Jakie możemy wyróżnić 4 typy osobowości?

Wystąpienia publiczne
Wystąpienia publiczne, jak przemawiać (Autoprezentacja jako prelegent)
6 lutego, 2023
Jak zarządzać pieniędzmi
Jak zarządzać pieniędzmi (finanse, czyli jak zarabiać i wydawać pieniądze)
6 lutego, 2023

Jakie możemy wyróżnić 4 typy osobowości?

4 typy osobowości
4 typy osobowości

4 typy osobowości według hipokratesa

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że typ osobowości ma wpływ na to, jak człowiek się zachowuje i jakie decyzje podejmuje w określonych sytuacjach. Należy mieć świadomość, że praktycznie każdy człowiek jest inny. Gdyby wszyscy ludzie byli tacy sami, byłoby po prostu nudno. Warto wiedzieć, że to jaki temperament ma dana osoba, oddziałuje na predyspozycje zawodowe. Można wyróżnić 4 typy osobowości.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

4 typy osobowości, czyli choleryk, sangwinik, melancholik i flegmatyk

Typy osobowości, takie jak choleryk, sangwinik, melancholik i flegmatyk, to klasyfikacja, która opiera się na teorii humorystycznej, zaproponowanej przez filozofa greckiego Arystotelesa. Każdy typ osobowości jest opisywany jako określony zestaw cech i tendencji emocjonalnych:

  1. Choleryk – osoby choleryczne są zwykle energiczne, impulsywne i podejmują decyzje szybko. Są przebojowe i łatwo wpadają w gniew.
  2. Sangwinik – sangwinicy są pozytywnie nastawieni, pełni entuzjazmu i optymizmu. Są towarzyscy i łatwo nawiązują kontakty z innymi.
  3. Melancholik – melancholicy są zwykle poważni, skupieni i zastanawiają się nad swoimi decyzjami. Są często niezdecydowani i niepewni siebie.
  4. Flegmatyk – flegmatycy są spokojni, opanowani i nieufni. Zwykle nie podejmują pochopnych decyzji i wolą długo zastanawiać się nad swoimi działaniami.

Należy jednak pamiętać, że te typy osobowości są tylko ogólnymi kategoriami i nie wyczerpują wszystkich możliwych cech każdej osoby. Każdy jest unikalny i może posiadać różne cechy i tendencje emocjonalne.

Sangwinik

Cechami sangwinika są kreatywność, otwartość, otwarte komunikowanie swoich uczuć i stabilność emocjonalna. Godny uwagi jest fakt, że osoba o omawianym typie osobowości może powiedzieć drugiemu człowiekowi wprost, że go nie lubi. Sangwinicy są zainteresowani poznaniem świata we wszystkich jego aspektach. Bardzo lubią podróżować i eksperymentować. Nienawidzą nudy, rutyny i zastoju. Wśród licznych zalet trzeba wymienić stosunkowo szybkie podejmowanie decyzji, optymistyczne nastawienie do życia. Sangwinicy są świetnymi mówcami, sprzedawcami i aktorami. Ponadto nie stresują się niepotrzebnie.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Z kolei ogromną wadą omawianego typu osobowości są skłonności do dominacji, a także bardzo silny pęd do władzy nad innymi ludźmi. Nie są to zdeterminowane i ambitne osoby. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że bardzo często cechuje je słomiany zapał. Sangwinicy mają także skłonności do koloryzowania czy ubarwiania opowieści. Uwielbiają opowiadać o swoich zainteresowaniach i własnym życiu. Bardzo często mają także tendencję do tego, by uciekać przed szarym, nudnym i prozaicznym życiem w świat fantazji. Doskonale zdadzą egzamin w pracy, gdzie istotne znaczenie ma kontakt z ludźmi.

Sangwinicy uwielbiają wyzwania. Cechuje ich elastyczność i otwartość. Odnajdą się oni w różnych zawodach. Mogą być bowiem doskonałymi dziennikarzami, przedstawicielami handlowymi czy politykami. Mogą oni bez większego problemu podejmować się wykonywania bardzo dużej liczby zadań jednocześnie. Sangwinicy często piastują stanowiska kierownicze. W pracy bardzo istotne znaczenie ma dla nich to, by zadania były związane z wyzwaniami. Nie lubią oni bowiem nudy.

Osoby z omawianym temperamentem mogą być świetnymi partnerami. ich spontaniczność może skutkować licznymi niespodziankami. Doskonałym przykładem mogą być romantyczne wycieczki w góry. Ponadto ich entuzjazm może dać drugiej osobie więcej chęci do życia. Sangwinicy potrafią emanować emocjami.

Jakie możemy wyróżnić 4 typy osobowości? 1

Melancholik

Temperament zaczyna się ujawniać już w pierwszym roku życia, czyli stosunkowo wcześnie. Jest on w dużym stopniu uwarunkowany genetycznie. Melancholikowi przypisywane są takie cechy, jak: perfekcjonizm, uczuciowość, pesymizm czy powściągliwość. Dla omawianego typu osobowości charakterystyczne są: bardzo bogate życie wewnętrzne, ogromna wrażliwość czy brak pewności siebie. Ponadto melancholicy mają ograniczone chęci do interakcji towarzyskich. Są również pesymistycznie nastawieni do życia.

Godny uwagi jest fakt, że mogą oni z dużym zaangażowaniem wejść w relacje z poszczególnymi osobami. Melancholik jest typem introwertyka. Jest zarówno empatyczny, jak i skłonny do marzycielstwa. Melancholicy są zdolni do analitycznego myślenia. Nie można zapomnieć, że ze względu na swój perfekcjonizm poświęcają mnóstwo czasu wykonywanym zadaniom.

Warto wiedzieć, że postawa osoby o omawianej osobowości będzie wiązała się z intensywnym przeżywaniem wewnętrznym zarówno pozytywnych emocji, jak i negatywnych. Melancholicy mogą być zatem niestabilni emocjonalnie. Miewają zatem tendencje nie tylko do depresji, ale również różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Trzeba wśród nich wymienić zaburzenia lękowe czy nerwice.

W kontekście pracy zawodowej melancholik jest perfekcyjny oraz analityczny. Dodatkowo potrafi działać sumiennie i zadaniowo. Osoby o temperamencie melancholicznym bardzo często wykazują ogromne zdolności muzykalne czy artystyczne.

Godny uwagi jest również fakt, że melancholicy przeważnie niechętnie odnoszą się do ewentualnych zmian czy ryzyka. Preferują bowiem stabilność. Należy zaznaczyć, że bardzo źle znoszą ewentualną krytykę. Mogą również bardzo personalnie odbierać niektóre komunikaty. Mogą doskonale odnaleźć się w takich zawodach, jak: lekarz, pracownik naukowy, ekonomista, pisarz czy archeolog.

Choleryk

Z cholerykiem kojarzy się przede wszystkim dominacja. Uwielbia on władzę praktycznie we wszystkich kwestiach życiowych. Cholerycy są liderami na spotkaniach towarzyskich, w domu, a także w pracy. Są uosobieniem pewności siebie. Bardzo mała liczba osób jest w stanie prezentować swoje racje innym tak dobrze, jak osoby o omawianym typie osobowości.

Oczywiście wspomniana cecha nie może być pod żadnym pozorem odbierana, jako wada. Jak wiadomo przeważnie przekonaniu o poczuciu bardzo wysokiej wartości będzie towarzyszyła także ambicja. Cholerycy cały czas dążą do spełniania zakładanych przez siebie celów. Lenistwo jest zatem dla nich terminem zupełnie obcym. Nikogo nie powinien także dziwić fakt, że cholerycy nienawidzą stagnacji. Doskonale czują się wtedy, gdy cały czas pojawiają się przed nimi nowe zadania. Oczywiście nie boją się zarówno wyzwań, jak i zmian.

Cholerycy są ludźmi przekonanymi o własnej wartości. W życiu przede wszystkim działają. Jak wiadomo w wielu kwestiach takie nastawienie będzie miało ogromne korzyści. Wspomniane podejście może mieć jednak wady. Cholerycy bardzo często najpierw coś mówią, a dopiero później myślą. Może to oczywiście przyczynić się do konfliktów. Należy mieć świadomość, że osoby z omawianym typem temperamentu cechuje ogromna emocjonalność. Różne emocje będą przeżywane przez choleryków niezwykle intensywnie.

Zdecydowanie najczęściej wymienianymi wadami są tendencja do wpadania w gniew i impulsywność. Bardzo łatwo jest wyprowadzić choleryków z równowagi. Wystarczy bowiem mieć inne zdanie na określony temat. Ponadto przeważnie nie udaje im się w żaden sposób zapanować nad odczuwanymi emocjami. Godny uwagi jest fakt, że mogą oni wypowiadać słowa, które są krzywdzące dla bliskich. Do choleryków dopiero po ukojeniu nerwów dociera, co tak naprawdę zrobili.

Warto wiedzieć, że ich wadą jest także ciężka reakcja na jakąkolwiek krytykę. Nie znoszą oni bowiem sytuacji, w których się pomylili. Bardzo ciężko jest im znosić porażki. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przeważnie gniew pojawia się wtedy, gdy ktoś wypomni im niepowodzenie. Cholerycy doskonale spisują się na stanowiskach kierowniczych. W zdecydowanej większości przypadków wzbudzają swoją postawą respekt. Ponadto mają umiejętność, jeżeli chodzi o rozdzielenie pracy między poszczególnymi osobami w zespole. Dzięki temu istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że określony projekt zakończy się sukcesem. Cholerycy nie mają w zwyczaju zrzucania swoich obowiązków na innych pracowników.

Osoby z omawianym temperamentem świetnie odnajdą się we wszystkich zawodach, w których będą kierownikami. Oczywiście niektóre stanowiska pracy nie powinny być zajmowane przez choleryków. Doskonałym przykładem może być praca, która będzie polegała na wykonywaniu takich samych zadań przez cały czas. Monotonia może stosunkowo szybko doprowadzić do wypalenia zawodowego czy frustracji.

Flegmatyk

Flegmatycy przeważnie uznawani za nudne osoby. Preferują oni bowiem przede wszystkim stabilność i rutynę. Ponadto mają ogromne problemy z podjęciem decyzji. Nie można również zapomnieć, że bardzo rzadko okazują jakiekolwiek emocje. Flegmatycy mają cichą i spokojną osobowość. Uwielbiają rutynę i spokój. Warto również zaznaczyć, że są zrównoważone emocjonalnie. Należy mieć świadomość, że flegmatycy są bardzo często uznawani za osoby chłodne emocjonalnie. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, ponieważ stosunkowo rzadko ujawniają to, co tak naprawdę czują. Ukrywają swoje emocje.

Wspomniana cecha może być uznawana za zaletę, gdyż flegmatycy będą mogli być opanowani w najtrudniejszych sytuacjach. Ukrywanie emocji będzie prowadziło do problemów w relacjach międzyludzkich. Flegmatycy przeważnie wykonują wszystkie czynności spokojnie i powoli. Oczywiście zachowanie spokoju w sytuacjach kryzysowych będzie bardzo korzystne. Nie można zapomnieć, że osoby o omawianym typie osobowości mają ogromne trudności z podjęciem decyzji. Potrafią bardzo dobrze słuchać. Rekomendowane jest zatem zwierzanie się im, ponieważ można mieć całkowitą pewność, że nie tylko wysłuchają swojego rozmówcę, ale również wykażą się empatią.

Godny uwagi jest fakt, że flegmatycy mogą być świetnymi partnerami życiowymi. Są bowiem bardzo cierpliwi, wykazują się empatia i unikają kłótni. Praktycznie zawsze są gotowi, by zarówno wysłuchać bliskiej osoby, jak i jej doradzić w ważnej sprawie. Warto wiedzieć, że osoby o omawianym typie osobowości mogą irytować partnera lub partnerkę. Nie można oczekiwać, że flegmatyk zainicjuje spontaniczne wyjście do klubu lub wyjazd. Ponadto ma ogromne problemy z podejmowaniem decyzji. Może on np. odwlekać przeprowadzkę. Związek z nimi będzie świetną opcją dla osoby, która również nie wymaga od życia wrażeń i rozrywek.

Można wymienić kilka zawodów, w których osoby o tym typie temperamentu doskonale się odnajdą. Przykładem może być powtarzalna praca, która jest związana z wykonywaniem cały czas tych samych zadań. Flegmatycy będą świetnymi pracownikami biura, księgowymi czy kasjerami. Należy mieć świadomość, że wszystkie polecenia będą wykonywane z odpowiednią dokładnością. Warto zaznaczyć, że flegmatycy poradzą sobie z pracą, którą można wykonywać bez presji i pośpiechu.

Uwielbiają oni spokój i spędzanie czas w swoim domu. Oznacza to, że satysfakcji nie przyniesie im praca, która jest związana z częstymi wyjazdami w delegacje. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że flegmatycy rzadko angażują się w zadania, w których znajdowaliby się w centrum uwagi pozostałych pracowników. Lubią pozostawać w cieniu nawet wtedy, gdy wykonują swoje zadania bez żadnych zarzutów. Nie potrzebują od kierowników pochwał i słów uznania. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że osoby z omawianym typem osobowości mogłyby sobie w ogóle nie poradzić w takich zawodach, jak: prezenter telewizyjny, aktor czy dziennikarz.

Jakie są typy charakterów?

Istnieje wiele różnych teorii i koncepcji typów charakterów, które opierają się na różnych czynnikach, takich jak temperament, cechy osobowości, zachowania, wartości itp.

Niektóre z najbardziej znanych typów charakterów to:

  • Typy temperamentu: choleryk, sangwinik, melancholik, flegmatyk
  • Typy Myers-Briggs: ISTJ, ISFJ, INFJ, INTJ, ISTP, ISFP, INFP, INTP, ESTP, ESFP, ENFP, ENTP, ESTJ, ESFJ, ENFJ, ENTJ
  • Typy osobowości oparte na Big Five (oceanie): extraversja, sumienność, otwartość, przyjazność, neurotyzm
  • Typy osobowości oparte na koncepcji Carl Junga: introwertyk, ekstrowertyk, introwertyk-ekstrowertyk, analityk, diplomat, czułek, myśliciel, uzdrowiciel

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy człowiek jest unikalny i nie można go jednoznacznie zaklasyfikować do jednego konkretnego typu charakteru. Typy są jedynie narzędziem do lepszego zrozumienia siebie i innych, a nie powodem do etykietowania lub oceniania.

Cztery typy osobowości wg Hipokratesa, psychologia

Czy określiłbyś siebie jako ekstrawertyk? Polecam przeczytać inny wpis na moim blogu pt. test MBTI. Możesz zbadać rozkład cech charakteru, ponadto polecam przejrzeć prace Carla Gustava Junga.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Jakie możemy wyróżnić 4 typy osobowości? 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Jaki jest najrzadszy typ osobowości?

Nie istnieje jednoznaczne zestawienie częstotliwości występowania poszczególnych typów osobowości, a nawet jeśli istnieją takie statystyki, to nie należy uważać, że jakiś typ jest bardziej wartościowy lub gorszy od innych. Każdy typ osobowości jest unikalny i posiada swoje własne mocne i słabe strony. Ważne jest, aby zrozumieć i akceptować różnorodność, a nie stawiać jednych typów ponad innymi.

Jaki jest najgorszy typ osobowości?

Nie ma „najgorszego” typu osobowości. Każdy typ osobowości posiada swoje własne mocne i słabe strony. Ocenianie kogokolwiek jako „najgorszego” jest nieuzasadnione i nieodpowiednie, ponieważ jest to subiektywna opinia, która negatywnie wpływa na postrzeganie innych ludzi. Warto zrozumieć i akceptować różnorodność, a nie stawiać jednych typów ponad innymi. Wszyscy jesteśmy unikalni i każdy z nas ma swoje unikalne cechy, talenty i umiejętności, które tworzą naszą osobowość.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)