Wykres Gantta. Jak zrobić diagram +darmowy excel i projekt

Diagram przepływu danych dpd dfd
Data Flow Diagram przepływu danych. System DPD/DFD -czyli narzędzie profesjonalisty
11 maja, 2021
Kluczowe wskaźniki efektywności kpi
KPI – Kluczowe wskaźniki efektywności (definicja key performance indicators) Jak używać ich najlepiej?
11 maja, 2021

Wykres Gantta. Jak zrobić diagram +darmowy excel i projekt

wykres gannta
wykres gannta

Co to jest wykres Gantta?

Wykres Gantta, powszechnie używany w zarządzaniu projektami, jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej użytecznych sposobów przedstawiania działań (zadań lub zdarzeń) wyświetlanych w czasie. 

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Po lewej stronie wykresu znajduje się lista czynności, a na górze odpowiednia skala czasu. 

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:
kurs analiza biznesowe modele

Każda czynność jest reprezentowana przez pasek; pozycja i długość paska odzwierciedla datę rozpoczęcia, czas trwania i datę zakończenia działania. Pozwala to na pierwszy rzut oka zobaczyć:

  • Jakie są różne działania
  • Kiedy zaczyna się i kończy każda czynność
  • Jak długo ma trwać każde działanie
  • Gdzie czynności nakładają się na inne i w jakim stopniu
  • Data rozpoczęcia i zakończenia całego projektu

Podsumowując, wykres Gantta pokazuje, co należy zrobić (czynności) i kiedy (harmonogram).

Diagram Gantta i jego historia

Pierwszy wykres Gantta został opracowany w połowie lat 90. XIX wieku przez Karola Adamieckiego, polskiego inżyniera, który prowadził hutę w południowej Polsce i zainteresował się pomysłami i technikami zarządzania (inaczej harmonogram Gantta).

Około 15 lat po Adamieckim Henry Gantt, amerykański inżynier i konsultant ds. zarządzania projektami, opracował własną wersję wykresu i to właśnie ta stała się powszechnie znana i popularna w krajach zachodnich. W konsekwencji to Henry Gantt miał kojarzyć się z tego typu mapami.

Pierwotnie wykresy Gantta były przygotowywane mozolnie ręcznie; za każdym razem, gdy projekt się zmieniał, konieczna była zmiana lub przerysowanie wykresu, co ograniczało ich użyteczność, a ciągłe zmiany są cechą większości projektów. Jednak obecnie, wraz z pojawieniem się komputerów i oprogramowania do zarządzania projektami, wykresy Gantta można łatwo tworzyć, aktualizować i drukować.

Obecnie wykresy Gantta są najczęściej używane do śledzenia harmonogramów projektów. W tym celu przydatna jest możliwość pokazania dodatkowych informacji o różnych zadaniach lub fazach projektu, na przykład o tym, jak zadania są ze sobą powiązane, jak daleko posunęło się każde zadanie, jakie zasoby są wykorzystywane do każdego zadania itp.

Jak zrobić wykres Gantta?

Zobacz poniższe wideo nt. diagramu Gantta

Wykres Gantta excel szablon

Możesz go pobrać z oficjalnej strony microsoft: https://templates.office.com/pl-pl/terminarz-projektu-z-wykresem-gantta-tm02887601

Jak sami piszą:

Ten szablon z wykresem Gantta w programie Excel ułatwia planowanie, rejestrowanie i synchronizowanie działań w ramach projektu. Długoterminowy wykres Gantta w tym szablonie planu projektu w programie Excel stanowi proste wizualne odwzorowanie tego, jak projekt będzie zarządzany na przestrzeni czasu. Można wprowadzić daty rozpoczęcia, czas trwania i bieżący stan poszczególnych zadań, a następnie udostępnić te informacje członkom zespołu, aby osoby zarządzające zadaniami były za nie odpowiedzialne. Szablon z wykresem Gantta w programie Excel jest odpowiedni do dużych i małych projektów, realizowanych w krótkich i długich okresach. Jest to szablon z ułatwieniami dostępu.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

e-learing platforma szkolenie kurs online

Harmonogram Gantta, projekt

Praktycznie kończąc nasz temat mam do Ciebie ostatnie pytanie. Czy jest coś z czym potrzebujesz pomocy? Mam nadzieję że słowa takie jak oś czasu, czy wizualizacja wpłyną bezpośrednio na poprawę wyników Twojego projektu a także z łatwością dojdziesz do wszystkich kamieni milowych, a nawet poza! Więc skoro wiesz jak wszystko utworzyć to pora zaczynać.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport