Atrakcyjność fizyczna (co wpływa na atrakcyjność)

Techniki NLP
Techniki NLP, programowanie neurolingwistyczne (perswazja)
29 sierpnia, 2021
Człowiek orkiestra
Człowiek orkiestra definicja
29 sierpnia, 2021

Atrakcyjność fizyczna (co wpływa na atrakcyjność)

Atrakcyjność
Atrakcyjność fizyczna (co wpływa na atrakcyjność) 1

Atrakcyjność zewnętrzna i jej znaczenie w naszym życiu (psychologia)

Od zawsze ogromną uwagę poświęca się wyglądowi zewnętrznemu i ogólnej aparycji. To jak wyglądamy na co dzień wpływa na to jak nas postrzegają inni, jakie mają o nas zdanie i co możemy w życiu osiągnąć. Dzięki odpowiedniemu wyglądowi i prezencji możemy zdobyć lepszą pracę, zyskać awans, zaistnieć w polityce i znaleźć swoją drugą połowę. Atrakcyjność wpływa na wiele aspektów naszego życia, kształtuje nasze relacje, nasze postrzeganie świata, na sposób bycia.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Definicja atrakcyjności

Atrakcyjność to według definicji ogólnej postrzeganie drugiej osoby, przede wszystkim jej cech fizycznych, jako bardzo przyjemne, estetyczne, piękne i pociągające. Może ona dotyczyć osób ale też przedmiotów lub miejsc. Ogólnie rzecz ujmując, oznacza ona pewną właściwość, która wywołuje przyciąganie, zainteresowanie i pociąg do danej osoby, miejsca lub przedmiotu. Definicja ta jest roztrząsana na wiele różnych sposobów, ma ona wiele ciekawych aspektów, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Różne aspekty postrzegania atrakcyjności

Definicja atrakcyjności uwzględnia różne aspekty jej postrzegania. Może ona odnosić się do seksualności danej osoby, jej specyficznych cech, które przyciągają drugą osobę w sposób erotyczny. Ten aspekt jest ściśle związany z budową ciała, jego proporcjami i cechami charakterystycznymi. Czym lepiej jest zbudowana sylwetka, jest bardziej wysportowana i szczupła, tym staje się atrakcyjniejsza dla drugiej osoby. Chociaż nie zawsze tak jest, bo postrzeganie atrakcyjności u różnych osób jest zgoła odmienne.

Innym aspektem atrakcyjności mogą być specyficzne cechy charakteru, takie jak skromność, nieśmiałość, życzliwość czy uroczy sposób bycia. Również i cechy charakteru mogą być pociągające i przykuwać uwagę otoczenia. Może się też zdarzyć, że dla kogoś atrakcyjne będą takie cechy charakteru jak zadziorność, tajemniczość, brawura czy mrukliwość. Wszystko zależy od danej osoby, tego co jest dla niej atrakcyjne a co wręcz przeciwnie, nie wywołuje jej zainteresowania. Mimo, że atrakcyjność od razu kojarzy się z aspektami fizycznymi danej osoby, to jednak można polubić lub zakochać się w osobie, która jest przeciętna pod względem atrakcyjności, za to jest dobra i ma wspaniałe cechy charakeru.

Atrakcyjność fizyczna

Atrakcyjność fizyczna wpływa na nasze postrzeganie otoczenia i na nasze relacje międzyludzkie. Na podstawie naszego postrzegania atrakcyjności u innych osób, kształtują się uczucia sympatii, lubienia, tolerancji, szczerości i miłości. To postrzeganie atrakcyjności ma ogromne znaczenie dla nas przy pierwszym kontakcie z drugą osobą, to ono kształtuje pierwszy etap związku i relacji międzyludzkiej, która się wtedy kreuje. Wychodzi na to, że każdy ma swój wzorzec urody, który nawiązuje do jego preferencji i oczekiwań. To na jego podstawie szuka się przyjaciół, kontrahentów, partnerów seksualnych i partnerów życiowych.

Postrzeganie atrakcyjności w różnych kulturach i na przełomie różnych lat

Ocenianie atrakcyjności różni się ze względu na kulturę, miejsce zamieszkania, narodowość, wiek, płeć i inne tego typu uwarunkowania. Może ono mieć charakter subiektywny, indywidualny lub uwarunkowany biologicznie. Kraje na świecie, którym się dobrze powodzi, uważają szczupłe sylwetki za wzór atrakcyjności, dlatego, że mieszkańcy tych krajów mogą sobie pozwolić na duże ilości pożywienia i często borykają się z problemem otyłości. Całkiem inaczej jest w krajach biednych, gdzie ludność jest niedożywiona. W takich miejscach to właśnie osoby o okrągłych sylwetkach są uważane za najbardziej atrakcyjne, bo wyróżniają się na tle społeczeństwa. W niektórych krajach nawet celowo deformuje się swoją sylwetkę, by dopasować ją do aktualnych w danej kulturze kanonów piękna.

Kanony piękna są też zapoczątkowywane przez wielkich artystów. To właśnie dzięki ich pracom ( rzeźbom i malowidłom), które prezentują ich wzorce piękna tworzone są standardy atrakcyjności na świecie. Barokowi artyści nader wszystko cenili bardzo okrągłe kobiece sylwetki, starożytni rzeźbiarze zaś przede wszystkim przedstawiali męskie, silne i umięśnione sylwetki jako kanony piękna i siły. W czasach renesansu kobiety musiały mieć bardzo szczupłą talię i niezbyt obfite biodra, im bardziej były filigranowe, tym bardziej pasowały do panujących kanonów urody. Współcześnie modne i atrakcyjne jest tatuowanie ciał i piercing, a także makijaż permanentny i różne zabiegi modelujące ciało. Czym bardziej „zrobione” ciało, tym uchodzi za atrakcyjniejsze dla społeczeństwa. Równie ważna w dzisiejszych czasach jest aktywność fizyczna. Osoby uprawiające różne sporty, posiadające szczupłe, umięśnione i jędrne sylwetki są postrzegane przez społeczeństwo jako osoby zdrowe, witalne i piękne.

Uniwersalny wzór kobiecej i męskiej urody

Można zauważyć, że obecnie obowiązuje jeden uniwersalny wzorzec kobiecej i męskiej urody, który odznacza się specyficznymi cechami wyglądu zewnętrznego. Wzór męskiej urody od lat się nie zmienia i powtarza się w każdej kulturze. Jest też ściśle dopasowany do wzoru kobiecej aparycji.

Aktualne męskie standardy świadczące o przystojności mężczyzny to:

 • symetryczna budowa twarzy i ciała
 • wysoki wzrost
 • wąskie biodra i szerokie ramiona
 • płaski brzuch
 • umięśnione pośladki
 • duży podbródek
 • wyraziste oczy
 • czysta skóra
 • zdrowe, białe zęby
 • duże przyrodzenie.

Z kolei kanon kobiecego piękna, który obowiązuje w współczesnej dobie charakteryzuje się przede wszystkim:

 • symetryczna twarz i ciało
 • szczupła talia i okrągłe biodra
 • młody wygląd ( brak zmarszczek, jędrne ciało)
 • długie nogi
 • duże piersi
 • duże i jędrne pośladki
 • gęste włosy
 • zadbane paznokcie
 • pełne usta
 • niewysoki wzrost
 • mały nos
 • duże oczy
 • czysta skóra.

Wybór cech atrakcyjnych u człowieka

Na podstawie badań psychologicznych można stwierdzić, że istnieją trzy typy wyboru cech atrakcyjnych u człowieka.

Pierwszy z nich to psychologia ewolucyjna. Według tej psychologii atrakcyjność zależy od zdolności do prokreacji i do przekazywania swoich genów następnym pokoleniom. Wiąże się to z tym, że zarówno kobiety jak i mężczyźni dążą do zwiększania swoich szans reprodukcyjnych poprzez specyficzne zachowanie i wygląd zewnętrzny. Z tym pojęciem związana jest także różnica w postrzeganiu atrakcyjności u mężczyzn i u kobiet. Jeśli chodzi o kobiety to ich atrakcyjność ściśle się wiąże z wyglądem zewnętrznym. Im kobieta jest piękniejsza i młodsza, tym ma większe szanse na założenie dużej rodziny. Z kolei u mężczyzn pod tym względem atrakcyjność jest pojęciem względnym. Nie wiąże się ona ściśle z wyglądem zewnętrznym ani młodością. W tym wypadku atrakcyjny mężczyzna to mężczyzna silny, pełen wigoru, potrafiący utrzymać rodzinę i zapewniający jej bezpieczeństwo i ochronę.

Drugim typem wyboru cech atrakcyjnych u człowieka jest socjalizacja kobiet i mężczyzn. To pojęcie ściśle się wiąże z tożsamością płciową, która niekoniecznie musi być tożsamością biologiczną. Tożsamość zwykle kształtuje się pod względem kultury i społeczeństwa. Od najmłodszych lat dzieci są dzielone na dziewczynki i chłopców, nie tylko przez ich cechy biologiczne, ale też przez ich ubiór, sposoby zabawy i zachowanie. Dlatego w dorosłości za atrakcyjną kobieta uważana, gdy jest miła, życzliwa i spokojna, a mężczyzna jest aktywny, dominujący, przewodzący grupie. To tak zwane stereotypy płci, które są wpajane ludziom od najmłodszych lat przez ich rodziców i otoczenie.

Trzeci typ wyboru cech atrakcyjnych jest party o teorię strukturalno – społeczną. W strukturze społecznej kobieta i mężczyzna są mocno zróżnicowani. Panuje stereotyp, że kobieta powinna się zajmować wychowywaniem dzieci i dbaniem o dom, a mężczyzna ma zarabiać na utrzymanie rodziny. Według tej teorii tylko takie kobiety i tacy mężczyźni są atrakcyjni dla drugiej płci i takie osoby są najczęściej przez nich poszukiwani na partnerów życiowych. W ten sposób idealna matka i żona jest postrzegana jako idealna kobieta, zaś idealny żywiciel rodziny jest idealnym mężczyzną.

Piękno a dobro

Uroda i dobro, czyli pozytywne cechy charakteru są ze sobą utożsamiane i uważane za jedno i to samo. Od najmłodszych lat człowiek jest uczony, że to co jest dobre, jest też piękne. Można to na przykład zauważyć w bajkach animowanych i w książkach dla dzieci. Wszystkie księżniczki i księcia są piękni i bardzo atrakcyjni, z kolei złe postacie tzw czarne charaktery są brzydcy i nieatrakcyjni. Często też inaczej traktuje się osoby atrakcyjne a inaczej osoby o brzydszej aparycji zewnętrznej. W takich wypadkach dzieci przejmują zachowania rodziców i tak samo traktują otoczenie, dzieląc je na piękne osoby – dobre osoby, brzydkie osoby – złe osoby. Poza tym w języku polskim piękny i dobry są synonimami i szczególnie w literaturze są często traktowane zamiennie. Na podstawie wielu psychologicznych testów stwierdzono, że stereotypowo osoby piękne od razu są uważane za osoby o przyjaznych cechach charakteru, zaś osoby brzydkie nie mają wielu przyjaciół, bo od razu po poznaniu są uznawane za złe i nie sympatyczne. Wbrew pozorom nie zawsze tak jest, mimo stereotypów osoba piękna fizycznie może być zła i niedobra.

Tylko osoba zadowolona ze swojego wyglądu, pewna siebie i szczęśliwa będzie prawdziwie atrakcyjna dla siebie i dla swojego otoczenia. Warto o tym pamiętać, bo w pogoni za idealną sylwetką i za idealnym wyglądem można się zatracić i stać się nieszczęśliwym.

Wygląd zewnętrzny i jego znaczenie w życiu codziennym

W współczesnej dobie ogromną uwagę poświęca się wyglądowi zewnętrznemu. To jak wyglądamy na co dzień wpływa na to jak nas postrzegają inni, jakie mają o nas zdanie i co możemy w życiu osiągnąć. Dzięki odpowiedniemu wyglądowi i prezencji możemy zdobyć lepszą pracę, zyskać awans w pracy, zaistnieć w polityce i znaleźć swoją drugą połowę. Dlatego bardzo ważne jest, by niezależnie od wieku i płci dbać o swój wygląd zewnętrzny każdego dnia, pielęgnować swoje ciało i dbać o dobre samopoczucie.

Naturalna uroda to nie wszystko

Są osoby, które są naturalnie piękne. Nie muszą one dużo robić, by dobrze się prezentować. Ale nawet i takie osoby muszą dbać o siebie, bo zaniedbanie może mieć przykre konsekwencje. Nawet naturalną urodę trzeba podkreślać, by zwiększyć swoją atrakcyjność. Można to robić na wiele różnych sposobów, ale trzy podstawowe czynności, które poprawiają urodę to makijaż, fryzura i odpowiednia stylizacja. Osoby naturalnie piękne nie muszą ukrywać swoich mankamentów urody, one powinny się skupić na tym, by jeszcze lepiej podkreślić swoje atuty.

Nieinwazyjne poprawianie urody

Każdy może poprawić swój wygląd i w ten sposób zwiększyć swoją atrakcyjność, w przypadku kobiet jest to jednak o tyle łatwiejsze, że mogą one posłużyć się odpowiednim makijażem. Zdarza się również że i mężczyźni wspomagają się makijażem, jednak jest to raczej rzadkością zwłaszcza w Polsce. Odpowiednio wykonany makijaż podkreśli rysy twarzy i to co jest w niej najciekawsze. Dzięki makijażowi można zyskać młodszy wygląd, wyszczuplić optycznie twarz, dodać jej charakteru i pokazać swoje wewnętrzne Ja.

Jakie kosmetyki są niezbędne do poprawiania urody?

Każda kobieta, która dba o swój wygląd zewnętrzny musi mieć zawsze przy sobie kilka podstawowych kosmetyków. Wśród nich znajduje się podkład do twarzy, puder, szminka do ust, kredka do oczu i tusz do rzęs. Za pomocą tych kilku kosmetyków można szybko i sprawnie poprawić swój wygląd i nadać mu świeżości. Oczywiście w damskiej kosmetyczce powinno się znaleźć o wiele więcej kosmetyków, nie tylko tych na co dzień, ale również takich na specjalne okazje. Bardzo ważne jest to, by kupować kosmetyki wysokiej jakości, które będą trwałe i nie będą powodowały żadnych podrażnień i uczuleń.

Jak używać kosmetyków, by poprawić swoją atrakcyjność?

Kosmetykami można łatwo poprawić swój wygląd, ale trzeba najpierw się w tej kwestii trochę podszkolić. Wykonanie makijażu od podstaw wcale nie jest takie łatwe, jakby się to mogło wydawać. Pomocny może w tym być Internet i You Tube. W takim miejscu można podejrzeć jak znane youtuberki wykonują profesjonalne makijaże i uczą ciekawych trików makijażowych. Dla wielu kobiet są one ikoną mody i atrakcyjności, chętnie więc dzielą się one swoją wiedzą na temat tego, jak zadbać o swoją urodę.

Jeśli zaś chodzi o kosmetyki, które muszą się znaleźć w kobiecej kosmetyczce, to poza podstawowymi kosmetykami wymienionymi powyżej niezbędne będą także cienie do powiek, eiliner do kresek, konturówka do ust, róż, bronzer, korektor i kredka do brwi. Jeśli ma się problem z doborem odpowiednich kosmetyków do swojej twarzy, nie wie się jaki makijaż będzie nam pasował, warto udać się do makijażystki, która ma w tej kwestii dużo doświadczenia. Wcale nie trzeba odwiedzać makijażystki tylko przed dużymi uroczystościami, można ją także odwiedzać w zwykłe dni, by nauczyć się jak poprawnie wykonywać makijaż.

Kosmetyki pielęgnacyjne

Aby uzyskać zdrowy i zadbany wygląd konieczna jest także codzienna pielęgnacja ciała, włosów i twarzy specjalnymi kosmetykami. Jeśli chodzi o włosy to trzeba się zaopatrzyć w specjalistyczny szampon do swojego rodzaju włosów, odżywkę do włosów, maskę do włosów i kosmetyki do kreowania ciekawych fryzur.

Z koeli jeśli chodzi o twarz, to tutaj podstawą jest dobry krem do twarzy na dzień i na noc. Krem powinien być idealnie dopasowany do rodzaju cery, można zakupić na przykład krem do skóry naczynkowej, przetłuszczającej się, przesuszonej, skłonnej do trądziku itp. Poza kremem koniecznie trzeba się zaopatrzyć w pilling do twarzy i żel oczyszczający skórę twarzy. Te kosmetyki pozwolą zapobiec pojawianiu się zmarszczek, przebarwień i różnych wyprysków skórnych. Dzięki nim skóra będzie przygotowana do nałożenia makijażu.

Bardzo ważną grupą produktów są także kosmetyki do pielęgnacji ciała, dłoni i stóp. Każdy kto chce uchodzić za osobę atrakcyjną, musi najpierw zadbać o skórę na swoim ciele i swoją sylwetkę. Dlatego niezbędne do pielęgnacji ciała są takie kosmetyki jak: balsam do ciała, piling do ciała, krem do rąk i krem do stóp. Dzięki tym kosmetykom skóra będzie wygładzona i zadbana a to wpłynie na jej wygląd. Nie można też zapomnieć o kosmetykach wyszczuplających, które przydadzą się gdy posiada się nieco okrąglejszą sylwetkę i parę zbędnych kilogramów.

Makijaż permanentny

Kolejnym sposobem na to jak szybko i skutecznie poprawić swoją urodę jest makijaż permanentny. To makijaż o charakterze trwałego tatuażu, który stosuje się na brwiach, ustach i powiekach. W dzisiejszych czasach taki makijaż jest bardzo popularny, dzięki niemu można na stałe zmienić kształt swoich brwi i ust, czy podkreślić oczy bez konieczności codziennego robienia makijażu. Makijaż permanentny musi być wykonany w profesjonalnym salonie kosmetycznym, przez osobę wykształconą i doświadczoną w tym zawodzie. Osoba ta powinna mieć specjalne uprawniania do wykonywania takich zabiegów.

Dzięki trwałemu makijażowi brwi można zmienić ich kształt i grubość. Dobrze dopasowany makijaż do twarzy znacznie podniesie atrakcyjność i sprawi, że twarz będzie bardziej harmonijna i ładniejsza. Z kolei makijaż permanentny ust nie tylko poprawi ich wygląd, ale też umożliwi zrezygnowanie ze szminki na co dzień, ponieważ makijaż ten nadaje trwały kolor ustom. Taki trwały makijaż nie zmazuje się, może ewentualnie delikatnie wyblaknąć po latach. Wtedy można się zdecydować na jego odświeżenie w gabinecie kosmetycznym. Oczywiście kolor makijażu permanentnego powinien być dobrze dopasowany do odcienia cery, koloru włosów i preferencji klientki.

Kreska na oku, tak samo jak kreska wykonana kredką do oka czy elinerem ma podkreślić oko i nadać mu bardziej tajemniczego wyglądu. Makijaż permanentny oka jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż codzienne malowanie oczu kredką, ponieważ taki makijaż się nie rozmazuje i nie spływa pod wpływem wody, potu czy łez. Jak więc można zauważyć, taki trwały makijaż permanentny jest doskonałym sposobem na poprawienie swojej urody na długi czas.

Zabiegi medycyny estetycznej

Wraz z wiekiem skóra traci jędrność, pojawiają się na niej zmarszczki, rozstępy i inne nieładne oznaki starzenia, to wszystko wpływa na niższą atrakcyjność, a to wcale nie jest miłe. Dlatego w takich przypadkach trzeba sięgnąć po bardziej radykalne sposoby i zdecydować się na poprawienie urody za pomocą medycyny estetycznej. Obecnie zabiegi medycyny estetycznej są bardzo modne i korzystają z nich nie tylko celebryci, ale także zwykli ludzie, którzy chcą zadbać o swój wizerunek i lepiej poczuć się w swoim ciele.

Do najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej zalicza się botoks twarzy oraz odsysanie tłuszczu. Botoks twarzy służy do wypełniania bruzd i zmarszczek na twarzy po to, by się wygładziły i były mniej widoczne lub całkiem zniknęły. Z tego zabiegu korzystają kobiety i mężczyźni w starszym wieku, którzy chcą zachować młody wygląd jak najdłużej. Botoks jest całkowicie bezpiecznym zabiegiem, można go wykonywać raz na parę miesięcy. Oczywiście musi on być przeprowadzony przez osobę mającą do tego odpowiednie uprawnienia. Zwykle botoks wstrzykuje się w czoło, okolice oczu i ust, a także w policzki by nadać im pełniejszego wyglądu.

Jeśli zaś chodzi o odsysanie tłuszczu to ten zabieg jest polecany osobom, które cierpią na niską samoocenę ze względu na parę zbędnych kilogramów i mają nazbyt okrągłą sylwetkę. Dzięki zabiegowi odsysania tłuszczu można się w bardzo szybko pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej z brody, bioder, talii, brzucha, ud czy ramion. Mimo, że zabieg ten do najtańszych nie należy, to jednak pozwala on osiągnąć natychmiastowe efekty utraty wagi i znaczną poprawę wyglądu. Nie ma się więc czemu dziwić, że zabieg ten jest tak popularny wśród obu płci.

Modne stylizacje na co dzień i na specjalne okazje

Jak już powyżej wspomniano, na wygląd zewnętrzny składa się kilka elementów. Bardzo ważna przy tym jest odpowiednia stylizacja. Źle dobrane ubranie może sprawić, że osoba będzie się prezentować mniej atrakcyjnie niż jest w rzeczywistości. Odpowiednim ubraniem można też zakryć mankamenty urody i podkreślić atuty sylwetki. Dzięki temu, że ubrania są projektowane w różnych rozmiarach i fasonach, można je dopasować do każdej sylwetki.

Jeśli chce się ubierać modnie i stylowo, trzeba śledzić doniesienia ze światowych wybiegów mody. Na takich wybiegach można zobaczyć piękne modelki w niezwykłych kreacjach. To one kreują trendy w modzie, pokazują co się z czym nosi i co jest na czasie. Warto się nimi zainspirować, jeśli chce się uatrakcyjnić swój wygląd zewnętrzny.

Co jeszcze wpływa na atrakcyjność danej osoby?

To czy dana osoba jest atrakcyjna czy nie zależy od różnych poglądów. Kanony piękna nieustannie się zmieniają i ewoluują. To co podoba się jednej osobie, niekoniecznie będzie się podobać innej osobie. Kilkaset lat temu kobieta atrakcyjna miała okrągłą sylwetkę, parę dekad później za kanon piękna uważało się kobietę bardzo szczupłą i filigranową. Obecnie panuje moda na prowadzenie zdrowego stylu życia i na wysportowane sylwetki kobiet i mężczyzn. Wiele osób próbuje się dopasować do tych standardów, bo chcą być popularni, modni i stylowi. Jednak nie jest to obowiązkiem, nie zawsze trzeba wyglądać tak, jak ktoś nam to narzuca. Warto poszukać własnego stylu w ubieraniu się, malowaniu czy w sporcie.

Tylko osoba zadowolona ze swojego wyglądu, pewna siebie i szczęśliwa będzie prawdziwie atrakcyjna dla siebie i dla swojego otoczenia. Warto o tym pamiętać, bo w pogoni za idealną sylwetką i za idealnym wyglądem można się zatracić i stać się nieszczęśliwym.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport