Funkcja ekspresywna

David Goggins – przykład do naśladowania
23 lutego, 2022
Funkcja impresywna
23 lutego, 2022

Funkcja ekspresywna

Funkcja ekspresywna

Funkcja ekspresywna w komunikacji – co to jest?

Codziennie komunikujemy się z wieloma osobami. Używamy różnych słów oraz wyrażeń i nie zastanawiamy się nad ich nazewnictwem. Tymczasem w języku polskim sposoby komunikacji i to, co mówimy posiada swoje terminy i jest dokładnie opisane przez znawców językowych. Nasze wypowiedzi można między innymi podzielić według funkcji jaką spełniają. Jest to podział na funkcję ekspresywną i impresywną.

Funkcja ekspresywna (emotywna) aka funkcja ekspresowa – cechy charakterystyczne

Funkcja ekspresywna ma związek z naszymi emocjami i odczuciami. Funkcja ta opisuje w jaki sposób wyrażamy swoje słowa. Jakich używamy gestów, słów i jaki jest ton naszej wypowiedzi. W tej funkcji wszystko co mówimy poparte jest dużymi emocjami zarówno zawartymi w naszym głosie, jak i w mowie ciała i gestykulacji. Można powiedzieć, że osoba wyrażająca się ekspresyjnie, mówi jakby całą swoją osobą. Jest cała zaangażowania w to co mówi oraz jak to mówi. Nasza wypowiedź jest bardzo emocjonalna i impulsywna.

Funkcja ekspresywna
Funkcja ekspresywna

Kiedy wypowiadamy się za pomocą funkcji ekspresywnej mówimy w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Kładziemy akcent na słowo – ja. Przykładami mogą być na przykład takie zdania. Ja to zrobię najlepiej lub ja wiem, że jestem w tym najlepszy.

Chcemy zaznaczyć, że dane słowa dotyczą nas i osoba i zależy nam na tym, aby osoba, która słucha wypowiedzi na pewno otrzymała komunikat, kogo dotyczą wypowiadane zdania. W wypowiedziach ekspresywnych bardzo duży nacisk kładziemy na własne doznania i przeżycia. Osoba mówiąca w ten sposób chce zaznaczyć, że sytuacja dotyczy jej i bardzo podkreśla swoje emocje używając zaimków osobowych.

Co to jest funkcja Impresywna i ekspresywna?Funkcja ekspresywna służy do ukazania stanów emocjonalnych, do opisania uczuć, wyrażenia subiektywnej oceny, korzystamy z niej w życiu codziennym, a funkcja impresywna języka z kolei, służy głównie do wywierania określonego wpływu na rozmówcę, do wydawania zakazów i rozkazów, przydaje się w marketingu.

https://www.arcymistrz.pl/styl-zycia/funkcja-ekspresywna-i-impresywna-jezyka

Charakterystyczny jest też sposób mówienia. Zazwyczaj wypowiadając się według zasad funkcji ekspresywnej nasz głos jest podniesiony i nasycony emocjami. W naturalny sposób nasze wypowiedzi będą głośne i wręcz krzykliwe. Ton głosu może podnosić się wraz z wypowiedzią na skutek rosnących emocji. Często osoby wypowiadające się ekspresywnie łączą w swoich zdaniach wszystkie typowe cechy dla tej funkcji. Czyli mówią bardzo głośno, akcentują, że chodzi o ich emocje i dodają bardzo bogatą gestykulację.

Wypowiedzi subiektywne

Osoba, która wypowiada się ekspresywnie skoncentrowana jest na swoich subiektywnych odczuciach. Wypowiadając zdania mówi o sytuacji widzianej z jej perspektywy. Nie ocenia wszystkiego obiektywnie. Podczas wypowiedzi kładzie nacisk na to, co ona osobiście odczuwa i co chce przekazać do osoby słuchającej.

Dlatego tak często podkreśla, że to ona coś czuje, myśli lub przeżywa. Chce, aby uwaga otoczenia skupiona była na jej emocjach lub przemyśleniach.

Dla zwrócenia uwagi na swoją osobę musi wybić się ponad innych głośnością wypowiedzi i intensywną mową ciała. Osoba mówiąca w sposób ekspresywny wygląda tak, jakby cała sobą chciał przekazać do adresata, to co myśli i czuje. Staje się osobą dominującą nad rozmówcą zarówno tonem wypowiedzi, doborem słów jak i za pomocą szybkich ruchów rąk, gwałtownych gestów lub ciągłego chodzenia po pomieszczeniu.

Środki stylistyczne wykorzystywane w funkcji ekspresywnej

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech funkcji ekspresywnej jest zadawanie wielu pytań retorycznych. Mówiący zadaje pytania, na które nie oczekuje odpowiedzi. Osoba słuchająca ma wrażenie, że rozmówca zadaje te pytania sam sobie i w myślach ma już prawidłową odpowiedź. Nie potrzebuje usłyszeć tej odpowiedzi od słuchającego. Przykładem takiego pytania może być zdanie często wypowiadane przez rodziców – czy ty myślisz, że ja bank okradłem? Wypowiadający nie potrzebuje odpowiedzi, bo jego pytanie ma jedynie podkreślić wzburzenie i emocje, które nim kieruje.

Łatwo się domyślić, że w tego rodzaju wypowiedziach będzie zawartych wiele epitetów określających osobę, rzecz lub zjawisko. Na przykład: gruba baba, słodziutki bobas, mięciutki kocyk, wredne ptaszysko lub ohydna wichura oraz zjawiskowy poranek. Rozmówca pokazuje w ten sposób swój subiektywny stosunek do kogoś lub czegoś.

Kolejną charakterystycznym przejawem wypowiedzi ekspresywnej jest używanie zdrobnień, zgrubień, wulgaryzmów lub wypowiadanie słów, które są znane i bliskie pod względem emocjonalnym rozmówcy.

Wypowiadane wyrazy mogą mieć wydźwięk pozytywny lub negatywny. Jeśli rozmówca mówi o czymś z miłością z pasją wynikającą z uwielbienia, to będzie używał zamiast kot – koteczek, róża – różyczka lub serce – serduszko. Natomiast wyrażanie uczuć nacechowanych negatywnie będzie skutkowało wypowiadaniem określeń takich jak: dziewuszysko, wietrzysko lub dziadyga. Wypowiedzi nacechowane są bardzo dużą pasją i najczęściej do ich wyrażania mówiący może używać wulgaryzmów, które w sposób dosadny pokażą intencję jego przekazu.

Często pod wpływem bardzo dużych negatywnych lub pozytywnych emocji sięgamy do wyrażeń, które są z jakiegoś powodu osobiście dla nas ważne. Takim przykładem jest używanie slangu lub gwary. Na przykład góral, który od małego posługiwał się gwarą w chwilach dużego wzruszenia lub wzburzenia zacznie posługiwać się właśnie tym sposobem mówienia, ponieważ będzie mu łatwiej wyrazić wszystkie emocje.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport