Mobbing

konformizm
Konformizm
7 marca, 2022
Patologia
Patologia
7 marca, 2022

Mobbing

mobbing
mobbing

Czym jest mobbing?

W ostatnim czasie w wielu przedsiębiorstwach praca nie jest zbyt łatwa. Obecnie liczy się przede wszystkim szybkość w wykonywaniu zadań, ponieważ jest ich coraz więcej, a dodatkowe bodźce w postaci wielu spotkań i telefonów jeszcze nas rozpraszają.

Jednak nie powinniśmy zapominać, że pracownik to przecież nie robot i czasem po prostu nie można wszystkiego wykonać. Choć wielu pracodawców obecnie myśli inaczej, stosując po prostu mobbing. Czym dokładnie przejawia się to zachowanie i czy rzeczywiście powinniśmy sobie na to pozwalać?

Szybkie tempo pracy

W przeciwieństwie do czasów naszych dziadków, obecnie praktycznie na każdym stanowisku spotykamy się z tym, że choć pracujemy z wykorzystaniem najnowszej generacji komputerów, tak naprawdę nie mamy na nic czasu. Brzmi to często nieprawdopodobnie, ale tak właśnie wygląda dzisiejszy świat.

mobbing
mobbing

Nie tylko w dużych korporacjach oraz w firmach produkcyjnych, ale także w przypadku hal magazynowych, w gastronomii czy też w przypadku hotelarstwa, każdy pracodawca wiele zadań chce mieć wykonanych „na wczoraj”. Niestety zbyt mała liczba osób, a także bardzo wiele bodźców zewnętrznych, które nie ułatwiają nam pracy powoduje, że pojawia się stres. Pracując przed komputerem i skupiając swoją uwagę na jednej rzeczy, nie możemy tak po prostu jednocześnie jeszcze rozmawiać przez telefon i notować. Tak samo jest w przypadku odwiedzin pracowników w naszym biurze.

Cały czas odrywamy się od naszych obowiązków i coraz częściej nie mamy nawet szansy na to, aby skończyć choć jedną sprawę. To wszystko sprawia, że rośnie nam dużo zaległości, a pracodawca lub też nasz bezpośredni kierownik wymaga, aby wszystko było dopięte na tak zwany ostatni guzik.

W przypadku wielu stresowych sytuacji, kierownictwo będzie chciało jeszcze nas pogonić, aby dane rzeczy wykonywać jeszcze szybciej. Jednak musimy pamiętać o tym, że czasem wręcz nie jest to możliwe. Dlatego musimy być przygotowani na to, że mogą pojawić się bardzo przykre słowa wypowiedziane w naszym kierunku. Wiele takich sytuacji zakrawa właśnie o mobbing. Jednak czym dokładnie jest to zachowanie i czy każdy pracownik może sobie na nie pozwolić?

Czym dokładnie jest mobbing?

Statystycznie nawet co 3 osoba choć raz w życiu doświadczyła mobbingu podczas pracy. Jest to zachowanie ze strony kierownictwa, które tak naprawdę nie powinno mieć miejsca. Jako mobbing określa się między innymi działania lub zachowania dotyczące bezpośrednio pracownika, które są skierowane przeciwko niemu i polegają na uporczywym dręczeniu lub zastraszaniu pracownika, a także bardzo często na nawet długotrwałym nękaniu. Te wszystkie działania wywołują u danej osoby zaniżoną samoocenę przydatności zawodowej, a także mogą powodować lub też mają na celu jego ośmieszenie przed innymi członkami załogi lub też współpracownikami. Czasem zdarza się, że taka sytuacja ma na celu eliminację jednostki z danej grupy.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że takie działania są niezgodne z obecnie obowiązującym kodeksem pracy i tym samym jeżeli spotka nas taka sytuacja, powinniśmy się w jakiś sposób bronić. Jednak co możemy zrobić?

Nikt nie może być poniżany

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że nikt nie może być poniżany i nawet jeżeli coś w naszej pracy nie poszło zgodnie z planem, nie możemy nigdy być traktowani w taki sposób, jaki jest opisany wyżej. Każdy człowiek ma swoją godność i nawet jeżeli w miejscu pracy wystąpi najbardziej stresująca sytuacja, a nasz kierownik lub też inna osoba zachowa się w taki sposób, nie będzie to żadne wytłumaczenie.

Należy pamiętać, iż mobbing w miejscu pracy powinniśmy na początku zgłosić odpowiedniej osobie. W każdym zakładzie pracy są do tego wyznaczeni odpowiedni pracownicy, których zadaniem jest wysłuchanie historii i przyjęcie zgłoszenia. To, co w tym przypadku zrobi pracodawca z takim zgłoszeniem to inna sytuacja.

Możemy także swoich praw dochodzić w sądzie. Wiele osób jednak się tego boi, ponieważ to wiąże się z procesem oraz kosztami sądowymi. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że obecnie wcale nie musimy wynajmować prywatnie adwokata do takiej sprawy. Istnieje możliwość otrzymania obrońcy z urzędu, który tak naprawdę nie będzie nas nic kosztował.

Ważne jest jednak w tym przypadku, aby w szczególności zdobyć odpowiednie dowody. Tak naprawdę jeżeli dojdzie już do rozprawy sądowej, to właśnie dla sądu najważniejsze są dowody, jakie zbierzemy podczas pracy. W przeciwnym razie takie słowo przeciwko słowu nie będzie nic znaczyło.

Powinniśmy na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ wiele osób o tym w emocjach zapomina. Jeżeli mamy tak zwane twarde dowody w postaci maili oraz smsów lub też nawet nagrane jakieś rozmowy telefoniczne, powinniśmy to wszystko archiwizować.

Warto porobić sobie także kopie zapasowe. Są to bardzo ważne rzeczy, które na pewno będą wykorzystane podczas procesu. Wielu pracowników, którzy są stale dręczeni, nagrywa nawet takie rzeczy w miejscu pracy. Choć nagrywanie drugiej osoby nie jest zbytnio dozwolone, jest to często jedyne wyjście, jeśli chcemy wygrać.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport