Bernie Madoff, twórca największej piramidy finansowej w historii zmarł w więzieniu (finansista schemat ponziego)

amazon bezos
Amazon
11 października, 2021
pOWIEDZ MI COŚ O SOBIE
Powiedz mi coś o sobie. Pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej (proszę opowiedzieć)
13 października, 2021

Bernie Madoff, twórca największej piramidy finansowej w historii zmarł w więzieniu (finansista schemat ponziego)

bernie madoff schemat ponziego

Transkrypt filmu:

Bernie Madoff. Chyba najpopularniejszy finansowy con man naszych czasów. Utożsamiany ze schematem Ponziego. Nazwę tę słyszałeś pewnie już setki razy, ale za chwilę wyjaśnię na czym to dokładnie polegało. Początkowo szacowano że oszukał on ludzi aż na 65 miliardów dolarów. Cóż… to co się stało, jest dosyć skomplikowane ale postaram się to wyjaśnić w tym krótkim filmie. Rafał Szrajnert, zapraszam!

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Bernie Madoff

Odegrajmy krótką scenkę. Załóżmy że jesteś zamożnym inwestorem. Dzwoni do Ciebie przyjaciel i mówi że zna Bernarda Madoffa. A na tamte czasy to był gruba ryba. Był właścicielem funduszu hedgingowego Bernard L. Madoff Investment Securities. Madoff był także jednym z założycieli i przewodniczącym NASDAQ. Można to porównać trochę do naszej GPW w Warszawie. Brzmi bardzo legalnie i budzi podziw. W dodatku bardzo rzadko przyjmował inwestorów aby zarządzać ich kapitałem, a tu nagle otwiera się taka możliwość.

bernie madoff schemat ponziego

Piramida Madoffa

Więc się z nim spotykasz i mówi, że może zainwestować Twój milion na giełdzie w tak sposób, w którym będzie rósł o około 1% co miesiąc, co oznacza, że ​​mógłbyś po prostu siedzieć i zarabiać 10 000 każdego miesiąca. I zobacz jak się czujesz. Prezes amerykańskiej giełdy, właściciel funduszu, finansowy celebryta iw dodatku oferuje Tobie że będzie zarządzał i generował dochód. To nawet nie jest tak że się zastanawiasz, po prostu czujesz się zaszczycony że masz taką możliwość.

Mija rok i wszystko jest tak jak powiedział. Dostajesz piękne raporty, fachowa obsługa. Jako inwestor jesteś zadowolony. A co tak na prawdę się działo? Otóż Madoff w ogóle nie inwestował tych pieniędzy na giełdzie. A raporty?

Były całkowicie sfałszowane. To był właśnie schemat ponziego. Mógł Ci dawać co miesiąc 10.000 z Twojego miliona a w międzyczasie znajdował nowych inwestorów. Prawdopodobnie nawet Ty poleciłeś innych swoich znajomych. W ten sposób schemat działa cały czas, tak długo jak do biznesu wchodzą nowe osoby. Oczywiście Madoff nie wymyślił tego całego schematu a zrobił to wspomniany wcześniej Charles Ponzi działąjący w latach dwudziestych ubiegłego wieku , a tak na prawdę to jest to model stary jak świat i tylko przypisuje się mu taką nazwę. Natomiast Bernie MAdoff jak do tej pory się wydaje stwprzył największy tego typu przekręt.

Bernard Madoff

A przynajmniej tak nam się wydaje. W polsce mieliśmy też podobne schematy. Najpopularniejsza piramida finansowa to amber gold, o którym nagrałem też kiedyś odcinek. Link do niego powinien pojawić się tu albo tu na górze. I dodatkowo jest tam pewna ciekawostka na temat naszego ZUS, bo schemat działania instytucji państwowej wygląda niemal identycznie do piramidy finansowej, ale więcej nie zdradzam. Zapraszam do obejrzenia drugiego odcinka.

I teraz wróćmy do Madoffa. Jak mu się udało tak długo zwodzić ludzi? Po pierwsze był znany i uważany jako autorytet. Powiązania z NASDAQ, oficjalne stanowisko itd. Po drugie, był charyzmatyczny i wyglądał na osobę której można było zaufać. Po trzecie posiadał reputację. Po czwarte cały schemat Madoffa wydawał się logiczny, liczby, zwrot z inwestycji. Jeśli ktoś chciał wycofać kapitał Bernie mu go zwracał bez żadnych problemów.

Piramida Finansowa

Ale był jeden człowiek który nie dał się nabrać. Harry Markopolos był śledczym księgowym, który miał pewne wątpliwości co do Madoffa. Mówił że zyski nie sumowały się, że zwroty były niemożliwe, powiedział to SEC. SEC to komisja nadzoru papierów wartościowych i giełd w Stanach Zjednoczonych. Niestety zignorowali ostrzeżenia Markopolosa.

Więc co tak na prawdę zakończyło schemat Madoffa? Rok 2008, wielki kryzys na giełdzie. Inwestorzy zaczęli sprzedawać wszystkie akcje bo ceny drastycznie spadały. Zwócili się również do Madoffa aby ten oddawał ich pieniądze. W tym momencie nastąpiło zachwianie, bo nagle w systemie więcej osób wypłaca niż wpłaca. Koniec był już pewny.

A to co się stało już na zawsze pozostanie tajemnicą bo madoff zmarł w 2021 roku w więzieniu. Ale osobami które go wydały byli jego synowie. Oni i jego żona powiedzieli że o niczym nie mieli pojęcia. Czy to prawda? Pracowali u jego boku. Czy Madoff po prostu kiedy wiedział że zaraz wszystko wyjdzie na jaw chciał chronić swoją rodzinę i kazał im go wydać i mówić że o niczym nie wiedzieli? Daj znac w komentarzu co sądzisz o tej teorii.

Schemat ponziego

W 2009 r. Bernie Madoff przyznał się do winy za wszystko i został skazany na 150 lat więzienia biorąc pod uwagę, że miał obecnie 79 lat, rzeczy nie wyglądały dobrze. Twierdził, że działał sam, ale to sporo oszustw i pracy, aby zrobić to samemu.

Żaden z jego dwóch synów nie było skazany, ale sprawy nie poszły dobrze. W 2010 jeden z nich popełnił samobójstwo a w 2014 drugi zmarł na raka. Żona Berniego jest jedyną która żyje. Czy nie miała nic wspólnego ze skandalem jest niejasne, ale żyła dostojnie za te nieuczciwe pieniądze. BErnard MAdoff zostawił tysiące ofiar swojego oszustwa. Wielu z ludzi straciło majątek życia, kilku popełniło samobójstwo. Nie wszyscy byli zamożnymi inwestorami, ucierpieli zwykli ludzie, fundacje charytatywne…

Daj mi znać w komentarzu czy według Ciebie istnieją jakieś kroki które można poczynić aby w przyszłości zapobiec tego typu skandalom. A przy okazji, która historia bardziej Ci się podoba. Schemat ponziego Bernarda MAdoffa czy piramida finansowa amber gold?

Fundusz madoffa z wall street to inwestycyjny fenomen, niczym amber gold;-)

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej