Strategia – co to jest i jak stworzyć perfekcyjny plan

Subwencja jako sposób równoważenia niedoskonałości rynku czy raczej powód rosnącego długu publicznego
20 czerwca, 2022
Procesy biznesowe
Wadium -co to jest i w jakiej wysokości można udzielać?
21 czerwca, 2022

Strategia – co to jest i jak stworzyć perfekcyjny plan

Strategia

Pomiędzy planowaniem strategii a jej implementacją

Zarządy wielu firm, niezależnie od branży, rozmiaru czy zakresu działalności, w pewnym momencie decydują, że nadszedł czas na opracowanie nowej, spójnej strategii działania. Takiej, która przeprowadzi przedsiębiorstwo przez kolejne kilka lat funkcjonowania.

Rzadko kiedy, raz opracowana i wdrożona strategia jest utrzymywana przez cały okres działalności firmy, dlatego, że wiele czynników zewnętrznych ulega zmianie i wymuszają one dostosowanie się do wymogów rynkowych, prawnych czy socjalnych.

Pierwszą rzeczą, którą należy powiedzieć o strategii firmy, jest to, że samo posiadanie takowej, to już jest krok naprzód. Każda strategia, raz sformułowana, powinna być co jakiś czas weryfikowana i ewentualnie poprawiana.

Ważne jest, aby została wyraźnie zakomunikowana do pracowników oraz do klientów, partnerów biznesowych czy inwestorów.

Kluczem do sukcesu firmy jest umiejętność zidentyfikowania przez firmę ważnych potrzeb każdej z tych grup, ustalenia pewnej równowagi między nimi oraz wypracowania zestawu procedur operacyjnych, które pozwolą na ich zaspokojenie.

Identyfikacja celów strategicznych

Cele korporacyjne są wyznacznikiem tego, co firma jako całość stara się osiągnąć i czym się stać. Oba elementy – osiąganie i stawanie się, są ważne dla pełnego zrozumienia i oszacowania tego, na jakim etapie rozwoju firma powinna się znajdować na przykład za pięć lat.

W wielu przypadkach, przedsiębiorstwa myśląc o przyszłości, formułują strategię głównie w kategoriach pieniężnych. Nie ma nic złego w planowaniu finansowym. Jednak większość firm powinna sięgać po więcej, czyli starać się myśleć również o wizerunku firmy, aspektach etycznych czy chociażby wspieraniu środowiska oraz inicjatyw społecznych.

Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju, z pewnością nie przyniesie dodatkowych korzyści materialnych, natomiast wizerunkowo i społecznie będzie dużą wartością dodaną.

Strategia powinna precyzować, co firma powinna, lub też czego nie powinna robić, aby przyczynić się do osiągnięcia zamierzonych celów. Natomiast sam sposób wykonania poszczególnym etapów implementacji strategii, może być w rękach managerów lub niższej kadry zarządzającej.

Ocena procesu implementacji strategii

Niektóre elementy strategii są łatwe do wprowadzenia, inne natomiast stawiają przed kadrą zarządzającą wiele wyzwań. To, czy strategia odnosi pożądany rezultat, na przykład, czy proces poprawy retencji pracowników działa znakomicie, czy też należy przedsięwziąć natychmiastowe działania naprawcze – można oszacować jednoznacznie.

Natomiast to, czy firma idzie w dobrym kierunku pod względem wzrostu świadomości marki na rynku, może być kwestią trudniejszą do zweryfikowania. Można co prawda przebadać, czy odpowiada nam stopień, w jakim konsumenci są zaznajomieni z wyróżniającymi cechami lub wizerunkiem określonej marki towarów lub usług ale to nadal będzie subiektywna ocena stosunkowo małej grupy poddanej badaniu.

Rozpoznawalność marki oraz reputacja firmy na rynku to jest proces długofalowy i wymaga ciągłych nakładów aby podtrzymywać osiągnięte rezultaty.

Klasyczne elementy strategii

Wdrożenie nowych produktów lub usług oraz wzrost sprzedaży na istniejącym lub zupełnie nowym rynku to najczęstsze przykłady celów, jakie stawiają przed sobą firmy. Odwieczna walka o udział w rynku motywuje przedsiębiorstwa do eksperymentowania na nowych obszarach, oczywiście przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowej aktywności na zadowalającym poziomie, jakoś przecież trzeba finansować obecną i przyszłą działalność.

Ważnym elementem strategii firmy powinny być wszelkie formy inwestowania w kadrę pracowniczą i promowanie długoterminowej kariery zawodowej. W przeróżny sposób można wspierać pracowników, na przykład poprzez oferowanie udział w wypracowanych zyskach czy też wspieranie ich rozwoju i edukacji poprzez finansowanie specjalistycznych szkoleń oraz nagradzanie kreatywności.

Dokonując oceny, czy przyjęta strategia jest dla firmy odpowiednia, można sprawdzić, odpowiadając na pytania czy strategia jest spójna wewnętrznie – pomiędzy wszystkimi zespołami oraz czy jest spójna z otoczeniem, czyli wymogami zewnętrznymi.
Ważnym elementem weryfikującym jest również adekwatność w świetle dostępnych zasobów oraz poziom ryzyka, jaki musimy podjąć w przyjętym horyzoncie czasowym.

Bez względu na to, jak dobry jest zespół zarządzający oraz sami pracownicy, wadliwa strategia jest trudna do wdrożenia z sukcesem. Oczywiście można dokonać pewnych korekt w miarę pojawiania się przeszkód i wprowadzać poprawki taktyczne w trakcie implementacji założeń strategicznych.

Ale o wiele lepiej jest ocenić z góry, czy inicjatywa jest skazana na niepowodzenie od samego początku, ze względu na zbyt wysokie czynniki ryzyka. Cytując mędrców: „pierwsza zasada strategii to angażowanie się bitwy, które można wygrać”.

Założenia strategiczne powinny być czymś więcej niż frazesami powtarzanymi w przemowach prezesów. Powinny być pomocnym przewodnikiem w wyjaśnianiu założeń firmy i udzielaniu wskazówek podwładnym co do wspólnych planów na przyszłość.

Co powinno być w strategii? Elementy strategii

Każdy projekt strategiczny powinien zawierać: cel który pozwala realizować założenia, zakres działań sporządzony w detalach w omawianym projekcie, budżet finansowy, harmonogram realizowania zadań, a także zasoby niezbędne żebyśmy mogli w ogóle zrealizować projekt.

Rodzaje strategii

Najczęstsze rodzaje strategii to:

  • Strategia GRIT.
  • Strategia BATNA.
  • Strategia koncentracji.
  • Strategia Luk Wiedzy.
  • Strategia błękitnego oceanu.
  • Strategia defensywna.
  • Strategia cen prestiżowych.
  • Strategia informacyjna.
  • Strategia naśladowcy
  • Strategia push i pull

Strategia a taktyka różnice

Główna różnica pomiędzy taktyką, a strategią opiera się na ciężarze gatunkowym oraz czasie ich obowiązywania. Podejście strategiczne to niezbędnik, jeśli chce się planować rozwój firmy w długim okresie. Podejście taktyczne to z kolei podejście doraźne. Taktyką wygrywa się spory/bitwy, ale nie całe wojny.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Strategia - co to jest i jak stworzyć perfekcyjny plan 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport