Wykres Gantta. Jak zrobić diagram +darmowy excel i projekt

Aforyzmy o życiu
Aforyzmy o życiu (przykłady, cytaty, sentencje)
1 stycznia, 2023
co to jest popyt definicja
Co to jest popyt definicja i co wpływa na podaż
1 stycznia, 2023

Wykres Gantta. Jak zrobić diagram +darmowy excel i projekt

wykres gannta
wykres gannta

Co to jest wykres Gantta?

Wykres Gantta, powszechnie używany w zarządzaniu projektami, jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej użytecznych sposobów przedstawiania działań (zadań lub zdarzeń) wyświetlanych w czasie. 

Po lewej stronie wykresu znajduje się lista czynności, a na górze odpowiednia skala czasu. 

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Każda czynność jest reprezentowana przez pasek; pozycja i długość paska odzwierciedla datę rozpoczęcia, czas trwania i datę zakończenia działania. Pozwala to na pierwszy rzut oka zobaczyć:

  • Jakie są różne działania
  • Kiedy zaczyna się i kończy każda czynność
  • Jak długo ma trwać każde działanie
  • Gdzie czynności nakładają się na inne i w jakim stopniu
  • Data rozpoczęcia i zakończenia całego projektu

Podsumowując, wykres Gantta pokazuje, co należy zrobić (czynności) i kiedy (harmonogram).

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Diagram Gantta i jego historia

Pierwszy wykres Gantta został opracowany w połowie lat 90. XIX wieku przez Karola Adamieckiego, polskiego inżyniera, który prowadził hutę w południowej Polsce i zainteresował się pomysłami i technikami zarządzania (inaczej harmonogram Gantta).

Około 15 lat po Adamieckim Henry Gantt, amerykański inżynier i konsultant ds. zarządzania projektami, opracował własną wersję wykresu i to właśnie ta stała się powszechnie znana i popularna w krajach zachodnich. W konsekwencji to Henry Gantt miał kojarzyć się z tego typu mapami.

Pierwotnie wykresy Gantta były przygotowywane mozolnie ręcznie; za każdym razem, gdy projekt się zmieniał, konieczna była zmiana lub przerysowanie wykresu, co ograniczało ich użyteczność, a ciągłe zmiany są cechą większości projektów. Jednak obecnie, wraz z pojawieniem się komputerów i oprogramowania do zarządzania projektami, wykresy Gantta można łatwo tworzyć, aktualizować i drukować.

Obecnie wykresy Gantta są najczęściej używane do śledzenia harmonogramów projektów. W tym celu przydatna jest możliwość pokazania dodatkowych informacji o różnych zadaniach lub fazach projektu, na przykład o tym, jak zadania są ze sobą powiązane, jak daleko posunęło się każde zadanie, jakie zasoby są wykorzystywane do każdego zadania itp.

Jak zrobić wykres Gantta?

Zobacz poniższe wideo nt. diagramu Gantta

Wykres Gantta excel szablon

Możesz go pobrać z oficjalnej strony microsoft: https://templates.office.com/pl-pl/terminarz-projektu-z-wykresem-gantta-tm02887601

Jak sami piszą:

Ten szablon z wykresem Gantta w programie Excel ułatwia planowanie, rejestrowanie i synchronizowanie działań w ramach projektu. Długoterminowy wykres Gantta w tym szablonie planu projektu w programie Excel stanowi proste wizualne odwzorowanie tego, jak projekt będzie zarządzany na przestrzeni czasu. Można wprowadzić daty rozpoczęcia, czas trwania i bieżący stan poszczególnych zadań, a następnie udostępnić te informacje członkom zespołu, aby osoby zarządzające zadaniami były za nie odpowiedzialne. Szablon z wykresem Gantta w programie Excel jest odpowiedni do dużych i małych projektów, realizowanych w krótkich i długich okresach. Jest to szablon z ułatwieniami dostępu.

Jak zrobić wykres Gantta?

Aby zrobić wykres Gantta, potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania lub strony internetowej do tworzenia wykresów. Istnieje wiele dostępnych opcji, które możesz wybrać. Te opcje będą się różnić ceną, możliwościami, estetyką i obsługą. Wybierz jeden, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.

Po wybraniu oprogramowania lub witryny do tworzenia wykresów Ganta zacznij zadawanie pytań, aby określić, jakich informacji potrzebujesz, aby stworzyć wykres. Następnie starannie wypełnij tabelę danych, wprowadzając ważne składowe Twojego projektu, takie jak daty rozpoczęcia i zakończenia, ile czasu wymaga wykonanie każdej czynności i jakie są powiązane z nimi zadanie. W zależności od programu lub witryny możesz również uwzględniać ścieżki krytyczne i fazy projektu. Po uzupełnieniu tabeli danych możesz przejść do kompletowania wykresu.

Następnie możesz dostosować wygląd wykresu, dodawać etykiety lub informacje, a także edytować inne funkcje według uznania. Utrzymuj wykres Ganta aktualny, aktualizując go przy każdym postępie w projekcie. Kiedy wszystko zostanie ukończone, masz profesjonalny, opracowany wykres Ganta, którego możesz użyć do szczegółowego wyświetlenia postępów w projekcie.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

e-learing platforma szkolenie kurs online

Harmonogram Gantta, projekt

Praktycznie kończąc nasz temat mam do Ciebie ostatnie pytanie. Czy jest coś z czym potrzebujesz pomocy? Mam nadzieję że słowa takie jak oś czasu, czy wizualizacja wpłyną bezpośrednio na poprawę wyników Twojego projektu a także z łatwością dojdziesz do wszystkich kamieni milowych, a nawet poza! Więc skoro wiesz jak wszystko utworzyć to pora zaczynać.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Wykres Gantta. Jak zrobić diagram +darmowy excel i projekt 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Na czym polega wykres Gantta?

Wykres Gantta to narzędzie wizualne, które zostało zaprojektowane do monitorowania postępu i zarządzania zadaniami związanymi z projektem. Wykres Gantta przedstawia szczegółowy harmonogram projektu, wypisując jednostki czasu (miesiące, tygodnie, dni), których potrzebujesz do ukończenia danego zadania. Wykres Gantta również wskazuje daty lub „okresy”, w których dane zadanie powinno być ukończone. Wykres Gantta jest dobrze przystosowany do współpracy i współdziałania z innymi w zespołach, pomagając wszystkim zidentyfikować okresy czasu, kiedy powinni oni pracować na danych zadaniach. Wykres Gantta jest również szeroko stosowany przez menedżerów do monitorowania postępów w całym projekcie.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)