Think tank (z ang. dosłownie „zbiornik myśli”) -po co powstaje? – przykłady, definicja

Due diligence – na czym polega należyta staranność? (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023
Zarządzanie zasobami ludzkimi -czym jest ZZL? (przykłady, definicja, ang. human resource management, HRM)
18 lutego, 2023

Think tank (z ang. dosłownie „zbiornik myśli”) -po co powstaje? – przykłady, definicja

Think tank

Po co powstają think tanki?

Think tank to ciekawa koncepcja, która powstaje głównie z inicjatywy środowisk naukowych. Warto wiedzieć, w czym specjalizują się think tanki oraz jaką pełnią funkcję.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Co to są think tanki?

Są to podmioty doradcze, które zajmują się w głównej mierze sytuacją polityczną oraz gospodarczą. Bieżąca sytuacja na świecie to główne zainteresowanie osób działających w tych grupach.

Co ważne, działalność prowadzona jest również po to, aby móc doradzać organom władzy. W think tankach najczęściej działają osobistości z wielu dziedzin, których zdanie uznawane jest za bardzo ważne, pod względem komplementarności.

Warto nadmienić, że opinie think tanków powstają dzięki dogłębnej analizie problemu oraz często po wieloletnich badaniach.

Na uwagę zasługuje fakt, iż na ogół nie pełnią one funkcji dydaktycznej, a wykorzystywane są w tym celu jedynie w przypadku szkoleń urzędników państwowych lub samorządowych.

Think tanki działają po to, aby móc rozwiązać problemy, z którymi borykać mogą się organy władzy publicznej.

Często państwowa droga do rozwiązania problemu nie może zostać wprowadzona, więc organy państwowe potrzebują pomocy zewnętrznego podmiotu, który podda badaniu wszelką problematykę.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Jak pracują think tanki?

Najczęściej praca jest prowadzona w zespołach interdyscyplinarnych. Kto wchodzi w skład takich zespołów?

Think tanki skupiają osoby, które mają szeroką wiedzę i doświadczenie w dziedzinach takich jak: prawo, socjologa, ekonomia. Warto nadmienić, że często członkami zespołów są również specjaliści z dziedziny administracji czy też sami urzędnicy. Efektem pracy takich zespołów mogą być wszelkiego rodzaju analizy, raporty oraz ekspertyzy.

Prace te z założenia mają trafić do przedstawicieli władzy. Jakie problemy są w ten sposób badane? Think tanki zajmują się tematyką społeczną, kulturową, migracją, finansami oraz wieloma innymi dziedzinami.

Od kilku miesięcy z uwagi na początek wojny na Ukrainie, powstawać zaczęło bardzo dużo tego typu podmiotów, które zajmują się w głównej mierze geopolityką i wojskowością. Warto nadmienić, że wiele opracowań wykorzystywanych jest później jako załącznik do założeń nowego projektu aktu prawnego. Może to być również projekt aktu prawnego z uzasadnieniem.

Think tank przykłady

Think tank to instytucja lub organizacja, która zajmuje się badaniami i eksperckim doradztwem w dziedzinie polityki, ekonomii, nauki, kultury i innych dziedzinach.

Oto kilka przykładów znanych think tanków:

  1. Brookings Institution – amerykański think tank założony w 1916 roku, specjalizujący się w dziedzinie polityki publicznej, ekonomii i innych dziedzinach.
  2. RAND Corporation – amerykański think tank założony w 1948 roku, który prowadzi badania i analizy w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, obrony, zdrowia i innych dziedzin.
  3. Bruegel – europejski think tank zajmujący się badaniami i analizami w dziedzinie ekonomii i polityki europejskiej.
  4. Heritage Foundation – amerykański think tank założony w 1973 roku, który zajmuje się badaniami w dziedzinie polityki publicznej, ekonomii i kultury.
  5. Centre for European Policy Studies (CEPS) – europejski think tank zajmujący się badaniami i analizami w dziedzinie polityki europejskiej i międzynarodowej.
  6. Chatham House – brytyjski think tank zajmujący się badaniami i eksperckim doradztwem w dziedzinie polityki międzynarodowej i obrony.
  7. Carnegie Endowment for International Peace – amerykański think tank zajmujący się badaniami i analizami w dziedzinie międzynarodowej polityki i bezpieczeństwa.

Działalność think tanków

Najważniejsza dla pracy think tanków jest oczywiście komunikacja. Jest ona bardzo ważna zarówno na linii think tank – społeczeństwo jak i think tank – władza publiczna. Prace zespołów mają pomóc ludziom w zrozumieniu obecnej sytuacji na świecie. Jak wiadomo, obecnie ogromnym problemem jest wpływ mediów na świadomość zwykłego zjadacza chleba.

Eksperci starają się wyjaśnić przyczyny oraz konsekwencje obecnej sytuacji na świecie.

Można powiedzieć, że eksperci pracujący w think tankach to recenzenci sytuacji geopolitycznej. Są to również często konsekwentni krytycy, którzy nie boją się subiektywnie podejść do działań organów władzy, a także osób wykonujących zadania publiczne.

Wyniki pracy think tanków znaleźć można w Internecie, ze szczególnym wskazaniem serwisów społecznościowych oraz serwisów streamingowych.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Think tank (z ang. dosłownie „zbiornik myśli”) -po co powstaje? - przykłady, definicja 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)