Prawo bankowe. Co reguluje Ustawa o prawie bankowym? (przykłady, definicja)

Zarządzanie zasobami ludzkimi -czym jest ZZL? (przykłady, definicja, ang. human resource management, HRM)
18 lutego, 2023
Struktura organizacyjna – co warto o niej wiedzieć? (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023

Prawo bankowe. Co reguluje Ustawa o prawie bankowym? (przykłady, definicja)

Prawo bankowe

Co reguluje Prawo bankowe? Na czym polega tajemnica bankowa?

Prawo bankowe nakłada na każdy bank szczególne zobowiązanie. Mowa tu o tajemnicy bankowej. Jej celem jest zapewnienie prywatności klientom banków. Naruszenie tajemnicy bankowej wiąże się z surowymi konsekwencjami. Warto zatem wiedzieć, kogo ona dokładnie dotyczy oraz co jest objęte jej zakresem. Czym zatem jest tajemnica bankowa?

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Co to jest Prawo bankowe?

Prawo bankowe to gałąź prawa regulująca działalność banków oraz relacje między bankami a ich klientami. Prawo bankowe określa m.in. warunki prowadzenia działalności bankowej, wymagania wobec banków w zakresie kapitału, zabezpieczeń, wypłacalności i przejrzystości, a także sposób i zakres nadzoru nad bankami przez organy państwowe. Prawo bankowe obejmuje również kwestie związane z usługami bankowymi, takimi jak kredyty, rachunki bankowe, depozyty czy instrumenty finansowe. W Polsce prawo bankowe reguluje Narodowy Bank Polski, a także Komisja Nadzoru Finansowego, która odpowiada za nadzór nad sektorem bankowym i rynkiem finansowym w Polsce.

Kogo obejmuje i co wchodzi w zakres tajemnicy bankowej?

Do zachowania tajemnicy bankowej zobowiązany jest bank jako instytucja.

Dokładnie dotyczy to pracowników banku oraz wszystkich osób, które wykonują czynności bankowe w imieniu banku.

Mogą być to choćby firmy pośredniczące między bankami a klientami. Co ważne, tajemnica bankowa ma charakter bezterminowy. Oznacza to, że do jej zachowania zobowiązane są również osoby, które zakończyły już pracę w banku bądź w podmiocie pośredniczącym.

Innymi słowy, jeśli były pracownik banku ujawni informacje objęte tajemnicą bankową, liczyć musi się z poważnymi konsekwencjami. Prawo bankowe jasno wskazuje, że tajemnicą objęte są nie tylko zapisy umowy między bankiem a klientem, ale również wszystkie etapy kontaktu między bankiem a klientem. Warto tu dodać, że tajemnicą bankową objęte są również wszystkie nośniki, na których zapisane są informacje o kliencie. W szczególności chodzi tu o dokumenty papierowe, elektroniczne nośniki pamięci oraz elektroniczne systemy bankowe.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Jakie informacje objęte są tajemnicą bankową?

Zgodnie z ustawą o prawie bankowym, tajemnicą bankową objęte są informacje dotyczące wszelkich usług, jakie banki świadczą na rzecz swoich klientów. Mowa tu zarówno o typowych czynnościach bankowych sensu stricto, jak i o czynnościach sensu largo.

W pierwszym przypadku chodzi m.in. o informacje dotyczące prowadzonych rachunków bankowych, udzielanych kredytach i gwarancjach bankowych, emitowanych papierach wartościowych czy informacje dotyczące dokonywanych rozliczeń pieniężnych.

Jeśli natomiast chodzi o czynności sensu largo, to tajemnica bankowa obejmuje m.in. informacje o udzielanych pożyczkach, operacjach czekowych i wekslowych, udostępnianych skrytkach sejfowych, nabywanych i zbywanych wierzytelnościach, wartościach dewizowych, usługach doradczych oraz informacje o udzielanych poręczeniach.

Można zatem jasno stwierdzić, że tajemnicą objęte są niemal wszystkie obszary działalności banku.

Jakie konsekwencje grożą za ujawnienie tajemnicy bankowej?

Jak wspomniano, za ujawnienie tajemnicy bankowej grożą surowe konsekwencje.

O tym również jasno mówi prawo bankowe. Jeśli w wyniku ujawnienia tajemnicy dojdzie do jakieś szkody, wówczas bank ponosi za nią pełną odpowiedzialność. Podkreślić tu trzeba, że wiążą się z tym również konsekwencje karne dla osoby lub osób, które tajemnicę ujawniły.

Mowa tu o karze pozbawienia wolności nawet do lat 3. Poza tym takiej osobie grozi grzywna w wysokości do nawet miliona złotych. Dodatkowo klient ma prawo pozwać bank do sądu na drodze cywilnej.

Czy są sytuacje, w których tajemnica bankowa nie obowiązuje?

Zauważyć jednak trzeba, że prawo bankowe przewiduje sytuacje, w których tajemnica bankowa nie obowiązuje. Jest bowiem lista instytucji, którym bank jest zobowiązany udzielić informacji o swoich klientach.

Wśród nich wymienić można szafa Krajowej Administracji Skarbowej, naczelnika urzędu celno-skarbowego, naczelnika urzędu skarbowego, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz inne instytucje państwowe wymienione w ustawie o prawie bankowym. Dodatkowo banki zobowiązane są do udzielania informacji sądom, prokuraturze oraz komornikom sądowym.

Do tej niekrótkiej listy dodać trzeba również instytucje nadzoru finansowego oraz instytucje odpowiedzialne za ochronę praw konsumentów. Należy oczywiście zaznaczyć, że żadna z tych instytucji nie może żądać ujawnienia od banku tajemnicy w sposób dowolny. Każdy wniosek musi wynikać z odpowiednich przepisów prawa, które umożliwiają żądanie takich informacji.

Przykładowo komornik sądowy może żądać od banku informacji o posiadanych rachunkach konkretnej osoby tylko i wyłącznie na podstawie sądowego tytułu wykonawczego.

Czym jest przedmiotowe zwolnienie z tajemnicy bankowej?

Wspomnieć trzeba jeszcze o przedmiotowym zwolnieniu z tajemnicy bankowej. Dotyczy to sytuacji, w której bank nie byłby w stanie zrealizować swojej usługi bez zwolnienia z tajemnicy bankowej.

Najprostszym przykładem może być tu zwykły przelew. Odbiorca przelewu otrzymuje informację, kto był jego nadawcą i z jakiego konta przelew został wykonany. Można zatem powiedzieć, że w pewnym sensie bank ujawnienia określone informacje. Jednak właśnie w takim przypadku mowa jest o przedmiotowym zwolnieniu z tajemnicy bankowej.

Określana przez prawo bankowe tajemnica bankowa jest niezwykle ważna. Dzięki niej klienci mogą czuć się bezpiecznie. Mają pewność, że wszelkie informacje o nich nie trafią w niepowołane ręce. Dlatego też przestrzeganie tajemnicy bankowej jest tak istotne. Nie mogą zatem dziwić tak wysokie kary za jej złamanie. Każdy klient banku ma prawo do prywatności, a bank ma obowiązek tę prywatność zapewnić.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Prawo bankowe. Co reguluje Ustawa o prawie bankowym? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Kogo dotyczy Prawo bankowe?

Prawo bankowe jest to zespół norm prawnych które regulują powstawanie, funkcjonowanie oraz zasady na podstawie których likwiduje się instytucje bankowe (zwłaszcza banki), a także zasady funkcjonowania nadzoru bankowego .

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)