Szczere pytania dla przyjaciela które warto zadać (kolega, dziewczyna)

Toksyczni ludzie
Toksyczni ludzie, jak rozpoznać toksyczną osobę (psychologia)
24 sierpnia, 2021
Sukces
Czym jest sukces życiowy (stan, Co to znaczy osiągnąć sukces)
24 sierpnia, 2021

Szczere pytania dla przyjaciela które warto zadać (kolega, dziewczyna)

Szczere pytania dla przyjaciela
Szczere pytania dla przyjaciela

Jakie szczere pytania można zadać przyjacielowi?

Przyjaźń jest jedną z najważniejszych części ludzkiego życia, a mało kto może osiągnąć szczęście bez posiadania chociaż jednego prawdziwego przyjaciela. Taka relacja jednak nigdy nie może stać w miejscu, więc należy ją ciągle pogłębiać i zacieśniać więzi między sobą, a swoim przyjacielem. Jednym z najlepszych sposobów na zbliżenie się do drugiego człowieka jest dokładne poznanie jego osoby, dlatego przyjaciołom od czasu do czasu trzeba zadawać pytania pozwalające mu wyrazić swoje poglądy, przemyślenia i uczucia.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Szczere pytania dla przyjaciela i ich znaczenie

Wiele osób waha się przed zapytaniem swoich przyjaciół o bardziej intymne lub wymagające większej refleksji pytania, cały czas pozostawiając relację na poziomie wspólnego grania w gry, czy też rozmów o codziennym życiu. Później jednak okazuje się, że przyjaciele tak naprawdę wcale się nie znają – nie potrafią się wzajemnie scharakteryzować, nie wiedzą czego potrzeba drugiej osobie, nie potrafią jej dobrze wesprzeć w trudnych chwilach, a często mają nawet problem ze złożeniem życzeń urodzinowych lub wyborem dobrego prezentu świątecznego. Co więcej zgłębienie bliskiej osoby pozwala na znaczny rozwój więzi emocjonalnych, dzięki czemu relacja będzie znacznie bliższa i lepsza jakościowo, a przyjaciele będą mogli w znacznie większym stopniu wzajemnie się uszczęśliwiać. Jednak aby to zrobić trzeba regularnie zadawać przyjaciołom głębokie pytania, o odpowiedź na które trudno byłoby poprosić kogoś innego. Jakie tematy dobrze poruszać z przyjacielem?

Dociekliwe zgłębianie zainteresowań

Ludzie z reguły kochają mówić o tym co lubią, a nawet najbardziej nieśmiałe osoby są w stanie budować długie i skomplikowane wypowiedzi na temat swoich zainteresowań. Dlatego też po zadaniu pytania „Czym się interesujesz?” warto pociągnąć temat o krok dalej i zacząć wypytywać o te rzeczy. Pytania typu „Dlaczego się tym interesujesz?”, „Czy to trudne?”, „Ile czasu na to poświęciłeś?”, „Myślisz, że dałbym sobie z tym radę?” są świetnym sposobem na przełamanie pierwszych lodów i zbliżenie się do swoich przyjaciół. Zainteresowania są zwykle czymś prywatnym, o czym raczej nie opowiada się przypadkowym osobom, ale jednocześnie nie należą do informacji intymnych, których powiedzenia komuś można by się wstydzić. Co więcej przyjaciel na pewno doceni to, że ciekawią Cię jego pasje, dlatego zadając mu takie pytania wprawisz go w dobry nastrój i pozytywnie nastawisz do siebie, co będzie idealnym pierwszym krokiem w stronę głębokiej i trwałej relacji.

Pytania o poglądy kontrowersyjne

Jeżeli jest się z kimś dostatecznie blisko to warto zadać mu pytanie na jakiś temat kontrowersyjny, który tworzy podziały między ludźmi. Cechą takich zagadnień jest to, że choć dzieli ono ludzi na grupy poglądowe, to znacznie zbliża tych, którzy mają podobną opinię. Przyjaciel, słysząc że podzielasz jego zdanie w danej kwestii będzie czuł się zrozumiany i będzie chętny do przeprowadzenia z Tobą nawet całej debaty na dany temat. W końcu opowiadając się po jednej ze stron konfliktu światopoglądowego interakcje z ludźmi o przeciwnych opiniach są bardzo frustrujące i męczące, dlatego słysząc, że bliska osoba podziela jego zdanie Twój przyjaciel bardzo się ucieszy i będzie się czuł w Twoim towarzystwie jeszcze bardziej komfortowo. Oczywiście działa to w obie strony. Dlatego jeżeli znasz swojego przyjaciela na tyle dobrze, by przewidzieć jego opinię na jakiś kontrowersyjny temat lub zwyczajnie zauważysz coś, co mogłoby na nią wskazywać, warto zadać mu pytanie dotyczące łączących was kontrowersyjnych opinii.

Proszenie przyjaciół o radę

Kolejnym rodzajem pytań, które pozwala pogłębić relacje z przyjaciółmi jest pytanie ich czy mogą udzielić Ci rady. Dobry przyjaciel nie tylko będzie zaszczycony wiedząc, że ufasz mu na tyle aby dzielić się z nim swoimi problemami, ale także będzie czuł się doceniony jako osoba, której dobrze poradzić się w trudnych chwilach. Co więcej będzie to pierwszym krokiem do zbudowania silnych więzi emocjonalnych, jak i nadania relacji pewnej wyjątkowości. W końcu nie każdemu mówi się o swoich problemach, a jeszcze rzadziej prosi się kogoś o radę. Ponadto postawienie takiego kroku sprawi, że przyjaciel sam będzie chętniej się na Ciebie otwierał i wkrótce też zacznie mówić Ci o swoich sprawach prywatnych i liczyć na Twoją pomoc. Wspieranie się nawzajem jest jedną z podstaw udanej przyjaźni, a zapytanie przyjaciela o radę w trudnych chwilach jest znakomitym sposobem, żeby dać mu do tego okazję.

Pytanie przyjaciela o jego uczucia

Kolejnym ważnym w przyjaźni pytaniem jest zdanie „Jak się z tym czujesz?”. Może ono być zadane w najróżniejszych sytuacjach, od przełożenia terminu klasówki lub ogłoszenia kolejnej części popularnego filmu po zmuszeniu przez szefa do pracy po godzinach, czy też kłótnię z inną bliską osobą. Nawet jeżeli można zobaczyć gołym okiem jak przyjaciel się z czymś czuje, zdecydowanie warto go o to zapytać. Dlaczego? Przede wszystkim pokażesz mu w ten sposób, że faktycznie o niego dbasz i obchodzi Cię jego stan emocjonalny. Człowiek czuje się zupełnie inaczej w przypadku, gdy sam z siebie prosi kogoś o wsparcie, a kiedy przyjaciel sam mu je oferuje. Dlatego też pytając przyjaciela o jego odczucia sprawisz, że będzie mu miło i ulżysz mu w smutku, a jednocześnie będziesz mógł jeszcze bardziej się do niego zbliżyć i go poznać. Nie można jednak robić nic na siłę i w sytuacji, w której przyjaciel nie chce odpowiadać na takie pytanie należy unikać bycia natrętnym. Może to przynieść całkowicie odwrotny skutek do zamierzonego.

Spytaj przyjaciela o jego potrzeby

Od czasu do czasu warto spytać swojego przyjaciela o to czego w danym okresie czasu mu potrzeba. Każdy z nas regularnie odczuwa jakieś potrzeby, nieważne czy chodzi o naprawienie starego komputera, zdanie egzaminu na prawo jazdy, czy też znalezienie dobrej odżywki do włosów. Potrzeby mogą być naprawdę najróżniejszej maści od tych materialnych, po te całkowicie emocjonalne lub duchowe. Dlatego pytając przyjaciela o to, czy czegoś mu w danym momencie brakuje nie tylko pokazujesz swoją troskę i chęć uszczęśliwienia go, ale także dajesz mu łatwą możliwość zmienienia tematu. W końcu może on odpowiedzieć poważnie, na przykład twierdząc że potrzeba mu więcej czasu, ale może też obrócić pytanie w żart mówiąc coś w stylu: „Potrzeba mi pizzy hawajskiej. Idziemy coś zjeść?”. Poznając jego potrzeby możesz też idealnie przygotować się na takie okazje jak urodziny lub Święta.

Rozmowa o marzeniach i planach na przyszłość

Podobnie jak w przypadku zainteresowań bardzo wielu ludzi lubi wypowiadać się na temat swoich marzeń i planów. Pytając przyjaciół o ich myśli na temat przyszłości można nie tylko odkryć więcej łączących Was wspólnych cech i zainteresowań, ale także wspólnie wymyślić dobre rozwiązania na przyszłość. W końcu bardzo często wdrażamy pomysły innych w swoje życie i jesteśmy im wdzięczni za pomoc w ulepszeniu swoich planów. Rozmowę na ten temat można przeprowadzić niezależnie od tego, czy w danej chwili między wami panuje radosny, czy też ponury nastrój, a jej długość zależy wyłącznie od kreatywności rozmawiających. W końcu życie jest bardzo długie i można rozmawiać o marzeniach dotyczących przyszłej szkoły, studiów, pracy, związku, dzieci, czy nawet starości. O ile wiele osób nie ma albo żadnych marzeń albo jakichkolwiek planów na przyszłość, to trudno znaleźć osobę, która nie miałaby żadnej z tych dwóch myśli. Dlatego zapytać o plany i marzenia można prawie każdego przyjaciela i zwykle poprowadzi to do długiej konwersacji, jeszcze większego zacieśnienia więzi, a także pozwoli nadać przyjacielowi jeszcze większej wyjątkowości – w końcu będzie on jedną z niewielu osób wiedzących o Twoich celach i zamiarach.

„Wszystko w porządku?”

Czasami, jednak nie za często, warto zwyczajnie zapytać przyjaciela czy nic go nie gryzie. Nie tylko w przypadku, kiedy wyraźnie widać po nim niezadowolenie, ale też gdy nie daje niczego po sobie poznać. Nie tylko pokazuje to troskę i zainteresowanie przyjacielem, ale też często pozwala odkryć duszone w sobie przez niego problemy, które ludzie czasami doskonale ukrywają. Jeżeli przyjaciel odpowie, że wszystko u niego w porządku, to można po prostu wytłumaczyć się mówiąc, że miało się jakieś złe przeczucie. Wtedy ta troska będzie przez niego niezwykle doceniona. Z kolei w przypadku kiedy przyjaciel faktycznie miał jakiś problem na głowie, to nie tylko będzie mu miło z powodu okazanego zainteresowania, ale również poczuje się niezwykle blisko Ciebie, widząc, że przejrzałeś jego idealną grę aktorską. Niezależnie od jego odpowiedzi takie pytanie pozwala na zacieśnianie więzi i budowanie dobrej, zdrowej relacji.

Spytanie przyjaciela o opinię na dany temat

Jest to kolejne uniwersalne pytanie, możliwe do zastosowania w każdych warunkach i wobec wszystkich osób. Opinia może dotyczyć naprawdę wszystkiego: gry wideo, serialu, spektaklu teatralnego, zaistniałej sytuacji, danej osoby, czy nawet samego pytającego. Dzięki temu, że jest ona najbardziej spersonalizowaną i subiektywną formą wypowiedzi to prawie każdy będzie w stanie odpowiedzieć na takie pytanie. Z kolei okazanie zainteresowania jego opinią, a tym bardziej jej pochwalenie lub poparcie pozwoli dowartościować przyjaciela, jednocześnie dając doskonały temat do konwersacji. Oczywiście zdarzą się przypadki kiedy ktoś nie ma opinii na dany temat lub jest ona lakoniczna, jednak nie niesie to za sobą żadnych negatywnych skutków. Taktyka ta jednak sprawdza się głównie wśród bliskich przyjaciół, ponieważ znacznie chętniej otwierają się oni na pytającego niż inni.

Szczere pytania dla przyjaciela kluczem do zdrowej, głębokiej relacji

Tak jak widać istnieje naprawdę wiele szczerych pytań, które można zadać każdemu przyjacielowi. Pozwalają one na znaczne zacieśnienie więzi, a także przeniesienie relacji na wyższy poziom. Oczywiście nie są to wszystkie szczere pytania, jednak ta dziewiątka zdecydowanie jest najbardziej uniwersalna i pozwala osiągnąć najlepsze efekty. Życzymy powodzenia w pogłębianiu relacji z przyjaciółmi!

Gdyby teraz wybrać kilka pytań które świat może uważać za ciekawe to jakie mogły by być?

Zastanów się…

Gdybyś mógł mieć taką listę która zawiera ciekawe pytania aby podtrzymać rozmowę.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport