Zawartość strony
Wiele osób nie zdaje sobie na co dzień sprawy, jak ogromnym postęp w wielu dziedzinach życia nastąpił w ciągu ostatnich lat. Nie dotyczy to tylko medycyny, rozrywki czy też np. motoryzacji, lecz również świata finansów. Doskonałym tego przykładem jest Fintech, który zmienił życie milionowo ludzi na świecie.
Jak się jednak okazuje, wiele osób zupełnie nie wie, czym on jest, jakie firmy mogą być tak nazwane, a także jakie są konkretnie zalety, lecz również wady Fintechów. Co więc powinno się o tym wiedzieć? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o Fintechu.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Od czego powinno się zacząć zdobywane informacji na temat Fintechu? Rzecz jasna najważniejszą sprawą jest to, aby dowiedzieć się, czym on tak w ogóle jest. Jak można bez trudu dostrzec, jest to określenie pochodzące z języka angielskiego i jest zbitką dwóch słów.
Fintech to skrót od Financial Technology, czyli technologii finansowej. Obejmuje on szeroki zakres technologii stosowanych w sektorze finansowym, które mają na celu ułatwienie i udoskonalenie różnych aspektów finansowych, takich jak płatności, inwestowanie, zarządzanie ryzykiem, bankowość internetowa, pożyczki, ubezpieczenia, kryptowaluty i wiele innych.
Fintech to dziedzina, która wykorzystuje nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, blockchain, chmura obliczeniowa czy Internet Rzeczy (IoT), aby zmienić sposób, w jaki ludzie korzystają z usług finansowych. Fintech firmy często łączą innowacyjne modele biznesowe, kreatywność oraz dostępność do informacji, co pozwala na tworzenie bardziej elastycznych, dostępnych i łatwych w obsłudze usług finansowych.
Wśród przykładów fintech można wymienić aplikacje mobilne do zarządzania finansami, platformy do inwestowania w kryptowaluty, platformy crowdlendingowe, czy nowoczesne rozwiązania w dziedzinie płatności i przesyłu pieniędzy.
Pierwsze słowo, czyli Fin odnosi się do finansów, a tech to oczywiście technologies.
Efektem połączenia są oczywiście finansowe technologie i tak właśnie powinno się tłumaczyć Fintech. Celem w tym wypadku jest wykorzystywanie najnowszych rozwiązań technologicznych do usprawnienia realizacji usług finansowych takich jak zaciąganie kredytów, zarządzanie swoimi finansami, czy też po prostu realizacji płatności online.
Wiele osób poznając te fakty, może sądzić, że Fintech to rozwiązanie powstałe maksymalnie dekadę temu. Jak się jednak okazuje, pierwsze pomysły pojawiały się już w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Mało tego, wielu specjalistów za początek fintechu uważa nawet lata 60, gdy powstawać zaczęły pierwsze bankomaty.
Od którego roku można jednak mówić o upowszechnieniu się Fintechów?
Przyjmuje się, że rokiem granicznym był 2010, ponieważ to właśnie wtedy swoją popularność zdobyły używane do dziś smartfony, które są kluczem do efektywnego działania fintechów.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Skoro już wiadomo, czym są Fintechy i jaki jest ich początek, warto się teraz dowiedzieć, gdzie konkretnie można się z nimi zetknąć. W jakich branżach takie rozwiązanie jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywane?
Jak zostało to już wspominane na początku, Fintechy to przede wszystkim bankowość. Umożliwiają wykonywanie transakcji, zaciąganie kredytów, obsługę ich czy też po prostu zarządzanie swoimi finansami.
Na tym jednak się nie kończy, ponieważ Fintech może być wykorzystywany w takich branżach i dziedzinach prowadzenia biznesu jak zarządzanie danymi, ubezpieczenia, oprogramowanie czy też zarządzanie osobistymi aktywami.
Jak więc widać, zakres możliwości jest naprawdę bardzo duży. Warto więc teraz zastanowić się nad tym, gdzie konkretnie wykorzystywana jest technologia Fintech.
Przede wszystkim wymienić tu trzeba oczywiście płatności i pożyczki online, lecz oprócz tego koniecznie trzeba wspomnieć o kantorach internetowych, ubezpieczeniach online, serwisach aukcyjnych, porównywarkach cen czy też różnego rodzaju aplikacjach, które wykorzystywane są do zarządzania domowym budżetem.
Jak można się łatwo domyślić, teoria wielu osobom zupełnie nic nie mówi, choćby była najlepiej wytłumaczona. Z tego też powodu warto w zakresie Fintechów posłużyć się przykładami najbardziej znanych firm.
Jakie są znane każdemu Fintechy?
Przede wszystkim warto tu wymienić PayU, czyli jeden z najchętniej używanych systemów płatności w internecie. Innym przykładem takiego przedsiębiorstwa jest PayPal, który również daje możliwość wykonywania szybkich i w pełni bezpiecznych transakcji przez internet.
Rzecz jasna na tych firmach się nie kończy, ponieważ wyróżnić w tym wypadku można także Uber, czyli firmę zajmującą się transportem osób, ale także Revolut, Twisto czy też Wonga.
Skoro już wiadomo, czym są Fintechy, jak doszło do ich powstania, w jakich branżach funkcjonują, a przede wszystkim, jakie są ich najbardziej znane przykłady, warto się na sam koniec dowiedzieć jeszcze o tym, jakie są najważniejsze zalety, a jakie wady i zagrożenia z ich strony.
Praktycznie wszystkie Fintechy opierają się przede wszystkim na możliwości zawierania i realizacji szybkich transakcji. Nie ma tu znaczenia, czy chodzi o zwykły przelew, czy też pożyczkę lub wymianę walut — celem jest przeprowadzenie tego w sposób ekspresowy i bez zbędnej zwłoki. Dotyczy to również zamawiania jedzenia czy też nawet Ubera, czyli samochodu do transportu. Kolejną olbrzymią zaletą jest wygoda tego rozwiązania.
Nie traci się czasu na szukanie potrzebnych danych czy też kontaktów, a wszystko można zrobić za pomocą zwykłej aplikacji na smartfonie. Kolejną zaletą jest rzecz jasna bezpieczeństwo takiej transakcji.
W ich przypadku liczyć się trzeba z tym, że proces ich rozwoju bywa naprawdę trudny, powolny i mozolny. Większość z nich to startupy, które cechują się naprawdę niską rozpoznawalnością, co jeszcze bardziej utrudnia nowo powstałym Fintechom szybki rozwój.
Czy mimo tych wad warto się zainteresować takimi firmami?
Zdecydowanie tak, ponieważ możliwości, które oferują, są naprawdę niezwykłe i znacznie ułatwiają one codzienne życie wielu ludzi.
Crowdfunding to inaczej finansowanie społecznościowe.Innymi słowy jest to forma gromadzenia kapitału przeznaczanego dobrowolnie na realizację danego projektu. W zamian dostarcza się określoną wartość.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.