Mocne i Słabe strony rozmowa o prace. Jak odpowiadać na pytania o wady i zalety (rekruter)

7 znaków że sukces jest dla Ciebie
22 października, 2021
Co kupują Bogaci Ludzie
Co kupują Bogaci Ludzie (temat pieniędzy i rynek dóbr luksusowych) Co kupują biedni
25 października, 2021

Mocne i Słabe strony rozmowa o prace. Jak odpowiadać na pytania o wady i zalety (rekruter)

Mocne i Słabe strony rozmowa o prace

Słabe strony rozmowa o prace

Jakie są Twoje słabości? Jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej podczas ubiegania się o pracę. Sam często zadaję to pytanie wielu aplikantom i jestem zszokowany odpowiedziami. Więc dzisiaj nauczę cię, jak poprawnie odpowiedzieć na to pytanie. Najpierw porozmawiajmy o tym, czego nie robisz.

Więc kiedy twój pracodawca, czy osoba z HR pyta Cię, jakie są twoje słabości?

Mocne i Słabe strony rozmowa o prace. Jak odpowiadać na pytania o wady i zalety (rekruter) 1

„Och, nie mam”. Nigdy tak nie mów. To jest kłamstwo. Wiesz, że to kłamstwo, wiem, że to kłamstwo. Kiedy ludzie tak mówią, ja po prostu mówię wyjdź stąd, i nie trzaskaj drzwiami. Nie mów też, „cóż, nigdy o tym nie myślałem”, albo „nikt mnie o to nie pytał”. Poważnie, nikt cię o to nie pytał? Może myślisz, że jesteś sprytny. Nie rób tego. To tylko pokazuje, że jesteś nieuczciwy, a także pokazuje, że brakuje ci samoświadomości. To nie są dobre odpowiedzi. Poza tym, kolejne, które cały czas słyszę, które również są wielkim „nie-nie”.

Mocne i słabe strony rozmowa kwalifikacyjna

„Jestem trochę pracoholikiem i trochę za bardzo perfekcjonistą”. Daj mi spokój. Nie próbuj odwracać kota ogonem i nadawać mu pozytywnego nastawienia, gdy ktoś pyta cię, jakie są twoje słabości. Kolejny, który słyszę stanowczo za często, „och, kocham ludzi, kocham pracę z ludźmi”. Naprawdę… Dobra, to nie jest dobre. To nie jest to, co robisz. Więc oto jak odpowiadasz, jakie są twoje słabości? Kluczem jest nie rób tego ze swojej osobowości. Jeśli zamierzasz się czymś podzielić, zrób to z jakąś umiejętnością, bo nad nią możesz zawsze pracować. Nie mów że masz osobowość do bani. Oto, co przez to rozumiem. Kiedy dzielisz się czymś o swojej osobowości, może się to wydawać.., no cóż, nie wiem,… że może taki właśnie jesteś. Ale jeśli zrobisz to z zestawem umiejętności, możesz nad tym popracować. Więc dam ci przykład, jakie są twoje słabości? „No wiesz, jestem bardziej introwertykiem i czasami zauważam, że wstydzę się dzielić swoimi pomysłami, gdy jest sala pełna ludzi”. Teraz zobacz, że to dobra odpowiedź, jeśli jesteś introwertykiem, ja to rozumiem tak: „w porządku, ta osoba jest nieśmiała i to jest w porządku. Oznacza to, że w pewnym scenariuszu, być może będę musiał poprosić tę osobę częściej, aby zabierała głos”. Mógłbym powiedzieć, „hej, wiesz co? Co o tym sądzisz?”. Może z biegiem czasu, kiedy ta osoba poczuje się bardziej komfortowo ze wszystkimi innymi w firmie, będzie mogła dzielić się więcej pomysłami. Widzisz, to właśnie przychodzi mi do głowy. To można naprawić. A może ta osoba mogłaby w ramach przełamania lodów zrobić kilka razy poranny briefing i rozwinąć więcej pewności siebie. Trochę popracować nad swoimi umiejętnościami publicznego przemawiania. Widzisz, moim zdaniem wszystko to można naprawić.

Odpowiedzi na pytanie o słabe strony pracownika

Oto inny scenariusz. „Więc jakie są twoje słabości?” „Wiesz co, jestem bardzo kreatywną osobą. Mam tendencję do wymyślania wszelkiego rodzaju pomysłów, a kiedy mam te pomysły, jestem bardzo podekscytowany i chcę się tym podzielić ze wszystkimi, wszystkimi moimi menedżerami, współpracownikami i uwielbiam się nimi dzielić. I przez lata zdałem sobie sprawę, że czasami te pomysły, czasami są dobre, a czasami nie są tak dobre.” Więc wiem, że ta osoba musi popracować nad priorytetyzacją niektórych z tych pomysłów i filtrowaniem. I to jest do zrobienia. Istnieje wiele technik i narzędzi, które pomagają odfiltrować niektóre z niezbyt dobrych pomysłów i ustalić priorytety, jeśli jest coś, nad czym cały czas pracuję. Boom, widzisz, jak to brzmi? Nie przechwalasz się, nie kłamiesz. Mówisz hej, wiem, że mam ten problem, wiem, że to coś, nad czym muszę popracować, to jest coś, nad czym pracuję i oto mój plan. Z mojej perspektywy jako pracodawcy, to w porządku, to duży plus. A ty się uczysz, jesteś świadomy siebie i wiesz, nad czym musisz popracować, i jesteś gotowy. Dla mnie to wszystko jest olbrzymi plus, bo lubię pracować z ludźmi którzy wiedzą że możemy pracować nad swoimi umiejętnościami, a nie „taki się urodziłem, czy taka się urodziłam i nic z tym nie zrobię”.

Więc jakie są twoje słabości? Następnym razem, gdy dostaniesz to pytanie, co zrobisz, jak na nie odpowiesz? Skomentuj poniżej. Podziel się ze mną, gdyby ktoś zadał Ci to pytanie, jakie są Twoje słabości, jak byś odpowiedział najlepiej, jak potrafisz. Może inni mogliby zobaczyć w komentarzu ciekawe sugestie. Śmiało, zrób to.

Pytanie o mocne i słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej

Kandydat na stanowisko przechodząc przez proces rekrutacyjny musi pokazać przygotowanie. Perfekcjonizm o czym już wiesz nie jest wskazany. Twój potencjalny pracodawca oczekuje wypowiedź która potwierdzi Twoje kwalifikacje z CV. Przy okazji zachęcam aby przeczytać dokładnie ogłoszenie o pracę bo rekrutacja potrafi zabrać sporo czasu Tobie i innym, więc raczej warto aplikować tam gdzie spełniasz wymagania. Jeśli tak to pamiętaj aby przedstawić tylko te ze swoich mocnych stron które są powiązane ze stanowiskiem o które się starasz. Potrafisz teraz wymienić kluczowe punkty i odpowiedzieć na pytanie ze wstępu?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport