Biuro informacji gospodarczej (BIG) -co to

Kapitalizacja — co to jest, jak działa i jak się ją wylicza?
2 sierpnia, 2022
Jak wyznaczyć i obliczyć próg rentowności?
2 sierpnia, 2022

Biuro informacji gospodarczej (BIG) -co to

Biuro informacji gospodarczej

Przydatne informacje dotyczące Biura Informacji Gospodarczej

Podczas zaciągania kredytu potencjalny klient jest dokładnie sprawdzany przez instytucję bankową.

Parabanki stawiają mniejsze wymagania, ale również weryfikują klientów przed podjęciem decyzji o przyznaniu pożyczki.

Jeśli zdolność kredytowa jest kiepska, to niestety można pomarzyć o zaciągnięciu kredytu.

Klienci indywidualni i biznesowi są sprawdzani w różnych bazach.

Jeśli ktoś chce upewnić się, że dana osoba nie jest dłużnikiem, to z pomocą przychodzi między innymi Biuro Informacji Gospodarczej.

Skupia informacje o osobach, które mają niespłacone zobowiązania. Dane są zarówno przyjmowane, jak i przechowywane oraz ujawniane.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Do czego służy Biuro Informacji Gospodarczej?

Biuro Informacji Gospodarczej nie jest organem państwowym, stanowi instytucję zajmującą się gromadzeniem, przechowywaniem i udzielaniem informacji na temat dłużników i ich zadłużeń.

Ma to postać rejestru, na podstawie którego można szybko wywnioskować, czy dana firma jest wiarygodna, wypłacalna.

Zgodnie z przepisami prawa Biuro Informacji Gospodarczej musi mieć formę spółki akcyjnej.

Kolejnym wymogiem jest kapitał zakładowy opiewający na kwotę co najmniej 4 milionów złotych.

Obecnie w Polsce działa aż pięć Biur Informacji Gospodarczej. Można wobec tego poszukać rzetelnych danych w następujących instytucjach:

  • BIG infomonitor S.A.,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej SA.

Warto od razu zaznaczyć, że każda instytucja stanowi samodzielnie działającą jednostkę. Biura Informacji Gospodarczej nie dzielą się listami dłużników.

Każde tworzy swoje własne rejestry. Jeśli ktoś chce dokładnie sprawdzić swojego kontrahenta przed podjęciem współpracy z nim, to warto poświęcić swój czas i sprawdzić go we wszystkich wyżej wymienionych instytucjach. W ten sposób zostaną rozwiane wszystkie wątpliwości odnośnie wiarygodności danej firmy.

Co warto wiedzieć o Biurze Informacji Gospodarczej?

Głównym zadaniem Biura Informacji Gospodarczej jest oczywiście gromadzenie danych o dłużnikach i ich udostępnianie.

Zajmuje się przetwarzaniem informacji gospodarczych, które służą do celów statystycznych. Warto od razu zaznaczyć, że chodzi tutaj o dane archiwalne, które odnoszą się do dłużników, którzy nie są konsumentami. Możliwe jest także zlecenie Biurowi Informacji Gospodarczej przekazania danych z rejestru PESEL.

Można mówić o szerokim zakresie możliwości instytucji. Dysponuje danymi z rozmaitych rejestrów. Jeśli dana osoba uzyska odpowiednie uprawnienia, to zostaną jej udostępnione nawet informacje gromadzone przez inne jednostki.

Można wobec tego pozyskać dane z Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego, Monitora Sądowego i Gospodarczego, Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości oraz Rejestru Należności Publicznoprawnych.

Na tym jednak nie koniec.

Biuro Informacji Gospodarczej zajmuje się także analizowaniem wiarygodności płatniczych podmiotów, które nie są konsumentami. Musi też zarządzać we własnym zakresie swoim majątkiem. Prowadzi nawet działalność o charakterze edukacyjnym, organizuje szkolenia.

Przydatne informacje o Biurze Informacji Gospodarczej

Każdego z pewnością interesuje to, kto może korzystać z danych gromadzonych i udostępnianych przez Biuro Informacji Gospodarczej. Warto od razu zaznaczyć, że wszyscy mogą złożyć zapytanie do BIG.

Nie jest to jednak zawsze usługa bezpłatna, wiąże się czasem z koniecznością uiszczenia stosownej opłaty. Pojawia się wobec tego pytanie, z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Na szczęście są to dosyć symboliczne kwoty, maksymalna opłata nie może przekraczać kilkunastu złotych. Dobrą wiadomością jest, że dostęp do informacji gospodarczych o dłużnikach, którzy są konsumentami, jest całkowicie darmowy.

Pamiętać trzeba jednak o tym, że wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Nie można wielokrotnie sprawdzić rejestru dłużników bezpłatnie.

Jeśli nie ma wiązać się to z dodatkowymi opłatami, to trzeba pilnować, aby nie składać zapytania do Biura Informacji Gospodarczej częściej niż raz na pół roku.

Czym zajmuje się biuro informacji gospodarczej?

Oczywiście można sprawdzać rozmaite informacje w BIG nawet codziennie, ale za każdym razem zostanie pobrana opłata zgodna z aktualnym cennikiem danej instytucji. Pojawia się jeszcze pytanie dotyczące tego, jakie dane wierzyciel może przekazać do Biura Informacji Gospodarczej.

Jakie dane ujawnia BIG

W przypadku dłużnika jest sporo danych do ujawnienia, czyli jego imię i nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego, nazwa firmy, miejsce zamieszkania, adres prowadzonej działalności, numer identyfikacji podatkowej, numer REGON, imiona i nazwiska pełnomocników, przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej, dane wspólników w przypadku spółki. W rejestrze znajdą się dokładne informacje dotyczące zobowiązania, czyli tytuł prawny, kwota, waluta, zaległości, bieżące postępowania, nawet daty wysyłki wezwania do zapłaty.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Biuro informacji gospodarczej (BIG) -co to 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej