Windows phone historia i upadek

fanta historia
Fanta historia: Jak Jeden Niemiec Podczas Wojny Stworzył Recepturę
6 grudnia, 2021
ambient reklama
Ambient reklama
23 lutego, 2022

Windows phone historia i upadek

nokia windows microsoft phone historia

Transkrypt filmu pt.

Dlaczego Windows Phone Nie Wypalił – i Jak Microsoft Mógł Tego Uniknąć

Windows Phone: produkt o ogromnym potencjale, który miał wszystko, a jednak zawiódł spektakularnie. Pomimo miliardów dolarów i powiązań Microsoftu, Windows Phone nigdy nie zaskoczył i przejdzie do historii jako jeden z najdroższych błędów Microsoftu. W tym filmie przyjrzymy się przyczynom jego niepowodzenia i działaniom, jakie Microsoft mógł podjąć, aby temu zapobiec. Na imię mam Rafał Szrajnert i zapraszam na ten film.

nokia windows microsoft phone historia

Kiedy Steve Jobs zapowiedział iPhone’a w 2007 roku, szturmem podbił świat smartfonów. Nowością było dla świata gdy powiedział jak przewijać listę. „Po prostu biorę palec i przewijam.” Do tej pory smartfony posiadały duży problem: miały małe ekrany z trudnymi w nawigacji interfejsami, a powodem tego było to, że połowę telefonu zajmowała klawiatura z malutkimi przyciskami, których prawie nie można było wcisnąć. Może kobiety z małymi dłońmi nie widziały tu problemu ale większość mężczyzn tak.

nokia windows microsoft phone historia

To, co Steve Jobs pokazał swojej publiczności, zmieniło zasady gry. Pokrzyżowało to plany wielu firm, na przykład Google, które przez ostatnie lata budowało swój własny model smartfona. Z powodu innowacji apple musieli odrzucić cały swój projekt i zacząć od początku z projektem ekranu dotykowego. Ich ostateczny produkt, Android, pojawił się ponad rok później, kiedy to iPhone przejął prym wśród smartfonów. Model iPhone’a został w całości wyprodukowany przez Apple, aby zapewnić maksymalną kontrolę nad wrażeniami użytkownika i jakością produktu, co pozwoliło Apple na dosyć wysoką cenę jak na smartfony.

nokia windows microsoft phone historia

Aby odnieść sukces, Android musiał przyjąć inną strategię: zamiast dążyć do wyłączności, Google starało się być przyjacielem wszystkich, współpracując z jak największą liczbą producentów telefonów, a ich zaletą był fakt, że były tanie i funkcjonalne. Przez pewien czas świat smartfonów był w równowadze, a Android i iPhone zajmowały bardzo odrębne segmenty rynku. Jednak tę równowagę wkrótce zakłóci inny gigant technologiczny, Microsoft. Teraz spośród trzech firm to właśnie Microsoft miał największe doświadczenie z urządzeniami mobilnymi. W 1996 roku Bill Gates zaprezentował coś, co nazwał podręcznym komputerem PC, który w rzeczywistości był bardziej maleńkim laptopem. Była to jednostka Casio, typowa dla komputerów przenośnych, więc miał fizyczną klawiaturę, ekran 480×240 2 bity na piksel, pamięć RAM z możliwością rozbudowy i 2 baterie AA. Był to więc całkiem typowy podręczny komputer. System operacyjny, który posiadał, był znany jako Windows CE, który w zasadzie był zmodyfikowanym Windowsem 3, aby działał na najniższych możliwych specyfikacjach. W ciągu następnej dekady Microsoft zaczął dodawać funkcje i intensywnie rozwijać tę linię produktów. W latach 2006-2008 urządzenia mobilne Microsoftu miały 15% udziału w rynku, była to ilość większa niż którykolwiek z ich konkurentów, z wyjątkiem Symbiana firmy Nokia.

nokia windows microsoft phone historia

Wysoka sprzedaż była tym, co zaślepiła Microsoft na zagrożenie ze strony iPhone’a. Kiedy Steve Ballmer, ówczesny dyrektor generalny Microsoftu, został zapytany o iPhone’a, to raczej śmiał się z konkurenta. Powiedział ze cena 500$ jest astronomicznie wysoka i telefon nie ma nawet klawiatury więc trudno będzie pisać emaile. Jeszcze bardziej zuchwała była kolejna odpowiedź na pytanie, jak Microsoft będzie konkurował z apple bo widać że media i ludzie bardzo się zainteresowały nowym smartfonem. Ballmer powiedział że sprzedają miliony i miliony telefonów rocznie a apple zero, więc z czym niby ma się bać konkurować. Zwróć uwagę na wyraźną różnicę między tymi dwoma mężczyznami: reporter bardzo wyraźnie widzi innowacje iPhone’a jako zagrożenie dla starego modelu, ale dyrektor generalny Microsoftu ledwo może spojrzeć poza statystyki sprzedaży. W dodatku prezesi Blackberry i innych marek również byli sceptyczni wobec nowego iPhone’a. Musiał minąć rok zanim Microsoft zorientował się że coś jest na rzeczy bo ich udział w rynku maleje. W przeciwieństwie do Microsoftu, sprzedaż Blackberry wciąż rosła, co dało im poczucie pewności, z której nigdy się nie pozbierali. Co się stało później? Cóż, lepiej późno niż wcale. Więc kiedy Microsoft w końcu się do tego zabrał, ich rozwój był właściwie dość szybki. Microsoft zaczął opracowywać urządzenie mobilne z ekranem dotykowym pod koniec 2008 roku i przygotowanie go do wprowadzenia na rynek zajęło im tylko dwa lata.

nokia windows microsoft phone historia

To, co ujawnił Steve Ballmer, było rzeczywiście bardzo wyjątkowym produktem. W czasie, gdy iPhone i Android posiadali statyczne ikony, Windows Phone miał kafelki z informacjami na żywo. Ogólnie rzecz biorąc, w mediach było sporo pochwał na ich temat. W testach pod względem zaprojektowania, wszelkie wrażenia użytkownika, czyli user experience w Windows Phone były tak wysoce oceniane jak Apple. A ponieważ Microsoft miał bardzo surowe wymagania dotyczące sprzętu używanego przez producentów telefonów, wszystkie wczesne telefony z systemem Windows Phone były bardzo wydajnymi smartfonami jak na tamten czas. A jednak Microsoft bardzo wcześnie wpadł na duży problem. Widzisz, Microsoft próbował zrobić coś bardzo trudnego: naśladował Apple, próbując ustanowić ścisłą kontrolę nad użytkownikami i aplikacjami, ale w przeciwieństwie do Apple nie tworzyli własnych telefonów. Takie podejście sprawiło, że Windows Phone był bardzo wyrafinowanym produktem, ale stopień kontroli, jakiego chciał Microsoft, sprawił, że praca z nimi była znacznie trudniejsza dla producentów telefonów w porównaniu z pracą z Androidem. Nic dziwnego, że większość producentów telefonów zdecydowała się na współpracę z Google, co postawiło Microsoft w bardzo złej sytuacji: mieli świetny produkt i nie było nikogo, kto by chciał produkować telefony pod ten system.

nokia windows microsoft phone historia

Jedyną łaską dla Microsoftu było połączenie kiedy Nokia zastąpiła swojego dyrektora generalnego we wrześniu 2010 roku, nowy człowiekiem, a był to Stephen Elop, był byłym dyrektorem Microsoftu (dokładnie head of business division), a pierwszym punktem jego planu była próba przywrócenia spadającego udziału Nokii w rynku poprzez porzucenie Symbiana. Więc postanowili iść w kierunku Windows Phone. Było wiele plotek na ten temat, nowy CEO który pracował w microsofcie i teraz w ciągu jednego roku tak drastyczna zmiana, że porzucają symbiana i zamiast androida trwają prace nad systemem z windowsem. Ja tego tematu nie będę poruszał bo nie chcę wchodzi w takie teorie i gierki korporacyjne, więc bazujemy na faktach. Nokia zaczęła sprzedawać swój pierwszy telefon z systemem Windows Phone w listopadzie 2011 roku, a ta zmiana była tak szybka dzięki miliardom dolarów, które Microsoft przelał na Nokię jako program „platform support payment”. Nokia podobno płaciła Microsoftowi opłatę licencyjną, ale w rzeczywistości co kwartał otrzymywała od Microsoft 250 milionów dolarów, co z nawiązką zrekompensowało ich wydatki. Oczywiście inni producenci telefonów wiedzieli, że tak się dzieje, co jeszcze bardziej oddaliło ich od Microsoftu. W końcu po co mieliby finansować własny rozwój i płacić Microsoftowi opłatę licencyjną, skoro Nokia otrzymywała to wszystko za darmo? W efekcie Microsoft poszedł na całość z Nokią i nie było odwrotu. Niestety dla Microsoftu było już za późno. Zanim Microsoft rozwiązał swój problem produkcyjny, cztery lata po wprowadzeniu iPhone’a, jego udział w rynku spadł do 2%. Nikt nie tworzył aplikacji na Windows Phone i dlaczego miałby to robić, biorąc pod uwagę, że zdecydowanie zwyciężyły systemy Android i iOS. Przez pierwsze trzy lata Windows Phone App Store był pusty: nie miał Instagrama, nie miał YouTube, prawie nic nie miał. Do 2013 roku cena akcji Nokii spadła o 75%, kiedy to wściekli akcjonariusze grozili, że po prostu zwolnią Stephena Elopa i całkowicie pozbędą się Microsoftu. W końcu tak się nie stało: zamiast tego Microsoft kupił dział telefonów komórkowych Nokii za 7,2 miliarda dolarów w 2014 roku.

Ale jest to zabawne: już w następnym roku Microsoft zwolnił prawie 8000 pracowników. Utrzymywali Windows Phone na podtrzymaniu do października 2017 r.. A jednak łatwo sobie wyobrazić inną ścieżkę, którą mógłby obrać Windows Phone, gdyby nie był tak chciwy ze swoją oryginalną filozofią. Gdyby Microsoft zgodził się na kompromis w kwestii kontroli nad produkcją, z łatwością przekonałby dużych producentów do korzystania z Windows Phone zamiast Androida. W końcu Google nie miał wtedy praktycznie żadnego ekosystemu, o którym można by mówić, podczas gdy Microsoft był tytanem oprogramowania od dziesięcioleci. Ten film to była cenna lekcja o znaczeniu kompromisów w biznesie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport