnego na temat pracy czy zaangażowania konkretnego człowieka.

Następnie przekażmy informację zwrotną odnoszącą się do tego, co wymaga poprawy.

Skupmy się na faktach, jednocześnie wskazując też, w jaki sposób należy zmodyfikować swoje działania. Trzecim elementem poprawnie sformułowanej informacji zwrotnej jest ponowne zwrócenie uwagi na coś pozytywnego. Tak sformułowana informacja zwrotna może stać się rzeczywiście pomocną wskazówką, a nie komunikatem, który chcemy jak najszybciej wyrzucić z własnej pamięci.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport