Socjalizm

libertarianizm
Libertarianizm
7 marca, 2022
Odwrócona psychologia
Odwrócona psychologia (reaktancja)
9 marca, 2022

Socjalizm

socjalizm
socjalizm

Czym jest socjalizm? Jakie ma wady i zalety? Co o nim myśleć?

W dzisiejszych czasach podział społeczny stał się bardzo widoczny. Można w nim podzielić ludzi na socjalistów oraz kapitalistów. Warto przyjrzeć się tym pierwszym, aby zrozumieć jakie są ich założenia oraz jak widzą rolę państwa i kierunek rozwoju cywilizacji.

Socjalizm czyli co to jest?

Jest to jeden z ruchów ideologicznych powstały we Francji w XIX wieku. Jest to czas, kiedy do głosu zaczęli dochodzić ludzie, którym w głównej mierze zależało na najmniej zamożnych ludziach.

Socjalizm miał mieć na celu poprawę warunków bytu ludzi z niższych klas społecznych poprzez obłożenie podatkami osoby zarabiające nieco lepiej. W ten sposób, miały zostać zakryte różnice pomiędzy klasami. W socjalizmie bardzo duży nacisk kładzie się na zredukowanie własności prywatnej kosztem publicznej bądź kolektywnej.

W skrócie można powiedzieć, iż dane dobra są wszystkich obywateli, a nie wyłącznie tych, którzy przyczynili się do powstania danych rzeczy.

socjalizm
socjalizm

Czy socjalizm jest dobry?

Jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród osób, które dużą część życia poświęcają ideologii oraz polityce czy ekonomii. W dzisiejszych czasach można zauważyć widoczny podział na zwolenników socjalizmu oraz kapitalizmu.

W dużej mierze są to głosy ludzi, którzy nie do końca są w stanie zdefiniować jakie są różnice w poszczególnych ideologiach, ale wpływ mediów oraz polityków sprawia, że najważniejsza jest dyskusja pomiędzy ludźmi.

W ten sposób buduje się nastroje społeczne, które następnie mogą zostać wykorzystane do osiągnięcia pewnych zysków. Dlatego też trudno powiedzieć czy dana forma społeczna jest dobra czy zła.

Tematów z zakresu społeczności nie można sprecyzować tak jak nauki ścisłe, stąd trudno powiedzieć, czy dana teoria zadziała kiedy nie zostanie przetestowana w praktyce.

Z tego powodu, wiele osób uważa iż socjalizm nie przynosi niczego dobrego, gdyż wiele jego odłamów zostało już wielokrotnie zaimplementowanych w państwach bez spektakularnych sukcesów. Każda kolejna partia rządząca mówi, iż tym razem program socjalny zadziała i nie ma innego wyjścia, co po czasie przeradza się w partyjniactwo i kolesiostwo nie skupione w ogóle na ludziach lecz działających tylko na swoją korzyść. Jest to idealny przykład tego jak działała Polska w PRL.

Osoby, które były za partią rządzącą mogły czuć się lepsze niż opozycjoniści. Trudno jednak powiedzieć, czy w rzeczywistości ich status to potwierdzał. Bardzo często, na jakiekolwiek granty mogły liczyć wyłącznie osoby będą najbliższymi współpracownikami ważnych ludzi. Tym samym, warto przypomnieć sobie jak wyglądała sytuacja ekonomiczna w Polsce w czasach socjalizmu. Najlepszym przykładem są wielometrowe kolejki do sklepu za czymkolwiek.

Czy socjalizm jest zły?

Jest to kolejne pytanie, które warto sobie zadać. W dzisiejszych czasach pogląd ten jest ściśle wiązany z marksizmem, komunizmem, Koreą Północną czy Chinami.

Trzeba jednak powiedzieć sobie szczerze, że w przypadku państwa środka, droga ta wydaje się być skuteczna. Może tak być za sprawą azjatyckiej mentalności, która prawdopodobnie nie sprawdziłaby się w Europie czy Stanach Zjednoczonych jednak tam działa. Teraz, Chiny są jednym z największych światowych mocarstw i liczą się na arenie międzynarodowej.

Z drugiej strony są jednak Stany Zjednoczone, które wyznając zgoła inne wartości oraz podejście do ekonomii i społeczeństwa również są bardzo silnym krajem. Które rozwiązanie jest zatem lepsze? Ciężko wskazać zwycięzcę. Wiele wskazuje na to, że dana ideologia sprawdzi się w zależności od społeczeństwa.

Podsumowując, socjalizm jest znany ludzkości od wielu lat. W historii ludzi można mnożyć przypadku kiedy ideologia ta nie sprawdziła się podczas prowadzenia państwa i suma summarum doprowadziła do jego upadku.

Z tego powodu, można słyszeć bardzo dużo głosów optujących za tym, iż socjalizm jest najgorszą metodą rządzenia państwem i nie warto opierać na nim swojej gospodarki oraz podejścia do ludzi.

Trzeba powiedzieć jasno, iż wiele osób ma absolutną rację. Warto jednak przyjrzeć się temu tematowi bliżej i zwrócić uwagę na miejsca, gdzie taka forma funkcjonowania państwa w jakiś sposób się realizuje.

Przykładem mogą być Chiny, które stały się drugą potęgą światową. Warto jednak powiedzieć sobie wprost, że większość ludzi nie chciałoby tam mieszkać ze względu na bardzo małą wolność, która jest nieporównywalnie mniejsza niż w państwach zachodu.

Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tak duży jest współczynnik społeczeństwa czy jest to kwestia przede wszystkim strachu? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie nie będąc tam na miejscu i nie żyjąc tak jak Chińczycy.

Może po kilku miesiącach życia w Szanghaju jest się w stanie bardziej precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Z drugiej strony Chiny wybudowały już bardzo wiele dużych miast, którym można pozazdrościć, a bogaci obywatele rozbijają się w weekend swoimi supersamochodami lub spędzają czas na superjachtach.

Jedno jest pewne, świat jest bardziej skomplikowany im bardziej poznajemy skomplikowaną naturę ludzką.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport