Non-disclosure agreement, umowa NDA – co to jest i co musi zawierać

Kanban – czym jest i jak go najlepiej wykorzystać
20 czerwca, 2022
Crowdfunding -czym jest finansowanie społecznościowe
20 czerwca, 2022

Non-disclosure agreement, umowa NDA – co to jest i co musi zawierać

NDA

Non-disclosure agreement, umowa NDA – co to jest i co musi zawierać

Non-disclosure agreement jest umową o zachowaniu poufności, w skrócie – NDA. Obecnie wiele firm z całego świata korzysta z takiej umowy. Jest ona bardzo popularna, bowiem zobowiązuje do zachowania w tajemnicy wszystkich przekazywanych sobie informacji.

Non-disclosure agreement często zawierana jest jako osobna umowa, jednakże istnieją przypadki, w których zawierana jest jako cześć innej umowy – w takim przypadku mowa tutaj o klauzuli poufności. Warto dowiedzieć się więcej o NDA, bowiem w naszym kraju coraz częściej można spotkać się z taką umową.

Non-disclosure agreement – kiedy najlepiej ją zawrzeć?

Umowa o zachowaniu poufności zawierana jest w takim przypadku, kiedy dwa bądź więcej podmiotów postawiło na podjęcie współpracy, w której potrzebne jest ujawnienie najistotniejszych danych dotyczących na przykład funkcjonowania danej firmy.

Trzeba też nadmienić, że wśród umów o zachowaniu poufności warto wymienić takie, które są wielostronne. Mowa tutaj o umowach, w których każda ze stron zobowiązała się do zachowania poufności względem pozostałych. Warto też wspomnieć o obowiązku zachowania poufności, który dotyczy jedynie jednej strony umowy, takie rozwiązanie jest również często stosowane.

Non-disclosure agreement to umowa, która nie została jeszcze uregulowana prawnie w naszym kraju. Należy pamiętać o tym, iż jej postanowienia nierzadko kształtowane są przez strony dowolnie, jednakże wszystko musi być w granicach swobody umów.

Jeśli mowa natomiast o samej treści omawianej umowy, to w sporym stopniu wszystko zależnie jest od warunków, w jakich zostaje zawierana, a ponadto od rodzaju informacji. Obecnie często wyróżniane są pewne charakterystyczne elementy w umowie o zachowaniu poufności – trzeba na nie zwracać szczególną uwagę przy zawarciu NDA.

Non-disclosure agreement (NDA) – preambuła

Ludzie często zastanawia się, jakie są opisywane okoliczności w preambule takiej umowy. Przeważnie w takowym miejscu wskazywane są wszelkie przyczyny zawarcia umowy. Warto tutaj nadmienić choćby projekt, w którym ma miejsce przekazywanie informacji.

Oprócz tego preambuła opisuje intencję stron. Trzeba też powiedzieć o tym, że w razie pojawienia się sporu na tle takowej umowy, treść preambuły nierzadko jest przeznaczona do jej interpretacji. Z tego powodu warto zadbać o obecność preambuły w tego typu umowie, jest to niesamowicie istotne.

Należy też powiedzieć o definicji informacji poufnych. Jest to kwestia równie istotne, jak na przykład preambuła. W umowie o zachowaniu poufności trzeba określić, co strony uznają za informacje poufne.

Dlatego warto stworzyć ich definicję. Okazuje się, że stronie, która ujawnia wszelkie informacje przeważnie zależy na tym, żeby definicja dotycząca informacji poufnych została zaprojektowana jak najszerzej. W praktyce nie wystarczy umieścić tylko postanowienia, zgodnie z którym: „informacja poufna stanowi wszelkie informacje przekazywane przez daną stronę”.

W przypadku redagowania treści non-disclosure agreement trzeba zwrócić uwagę na to, żeby definicja informacji poufnych została przedstawiona jak najbardziej precyzyjnie.

Taki zabieg sprawi, iż w przypadku pojawienia się sprzecznego z umową ujawnienia informacji przez drugą stronę NDA, o wiele prościej jest wykazać, iż w istocie stanowiły one wyłącznie informacje, które są poufne. Okazuje się, iż w celach dowodowych nierzadko umieszcza się też obowiązek, który dotyczy oznaczenia informacji uznanych za poufne.

Umowa o zachowaniu poufności

W obecnych czasach coraz więcej firm z całego świata stawia na non-disclosure agreement. Przeważnie w takiej umowie zawiera się także wyłączenia, które polegają na uznaniu, iż obowiązek zachowania poufności nie dotyczy pewnego typu informacji. Mowa tutaj przede wszystkim o informacjach, które są powszechnie znane.

Trzeba też dodać takie, w których posiadanie strona weszła jeszcze przed ich ujawnieniem.

Innym bardzo ważnym elementem w przypadku non-disclosure agreement jest wskazanie, w jakim celu druga strona umowy chce wykorzystywać ujawnione jej informacje. W umowie o zachowaniu poufności trzeba zadbać też o to, żeby określić istotne standardy ochrony przekazywanych informacji, co jest bardzo ważne.

Warto zaznaczyć, że nierzadko w tego typu umowie wskazywane jest to, w jakim zakresie bądź na jakich zasadach informacje, które są poufne, mogą zostać ujawniane innym podmiotom. Inną bardzo ważną kwestią, która powinna zostać uregulowana w umowie o zachowaniu poufności, jest także czas trwania takowej umowy.

Okazuje się w praktyce, że strony są sposobne do tego, żeby ustalić, iż umowa zostaje zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Jeżeli strony postanowiły zawrzeć umowę na czas nieoznaczony, najlepiej jest zadbać o wskazanie właściwie długiego okresu wypowiedzenia.

Jest to bardzo ważne, bowiem w innym wypadku przyjmuje się, że do wypowiedzenia umowy może dojść w każdym czasie. Wszystko zostało opisane w kodeksie cywilnym. Mowa tutaj konkretniej o artykule 3651. Non-disclosure agreement (NDA) to bardzo popularna umowa, która jest ceniona przez szefów firm.

Co oznacza skrót NDA?

Otóż umowa NDA z ang. “Non disclosure agreement”, po polsku jest to umowa o zachowaniu poufności. Jej głównym celem jest ochrona danych poufnych przed dostępem osób trzecich (najczęściej konkurencji). Umowę NDA mogą zawierać podmioty takie jak przedsiębiorcy pomiędzy sobą, lub pracodawca z pracownikiem, czy współpracownikiem.

Czy klauzula poufności może być bezterminowa?

Zazwyczaj umowy o zachowaniu poufności zawiera się na określony czas od kilku miesięcy do kilku lat (2, a 5 to już na prawdę dużo). Zdarzają się również umowy które zawiera się bezterminowo, ale w wielu przypadkach nie działają.

Jak wypełnić NDA i co musi zawierać?

Umowa NDA, czyli Non-disclosure agreement (umowa o zachowaniu poufności) powinna zawierać:

  1. Właściwe określenie informacji uznawanych za poufne.
  2. Należyte metody, zasady i standardy ochrony informacji poufnych.
  3. Zdefiniowanie naruszenia zobowiązania o poufności.
  4. Czas trwania zobowiązania do poufności.
  5. Skutki naruszenia zobowiązania do poufności.
doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Non-disclosure agreement, umowa NDA - co to jest i co musi zawierać 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport