Pozytywne cechy charakteru (osobowość i psychologia rozwoju osobistego – przykłady, definicja)

Introwertyk ekstrawertyk
Introwertyk ekstrawertyk ambiwertyk. Twój typ osobowości (przykłady, definicja)
12 lutego, 2023
Jak nazwać firmę
Jak nazwać firmę (wymyślić nawę + sprawdzić czy nazwa ma unikalny charakter) – co to naming? (przykłady, definicja)
13 lutego, 2023

Pozytywne cechy charakteru (osobowość i psychologia rozwoju osobistego – przykłady, definicja)

Pozytywne cechy charakteru
Pozytywne cechy charakteru (osobowość i psychologia rozwoju osobistego - przykłady, definicja) 1

Pozytywne cechy charakteru, czyli co świadczy o zdrowej osobowości?

Niektórym ludziom może wieść się w życiu nieco łatwiej, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście zależność ta może wynikać z tzw. lepszego startu, bogactwa, itd., ale też ze względu na obecność pewnych zdolności interpersonalnych. Pozytywne cechy charakteru – bo o nich mowa – to cały szereg różnych uwarunkowań, które warto mieć, by poradzić sobie w życiu. O jakich cechach mowa?

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Zestaw cech = mapa osobowości

Psychologowie wyróżniają co najmniej kilkanaście różnych, pozytywnych cech charakteru, których obecność determinuje człowieka do bycia „kimś lepszym”. W poniższym zestawieniu znajduje się zdecydowana większość tychże cech. A być może ktoś ma dodatkowe cechy, które należałoby dodać do owej listy?

  1. Samodyscyplina – to zdolność do ciągłego doskonalenia się, ale też zdolność do podtrzymania pewnych standardów, które są niezbędne w dalszym życiu. Samodyscyplina jest też całkowitym przeciwieństwem rozleniwiania się i swoistego, wewnętrznego zastoju. To ona każe człowiekowi stale się rozwijać i doskonalić. Co więcej, doskonalenie to obejmuje zarówno kwestie związane z psychiką człowieka, jak i jego fizycznymi aspektami funkcjonowania. Dzięki temu osoba staje się coraz silniejsza, zdrowsza, ale też stabilniejsza emocjonalnie.
  2. Niezawodność – to zdolność do realizowania wszystkich powierzanych zadań. Człowiek niezawodny to osoba, na której można polegać i to bez ryzyka rozczarowania. Oczywiście od razu należy podkreślić, że nie ma osób w 100 procentach niezawodnych. Niemniej trzeba mieć świadomość, że taka osoba – choć rzadko – ale jest w stanie poinformować inne osoby, że w danym momencie może być niedyspozycyjna. Oczywiście prawie zawsze zależy to od czynników zewnętrznych, a nie od niej samej. Niemniej niezawodność jest bardzo poważaną cechą i to przede wszystkim pod kątem zawodowym.
  3. Zdolność do miłości – od razu trzeba zaznaczyć, że poprzez miłość nie należy wyłącznie rozumieć relacji pomiędzy np. kobietą i mężczyzną. Wręcz przeciwnie – miłość, a więc zdolność do poświęceń w imię kogoś, to zdolność, którą nabywa się z czasem. Oczywiście trudno obdarzyć nią wszystkich, aczkolwiek jej posiadanie ma też przełożenie na wewnętrzną empatię, szczerość, poczucie bliskości i umiejętność budowania bliższych relacji, z troską o drugiego człowieka włącznie. Poprzez owe „kochanie” rozumie się również empatię względem przyrody i związanych z nią problemów.
  4. Uprzejmość, to kolejna ważna cecha, dzięki której świat staje się lepszy. Uprzejmość to zdolność do bycia dobrym dla innych ludzi i to nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka nie rozumie się ich postępowania. Większość osób przyzwyczaiła się do tego, że można być uprzejmym przede wszystkim dla osób starszych. W rzeczywistości uprzejmość może być również ukierunkowana na osoby w średnim wieku, kobiety w ciąży, a także wobec dzieci i młodzieży. Mocną stroną uprzejmości jest również i to, że jest ona bardzo często odwzajemniana. Poza tym nie można zaprzeczyć, że osoby uprzejme, znacznie łatwiej nawiązują znajomość z innymi ludźmi.
  5. Hojność – to zdolność do bycia bardzo bogatym w coś, czym obdarowuje się innych ludzi. Co ważne, hojność wcale nie oznacza, że daje się innym dużo ze swego fizycznego, wręcz pieniężnego bogactwa. Jest to raczej cecha, która jest dość uogólniona i obejmuje zarówno „dobra doczesne”, jak i te o bardziej wyjątkowym i niepoliczalnym charakterze. Tak czy inaczej, hojność otwiera nas na inne osoby i sprawia, że tym osobom jest do nas znacznie bliżej. Warto jednak pamiętać, że ta pozytywna cecha charakteru nie powinna być łączona z nadmierną podatnością na zdanie innych. W przeciwnym razie może być ona źle wykorzystana i doprowadzić do wielu różnych problemów
  6. Autentyczność – bycie autentycznym, to bardzo ważna cecha. Mało tego – nie wszystkie pozytywne cechy charakteru są tak wysoko cenione, jak ona. Bycie autentycznym to inaczej bycie sobą. A więc człowiekiem pozbawionym jakichkolwiek masek, zasłon i wielu innych, nieprawdziwych cech, których w normalnych warunkach po prostu nie ma. Autentyczność sprawdza się – dosłownie – wszędzie. Widać to zwłaszcza na przykładzie tych osób, które na siłę chcą być kimś innym. I właśnie dlatego bycie sobą, jest znacznie wyżej cenione, niż udawanie kogoś, kim się nie jest.
  7. Uczciwość – każdy chyba wie, czym tak naprawdę jest uczciwość. Tymczasem wiele osób wciąż kojarzy ją wyłącznie z dobrami materialnymi. Nic z tych rzeczy! Owszem, bycie uczciwym to też zdolność do zgodnego z rzeczywistością rozliczania się z innymi osobami w sprawach finansowych, ale też do umiejętnego „stanięcia w prawdzie”, jeśli chodzi o kwestie związane z codziennymi obowiązkami, zobowiązaniami i wieloma innymi wymogami. Co więcej, osoba uczciwa nigdy nie otoczy się splendorem, który po prostu jej się nie należy.
  8. Pokora – wbrew utartym schematom pojęciowym, pokora nie jest zdolnością do samoistnego upokarzania się. Wręcz przeciwnie – jest to raczej umiejętność pogodzenia się z niektórymi faktami, a co za tym idzie – zrozumienia swoich mocnych i słabych stron. Pokorą będzie więc zaakceptowanie swoich słabości, zrozumienie wszystkich ograniczeń, jakie są z nimi związane, ale też przyjęcie do świadomości faktu przemijania, popełniania błędów itd. Jednym słowem – pokora jest przeciwwagą dla pychy i właśnie tak należy ją rozumieć.
  9. Szacunek – to bardzo ważna cecha charakteru. Owszem, każdy chciałby budzić szacunek, ale nie każdego na niego… stać. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach uważa się, że mało kto na niego zasługuje. Tymczasem każda osoba ma swoje cierpienia i ograniczenia, które – dzięki szacunkowi – można znacznie łatwiej zrozumieć. Szacunek jest też zdolnością człowieka do tego, by nadawać innym osobom wyjątkową, tożsamą dla nich wartość. Warto przy tym pamiętać, że szacunek należy się wszystkim osobom, a nie tylko ludziom starszym i schorowanym.
  10. Sumienność – to jedna z najbardziej pożądanych cech wśród pracodawców. Dlaczego jest ona tak istotna? Sumienność jest umiejętnością rzetelnego realizowania swoich obowiązków. Tak, w tym przypadku cecha ta została zawężona do życia zawodowego, ale dotyczyć ona może również kwestii związanych z życiem prywatnym, a więc również i rodzinnym. Jeśli sumienne wykonuje się obowiązki rodzica, męża, żony, pracownika, a nawet dziecka, to nietrudno dojść do wniosku, że świat… po prostu staje się lepszy.
  11. Optymizm – tylko niektórzy sądzą, że optymizm to patrzenie na świat przez tzw. „różowe okulary”. W praktyce ma on jednak niewiele wspólnego z tą cechą, gdyż – w przeciwieństwie do niej – wiąże się z realistycznym, a co za tym idzie, również i trzeźwym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Optymizm jest więc zdolnością do tego, by patrzeć na świat przez pryzmat dobra, jaki w nim się dzieje. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy ma się do czynienia z wszechobecnym dąsaniem się i narzekaniem. Dzięki optymistom świat wygląda o wiele piękniej.
  12. Wytrwałość – to bardzo ważna cecha, bez której trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat. Niestety – co zresztą widać – jest to też cecha, która chyba najszybciej w tych czasach zanika. Nie jest bowiem tajemnicą, że to właśnie ludzie wytrwali osiągnęli w życiu największy sukces. Ba, śledząc życiorysy największych biznesmenów, można natrafić praktycznie tylko na dwie podstawowe cechy: wytrwałość i pracowitość. To właśnie dzięki nim człowiek nie poddaje się mimo wszystkich, otaczających go wątpliwości. Wręcz przeciwnie – jest on gotów na kolejne wyzwania, aby móc osiągnąć sukces w tym, co chce robić.
  13. Odwaga – choć całkiem słusznie odwagę utożsamia się z mężczyznami, to w dzisiejszych czasach potrzeba zarówno odważnych kobiet, jak i mężczyzn. I nie chodzi tu wcale o zdolność do stawania z bronią w ręku przeciw wszystkim niebezpieczeństwom, lecz raczej o umiejętność walki z niedogodnościami, jakie życie stawia na drodze człowieka. Tych zaś – zwłaszcza w tych niespokojnych czasach – jest bardzo wiele: kryzys gospodarczy, erozja światopoglądowa, wojny, rewolucje itd. Nietrudno jednak dojść do wniosku, że wydarzenia te pojawiały się również wcześniej.
  14. Przebaczenie – zdolność do przebaczenia, to niezwykle ważna cecha, aczkolwiek… wiele osób myli ją np. z uzależnieniem od innych osób. Tymczasem w przebaczaniu najważniejsze jest to, by wybaczyć czyjąś winę, przy czym nie trzeba jej od razu „zapominać”. Tak naprawdę, przebaczenie nie jest najbardziej potrzebne drugiemu człowiekowi. Wbrew pozorom, jest ono konieczne przede wszystkim dla osoby, która sama przebacza. Dzięki temu czuje się ona lepiej, może więcej i tym samym – zaczyna emanować radością i spokojem. Bo przecież to w przebaczeniu jest najważniejsze.
  15. Odpowiedzialność – bycie odpowiedzialnym jest bardzo ważne, gdyż to od tego zależy, jakim jest się człowiekiem. Odpowiedzialnym nie trzeba być wyłącznie za dzieci lub za rodziców i dziadków. Wręcz przeciwnie, odpowiedzialność to również umiejętność odpowiadania za swoich pracowników, powierzony sobie sprzęt, a także innych ludzi, których – często przypadkowo – spotyka się na swojej, życiowej drodze. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że odpowiedzialność wynika przede wszystkim z dojrzałości i jest dla niej tożsama.
  16. Współczucie – ktoś kiedyś powiedział, że obojętność i nienawiść, to uczucia będące największym wrogiem człowieka. Współczucie jest więc najlepszym jego przyjacielem, gdyż sprawia ono, że człowiek obdarowuje innych empatią i miłością. To dzięki współczuciu można – jak sama nazwa wskazuje – wczuć się w sytuację danej osoby. Co więcej, można też sprawić, że osoba ta poczuje się lepiej. Nikt nie lubi i nie chce cierpieć w samotności. I właśnie dlatego zawsze przyda się taka osoba, która, dzięki swemu współczuciu sprawi, że życie stanie się choćby odrobinę lżejsze.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Kilka słów podsumowania

Z pewnością każdy mógłby dodać do powyższej listy jeszcze co najmniej kilka różnych cech. I dobrze, bo dzięki nim życie na świecie może i nie zmienia się „od teraz”, ale nabiera cech człowieczeństwa. Nie jest bowiem tajemnicą, że to pozytywne cechy charakteru zmieniają świat na lepsze.

Pozytywne cechy charakteru lista i przykłady

Niektóre pozytywne cechy charakteru to:

  1. Empatia: zdolność do wczuwania się w sytuację i uczucia innych ludzi.
  2. Lojalność: lojalność wobec przyjaciół, rodziny i innych bliskich osób.
  3. Szacunek: szacunek dla innych ludzi, ich poglądów i wyborów.
  4. Odpowiedzialność: zdolność do ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje.
  5. Uczciwość: uczciwość i szczerość w kontaktach z innymi ludźmi.
  6. Samodyscyplina: zdolność do trzymania się założonych sobie celów i dążenia do nich.
  7. Optymizm: pozytywne nastawienie do życia i ludzi.
  8. Życzliwość: gotowość do pomagania innym i okazywania im dobrej woli.
  9. Rzetelność: zdolność do wykonywania obowiązków sumiennie i dokładnie.
  10. Tolerancja: akceptacja i szacunek dla różnorodności i różnych poglądów.
  11. Kreatywność: zdolność do wymyślania nowych pomysłów i rozwiązań.
  12. Skromność: umiejętność przyjmowania krytyki i docenianie sukcesów innych.
  13. Wdzięczność: umiejętność dostrzegania i doceniania dobrych rzeczy w życiu.

Jakie są cechy charakteru?

Cechy charakteru to cechy, które określają nasz styl życia i nasze postawy wobec innych ludzi i świata. Są to trwałe i stałe cechy, które odzwierciedlają nasze osobowość. Niektóre z nich to:

  1. Samodyscyplina: zdolność do trzymania się założonych sobie celów i dążenia do nich.
  2. Empatia: zdolność do wczuwania się w sytuację i uczucia innych ludzi.
  3. Odpowiedzialność: zdolność do ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje.
  4. Uczciwość: uczciwość i szczerość w kontaktach z innymi ludźmi.
  5. Życzliwość: gotowość do pomagania innym i okazywania im dobrej woli.
  6. Tolerancja: akceptacja i szacunek dla różnorodności i różnych poglądów.
  7. Kreatywność: zdolność do wymyślania nowych pomysłów i rozwiązań.
  8. Rzetelność: zdolność do wykonywania obowiązków sumiennie i dokładnie.
  9. Optymizm: pozytywne nastawienie do życia i ludzi.
  10. Skromność: umiejętność przyjmowania krytyki i docenianie sukcesów innych.
  11. Lojalność: lojalność wobec przyjaciół, rodziny i innych bliskich osób.
  12. Wdzięczność: umiejętność dostrzegania i doceniania dobrych rzeczy w życiu.
  13. Szacunek: szacunek dla innych ludzi, ich poglądów i wyborów.

Pozytywne i negatywne cechy charakteru

Jakie z cech osobowości u siebie uważasz za najlepsze? Asertywność, komunikatywność, lojalność, a może wyrozumiałość i dobre relacje z innymi? Widzisz, Twoje cechy charakteru i osobowości mogą być zmienione. Wystarczy siła woli.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Pozytywne cechy charakteru (osobowość i psychologia rozwoju osobistego - przykłady, definicja) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)