Zawartość strony
Spoofing to rodzaj oszustwa, które dość często spotykane jest w internecie. Polega ono na podszywaniu się pod określone osoby lub podmioty, a działanie to ma na celu pozyskanie cennych danych.
Co ważne, ofiarami tego przestępstwa mogą być nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy, które na swoich serwerach przechowują dane dotyczące instytucji oraz obsługiwanych przez nie klientów.
Warto podkreślić, że ewentualny wyciek danych wrażliwych może pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje, w tym skutki wizerunkowe, prawne i materialne.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Spoofing to technika oszustwa polegająca na podszywaniu się pod inną osobę lub urządzenie w celu uzyskania poufnych informacji, na przykład hasła, numeru karty kredytowej, adresu e-mail czy danych osobowych.
Spoofing może przybierać różne formy, takie jak:
Aby uniknąć oszustwa typu spoofing, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Pamiętaj, że najważniejsze jest zachowanie ostrożności i podejście z umiarem do sytuacji, które wydają się podejrzane lub zbyt piękne, by były prawdziwe.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Zdecydowanie tak. Oszustwo polegające na podszywaniu się pod podmioty fizyczne lub instytucje ma na celu wyłudzenie wrażliwych danych oraz instalację szkodliwego oprogramowania.
Tego rodzaju działanie jest niestety dość powszechne i stanowi poważny problem ostatnich lat.
Warto podkreślić, że negatywne skutki tego rodzaju działania dotykają podmioty, pod które podszył się spoofer oraz osoby, które są przez ten podmiot obsługiwane.
Oto kilka przykładów oszustw typu spoofing:
Tego rodzaju szkodliwe działania polegające na podszywaniu się pod osoby prywatne lub instytucje mogą przybierać różnorodne formy.
Mogą to być między innymi wiadomości, które rozsyłane są za pomocą poczty elektronicznej.
Co ważne, wiadomości, które wysyłane są przez przestępców do złudzenia przypominają wiadomości przesyłane choćby przez banki.
Przestępcy modyfikują nagłówki wiadomości oraz adresy, a także zamieszczają linki do innych stron lub formularzy, za pomocą których użytkownik przenoszony jest na zainfekowane witryny.
Przestępcy starannie dostosowują oprawę graficzną do standardów stosowanych w bankach czy firmach współpracujących z danym podmiotem.
To sprawia, że nawet uważny i świadomy zagrożenia użytkownik może mieć problem z oceną wiarygodności przesłanej wiadomości.
Przestępcy wysyłają również wiadomości typu SPAM. Tego rodzaju działanie wzbudza jednak większą czujność użytkowników i jest znacznie mniej skuteczne.
W celu dokonywania wyłudzeń danych przestępcy wykorzystują nie tylko pocztę elektroniczną, ale również połączenia telefoniczne. Podszywanie się pod numery telefoniczne osób prywatnych lub instytucji jest bowiem stosunkowo proste, a przestępcy wykorzystują luki w tak zwanych protokołach VoiP.
Poza tym, w internecie dostępne są narzędzia, za pomocą których można bezpłatnie lub za opłatą uzyskiwać dostęp do numerów banków czy innego zaufanego kontaktu. W efekcie w trakcie połączenia na ekranie telefonu wyświetla się znany użytkownikowi kontakt.
Warto dodać, że osobę podszywającą się za członka rodziny lub pracownika banku trudno jest namierzyć. Przestępcy mogą podszywać się nie tylko pod numery telefonów, ale również pod adresy IP.
Tego rodzaju działanie umożliwia ukrycie tożsamości sprawcy przestępcy oraz może mieć bardzo poważne konsekwencje. Mogą one obejmować różnorodne naruszenia prywatności.
Warto dodać, że w przypadku godnych polecenia dostawców usług internetowych tego rodzaju działania są w znacznym stopniu utrudnione. Spoofing może się również odbywać przez tak zwane zatruwanie DNS.
Metoda ta polega na czasowym skojarzeniu danej domeny z adresem IP i przekierowaniu użytkowania na zainfekowane strony. Działania przestępcze mogą się również odbywać za pomocą popularnych aplikacji i portali ogłoszeniowych.
Przestępcy w tym wypadku podszywają się pod użytkowników i potencjalnych klientów. Przesyłają oni zainfekowane linki, które mają na celu wyłudzenie danych lub instalację szkodliwego oprogramowania.
Każdy użytkownik internetu powinien być świadomy zagrożenia. W firmach warto zadbać o odpowiednie szkolenia pracowników, które znacznie poprawiają poziom bezpieczeństwa w sieci.
Konieczne są również odpowiednie zabezpieczenia, które oferowane są przez godnych polecenia dostawców usług internetowych. Tego rodzaju działania w znacznym stopniu ograniczają ryzyko ewentualnego wycieku danych oraz związane z tym przykre konsekwencje.
Różnica mówiąc o phishingu polega na jednej rzeczy, mianowicie chodzi o wykradanie haseł dostępu. Jeśli mówimy o spoofingu, to polega on na instalowaniu dodatkowego szkodliwego oprogramowania poprzez kliknięcie w link przekierowujący lub któryś z przycisków na stronie, na której się znajdujesz.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.