Optymalizacja podatkowa – czyli sposób na niższe podatki, czy nie?

Ugody frankowe -czym są i czy warto z nich skorzystać?
3 września, 2022
Doradztwo zawodowe online i stacjonarnie (na czym polega?)
13 września, 2022

Optymalizacja podatkowa – czyli sposób na niższe podatki, czy nie?

optymalizacja podatkowa

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa pozwala przedsiębiorcom na płacenie mniejszych podatków. Każde państwo posiada własny system finansowy, gdzie nakłada na obywateli określone podatki. Wysokość podatków jest ustalana przepisami prawa, które należy ściśle przestrzegać. Niestety przepisy podatkowe w niektórych państwa są niezwykle zagmatwane.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik jak można zarabiać więcej w internecie (działa dla usług i ecommerce!)
Wpisz poniżej swoje dane:

Przedsiębiorcy często nie rozumieją tych przepisów i nie znają ulg, które mogą im przysługiwać. Brak znajomości przepisów podatkowych powoduje płacenie wyższych podatków, co przekłada się na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Istnieją jednak sposoby na to, by uniknąć płacenia wysokich podatków.

Legalna optymalizacja podatkowa – co warto wiedzieć?

Należy jednak pamiętać, aby płacenie niższych podatków było zgodne z przepisami prawa danego państwa. W Polsce każdego roku przedsiębiorcy muszą się rozliczać ze swoich uzyskanych dochodów. Nad podatkami czuwa Urząd Skarbowy, który pilnuje należnej kwoty do uregulowania. Unikanie płacenia podatków w sposób niezgodny z prawem może skutkować wymierzeniem kary finansowej. Prowadząc działalność gospodarczą najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego.

Specjalista od podatków doradzi nam jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć koszty prowadzenia swojego biznesu. W ten sposób przedsiębiorca przeznaczy większe środki na reklamę i rozwój działalności gospodarczej.

Optymalizacja podatkowa jest kluczowa dla przedsiębiorców, którzy chcą nieustannie się rozwijać na rynku i wyprzedzić konkurencję. Brak znajomości przepisów podatkowych kończy się najczęściej problemami, które potrafią ciągnąć się latami.

Popyt i podaż

Jak optymalizować podatki w firmie?

Optymalizacja podatkowa daje przedsiębiorcom możliwość płacenia niższych podatków zgodnie z przepisami prawa. Firmy decydujące się na ten krok najczęściej korzystają z pomocy doradców finansowych, który śledzą na bieżąco wprowadzane zmiany w systemie podatkowym. W ten sposób będziemy mogli wybrać dogodną formę opodatkowania, która będzie najbardziej korzystna dla przedsiębiorstwa.

Bardzo często okazuje się, że przysługują nam różne ulgi podatkowe, które są dostępne podczas rozliczania dochodu. Dla początkujących firm jest to niezwykle ważne, aby prawidłowo się rozwijać i brnąć do przodu. Pokonanie konkurencji wymaga od firm maksymalnego ograniczenia kosztów, które na początku z reguły są największe. Warto tutaj wspomnieć o księgowości, która ma olbrzymie znacznie dla przedsiębiorstwa już na samym starcie.

Podejmowanie decyzji

Najlepiej wybrać takie biuro rachunkowe, które będzie miało już odpowiednie doświadczenie na rynku i będzie w stanie śledzić najnowsze aktualizacje w systemie podatkowym. Mniejsze biura rachunkowe często nie są w stanie obsłużyć poważniejsze firmy, które prowadzę liczne transakcje każdego dnia. Dobre biuro rachunkowo pomoże nam także w przyszłości, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy z Urzędem Skarbowym. Wówczas biuro rachunkowo będzie nas reprezentować i pomoże nam złagodzić problem. Zakładając firmę należy pamiętać o odpowiedniej formie prowadzenia swojej działalności gospodarczej.

W ten sposób również można uniknąć płacenia wysokich podatków na starcie. Każda forma prowadzenia działalności posiada własne stawki podatkowe, które są zależne od wielu czynników. W Polsce do dyspozycji jest kilka możliwości, które osoba zakładająca biznes może wybrać.

Najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza, którą jednocześnie najłatwiej zarejestrować. Inną formą działalności jest zarejestrowanie spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej. Wybór konkretnej opcji należy dobrze przemyśleć i przeanalizować ze swoją księgową lub doradcą finansowym.

Kogo dotyczy optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa najczęściej dotyczy przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć koszty prowadzenia swojej działalności. Przedsiębiorcy mogą w ten sposób znacząco zwiększyć swoje możliwości na lokalnym rynku. Odpowiednia optymalizacja podatkowa wymaga dokładne przeanalizowanie wielu danych.

Należy dokładnie sprawdzić przychody firmy i ponoszone koszty. Firmy chcące uniknąć płacenia wysokich podatków muszą pod uwagę wziąć również sytuację gospodarczą danego państwa. Kraje będące w gorszej sytuacji gospodarczej mogą przerzucać część kosztów w postaci podatków na przedsiębiorców. Jeśli jednak dane państwo zacznie nadmiernie podnosić podatki, to prawdopodobnie spowoduje tym samym wycofanie z kraju kapitału zagranicznego. Większość przedsiębiorców zacznie przenosić siedziby swoich firm do miejsc, gdzie podatki będą dla nich łagodniejsze. Istnieje wiele państw na świecie, które wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom i oferuje im atrakcyjny system podatkowy.

Warto tutaj wspomnieć o rajach podatkowych, które odnoszą się do krajów posiadających przyjazny system podatkowy dla obcokrajowców chcących bezproblemowo prowadzić swój biznes. Kapitał zagraniczny w rajach podatkowych jest doceniany i lokalna władza wspiera inwestycje korzystnymi przepisami prawa. W ten sposób państwa ściągające do siebie zagraniczny kapitał mogą się efektywnie rozwijać. Powstają nowe miejsca pracy, a społeczeństwo staje się zamożniejsze. Wśród popularnych krajów posiadających przyjazny system podatkowy dla przedsiębiorców należy wymienić Malediwy, Trynidad i Tobago lub niewielkie Seszele. W Europie rajem podatkowym dla przedsiębiorców jest księstwo Monako.

Jest to kraj, który liczy niespełna czterdzieści tysięcy ludzi. Państwo znajduje się w Europie Południowej leżące nad Morzem Śródziemnym. Monako jest jednak częściowo zależne od graniczącej z tym państwem Francją. Rejestrując działalność w tym kraju można jednak skorzystać z ulg podatkowych, które tam są oferowane.

W Europie warto wymienić również Estonię, jest to niewielki kraj leżący nad Morzem Bałtyckim i posiada obniżony podatek VAT nawet do kilku procent.

W co inwestują bogaci

Jak płacić mniejsze podatki na etacie?

Osoby pracujące na pełnym etacie często szukają sprawdzonego sposobu na to, aby obniżyć płacone przez siebie podatki pod koniec roku. Pracując na etacie musimy się jednak liczyć z tym, że w Polsce nie mamy wielu sposobów na to, aby skutecznie obniżyć koszty podatkowe. Niekiedy w koszty odliczane od podatku możemy zaliczyć wydatki poniesione na paliwo.

W tym wypadku najczęściej dotyczy to osoby, które pracują jako kierowcy. Od kosztów podatkowych można odliczyć także opłaty za wynajęcie lokalu. Najlepiej osobiście jednak dowiedzieć się w swoim Urzędzie Skarbowym o różnych ulgach, które mogą nam przysługiwać.

Warto tutaj wspomnieć, że wielu Polaków oszczędza swoje pieniądze na Indywidualnych Kontach Emerytalnych w ramach trzeciego filaru. Wpłacone pieniądze na IKE również można odliczyć od corocznie płaconego podatku dla państwa.

Czy Polska jest rajem podatkowym?

Raj podatkowy to pojęcie, które odnosi się do państw posiadających niskie podatki dla swoich obywateli i działających tam przedsiębiorstw. Na świecie można znaleźć wiele miejsc, gdzie podatki są niskie i zachęcają do prowadzenia w ich krajach swojego biznesu. Niestety w Europie nie znajdziemy wiele miejsc, które posiadają atrakcyjny system podatkowy. Często przepisy podatkowe są zagmatwane i utrudniają życie obywatelem.

Do rajów podatkowych zalicza się w Europie niewielkie państwo Liechtenstein, Księstwo Monako lub Estonię. Warto tutaj wspomnieć, że od niedawna za raj podatkowy uważa się leżącą częściowo w Europie Turcję. Kraj ten próbuje dorównać światowym mocarstwom i nieustannie się rozwija. Polityka Turcji idzie w kierunku ściągnięcia do ich kraju zagranicznego kapitału. Polska jest krajem, który niestety nie jest zaliczany do rajów podatkowych.

Niektóre podatki w Polsce nie należą do najwyższych w Europie, ale system podatkowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Większość przedsiębiorców ma problemy z nadążaniem za przepisami podatkowymi, które nieustannie się zmieniają. W rezultacie przedsiębiorcy często decydują się na przeniesienie swojego kapitału do innego miejsca w Europie lub na Świecie. Obywatele Polski decydując się na założenie firmy często wybierają do tego sąsiednie Czechy. W sąsiadujących z Polską Republiką Czeską można płacić mniejsze opłaty na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Korzystnie wyglądają w Czechach również niektóre podatki, które są niższe niż w Polsce.

Na terenie Polski działają firmy, które pomagają w procesie rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach. Polacy niejednokrotnie decydują się zarejestrowanie działalność gospodarczej w Niemczech, Wielkiej Brytanii lub nawet Rumunii. We wszystkich tych krajach można płacić często niższe podatki lub ponosić mniejsze koszty związane z prowadzeniem swojego biznesu. W Polsce optymalizacja podatkowa najczęściej odnosi się do płacenia VAT-u. Niestety wysokość tego podatku jest stosunkowo wysoka i znacząco utrudnia życie przedsiębiorcom.

Bardzo niekorzystnie dla obywateli Polski wygląda również podatek dochodowy. Osoba fizyczna musi wówczas oddać nawet kilkadziesiąt procent od uzyskanego dochodu na rzecz państwa. Ominięcie płacenia tych podatków w sposób legalny jest praktycznie niemożliwe. Większe firmy działające na terenie kraju mogą jednak czasami liczyć na pewne ulgi.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Optymalizacja podatkowa – czyli sposób na niższe podatki, czy nie? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej