Rynek wtórny i pierwotny – wszystko, co warto wiedzieć

Faktura -obowiązek, struktura i jakie są rodzaje faktur
5 lipca, 2022
CSR Społeczna Odpowiedzialność Biznesu -co to jest?
6 lipca, 2022

Rynek wtórny i pierwotny – wszystko, co warto wiedzieć

Rynek wtórny

Rynek wtórny i pierwotny. Z czego wynika podział?

Kupując mieszkanie, trzeba zwracać uwagę na olbrzymią ilość zmiennych, takich jak cena, położenie, metraż czy też nawet nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń.

Wszystkie te sprawy mają kolosalne znaczenie dla jakości i przyjemności życia w nowym domu.

Jak się jednak okazuje, oprócz tego kluczową kwestią jest to, czy będzie ono pochodziło z rynku wtórnego, czy też z pierwotnego.

Jeśli chce się podjąć decyzję w tym zakresie, przede wszystkim należy dowiedzieć się, czym są te rynki, a także jakie są ich najważniejsze zalety i wady.

Innymi słowy, należy dowiedzieć się wszystkiego o rynku wtórnym i pierwotnym.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Co to jest rynek wtórny i pierwotny?

Od czego należy zacząć zdobywanie wiedzy w tym zakresie?

Rzecz jasna najważniejszą sprawą jest to, aby dowiedzieć się, czym jest rynek wtórny, a także pierwotny.

Dopiero poznanie podstawowych różnic pomiędzy nimi pozwoli przejść dalej i zdobyć bardziej szczegółową wiedzę w tym zakresie.

Jaka jest zatem najważniejsza różnica pomiędzy mieszkaniem z rynku wtórnego i pierwotnego?

Chodzi w tym wypadku o to, czy było ono już zamieszkałe i niejako używane.

Jeśli kupuje się mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, wtedy ma się pewność, że nie było ono nigdy używane, czyli pochodzi z rynku pierwotnego.

Jeśli jednak ktoś w nim zamieszkiwał lub też kupuje się je od osoby prywatnej, to ma się już do czynienia z rynkiem wtórnym.

Często tego rodzaju mieszkania nazywane są mieszkaniami z drugiej ręki, czyli mogą być uznawane za używane.

Jakie są zalety mieszkań z rynku wtórnego?

Jakiego rodzaju jest większość dostępnych na rynku nieruchomości ogłoszeń? Jak można się łatwo domyślić, zdecydowanie dominują na nim te z rynku wtórnego.

Ilość mieszkań wystawianych na sprzedaż jest o wiele większa niż tych, które są dopiero budowane. Z tego też powodu na samym początku dowiedzieć się trzeba, czy warto w ogóle brać je pod uwagę, szukając swojego własnego M.

Jakie są najważniejsze zalety rynku wtórnego?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą mieszkań tego rodzaju jest ich niższą cena. Z racji tego, że są one uznawane za używane, choć nigdy nikt mógł w nich nie mieszkać, to ich cena jest często nawet o kilkadziesiąt procent niższa niż w przypadku podobnych nieruchomości o tym metrażu i położeniu.

Kolejną bardzo dużą korzyścią z kupowania na rynku wtórnym jest możliwość obejrzenia danego mieszkania.

Jeśli kupuje się na rynku pierwotnym, to najczęściej transakcja zawierana jest dopiero w trakcie budowy.

Oznacza to, że mieszkanie można ocenić tylko po samych planach, co bywa niekiedy mylące. Rynek wtórny umożliwia dokładne obejrzenie i sprawdzenie, co się kupuje.

Kolejną ważną zaletą jest to, że można od razu po zakupie wprowadzić się i zacząć życie w nowym mieszkaniu.

Gdy kupuje się z rynku pierwotnego, często trzeba poczekać nawet ponad rok, zanim budynek zostanie oddany do użytku. W przypadku rynku wtórnego nie ma takiej potrzeby.

Nie bez znaczenia jest także to, że kupując na rynku wtórnym, ma się znacznie lepiej rozwiniętą infrastrukturę.

Od czasu wybudowania danego budynku wokoło zdążyły już powstać sklepy, najpewniej obecne są szkoły czy też przedszkola, a także inne punkty usługowe.

W przypadku nowych budynków w okolicy często takich miejsc nie ma.

Czy mieszkania z rynku wtórnego mają jakieś wady?

Jeśli planuje się kupienie mieszkania na rynku wtórnym, nie można kierować się tylko zaletami.

Do podjęcia dobrej decyzji niezbędne jest posiadanie wiedzy także o tym, jakie są wady takiego rozwiązania.

Z czym zatem negatywnym wiąże się kupowanie nieruchomości z drugiej ręki?

Choć rynek wtórny jest bardzo bogaty i znaleźć można na nim tysiące ofert, to jednak rzadko kiedy można natknąć się na mieszkania nowocześnie zaprojektowane.

Z tego też powodu liczyć się trzeba z tym, że obecne w nim będą stare rozwiązania, niedzisiejszy układ pomieszczeń czy też nawet użyte do budowy materiały budowlane mogą nie prezentować tak dobrych parametrów, jak te nowoczesne.

Dodatkowo na uwadze należy mieć to, że rynek wtórny choć tańszy, to jednak ceny są sztywniejsze i sprzedawcy rzadko kiedy udzielają rabatów.

Kupując z rynku wtórnego, liczyć się trzeba z tym, że mieszkanie najpewniej nie będzie miało miejsca parkingowego, nie będzie w nim komórki lokatorskiej czy też nawet piwnicy. Co więcej, dość często zdarza się, że w budynku nie ma nawet windy.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że budynek, w którym kupować się będzie mieszkanie może nie być już pierwszej świeżości i widoczne na nim będą oznaki upływającego czasu.

A może jednak warto wybrać mieszkania z rynku pierwotnego?

Na sam koniec warto się jeszcze zastanowić nad tym, czy nie lepiej kupić mieszkanie z rynku pierwotnego.

Co prawda będzie ono droższe, nie wprowadzimy się do niego od razu i z całą pewnością okoliczna infrastruktura może być na gorszym poziomie, lecz z drugiej strony będzie się miało świadomość tego, że nikt wcześniej w danym mieszkaniu nie mieszkał.

A to dla wielu osób jest sprawą nadrzędną i skutecznie niweluje wszystkie występujące wady.

Co to znaczy mieszkanie wtórne?

Rynek wtórny oferuje lokale z drugiej ręki, czyli mieszkania/domy, z których ktoś wcześniej korzystał. Natomiast rynek pierwotny to mieszkania, które są nowe, prosto od dewelopera.

Różnice stanu nieruchomości przekładają się na wiele ważnych kwestii, jak na przykład amortyzacja w działalnośći gospodarczej, konieczność płacenia podatku lub przeprowadzenia remontu.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Rynek wtórny i pierwotny - wszystko, co warto wiedzieć 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej