Edison Hollywood (jak powstało)

Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna
30 listopada, 2021
henry ford
Henry Ford Historia i Biografia (jak stworzył auto)
3 grudnia, 2021

Edison Hollywood (jak powstało)

Edison Hollywood (jak powstało) 2

Transkrypt limu pt.

Jak Thomas Edison Przypadkowo Stworzył HollyWood (zobacz pierwszy film o kotach😼)

Hollywood 🙂 Znana nam wszystkim stolica przemysłu filmowego. Dominacja Hollywood trwa od prawie wieku, ale nie zawsze tak było; w rzeczywistości przez pierwsze dwadzieścia lat amerykańskiego przemysłu filmowego Hollywood było tylko małą wioską rolniczą bez studia. Ale tak działa właśnie Ameryka, pewnie znasz także historię Las Vegas po środku pustyni. W tym filmie zobaczysz, jak Thomas Edison całkiem przez przypadek przekształcił tę wioskę w światową potęgę filmową, którą znamy dzisiaj.

Z tej strony Rafał Szrajnert i zapraszam na ten film.

Pathé i Gaumont

Na początku XX wieku mieszkańcy Hollywood uprawiali drzewa cytrusowe. W 1910 roku będąc małą gminą zostało przyłączone do Los Angeles. Jeśli mowa o wytwórniach filmowych to u nich wtedy ten pomysł nawet nie istniał. Nie istniał także w Nowym Jorku, ani żadnym innym mieście w Ameryce. Najstarsze teraz i największe wtedy wytwórnie filmowe znajdowały się we Francji. Nie jestem pewien czy dobrze wymówię, ale po francusku powinno to brzmieć mniej więcej Pathé i Gaumont Jak na ironię, mimo że Ameryka odegrała ogromną rolę w rozwoju technologii filmowej mają duży wpływ na powstanie urządzeń typu fonograf i kinetoskop to pod względem robienia filmów Stany Zjednoczone były praktycznie zaściankiem i nie było to przypadkowe, ale celowe. Dlaczego?

Edison Hollywood (jak powstało) 3

Widzisz, w pierwszej dekadzie XX wieku mieliśmy bitwę o przyszłość amerykańskiego przemysłu filmowego. Była to bitwy o patenty. Thomas Edison był głównym uczestnikiem: w 1893 roku zbudował pierwsze studio filmowe w Ameryce i posiadał wiele najważniejszych patentów na kamery filmowe i projektory. Korzystając ze swoich ogromnych zasobów, Edison kupował dziesiątki patentów i składał pozwy przeciwko prawie każdemu, kto odważył się z nim konkurować.

Edison Hollywood (jak powstało) 4

Podejście Edisona było tak skuteczne, że w latach 90. XIX wieku amerykański przemysł filmowy był w rzeczywistości jego firmą i jedynym konkurentem, który miał wystarczający majątek, aby przeciwstawić się procesom które masowo zakładał Edison, była firma znana jako Biograph, która wynalazła inną kamerę niż ta objęta patentami Edisona. Zaczęła powstawać rywalizacja. W ciągu pierwszych dziesięciu lat studio Edisona wyprodukowało ponad tysiąc filmów, w tym pierwszy film o kotach. Zobacz sam, walkę bokserską w ich wykonaniu. Jednak w pewnym momencie jego firma zaczęła odnosić zbyt duże sukcesy. Stało się o nim głośno, a jak to jest w każdym biznesie. Jeśli pójdzie plotka że gdzieś są easy money, to nagle powstaje dużo nowych firm i konkurencja. Więc pojawiały się nowe studia, aby zgarnąć kawałek tego tortu i powstawały w szybciej niż Edison mógł składać pozwy.

Edison Hollywood (jak powstało) 5

W 1908 roku Edison ostatecznie zdecydował się na zmianę strategii: zamiast próbować pozwać wszystkich, zgromadził wszystkie studia, aby stworzyć jeden podmiot, który zdominuje całą branżę. Łącząc wszystkie swoje patenty i koneksje, prawie wszyscy poparli Edisona w tej propozycji. W tym momencie powstaje Firma Motion Picture Patents Company objęła wszystkie wielkie nazwiska amerykańskiego filmu i zapewniła całkowitą kontrolę nad biznesem filmowym. Nowy podmiot zaczął pobierać opłaty od kin za wszystko: w przeszłości prywatne kina mogły kupować filmy, ale teraz mogli je tylko wypożyczać. Ponadto musieli płacić opłatę licencyjną za każdy projektor. Oczywiście kina nie miały wyboru: mogli albo zapłacić opłaty, albo nie mieć filmów.

edison hollywood

Ale niektóre z nich wybrały trzecią opcję: zaczęły importować filmy z Europy. Sytuacja wyglądała tak że podczas batalii patentowych w Ameryce, europejskie kino znacznie dojrzało. Filmy pełnometrażowe stawały się coraz bardziej popularne w Paryżu, a stamtąd trafiały do ​​Ameryki, gdzie stawały się wielkimi hitami. Wkrótce niektórzy dyrektorzy wytwórni próbowali robić własne filmy fabularne, ale był jeden poważny problem: Firma Edisona nie pozwalał im na to. Widzisz, w oczach jego firmy, która często była po prostu nazywana jako Film Trust filmy pełnometrażowe były konkurencją dla ich krótkometrażowych filmów, dlatego Edison był im całkowicie przeciwny. Ponieważ Film Trust miał swoją siedzibę na Wschodnim Wybrzeżu, każdy, kto chciał kręcić filmy „nielegalnie”, musiał przenieść się stamtąd jak najdalej, jak tylko mógł. Zachodnie Wybrzeże, a konkretnie Los Angeles, stało się ulubionym celem filmowców-renegatów, którzy byli przeciwni monopolowi Edisona. Los Angeles miało kilka zalet, które czyniły to miejsce bardzo atrakcyjnym: było połączone koleją ze wschodnim wybrzeżem, skąd pochodzi cała technologia, a jednocześnie znajdowało się zaledwie około stu mil od granicy z Meksykiem, gdzie każdy producent filmowy mógł ukryć swój sprzęt na wypadek, gdyby Edison z powodzeniem pozwał ich.

edison hollywood

Oczywiście producenci-renegaci nie mieli pieniędzy, więc nie kupowali ziemi w samym LA, ale raczej w małym miasteczku na przedmieściach, gdzie ziemia była tania. Wiesz gdzie?:) Na pewno wiesz… Hollywood. To właśnie tam w 1912 roku cztery wytwórnie rozpoczęły produkcje filmów pełnometrażowych. Młody hollywoodzki przemysł filmowy rozwijał się w niesamowitym tempie. Gdy cztery studia rosły w siłę r rozpoczęła się walka i w 1915 poparli postępowanie antymonopolowe rządu USA, który uznał Film Trust za nielegalny monopol i nakazał jego rozbicie. Po zniknięciu monopolu na Wschodnim Wybrzeżu Hollywood mogło swobodnie przejąć przemysł filmowy nie tylko w Ameryce, ale także w Europie, gdzie I wojna światowa zdziesiątkowała produkcję filmową. Oczywiście Thomas Edison nie przejmował się zbytnio tą straconą szansą: nigdy tak naprawdę nie interesował się kręceniem filmów, zawsze bardziej technologiczną stroną rzeczy.

edison hollywood

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport