Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie (mowa ciała i psychologia)

przywództwo
Modele przywództwa (umiejętności przywódcze) Co robi lider
22 sierpnia, 2021
Osobowość wieloraka
Osobowość wieloraka (rozdwojenie jaźni) Zaburzenie osobowości
22 sierpnia, 2021

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie (mowa ciała i psychologia)

pierwsze wrażenie
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie (mowa ciała i psychologia) 1

Pierwsze wrażenie – co warto o nim wiedzieć?

O pierwszym wrażeniu mówi się, że jest szczególnie ważne. Zwraca się też uwagę na to, że zwykle ma kluczowe znaczenie dla naszych relacji, zarówno towarzyskich, jak i biznesowych. Składa się przy tym z dziesiątek czynników. Przeważnie wspominamy w tym kontekście o gestykulacji i mimice, wcale nie mniej istotne wydaje się jednak utrzymywanie kontaktu wzrokowego, odpowiedni ubiór, uśmiech, przyjemny ton głosu oraz otwarta pozycja ciała. I choć podczas rozmowy z partnerem zawodowym przyświecają nam inne cele niż wówczas, gdy chcemy zainteresować sobą nowo poznanego znajomego, zgadzamy się z tym, że zależy nam na tym, aby pierwsze wrażenie było jak najlepsze.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Pierwsze wrażenie – psychologia

Czy pierwsze wrażenie jest rzeczywiście tak ważne, jak starają się nam to przedstawić media? A może trochę się je mitologizuje, podczas gdy w rzeczywistości nie trzeba martwić się nim aż tak bardzo, jak to robimy? Jeśli tego rodzaju pytanie zadamy psychologowi, odpowiedź, którą otrzymamy, wcale nie musi nas satysfakcjonować. Specjalista z pewnością zwróci uwagę na to, że jego nauka przypisuje pierwszemu wrażeniu szczególnie dużą rolę.

W psychologii mówi się nawet o tak zwanym efekcie pierwszego wrażenia. Okazuje się, że większość ludzi nie ma najmniejszego problemu z formułowaniem opinii na temat swojego rozmówcy bazując jedynie na jego wyglądzie oraz wysyłanych przez niego sygnałach niewerbalnych nawet, jeśli te mogłyby być interpretowane niewłaściwie. Jesteśmy w stanie oceniać innych tylko na podstawie tego, czy podczas pierwszej rozmowy utrzymywali kontakt wzrokowy, czy też nie. Efekt pierwszego wrażenia nie musi się nam podobać. Istnieje jednak i jest w stanie zarówno zachęcić do nas potencjalnego partnera finansowego, kolegę lub pracodawcę, jak i zniechęcić go w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund.

Pierwsze wrażenie – dlaczego jest takie ważne?

Korzystając z osobistego doświadczenia i prac psychologów jesteśmy dziś w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego pierwsze wrażenie ma tak duże znaczenie. Już w momencie poznania danej osoby jesteśmy w stanie stworzyć sobie w głowie pewien jej obraz. Jeśli od samego początku myślimy dobrze na jej temat, także wówczas, gdy nasza relacja się rozwija, łatwiej jest nam przypisywać takiej osobie pozytywne cechy. Co więcej, nawet pewne zgrzyty, które pojawiają się podczas rozwijania się relacji z daną osobą jesteśmy w stanie łatwiej tłumaczyć na jej korzyść, jeśli pierwsze wrażenie było korzystne. Takie zachowanie nie jest niczym niezwykłym. Jest dla nas naturalne i pojawia się nawet wówczas, gdy sami mu zaprzeczamy. A skoro mamy tendencję do polegania na pierwszym wrażeniu, dlaczego nie zakładać, że jest ona typowa także dla osób, z którymi nawiązujemy bliższe lub dalsze relacje.

Pierwsze wrażenie – ile sekund nam potrzeba?

Naukowcy spierają się między sobą, obliczając czas niezbędny do zrobienia dobrego albo złego pierwszego wrażenia, musimy jednak liczyć się z tym, że nie jest go wcale dużo. Najczęściej pojawiają się wzmianki o jedenastu lub dwunastu sekundach, które mamy na to, aby wpłynąć na sposób, w jaki jesteśmy postrzegani. Nie jest to wiele, krótki czas niezbędny do tego, aby zadziałał efekt pierwszego wrażenia ma jednak zarówno swoje złe, jak i dobre strony. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie temu, aby wypracować pewne zachowania pomagające w zapisaniu się w pamięci rozmówcy w dobry sposób. Tu zresztą wypada poczynić jeszcze jedną uwagę. Tak dobre, jak i złe pierwsze wrażenie można zmienić. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to tak samo proste. Jeśli rozczarujemy naszego rozmówcę, ten dość szybko pogodzi się z tym, że intuicja go zawiodła. Jeśli jednak pierwsze wrażenie nie wypadło najlepiej, nawet nasze zalety będą przyjmowane z pewnym niedowierzaniem. Pojawi się też podejrzenie, że próbujemy udawać kogoś, kim nie jesteśmy.

Co wpływa na pierwsze wrażenie?

Skoro mamy tak niewiele czasu na to, aby zaprezentować się jak najlepiej, musimy zadać sobie pytanie o to, co wpływa na pierwsze wrażenie, jakie robimy na otoczeniu. Okazuje się, że nie wszystkie czynniki są tak samo oczywiste. Warto zwrócić uwagę choćby na to, że już w ciągu pierwszych chwil rozmowy często jesteśmy w stanie wyczuć, czy mamy do czynienia z osobą pewną siebie, czy też nie. Zaskakuje nas to, że rozmówca, pomimo atrakcyjnego wyglądu i wysokich kwalifikacji, sprawia wrażenie niepewnego, czującego się nieswojo w miejscu, w którym się znajduje. My także jesteśmy odbierani przez pryzmat tego, co sami myślimy na swój temat. Innymi słowy – chcąc robić dobre wrażenie na innych warto najpierw dobrze poznać samego siebie, a następnie nabrać do samego siebie sympatii.

Praca nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości nie jest zresztą jedyną, jaka na nas czeka. Jeśli mamy być postrzegani jako osoby kompetentne, przyjazne, rzeczowe, a jednocześnie empatyczne, musimy zastanowić się nad tym, czy nasze nastawienie do innych jest takim, jakim być powinno. Zaleca się, aby całą swoją osobą wyrażać nie tylko szacunek do rozmówcy, ale również zainteresowanie tym, co właśnie chce nam powiedzieć. Uśmiech, choć ważny, może nie być wystarczający. Wcale nie mniej istotne wydaje się kiwanie głową, potakiwanie, utrzymywanie kontaktu wzrokowego i otwarta postawa sugerująca, że przyjmujemy to, co się do nas mówi.

Dobre pierwsze wrażenie – trening

Gdy już wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie, jakie wywołujemy na rozmówcy i jak trudno jest walczyć z jego negatywnymi konsekwencjami, możemy zacząć ćwiczyć możliwie jak najkorzystniejszą prezentację własnej osoby. Od czego zacząć? Nietrudno się domyślić, że wiele na nasz temat mówi zarówno mimika, jak i gestykulacja, nad nimi więc powinniśmy pracować w pierwszej kolejności. Mówi się, że osoby, które nie gestykulują podczas rozmowy budzą podejrzenia, bo sprawiają wrażenie takich, które mają coś do ukrycia. Warto pamiętać jednak o tym, że przesadne gestykulowanie może być nie mniej niebezpieczne. Równie niepożądanym sygnałem jest pozwalanie na to, aby rozmówca widział naszą niechęć i zaskoczenie. Trening warto prowadzić przed lustrem. Obserwowanie własnej twarzy i sylwetki ułatwia ocenę tego, czy reagujemy w naturalny sposób, czy też nie.

Kolejnym elementem wpływającym pozytywnie na pierwsze wrażenie jest pogodny wyraz twarzy. Nasza mina nie powinna być przy tym ani przesadnie surowa, ani lekko drwiąca. Może się nam wydawać, że pozwoli to na stworzenie wizerunku osoby zdystansowanej, chętnie odwołującej się do ironii w przypadku trudności. Tymczasem rozmówca zwykle interpretuje taki wyraz twarzy jako dowód na to, że ma do czynienia z osobą niesympatyczną, komunikującą się niechętnie i manifestującą brak szacunku do otoczenia. Jeśli staramy się o pracę, taka etykieta natychmiast obniży nasze szanse na zatrudnienie nawet, jeśli nasze CV prezentuje się świetnie.

W domu warto też pracować nad otwartą pozycją ciała. Przeważnie pamiętamy o tym, aby nie krzyżować rąk na klatce piersiowej, bo tego rodzaju sygnał nie świadczy najlepiej o naszej gotowości do brania się za bary z nowymi wyzwaniami. Zapominamy jednak o tym, że należy też unosić głowę, szyję oraz brzuch, bo taka postawa świadczy o braku strachu i przekonaniu o tym, że nie mamy nic do ukrycia.

Pierwsze wrażenie – wygląd i zachowanie

Jedno z bardziej popularnych polskich powiedzeń przypomina nam nieustannie, że piszą nas tak, jak nas widzą. Bez względu na to, czy zgadzamy się z tym, czy nie, nasz wygląd nie jest bez znaczenia zwłaszcza, jeśli zależy nam na dobrym pierwszym wrażeniu. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że powinniśmy wstrzymać się z poszukiwaniem pracy aż do momentu, w którym stracimy zbędne kilogramy. Z pewnością jednak dobrze jest wyrobić w sobie nawyk noszenia ubrań schludnych i pasujących do sytuacji. Coraz rzadziej ocenie poddaje się to, jaki styl jest nam bliski, nie musimy być więc ubrani klasycznie, aby się podobać. Jeśli jednak nie przepadamy za prasowaniem, starajmy się unikać tych ubrań, które szybko się gniotą, bo osoby poznające nas mogą dojść do wniosku, że w codziennych kontraktach jesteśmy niechlujni i niefrasobliwi.

Nawet wyglądając najlepiej nie zrobimy dobrego wrażenia, jeśli nie zwrócimy uwagi na swoje zachowanie. W pewnych okolicznościach zaprocentuje nasza pokora, w innych wojowniczy charakter. Pewne jest jednak to, że będziemy odbierani lepiej, jeśli nowo poznaną osobę potraktujemy z szacunkiem.

Nieudane pierwsze wrażenie – co robić?

Bez względu na to, jak bardzo będziemy się starać musimy liczyć się z tym, że pierwsze spotkanie może mieć niefortunny przebieg. Nie zawsze wszystko toczy się tak, jak moglibyśmy sobie to wymarzyć i trudno się temu dziwić, bo przecież nasze życie charakteryzuje się pewną dozą nieprzewidywalności. Co robić w takiej sytuacji? Czy nieudane pierwsze wrażenie skreśla nas w oczach nowych znajomych i partnerów zawodowych?

Nawet, jeśli zrealizuje się najgorszy ze scenariuszy, nie wpadajmy w panikę. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, nie jest jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na nasz wizerunek. Nawet, jeśli popełnimy rażące gafy, nie oznacza to wcale, że nie możemy zaprezentować się korzystnie. Splot okoliczności, które nam nie sprzyjały, nie zmienił przecież ani naszego charakteru, ani podejścia do osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Nadal jesteśmy pogodni i życzliwi, z optymizmem spoglądamy w przyszłość, posiadamy wiedzę merytoryczną i doskonale znamy się na tym, w czym jesteśmy dobrzy. Nadal możemy też przekazywać te pozytywne cechy osobom znajdującym się w naszym otoczeniu. Jeśli i one są dobrymi ludźmi, mają w sobie empatię, ciekawość i wyrozumiałość, a do tego nie lubią tłumaczyć wszystkiego schematycznie – możemy być pewni, że otrzymamy co najmniej kilka innych szans na to, aby poprawić niekorzystne pierwsze wrażenie. Jeśli naszemu rozmówcy wydaje się, że zawsze ma rację, a do tego zna się na ludziach tak dobrze, że nikt inny nie jest mu w stanie dorównać, możemy już nie mieć tego szczęścia. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy w takim przypadku rzeczywiście mówimy o aż tak dużej stracie.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie (mowa ciała i psychologia)

Zaufanie zależy od pierwszych sekund. Polecam przeczytać mój inny wpis pt. efekt aureoli.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport