Minimalizm w praktyce (filozofia) Minimalistyczny slow life

Osobowość wieloraka
Osobowość wieloraka (rozdwojenie jaźni) Zaburzenie osobowości
22 sierpnia, 2021
Aktywne słuchanie
Aktywne słuchanie (skuteczne techniki aktywnego słuchania) Zrozumieć przebieg relacji z innymi
23 sierpnia, 2021

Minimalizm w praktyce (filozofia) Minimalistyczny slow life

Minimalizm
Minimalizm

Minimalizm – co warto wiedzieć?

Minimalizm to pojęcie, na które coraz częściej można natknąć się w przestrzeni publicznej. Opisuje pewną filozofię i podejście do życia, które można uznać za alternatywę dla konsumpcjonizmu. Samo podejście minimalistyczne może dotyczyć kwestii materialnych lub umysłowych. W jaki sposób minimaliści postrzegają świat i co warto wiedzieć na temat ich poglądów?

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Na czym dokładnie polega minimalizm?

Osoby wyznające tę filozofię starają się zwykle ograniczyć posiadane przedmioty do zbędnego minimum. W świecie, w którym powszechnie dąży się do posiadania jak największej liczby rzeczy, popularne staje się ograniczanie własnych potrzeb. Decydując się na redukcję posiadanych zasobów materialnych, osoby podążające za tą filozofią, wskazują wiele zalet takiego zachowania. Zaliczyć do nich można między innymi łatwiejsze sprzątanie. Posiadając niewiele przedmiotów można również poświęcać mniej czasu na ich porządkowanie i czyszczenie. Dużo łatwiej jest też znaleźć określone rzeczy. Działania te to często strategia optymalizacji czasu poświęcanego kwestiom organizacyjnym. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak oszczędza się czas posiadając mało rzeczy?

Założeniem omawianej filozofii w kontekście przedmiotów materialnych jest posiadanie wyłącznie niezbędnych rzeczy. Może to prowadzić do znacznego ułatwienia codziennego funkcjonowania. Osoby decydujące się na posiadanie niewielkiej ilości ubrań nie muszą zastanawiać się nad tym, które założyć danego dnia. Pragnąc zaoszczędzić czas i własne zasoby poznawcze, niektóre osoby decydują się na posiadanie kilku egzemplarzy takiego samego stroju. Dzięki temu podjęcie decyzji ogranicza się do wybrania aktualnie czystej i świeżej odzieży. Takie rozwiązanie może zostać uznane za dość radykalne. Wielu minimalistów stara się posiadać kilka opcji do wyboru w różnych kategoriach. Warto pamiętać o tym, że konieczność rozpatrzenia wielu różnych opcji podczas podejmowania decyzji każdego dnia może kosztować wiele energii. Zaoszczędzenie jej podczas dokonywania takich wyborów jak rodzaj ubrania, jedzenie na śniadanie lub używane kosmetyki może pomóc w zachowaniu świeższego umysłu. W niektórych sytuacjach z pewnością oszczędzi też wiele frustracji. Co jeszcze warto wiedzieć?

Zalety posiadania niewielu przedmiotów

W przestrzeni publicznej każdego dnia natknąć się można na wiele różnorodnych bodźców. Dla niektórych osób bywa to przytłaczające. Ze względu na powszechny dostęp do internetu, każdy z jego użytkowników staje na co dzień przed nieograniczonym wyborem w różnych kategoriach. Dawniej, w telewizji obejrzeć można było kilka programów. Dziś, na informacje o pojawiających się nowych serialach i filmach w przestrzeni internetowej natknąć się można praktycznie każdego dnia. Bardzo duży wybór produktów dostępny jest w większości sklepów. Co chwile zmieniają się też trendy. Zarówno te dotyczące ubrań lub podejmowanych aktywności, jak i sposobu odżywiania się. Ze względu na to, poczucie kontroli może być trudne do osiągnięcia. W takim otoczeniu, zapamiętanie wszystkich opcji w określonych kategoriach jest wręcz niemożliwe. Jednocześnie, na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty spożywcze, urządzenia elektroniczne i dzieła kultury. Według minimalistów, posiadanie niewielu przedmiotów we własnym domu może korzystnie wpłynąć na samopoczucie. Jak działa ten mechanizm?

Spokój i łatwość zaznania relaksu

Aby odpocząć od nadmiernej ilości bodźców, warto stworzyć przestrzeń, w której jest ich niewiele. Posiadanie ilości przedmiotów, której nie da się łatwo objąć umysłem może zwiększać poczucie zagubienia, jakiego doświadcza się na co dzień. Ograniczenie własnego dorobku do akcesoriów niezbędnych znacznie ułatwi odzyskanie poczucia kontroli. Nawet jeśli każdego dnia dokonuje się wyboru spośród prawie nieograniczonej liczby możliwości, ich mniejsza ilość we własnym zaciszu domowym może przynieść znaczną ulgę. Ile rzeczy posiadają minimaliści? Jednym ze stosowanych wyznaczników jest pozostawienie w swoim domu takiej ilości przedmiotów, które łatwo jest zapamiętać i ogarnąć myślami. Może to wpływać korzystnie na poczucie ładu i uporządkowania. Pozwoli też łatwiej skoncentrować się na codziennych czynnościach bez konieczności kłopotania dodatkowymi zadaniami w domu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie tylko przedmioty materialne

Minimalizm, oprócz ograniczenia ilości posiadanych rzeczy, postuluje ograniczenie swoich własnych potrzeb. Charakterystyczne dla aktualnej epoki ciągłe dążenie do tego, aby posiadać więcej, często prowadzi do stresu, frustracji i poświęcenia wszystkiego karierze. Wiąże się też z bezustannym poczuciem nienasycenia. Według minimalistów, poczucie szczęścia możliwe jest przy spełnianiu jedynie podstawowych potrzeb materialnych. W związku z tym, receptą na dobre samopoczucie nie jest posiadanie jak najlepiej płatnej pracy, ale obniżenie swoich wymagań do poziomu, jaki może zostać zaspokojony przez posiadane zajęcie. Co wskazywane jest jako pozytywne skutki takiego zachowania?

Przede wszystkim, łatwość skupienia się na innych aspektach życia niż zarabianie pieniędzy. Zamiast cały czas starać się zwiększyć przychody, minimaliści poszukują radości w chwili obecnej i sytuacji, w jakiej się znajdują. Ograniczając własną konsumpcję dostępnych zasobów, łatwiej jest wyznaczyć granicę pomiędzy rzeczami potrzebnymi a zbędnymi. Osoby patrzące na świat z takiej perspektywy, dostrzegają zwykle, czy dany zakup lub podjęcie określonej decyzji rzeczywiście wpłynie korzystnie na ich samopoczucie. Chodzi o to, aby koncentrować się na zachowaniach i przedmiotach, które dodają życiu wartości lub pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie czasu oraz czerpanie radości z codziennych rytuałów. W związku z tym, osoby podążające za tą filozofią raczej nie kupują urządzeń o parametrach odrobinę lepszych niż posiadany model. Wyjątkiem może być sytuacja, w której nowe rozwiązania technologiczne umożliwia znaczną poprawę komfortu i jakości wykonywanej pracy lub realizacji twórczej pasji. Minimaliści często cenią też rytuały i starają się uczynić codzienność możliwie przyjemną i mało problematyczną. Jak jeszcze objawia się minimalizm?

Zachowanie umiaru w różnych aspektach

Osoby pragnące postępować zgodnie z duchem minimalizmu powinny najpierw określić, co jest dla nich ważne. Mogą to być wyznawane wartości lub realizacja określonych planów i marzeń. W tej kategorii często pojawiają się takie czynniki jak możliwość pracy w określonym zawodzie, kultywowanie dobrych relacji z bliskimi, poświęcanie czasu swojej pasji lub dbałość o ekologię. Po ustaleniu najważniejszych aspektów zaleca się dążenie do eliminacji niepotrzebnych przedmiotów, zachowań, a nawet myśli. Ważne jest też podejście i własne nastawienie do aktywności, które się podejmuje. Minimaliści proponują, aby pamiętać o tym, że każda czynność ma swoją wartość i może być ceniona. Utrzymując pełną uwagę i świadomość podczas codziennych zachowań związanych z organizacją, takich jak gotowanie lub sprzątanie, można w znaczny sposób wpłynąć na odczuwaną radość z życia. Zachowanie umiaru powinno więc dotyczyć też własnych przekonań i zwyczajów. Może wiązać się z odkryciem przyjemności w codziennych, prostych zadaniach lub dążenia do eliminacji natłoku myśli i ograniczenia generujących stres zmartwień.

Jak zostać minimalistą?

Osoby, które zadają sobie to pytanie, często zastanawiają się nad tym, czy konieczne jest podejmowanie bardzo radykalnych kroków. Warto wiedzieć, że minimalizm, jako filozofia umiaru, ceni robienie rzeczy powoli i z namysłem oraz ciągłą obserwację i wdrażanie zmian. Podążanie tą drogą można więc rozpocząć od zrezygnowania z przechowywanych w domu zupełnie niepotrzebnych przedmiotów. W tej kategorii pojawiają się między innymi rzeczy, które nie są używane, ale trzymane ze względu na sentyment lub spekulacje dotyczące tego, że ewentualnie mogłyby się przydać. Stopniowo rezygnując z różnych rzeczy i znajdując nowe sposoby funkcjonowania, można sprawdzić, w jakim stopniu minimalizm będzie dobrym pomysłem dla danej osoby.

Minimalistyczny styl życia slow life. Czym jest minimalizm

Prostota i minimalizm w życiu to codzienność wielu osób. Dla wielu całość zasad minimalizmu to filozofia życia. Czy to tak proste jak może się wydawać? Pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, zbędnych przedmiotów i chcieć mniej? Jednym słowem proste życie.

A Ty, stosujesz minimalizm w domu?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport