Zawartość strony
Podaż i popyt ukazują funkcjonowanie rynku i interakcje między dostawcami i konsumentami.
Krzywe podaży i popytu określają cenę oraz ilość towarów i usług.
REKLAMA:
Wszelkie zmiany podaży i popytu będą miały wpływ na cenę w równowadze i ilość sprzedawanego dobra. Wpłynie to również na zachęty dla producentów (podaż) i konsumentów (popyt).
Najważniejszą cechą podaży i popytu jest ich rola w określaniu ceny towaru / usługi.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Jeśli zaczniemy od ceny poniżej punktu PE, będziemy mieli pewne zachwianie równowagi. Innymi słowy, zabraknie „czegoś” – i prawdopodobnie będzie kolejka osób próbujących kupić ograniczoną ilość.
W tym przypadku istnieje zachęta dla firm, aby podnieść cenę. Wraz ze wzrostem ceny firmy mają powód, aby dostarczać więcej bo to się im opłaca. Mogą dobrze zarobić i towar szybko znika z półek. Wyższa cena ograniczy również popyt, a popyt spadnie. Cena będzie rosła, aż podaż zrówna się z popytem po cenie E i ilością również w punkcie E.
To działanie „ niewidzialnej ręki ” wyjaśnia, dlaczego równowaga rynkowa wystąpi tam, gdzie popyt jest równy podaży. Tylko w tym momencie nie ma tendencji do zmiany ceny.
Niewidzialna ręka została wspomniana przez Adama Smitha w Wealth of Nations (1776).
Adam Smith był pionierem w wyjaśnianiu, jak działają siły rynkowe – firmy (podaż) i konsumenci (popyt) wypracowaliby cenę rynkową bez żadnej konkretnej interwencji.
Prostym przykładem podaży i popytu jest rozważenie, dlaczego ceny domów w centrach miast są często kilka razy wyższe niż średnie ceny domów czy mieszkań na obrzeżach. Sprowadza się do podaży i popytu.
Przesunięcie krzywej popytu może nastąpić z powodu dowolnego czynnika innego niż cena. Na przykład, jeśli towar stanie się modniejszy, lepszej jakości lub jeśli nastąpi wzrost ceny zamiennika.
Przesunięcie krzywej popytu w prawo doprowadzi do innej równowagi. Doprowadzi to zarówno do wyższej ceny, jak i ilości.
Wzrost popytu prowadzi do wyższej ceny i większej ilości sprzedawanego towaru.
Jeśli nastąpi spadek podaży dobra, spowoduje to wzrost cen i spadek popytu.
Kwota, o jaką spada popyt, zależy od elastyczności popytu. W powyższym przypadku wyższa cena ropy spowoduje tylko niewielki spadek popytu, ponieważ jej substytutów jest niewiele.
Podaż i popyt stale się zmieniają. W krótkim okresie wyższa cena może doprowadzić do niewielkiego spadku popytu. Jednak w dłuższej perspektywie konsumenci mogą reagować inaczej. Zamiast płacić za droższą benzynę, mogą zdecydować się na zakup samochodu elektrycznego. Dlatego w dłuższej perspektywie popyt będzie bardziej elastyczny (bardziej wrażliwy) na zmianę ceny.
W krótkim okresie następuje wzrost popytu, co powoduje wzrost cen. Firmy reagują jednak, inwestując w zwiększanie mocy produkcyjnych. Dlatego w dłuższej perspektywie następuje przesunięcie podaży w prawo. Dlatego cena nie rośnie.
Na przykład zaobserwowaliśmy szybki wzrost popytu na komputery osobiste, ale nastąpił równoważny wzrost podaży komputerów, więc ceny nie wzrosły.
Co byś dodał jeszcze do tego wpisu pt. „Popyt i podaż. Wszystko co musisz wiedzieć„?
REKLAMA:
Jak już wiesz precyzyjne ustalenie jaki wpływ cena dobra ma na to jak zachowa się nabywca nie jest do końca taka prosta. Zastanów się, jak prawo podaży wpływa na cenę danego dobra i jak kształtuje się wykres prawa popytu? Odpowiedz w komentarzu.