Nestle, firma większa niż myślisz

VEVO
14 września, 2021
amazon bezos
Amazon
11 października, 2021

Nestle, firma większa niż myślisz

Transkrypt filmu:

Jakiś czas temu zrobiłem film o firmie Mars. Dla wielu zaskoczeniem było jak duża jest to korporacja, bo każdy kojarzył ją tylko z batonem. A oprócz tego mają całą gamę jak M&Ms, gumy wrigleys, przekąski, a nawet wiele linii produktów dla zwierząt. Więc jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie obejrzyj ten film.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

nestle

Przechadzając się pewnego dnia po markecie wpadłem na kolejny pomysł, tym razem właśnie Nestle. Z kilkoma firmami ze światowej czołówki mających swoje oddziały w Polsce maiłem okazje pracować więc w niektórych kolejnych odcinkach, na pewno również je omówię. A teraz wracajmy do Nestle, bo tak jak w przypadku Mars, są oni większą firmą niż Ci się wydaje. I w dodatku jest kilka rzeczy które robią bardzo dobrze, a Ty możesz je wdrożyć u siebie. Więc dzisiaj Ci o tym opowiem. Rafał Szrajnert. Zapraszam!

Nestle się jako firma rozpoczęła działalność w Szwajcarii ponad 150 lat temu, założona przez niemeckiego farmaceutę Henriego Nestlé. I jak to w przypadku Szwajcarów, którzy są znani z czekolady, tak Nestle wykorzystuje ją w swoich głównych produktach. Ale nie taki był jej początek.

nestle

Henry Nestle stał się sławny wymyślając coś co wydawało się być przełomowe jak na tamte czasy. Była to formuła na jedzenie dla niemowląt. Firma istniała już od ponad 30 lat zanim zaczęli produkować czekoladowe wyroby, i Henry Nestle do tego czasu już sprzedał firmę. Teraz przejdźmy do roku 2021. Spójrzmy na Listę Forbes największych na świecie firm publicznych. Miejsce 33 Facebook, dalej Johnson & Johnson, Sony i na 39 pozycji Nestle, które pokazuje 89,9 miliardów dolarów przychodu, 13 MLD zysku, 140,3 miliardów w aktywach. Są to zdumiewające liczby ale prawdziwy powód, dla którego Nestle jest tak wysoko jest ostatnia pozycja na liście. 333,2 miliarda wartość rynkowej w dolarach. Wynik oszałamiający, bo to znacznie więcej niż większość firm na tej liście.

Co dokładnie oznacza więc ta kapitalizacja? Z angielskiego Market Cap. Jest to całkowita wartość wszystkich papierów wartościowych. Wartość jednej akcji to okolice 111 Franków Szwajcarskich, i jak widzimy od wielu lat mamy trend wzrostowy.

Market Cap odzwierciedla ile firma jest warta, bo jest to teoretycznie ilość pieniędzy którą musiałbyś zapłacić żeby kupić wszystkie akcje. Całkiem niezła sumka prawda? 333 miliardy dolarów.

Zróbmy mały test, a raczej zabawę. W przypadku swoich wcześniejszych filmów wymieniałem wszystkie produkty znanych marek. Ale nie tym razem, zróbmy mały brainstorm. Za chwilę zapauzuj ten film i napisz w komentarzu wszystkie produkty które przychodzą Ci na myśl. Daj sobie na to tylko 60 sekund, bez sprawdzania w google. Po prostu przypomnij sobie gdzie widzisz ich logo na co dzień. Zobaczymy ile uda Ci się wymienić. Także zapauzuj teraz.

nestle produkty firma

Okej wracamy. Jak poszło?

Mi zawsze pierwsze na myśl przychodzi kakao nesquik. Chyba każdy pamięta je ze swojego dzieciństwa. Były to czasy kiedy w modzie nie było mówienie że ma się nietolerancję laktozy, a kakao albo płatki na mleku to był przysmak. Swoją drogą. Polecam Tobie pewien eksperyment. Na pewno masz wśród swoich znajomych osoby które mówią że nie tolerują laktozy i nabiału. Wybierzcie się pewnego dnia na szejka do maka. Po wszystkim zapytaj się czy wszystko okej. Każdy odpowie że tak i że było dobre. To taki test, żebyś zobaczył kto tak na prawdę nie może spożywać nabiału, a kto tylko mówi tak bo to jest w modzie i fajniej jest w biurze posiedzieć przy sojowym latte 😉

nestle produkty firma

Nestle produkty

No dobrze, a jakie produkty i marki posiadają w swojej ofercie? Otóż na pewno nie wymienię ich wszystkich, ponieważ zgodnie z oficjalną informacją którą podają na swojej stronie internetowej to jest liczba ponad 2000! Całkiem sporo prawda? A wśród nich Nescafe, Starbucks at home, winiary, kit kat, i masa innych.

Praktycznie możesz zrobić całe zakupy z ich produktów. Masz dzieci? To bierzesz firmę Gerber, masz zwierzęta? Psa, kota? Bierzesz karmy Purina. Woda mineralna? Żaden problem, mają ich kilka. Mrożonki, i to całkiem sporo. Lasagne, gotowe dania. Mi osobiście brakuje butterfingers. Nie widziałem ich w Polsce, i tak jak nie jestem fanem słodyczy to za nimi przepadam. Co jeszcze? Sporo lodów i słodyczy. Płatki śniadaniowe i tak mógłbym wymieniać. I teraz jeśli porównasz to z informacjami jakie dałem w filmie o firmie MARS zobaczysz że ich strategia jest z goła inna. Mars starannie ukrywa swoje logo na wszystkich produktach, z kolei Nestle daje je w widocznych miejscach i to całkiem dużym rozmiarze. Dodatkowo maja kilkanaście produktów które w swojej nazwie zawierają do nich nawiązanie. Jak nesquick, czy nestea.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport