Zasada win win – negocjacje i konflikty (przykłady, definicja)

dmaic
Dmaic – Co to jest metoda doskonalenia procesów? (przykłady, definicja)
15 lutego, 2023
funkcje poznawcze
Funkcje poznawcze -co to? (przykłady, definicja)
15 lutego, 2023

Zasada win win – negocjacje i konflikty (przykłady, definicja)

Win win
Win win

Win win, to nie to samo co kompromis

W prowadzeniu firmy oraz w życiu prywatnym bardzo przydaje się znajomość technik negocjacji. Na przestrzeni lat wykształciło się wiele sposobów prowadzenie trudnych rozmów, tak aby dojść do wyznaczonego celu. Win win jest techniką, która pozostawia wszystkie strony zadowolone z powziętego rozwiązania. Jednak wydaje się, że nadal mało osób rozumie działanie systemu win win.

Co to jest zasada win win?

Zasada „win-win” to podejście do rozwiązywania problemów, w którym dążymy do osiągnięcia korzyści dla wszystkich stron biorących udział w sytuacji. Zasada ta opiera się na założeniu, że w większości przypadków nie ma jednej strony, która powinna wygrać kosztem drugiej, lecz istnieją możliwości, aby obie strony zyskały na sytuacji.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Zastosowanie zasady „win-win” wymaga wyjścia poza sztywne ramy myślenia o rywalizacji i konkurowaniu oraz koncentracji na potrzebach i interesach obu stron. W takim podejściu skupiamy się na poszukiwaniu rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron, zamiast szukać sposobów na osiągnięcie przewagi kosztem innych.

Przykładem zastosowania zasady „win-win” może być negocjacja warunków umowy między sprzedawcą a klientem. Zamiast dążyć do osiągnięcia jak najwyższej ceny dla siebie, sprzedawca może zastanowić się, jakie korzyści może zaoferować klientowi, na przykład w postaci dodatkowych usług lub dłuższych terminów płatności, co pozwoliłoby obu stronom na osiągnięcie swoich celów.

W zastosowaniach biznesowych zasada „win-win” ma na celu budowanie długotrwałych relacji biznesowych opartych na wzajemnym zaufaniu i korzyściach.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Win win w tłumaczeniu oznacza wygrana wygrana.

Dzięki takiemu podejściu negocjatorzy dochodzą do rozwiązania, które jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich zainteresowanych. Przykładem win win są słynne rodzinne rozmowy przed wyjazdem na wakacje. Jedna z osób chce jechać w góry a druga nad morze.

Rozwiązaniem kompromisowym byłoby pojechanie na jeden tydzień nad morze, a na drugi w góry. Kompromisem może być wyjazd nad jezioro.

Tym samym kompromisowym rozwiązaniem będzie ustalenie, że w tym roku pojedziemy nad morze a w przyszłym w góry. Bez względu na to, co zostanie wybrane, tak naprawdę obie strony będą trochę zadowolone, a trochę jednak nie zadowolone.

Co w takim razie będzie rozwiązaniem wygrana wygrana?

Znalezienie trzeciego rozwiązania, ale takiego które obie strony wprawi w entuzjazm. Trzecim rozwiązaniem może być wyjazd w miejsce, które małżonkowie zawsze bardzo chcieli wspólnie zobaczyć. Albo poszukanie na świecie takiego obszaru, na którym góry są obok morza. W systemie win win chodzi o to, aby wszyscy uczestnicy negocjacji czuli się wygranymi.

Czym różni się kompromis od strategii win win?

Kompromis i strategia „win-win” to dwa różne podejścia do rozwiązywania konfliktów.

Kompromis to sytuacja, w której strony biorące udział w konflikcie godzą się na kompromisowe rozwiązanie, które nie zawsze musi być idealne dla każdej ze stron, ale jest akceptowalne dla obu. W takim podejściu każda ze stron ustępuje trochę ze swoich stanowisk i dąży do osiągnięcia porozumienia, przy jednoczesnym akceptowaniu pewnych niedoskonałości rozwiązania.

Z drugiej strony, strategia „win-win” polega na dążeniu do osiągnięcia korzyści dla obu stron konfliktu, poprzez stworzenie rozwiązania, które zaspokaja interesy obu stron. W takim podejściu obie strony starają się znaleźć wspólny mianownik i wypracować rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla każdej ze stron.

Ogólnie rzecz biorąc, kompromis jest rozwiązaniem, w którym każda ze stron ustępuje w pewnym stopniu ze swojego stanowiska, natomiast w strategii „win-win” obie strony starają się znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron i zaspokajać ich interesy. W strategii „win-win” nie zawsze jest konieczne dokonywanie ustępstw i często wymaga ona kreatywności i poszukiwania nowych możliwości rozwiązania problemu, które przyniosą korzyści obu stronom.

Techniki stosowane podczas negocjacji

Wszystkie techniki negocjacji opierają się na wiedzy i doskonałej znajomości psychologii. Mają one za zadanie tak prowadzić przebieg rozmów, aby druga strona nie zorientowała się, że bierze udział w szczegółowo naszykowanej grze.

Chyba najbardziej rozpoznawalną techniką negocjacji jest zły policjant i dobry policjant. Technika polega na tym, że jedna z osób zachowuje się bardzo ostro i apodyktycznie. Nie zgadza się na żadne kompromisy, jest złym policjantem. Strona przeciwna czuje się zastraszona i zaczyna się obawiać przegranej. W tym momencie kolejna osoba współpracująca ze złym policjantem zaczyna łagodzić jego wypowiedzi i jest bardzo miła i łagodna – gra rolę dobrego policjanta, proponuje trochę lepsze rozwiązanie konfliktu. Strona przeciwna dochodzi do wniosku, że trzeba skorzystać z propozycji dobrego policjanta, bo nic więcej już dla siebie nie uzyska.

Win win
Win win

Czym różni się kompromis od techniki wygrana wygrana

Bardzo często kompromis jest traktowany tak samo jak win win. Osoby przystające do negocjacji nie wiedzą, czego mogą spodziewać się po zastosowaniu techniki wygrana wygrana i w początkowej fazie rozmów nie potrafią znaleźć rozwiązania korzystnego dla wszystkich. Ważne jest, aby strony zasiadające do negocjacji miały świadomość i były otwarte do poszukiwań win win. Niestety negatywne nastawienie doprowadza do fiaska rozmów lub skupiania się nad wypracowaniem kompromisu.

Kompromis jest rozwiązaniem, przy którym każda ze stron musi z czegoś zrezygnować na rzecz strony przeciwnej. Konsekwencją takiego podejścia jest niezadowolenie negocjujących z efektów jakie osiągnęli. Każdy będzie raczej koncentrował się tylko na tym co stracił w wyniku negocjacji, a nie na tym co zyskał.

Studium przypadku win win

Przykładem biznesowych rozwiązań kompromisowych i win win może być sytuacja, gdy dwóch właścicieli nie może porozumieć się w sprawie sprzedaży firmy. Jeden z nich chce, aby firma była sprzedana i nastąpił równy podziałał zysków, swoją decyzję tłumaczy niechęcią do dalszego prowadzenia biznesu. Drugi nie chce sprzedawać swojej części i chce odkupić udziały od wspólnika, ponieważ planuje przekazać je w przyszłości dzieciom. Jednak proponuje bardzo niską kwotę.

Kompromisem w tej sytuacji będzie na przykład ustalenie wyższej kwoty sprzedaży i odkupienie udziałów przez drugiego właściciela. Jednak kwota nadal nie jest tak wysoko jaką mógłby pierwszy z udziałowców otrzymać przy podziale pieniędzy za sprzedaż całej firmy. Z kolei drugi udziałowiec będzie musiał zaciągnąć drogi kredyt, aby spłacić zobowiązanie. Minusem takiego rozwiązania jest niezadowolenie obu stron. Negocjacje się zakończyły, ale nie przyniosły zamierzonych rezultatów.

Jak w takim razie mogłoby wyglądać rozwiązanie win win?

Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy firma zatrudni menadżera, który przejmie obowiązki pierwszego wspólnika. W trakcie rozmów okazało się, że wspólnik tak naprawdę chce tylko odpocząć od obowiązków, które musiał wykonywać przez ostatnie trzydzieści lat.

Chciałby nacieszyć się wnukami i spędzać czas podróżując po świecie. Pieniądze zarobione na sprzedaży planował wydać w trakcie podróżowania. Dzięki przyjęciu menadżera, pierwszy wspólnik nie musiał pracować, ale dostawałby dywidendy z działalności firmy. Pozyskane w ten sposób środki wystarczą na podróżnicze plany. Firma nie została sprzedana i drugi ze wspólników może nadal w przyszłości przekazać swoją część dzieciom.

Konsekwencjami zastosowania systemu win win jest poczucie, że każda ze stron wygrała na zatwierdzonym rozwiązaniu.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Zasada win win – negocjacje i konflikty (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)