Rzeczoznawca majątkowy -jak zostać rzeczoznawcą majątkowym (przykłady, definicja)

Co to jest dom mediowy? Na czym polega praca w domu mediowym? (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023
Facylitacja (organizacja) – co to jest i dlaczego warto + przykłady i definicja
18 lutego, 2023

Rzeczoznawca majątkowy -jak zostać rzeczoznawcą majątkowym (przykłady, definicja)

Rzeczoznawca majątkowy

Kiedy przydać może się doświadczony rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy najprościej rzecz mówiąc to osoba, która posiada stosowne uprawnienia umożliwiające między innymi szacowanie wartości poszczególnych nieruchomości.

Z usług rzeczoznawców majątkowych korzystają nie tylko osoby fizyczne, ale również sądy, banki, firmy, urzędy i spółdzielnie mieszkaniowe.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Co może robić rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który zajmuje się oceną wartości nieruchomości, gruntów, budynków, maszyn, urządzeń, pojazdów, dzieł sztuki, antyków i innych składników majątkowych. Główne zadania rzeczoznawcy majątkowego obejmują:

  1. Ocena wartości nieruchomości – rzeczoznawca majątkowy sporządza ekspertyzy mające na celu określenie wartości nieruchomości na potrzeby sprzedaży, dziedziczenia, podziału majątku, a także do celów ubezpieczeniowych, podatkowych lub sądowych.
  2. Ocena wartości przedsiębiorstw – rzeczoznawca może dokonywać oceny wartości przedsiębiorstw na potrzeby fuzji, przejęć, podziałów, a także do celów inwestycyjnych.
  3. Ocena wartości maszyn i urządzeń – rzeczoznawca może dokonywać oceny wartości maszyn i urządzeń w celu sprzedaży, likwidacji, leasingu lub ubezpieczenia.
  4. Analiza rynku nieruchomości – rzeczoznawca może przeprowadzać badania rynku nieruchomości, w tym analizę cen, trendów, popytu i podaży, w celu pomocy w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
  5. Wycena dzieł sztuki, antyków i innych składników majątkowych – rzeczoznawca może dokonywać oceny wartości dzieł sztuki, antyków, monet, znaczków, biżuterii i innych składników majątkowych.
  6. Doradztwo i konsultacje – rzeczoznawca może doradzać w zakresie inwestycji, zarządzania nieruchomościami, kredytów hipotecznych, podatków i innych kwestii związanych z majątkiem.
  7. Ekspertyzy sądowe – rzeczoznawca może sporządzać ekspertyzy sądowe w celu pomocy w rozstrzyganiu sporów sądowych dotyczących wartości nieruchomości i innych składników majątkowych.

Wszystkie te zadania wymagają od rzeczoznawcy majątkowego szczegółowej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie nieruchomości, finansów, prawa i ekonomii, a także umiejętności analitycznych i negocjacyjnych.

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym

Aby zostać rzeczoznawcą majątkowym w Polsce, należy spełnić następujące wymagania:

  1. Wykształcenie – osoba ubiegająca się o tytuł rzeczoznawcy majątkowego powinna posiadać wykształcenie wyższe (minimum licencjat), najlepiej z dziedziny budownictwa, architektury, finansów lub ekonomii.
  2. Praktyka zawodowa – przed przystąpieniem do egzaminu na rzeczoznawcę majątkowego, należy odpracować co najmniej 2 lata jako pracownik w firmie zajmującej się wycenami lub prowadzić działalność gospodarczą w tej dziedzinie.
  3. Ukończenie szkolenia – przed przystąpieniem do egzaminu na rzeczoznawcę majątkowego, należy ukończyć specjalistyczne szkolenie w zakresie wycen majątkowych, zatwierdzone przez Ministerstwo Rozwoju.
  4. Egzamin – po spełnieniu powyższych wymagań, należy przystąpić do egzaminu na rzeczoznawcę majątkowego, który składa się z części pisemnej i ustnej.

Po uzyskaniu tytułu rzeczoznawcy majątkowego, można pracować w firmach zajmujących się wycenami, doradztwem w zakresie nieruchomości, prowadzić własną działalność gospodarczą lub pracować w administracji publicznej. Warto jednak pamiętać, że praca rzeczoznawcy majątkowego wymaga ciągłego doskonalenia i aktualizacji wiedzy z zakresu prawa, rynku nieruchomości, finansów i ekonomii.

Kiedy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego?

Fachowa pomoc doświadczonego rzeczoznawcy majątkowego niezbędna jest wszędzie tam, gdzie wymagane jest określenie rzeczywistej wartości danej nieruchomości.

Bez dobrej znajomości lokalnego rynku nieruchomości bardzo trudno jest precyzyjnie oszacować wartość domu, mieszkania albo działki.

Jeżeli chcemy skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego to warto sprawdzić, czy posiada on uprawnienia w CRRM (Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych).

Specjalistyczna ekspertyza przydać może się wtedy, gdy staramy się o kredyt hipoteczny w banku albo gdy składamy oświadczenie majątkowe.

Z pomocy rzeczoznawców majątkowych korzystają także osoby, które chcę precyzyjnie określić, jaką wysokość osiągnie w rzeczywistości podatek od nieruchomości.

Dobry rzeczoznawca przydać może się również przy szacowanie realnej wartości nieruchomości spadkowej, czy też przy ustalaniu wysokości czynszu w wynajmowanych lokalach.

Wycena nieruchomości jest niezbędna także w sprawach rozwodowych do których niestety w Polsce dochodzi coraz częściej.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Jakie nieruchomości można wycenić?

Rzeczoznawca majątkowy najczęściej wycenia grunty niezabudowane i zabudowane.

W tym pierwszym przypadku chodzi oczywiście o działki, a w drugim o domy. Rzeczoznawcy wyceniają również mieszkania, nieruchomości rolne oraz spółdzielcze własnościowe prawa do danego lokalu.

Jak łatwo się domyślić rzeczoznawcy wyceniają również nieruchomości komercyjne. Mowa tutaj między innymi o halach magazynowych, hotelach, lokalach użytkowych i wielu innych budynków użyteczności publicznej.

Jak w rzeczywistości wygląda wycena nieruchomości?

Pierwszym zadaniem rzeczoznawcy majątkowego jest oczywiście rozpoznanie stanu prawnego danej nieruchomości. Mowa tutaj nie tylko o sprawdzeniu wpisu w księdze wieczystej, ale również o sprawdzeniu, czy dana nieruchomość nie posiada żadnych obciążeń finansowych. Dobry rzeczoznawca majątkowy powinien szybko ustalić ilu w rzeczywistości jest właścicieli nieruchomości i czy nie jest ona przeznaczona do egzekucji komorniczej. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie wizji lokalnej.

W tym celu niezbędna jest oczywiście wizyta w danym mieszkaniu albo na danej działce.

Dopiero po wizji lokalnej możliwe jest ocenienie rzeczywistego stanu wycenianego obiektu. Jeżeli w grę wchodzi lokal na wynajem to warto pozyskać również informacje o generowanych przychodach miesięcznych.

W dużej mierze to właśnie na ich podstawie możliwe będzie oszacowanie potencjału inwestycyjnego. Po zdobyciu wszystkich niezbędnych informacji rzeczoznawca korzystając z doświadczenia i swojej wiedzy może przeprowadzić analizę rynkową. Przy oszacowaniu rozpiętości cen bardzo często brane są pod uwagę podobne nieruchomości.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Rzeczoznawca majątkowy -jak zostać rzeczoznawcą majątkowym (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)