Powiedz mi coś o sobie. Pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej (proszę opowiedzieć)

bernie madoff schemat ponziego
Bernie Madoff, twórca największej piramidy finansowej w historii zmarł w więzieniu (finansista schemat ponziego)
11 października, 2021
szkolenie marketing
Szkolenie NLP (kurs neuro lingwistyczne programowanie)
14 października, 2021

Powiedz mi coś o sobie. Pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej (proszę opowiedzieć)

pOWIEDZ MI COŚ O SOBIE

Więc opowiedz mi o sobie.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Przesłałeś CV i czekałeś i czekałeś cierpliwie i wreszcie, dostałeś ten telefon, a teraz masz rozmowę rekrutacyjną. Siedzisz po drugiej stronie stołu a Pani z HR uśmiecha się i zadaje pytanie… Opowiedz mi o sobie.

I panikujesz. I nie wiesz, co robić. Nie wiesz, co powiedzieć. Zaczynasz się jąkać. I w połowie rozmowy mówisz sobie, „Ugh! Zrobiłem to źle! Dlaczego to powiedziałem?!” Nigdy nie masz drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia. Zwykle menedżer podejmuje decyzję w pierwszych trzech minutach rozmowy. Więc czy robisz dobre wrażenie? Dzisiaj podzielę się z Tobą z perspektywy właściciela firmy, z perspektywy pracodawcy, jaka jest najlepsza odpowiedź na pytanie? „Opowiedz mi o sobie.”

pOWIEDZ MI COŚ O SOBIE

Rafał Szrajnert, zapraszam!

Mam za sobą całkiem sporo rozmów rekrutacyjnych i nie potrafię powiedzieć, ile razy widuję ludzi którzy mają problem z tym pytaniem, ale jednak zdarzają się incydenty, że jestem pod wrażeniem odpowiedzi. Ostatnimi czasy rozmawiałem z kilkoma znajomymi którzy zatrudniają spore zespoły, a także z dwiema kierowniczkami działów HR z którymi współpracowałem. W efekcie zebraliśmy jedne z najlepszych odpowiedzi na to pytanie. Powiem Ci jak najlepiej odpowiadać. A pod koniec tego filmu odejdziesz z dokładną formułą tego co musisz powiedzieć i jak to powiedzieć. Dam ci też mały scenariusz, mały szablon, więc następnym razem, gdy zostaniesz zapytany o te kwestie to będziesz wiedział dokładnie, co powiedzieć.

A teraz pozwól, że dam ci najpierw kilka zasad. Zasada numer jeden. Kiedy osoba z HR zadaje Ci pytanie „Opowiedz mi o sobie” tak naprawdę nie pytają o całą historię twojego życia. Nie pytają o twoich rodziców, twoje pochodzenie, imię twojego psa i czy masz kota. Nie o to chodzi. Więc kiedy ludzie słyszą to pytanie, myślą, „Och, pozwól, że opowiem ci historię mojego życia!” i dwadzieścia minut nie mówią o niczym ważnym. Więc to, o co tak naprawdę pytają, to co przynosisz do firmy. Więc od teraz, kiedy usłyszysz pytanie, „Opowiedz mi o sobie” Chcę, żebyś dokonała „mentalnej zmiany” zmiany w sposobie myślenia. To tyle… więc chodzi tak na prawdę o to jaką wartość mógłbyś wnieść do firmy? Jakie problemy możesz rozwiązać dla firmy? O to właśnie proszą. A ty nie powinnaś mówić dalej i dalej i dalej o całym swoim pochodzeniu i tym wszystkim. Nie. Nie rób tego.

Zasada numer dwa. Bądź sobą, ale bądź najlepszym sobą. Widzisz, jednym z błędów, które ludzie popełniają, jest to że wierzą w to często powtarzane hasło „po prostu bądź sobą”. Tak, chcesz być sobą, ale chcesz być najlepszym sobą. Chcesz być autentyczny, nie chcesz być fałszywy. Ale to nie znaczy, że po prostu dzielisz się wszystkim. Ten pierwszy raz, kiedy po prostu siedzisz przy stole razem z osobą ds. rekrutacji, to jak randka. Okej? Po prostu się poznajecie. To jest jak randka przy kawie. Upewnij się więc, że prezentujesz swoje najlepsze ja. Prowadź do przodu. Więc kiedy zadają ci pytanie, wszystko, co mówisz, każde oświadczenie, które składasz, zawsze chcesz powiązać to z tym, co dla nich jest ważne. Co w tym jest dla nich?

Więc podam przykład. Załóżmy, że ktoś zatrudnia, a Ty aplikujesz na stanowisko menedżera marketingu. I dostajesz pytanie więc opowiedz mi o sobie.” Typowa odpowiedź, którą ktoś mógłby powiedzieć: „no wiesz, ja um, ja-ja-ja od kilku lat pracuję w marketingu i, um, od dawna korzystam z mediów społecznościowych właściwie całe moje życie. Więc jestem z tym bardzo zaznajomiony. Więc zacząłem z tym działać i, um, pracowałem z kilkoma osobami, uh, a potem, teraz, wiesz, mam rodzinę i moja żona mówi mi żebym pracował w firmie która daje stabilną pracę na umowę o pracę a nie zlecenie… Więc oto jestem i szukam firmy dający dobry potencjał wzrostu, dobrej okazji do rozwoju. A to miejsce nie jest zbyt daleko od mojego domu.”

Widzisz problem? Większość osób w ten sposób mówi tylko ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja. Kiepski pomysł. A teraz, jak się czujesz, jeśli jesteś menedżerem ds. rekrutacji? kiedy zadasz sobie to pytanie, to skomentuj poniżej, bo Twoje spojrzenie na tą sprawę może być ciekawe. Więc zamiast gadać o tym, o moim pochodzeniu i tych wszystkich rzeczach, czego chcę, to pamiętaj że nie jest to dobry pomysł. Ale jeśli zamienisz to w korzyść, co z tego wynika dla nich, co to oznacza dla menedżera to idziesz w dobrym kierunku. Co możesz powiedzieć? Podam ci prostą formułę. Mówisz o sukcesie, jak rozwiązujesz problem i jak możesz pomóc. Czyli 3 rzeczy, sukces, rozwiązanie problemu i pomoc. Pozwólcie, że zademonstruję. Powiedzmy, że to ta sama rozmowa o pracę podczas której aplikujesz.

Po pierwsze. Od czterech lat zajmuję się marketingiem i specjalizuję się w pomaganiu firmom oraz przedsiębiorcom rozwijający swój biznes. W tym czasie pracowałem w firmie X i średnio co roku mieliśmy wzrost o 30%. (to jest sukces, teraz rozwiązujesz problem). Firma X miała duży problem z zaangażowaniem w social mediach i ruchem organicznym z google. I takie działania rozwojowe właśnie mnie pasjonują. Mam kilka pomysłów i strategii które można wdrożyć u Państwa w firmie.

Widzisz, jak to działa? Mówisz o swoim sukcesie, ale bez przechwałek. Później mówisz czym jest Twoja siła. Na przykład potrafisz Tworzyć skuteczne lejki marketingowe. I dodaj kilka przykładów, co dokładnie. Na koniec zadajesz pytanie. Spytaj się czy właśnie tego Państwa firma oczekuje z działu marketingu, że zwiększy ruch w firmie? W tym końcowym pytaniu mówisz o tym sukcesie który zrobiłeś. Ktokolwiek zadaje pytanie, kontroluje rozmowę. Więc chcesz zadać pytanie. A teraz menedżer ds. Rekrutacji powie „OK, tak, chyba tego właśnie szukamy”. Tylko dlatego, że jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej nie oznacza to, że nie musisz sprzedawać. Ty właśnie musisz siebie sprzedać.

Czy musisz zapamiętać ten 3 stopniowy proces zakończony pytaniem? Odpowiedź brzmi absolutnie tak. Nie chcesz wejść nieprzygotowany. W rzeczywistości dobrze jeśli to napiszesz i przećwiczysz.

Więc kiedy staniesz przed potencjalnym pracodawcom to będziesz gotowy. Trzeba to zapamiętać i powtarzać wiele razy i powtarzaj tak długo aż wydaja się to bardzo naturalne. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest panika i jąkanie i to że nie wiesz, co powiedzieć. Nie chcesz tego robić. Jeśli uznasz ten film za przydatny, skomentuj poniżej. Jeśli chcesz się wyposażyć z praktyczną wiedzą biznesową, jeśli chcesz nauczyć się komunikować z przekonaniem aby w końcu zdobyć szacunek, na który zasługujesz i osiągać swoje cele, upewnij się, że klikniesz przycisk subskrypcji poniżej. Każdego tygodnia przesyłamy nowy film. Bądź kilka.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport