Funkcja ekspresywna – co to? (przykłady, definicja)

David Goggins – kto to? Życiorys, historia, biografia – przykład do naśladowania
15 lutego, 2023
Funkcja impresywna – co to? (przykłady, definicja)
15 lutego, 2023

Funkcja ekspresywna – co to? (przykłady, definicja)

Funkcja ekspresywna

Funkcja ekspresywna w komunikacji – co to jest?

Funkcja ekspresywna jest jedną z pięciu funkcji językowych, które określają różne cele, jakie mogą mieć wypowiedzi językowe. Funkcja ekspresywna skupia się na wyrażeniu stanu emocjonalnego lub subiektywnych odczuć mówcy wobec sytuacji, przedmiotów lub zjawisk.

Celem funkcji ekspresywnej jest wyrażenie uczuć, emocji, nastroju, postaw i przekonań mówcy. Wypowiedzi o funkcji ekspresywnej mogą zawierać wyrazy emocji, takie jak radość, smutek, gniew, zdenerwowanie, podziw, złość, irytacja, zaskoczenie i wiele innych.

Przykłady wypowiedzi z funkcją ekspresywną to np. wypowiedzi, w których mówca wyraża swoje uznanie dla kogoś lub czegoś, np. „Gratuluję ci sukcesu!” lub wypowiedzi, w których mówca wyraża swoją radość, np. „Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się to osiągnąć!”

Funkcja ekspresywna jest ważna w języku, ponieważ pozwala nam wyrażać nasze emocje i uczucia w sposób werbalny, dzięki czemu możemy lepiej porozumieć się z innymi ludźmi i nawiązać lepszą relację.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Codziennie komunikujemy się z wieloma osobami. Używamy różnych słów oraz wyrażeń i nie zastanawiamy się nad ich nazewnictwem. Tymczasem w języku polskim sposoby komunikacji i to, co mówimy posiada swoje terminy i jest dokładnie opisane przez znawców językowych. Nasze wypowiedzi można między innymi podzielić według funkcji jaką spełniają. Jest to podział na funkcję ekspresywną i impresywną.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Funkcja ekspresywna (emotywna) aka funkcja ekspresowa – cechy charakterystyczne

Funkcja ekspresywna ma związek z naszymi emocjami i odczuciami. Funkcja ta opisuje w jaki sposób wyrażamy swoje słowa. Jakich używamy gestów, słów i jaki jest ton naszej wypowiedzi. W tej funkcji wszystko co mówimy poparte jest dużymi emocjami zarówno zawartymi w naszym głosie, jak i w mowie ciała i gestykulacji. Można powiedzieć, że osoba wyrażająca się ekspresyjnie, mówi jakby całą swoją osobą. Jest cała zaangażowania w to co mówi oraz jak to mówi. Nasza wypowiedź jest bardzo emocjonalna i impulsywna.

Funkcja ekspresywna
Funkcja ekspresywna

Kiedy wypowiadamy się za pomocą funkcji ekspresywnej mówimy w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Kładziemy akcent na słowo – ja. Przykładami mogą być na przykład takie zdania. Ja to zrobię najlepiej lub ja wiem, że jestem w tym najlepszy.

Chcemy zaznaczyć, że dane słowa dotyczą nas i osoba i zależy nam na tym, aby osoba, która słucha wypowiedzi na pewno otrzymała komunikat, kogo dotyczą wypowiadane zdania. W wypowiedziach ekspresywnych bardzo duży nacisk kładziemy na własne doznania i przeżycia. Osoba mówiąca w ten sposób chce zaznaczyć, że sytuacja dotyczy jej i bardzo podkreśla swoje emocje używając zaimków osobowych.

Co to jest funkcja Impresywna i ekspresywna?Funkcja ekspresywna służy do ukazania stanów emocjonalnych, do opisania uczuć, wyrażenia subiektywnej oceny, korzystamy z niej w życiu codziennym, a funkcja impresywna języka z kolei, służy głównie do wywierania określonego wpływu na rozmówcę, do wydawania zakazów i rozkazów, przydaje się w marketingu.

https://www.arcymistrz.pl/styl-zycia/funkcja-ekspresywna-i-impresywna-jezyka

Charakterystyczny jest też sposób mówienia. Zazwyczaj wypowiadając się według zasad funkcji ekspresywnej nasz głos jest podniesiony i nasycony emocjami. W naturalny sposób nasze wypowiedzi będą głośne i wręcz krzykliwe. Ton głosu może podnosić się wraz z wypowiedzią na skutek rosnących emocji. Często osoby wypowiadające się ekspresywnie łączą w swoich zdaniach wszystkie typowe cechy dla tej funkcji. Czyli mówią bardzo głośno, akcentują, że chodzi o ich emocje i dodają bardzo bogatą gestykulację.

Funkcja ekspresywna przykłady

Oto kilka przykładów wypowiedzi z funkcją ekspresywną:

  1. „Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się zdać egzamin!”
  2. „To jest absolutnie niesprawiedliwe, że muszę pracować w weekend!”
  3. „Uwielbiam jazdę na nartach, to najlepsze uczucie na świecie!”
  4. „Czuję się zdezorientowany i zagubiony w tym nowym miejscu.”
  5. „Jestem bardzo dumny z mojego syna, że udało mu się ukończyć studia!”
  6. „Nie mogę uwierzyć, że właśnie wygrałem loterię! Jestem zachwycony!”

W tych przykładach mówcy wyrażają swoje emocje, odczucia, nastroje lub postawy wobec sytuacji, przedmiotów lub zjawisk. Funkcja ekspresywna pozwala na wyrażenie subiektywnych opinii i emocji mówcy, co pomaga zbudować lepszą relację z odbiorcą i lepiej porozumieć się z nim.

Wypowiedzi subiektywne

Osoba, która wypowiada się ekspresywnie skoncentrowana jest na swoich subiektywnych odczuciach. Wypowiadając zdania mówi o sytuacji widzianej z jej perspektywy. Nie ocenia wszystkiego obiektywnie. Podczas wypowiedzi kładzie nacisk na to, co ona osobiście odczuwa i co chce przekazać do osoby słuchającej.

Dlatego tak często podkreśla, że to ona coś czuje, myśli lub przeżywa. Chce, aby uwaga otoczenia skupiona była na jej emocjach lub przemyśleniach.

Dla zwrócenia uwagi na swoją osobę musi wybić się ponad innych głośnością wypowiedzi i intensywną mową ciała. Osoba mówiąca w sposób ekspresywny wygląda tak, jakby cała sobą chciał przekazać do adresata, to co myśli i czuje. Staje się osobą dominującą nad rozmówcą zarówno tonem wypowiedzi, doborem słów jak i za pomocą szybkich ruchów rąk, gwałtownych gestów lub ciągłego chodzenia po pomieszczeniu.

Jakie mogą być funkcje językowe?

W językoznawstwie wyróżnia się pięć podstawowych funkcji językowych:

  1. Funkcja poznawcza (informatywna) – służy do przekazywania informacji, opisów, wyjaśnień i opisów faktów. Celem jest przekazanie treści, podanie faktów, opisanie zjawisk, itp.
  2. Funkcja ekspresywna – służy do wyrażania stanu emocjonalnego, postaw, uczuć i nastrojów mówcy. Celem jest wyrażenie emocji, uczuć, postaw lub przekonań mówcy.
  3. Funkcja impresywna (konatywna) – służy do wywierania wpływu na odbiorcę i namawiania go do określonych działań. Celem jest wpływanie na postawy i zachowania odbiorcy, np. nakłanianie do kupna, przekonywanie do zmiany zdania, itp.
  4. Funkcja estetyczna (poetycka) – służy do tworzenia wartości artystycznych, estetycznych, literackich. Celem jest tworzenie pięknych, oryginalnych i sugestywnych wypowiedzi, które mają na celu wzbudzenie estetycznego doświadczenia u odbiorcy.
  5. Funkcja fatyczna – służy do utrzymywania relacji społecznych między rozmówcami. Celem jest nawiązanie, utrzymanie i podtrzymanie kontaktu między rozmówcami, a treść wypowiedzi jest mniej istotna. Przykłady takich wypowiedzi to np. pozdrowienia, grzecznościowe zwroty, itp.

Warto zauważyć, że w rzeczywistości funkcje te często się ze sobą przeplatają i zachodzą na siebie. To, która funkcja jest dominująca, zależy od kontekstu i celu wypowiedzi.

Środki stylistyczne wykorzystywane w funkcji ekspresywnej

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech funkcji ekspresywnej jest zadawanie wielu pytań retorycznych. Mówiący zadaje pytania, na które nie oczekuje odpowiedzi. Osoba słuchająca ma wrażenie, że rozmówca zadaje te pytania sam sobie i w myślach ma już prawidłową odpowiedź. Nie potrzebuje usłyszeć tej odpowiedzi od słuchającego. Przykładem takiego pytania może być zdanie często wypowiadane przez rodziców – czy ty myślisz, że ja bank okradłem? Wypowiadający nie potrzebuje odpowiedzi, bo jego pytanie ma jedynie podkreślić wzburzenie i emocje, które nim kieruje.

Łatwo się domyślić, że w tego rodzaju wypowiedziach będzie zawartych wiele epitetów określających osobę, rzecz lub zjawisko. Na przykład: gruba baba, słodziutki bobas, mięciutki kocyk, wredne ptaszysko lub ohydna wichura oraz zjawiskowy poranek. Rozmówca pokazuje w ten sposób swój subiektywny stosunek do kogoś lub czegoś.

Kolejną charakterystycznym przejawem wypowiedzi ekspresywnej jest używanie zdrobnień, zgrubień, wulgaryzmów lub wypowiadanie słów, które są znane i bliskie pod względem emocjonalnym rozmówcy.

Wypowiadane wyrazy mogą mieć wydźwięk pozytywny lub negatywny. Jeśli rozmówca mówi o czymś z miłością z pasją wynikającą z uwielbienia, to będzie używał zamiast kot – koteczek, róża – różyczka lub serce – serduszko. Natomiast wyrażanie uczuć nacechowanych negatywnie będzie skutkowało wypowiadaniem określeń takich jak: dziewuszysko, wietrzysko lub dziadyga. Wypowiedzi nacechowane są bardzo dużą pasją i najczęściej do ich wyrażania mówiący może używać wulgaryzmów, które w sposób dosadny pokażą intencję jego przekazu.

Często pod wpływem bardzo dużych negatywnych lub pozytywnych emocji sięgamy do wyrażeń, które są z jakiegoś powodu osobiście dla nas ważne. Takim przykładem jest używanie slangu lub gwary. Na przykład góral, który od małego posługiwał się gwarą w chwilach dużego wzruszenia lub wzburzenia zacznie posługiwać się właśnie tym sposobem mówienia, ponieważ będzie mu łatwiej wyrazić wszystkie emocje.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Funkcja ekspresywna - co to? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)