Jak nazwać firmę (wymyślić nawę + sprawdzić czy nazwa ma unikalny charakter)

Kreatywna autoprezentacja
Kreatywna autoprezentacja. Prezentacja podczas wystąpień publicznych (jak zrobić dobre pierwsze wrażenie)
31 sierpnia, 2021
Strategia dystrybucji
Strategia dystrybucji kanał i model (Twoje przedsiębiorstwo, sprzedaż i marketing)
1 września, 2021

Jak nazwać firmę (wymyślić nawę + sprawdzić czy nazwa ma unikalny charakter)

Jak nazwać firmę
Jak nazwać firmę (wymyślić nawę + sprawdzić czy nazwa ma unikalny charakter) 1

Na świecie jest bardzo dużo firm i właścicieli którzy nie wiedzą jak nazwać firmę. Dla tego wymyślenie chwytliwej oraz oryginalnej nazwy dla nowo powstającego przedsiębiorstwa jest ogromnym wyzwaniem. Wydaje się, że wszystkie pomysły zostały już wykorzystane, że nie da się niczym zaskoczyć, ani wprowadzić czegoś niepowtarzalnego oraz zaskakującego na rynek.

Jak nazwać firmę (wymyślić nawę + sprawdzić czy nazwa ma unikalny charakter)

Przedsiębiorca musi mieć pewność, że jego nazwa będzie niepowtarzalna, zapadająca w pamięć, a do tego pasująca do prowadzonej działalności. Są dwie możliwości na rozwiązanie tego problemu, można samemu wpaść na coś kreatywnego, albo wynająć profesjonalistę. To zależy od posiadanych zdolności oraz polotu artystycznego. Niezależnie od wybranej drogi, istnieje kilka porad które należy pamiętać, gdy odpowiada się na to tylko z pozoru proste pytanie “Jak nazwać firmę?”.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Jak wymyślić nazwę

Trzeba postawić przede wszystkim na chwytliwą nazwę. Taką, która zapada konsumentom w pamięć. Daje to możliwość tworzenia różnego rodzaju reklam oraz kampanii promocyjnych. Zapadające w pamięci piosenki oraz hasła reklamowe, które są wielokrotnie powtarzane przez konsumentów, to podstawa do rozpoznawalności firmy. Gry słowne to to co kochają ludzie, dlatego idealna nazwa powinna być krótka oraz łatwa do zrymowania.

Idealna nazwa powinna mieć jakieś powiązanie albo kojarzyć się z prowadzoną przez firmę działalnością. Jest to pomocne szczególnie dla mniejszych oraz nie promujących się na szeroką skalę działalności gospodarczych. Dzięki temu konsument znając tylko nazwę był w stanie powiedzieć czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo. Dodatkowo nadaje zaufania powszechnego oraz przekonaniu społeczeństwa, że dana firma zna się na danej specjalizacji. Należy doprowadzić do sytuacji, w której konsument myśląc o zakupie danego produktu widział przed oczami wyobraźni właśnie nasze przedsiębiorstwo. Nie pasująca albo zupełnie nie związana nazwa budzi w klientach lekkie zmieszanie, ale również jest trudniejsza do zapamiętania.

Na rynku istnieje wiele podobnych nazw, podobnych na schematach. Nie są one najlepszym pomysłem, ponieważ nie są one ani oryginalne, ani wyróżniające się z tłumu. Dlatego właśnie tworzenie nazwy dla przedsiębiorstwa używając do tego przedrostków jak na przykład pol plus nazwisko, na pewno nie gwarantuje sukcesu ani niepowtarzalności. Dodatkowo wykorzystywanie swojego imienia i nazwiska w niezmiennej formie oraz kombinacji nie nada naszemu przedsiębiorstwu charakteru oraz unikalności. Rynek jest wręcz zalany takimi firmami, a konsumenci często nie są w stanie ich zapamiętać, albo odróżnić od siebie. Brandowanie swoim nazwiskiem ma sens w sytuacji, gdy dany przedsiębiorstwa jest powszechnie rozpoznawalny, do tego posiada zaufanie społeczeństwa. Dodatkowym atutem jest jeśli dany celebryta albo osoba sławna specjalizuje się w danej dziedzinie.

Chwytliwy slogan i domena

Korzystanie z randomowych generatorów nazw jest również kiepskim pomysłem. Jest to losowy wytwór komputera i często nie ma nic wspólnego z prowadzoną działalnością. Mechanizm działania opiera się albo na gotowych schematach, albo na wykorzystanie nieprzemyślanego połączenia jakichkolwiek słów. Rzadko zdarza się, że te nazwy są oryginalne, zachwycające, albo wpadające w ucho. A przecież podbicie serc klienta to główny priorytet każdej działalności gospodarczej. Takie nazwy co najwyżej nie będą należeć do innych przedsiębiorstw, ale to nie zapewni nam sukcesu.

Unikalność nazwy firmy to kolejny bardzo ważny krok do dalszego rozwoju. Nie może być używana przez inną działalność gospodarczą. Istnieją specjalne bazy danych, z których możemy dowiedzieć się czy ktoś zarejestrował już firmę o takiej nazwie. Jest to pierwsza rzecz jaką powinniśmy sprawdzić przed podjęciem decyzji o wyborze chwytliwego słowa, które będzie tożsame z naszą działalnością. Konsument słysząc daną nazwę musi być pewny o jakie przedsiębiorstwo chodzi. Nie może ani kojarzyć się, ani brzmieć podobnie jak konkurencja. Ponieważ może to nie tylko być źródłem nieporozumień oraz pomyłek, ale również stanowić problem na drodze prawnej. Ponieważ nazwa jest dziełem, czyli podlega prawu autorskiemu.

Dobra nazwa dla firmy

Nazwa nie może nikogo obrażać. Nie należy w niej umieszczać negatywnych określeń oraz znaków. Musi być albo neutralna albo pozytywna. Reklama przez kontrowersje oraz wyrządzanie komuś krzywdy nie tylko jest najlepszym pomysłem, ale również nie znajdzie wielu zwolenników zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Jak się okazuje wymyślanie nazwy nie jest wcale tak prostą rzeczą. Trzeba spełnić wiele wymogów. Nie może ona nikogo obrażać, ani naruszać prawa autorskiego. Nie powinna wywoływać wśród społeczeństwa negatywnych skojarzeń. Kluczem do sukcesu jest unikalna, chwytliwa oraz zapadająca w pamięć na długo nazwa. Dobrym pomysłem jest połączenia określenia firmy z jej specjalizacją oraz zakresem działania. Korzystanie z randomowych generatorów jest jak gra w loterii, nigdy nie wiesz na co trafisz. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach z wymyśleniem odpowiedniej nazwy dla przedsiębiorstwa, niech uda się do profesjonalisty. Nazwa wbrew pozorom to bardzo istotna część firmy i sama w sobie może stanowić reklamę.

Branża w jakiej jesteś nie jest zapisana w kamieniu. Nazwa jaką wybierzesz dla swojej firmy to nie musi być wysublimowana nazwa marki. Jednoosobowy skład jakim teraz jesteś w przyszłości może się rozrosnąć czego Ci życzę!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport