Praca zdalna, czy warto? (przepisy dotyczące pracy zdalnej i kodeks pracy)

Hosting co to jest
Hosting co to jest (najlepszy hosting internetowy i serwer)
24 sierpnia, 2021
Proces sprzedaży
Proces sprzedaży. Lejek sprzedażowy i jak optymalizować każdy etap
24 sierpnia, 2021

Praca zdalna, czy warto? (przepisy dotyczące pracy zdalnej i kodeks pracy)

Praca zdalna
Praca zdalna, czy warto? (przepisy dotyczące pracy zdalnej i kodeks pracy) 1

Praca zdalna – nowoczesny sposób na zarabianie pieniędzy

Czy siedzenie przy kawie i pisanie tekstów, programów lub tworzenie grafiki może być męczące? Na czym polega tak naprawdę praca zdalna i czy rzeczywiście jest ona pracą idealną? I wreszcie – dlaczego warto ją podjąć? Na te wszystkie pytania odpowie niniejszy wpis, który pracy zdalnej zostanie poświęcony.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Idealne stanowisko pracy

Praca nie musi być świadczona wyłącznie w wypełnionej smarami fabryce, zajezdni kolejowej, czy też w głośnym i przegrzanym biurze. Można ją również realizować w górach, na świeżym powietrzu, a nawet na… plaży. Tak, mowa tu oczywiście o pracy zdalnej, która jest świadczona za pośrednictwem komputera. Wystarczy więc mieć połączenie z Internetem, komputer (a najlepiej laptop) i… gotowe. Problem w tym, że tak wygląda to tylko pozornie. W rzeczywistości, praca zdalna to wymagający kawałek chleba. I choć ma ona wiele zalet, to nie każdy może ją świadczyć. Choć – co trzeba przyznać – pozornie prezentuje się ona bardzo atrakcyjnie i sama w sobie jest dla wielu osób niezwykle przyjemna.

Praca zdalna – czy męczy?

Powyższy opis pracy zdalnej jak najbardziej zgadza się z realiami, aczkolwiek… nie zawsze sprawdza się w praktyce. Można bowiem zaplanować sobie czas w ten sposób, by (nawet na wakacjach) poświęcić jej kilka godzin dziennie, aczkolwiek – co trzeba podkreślić – niektórych kwestii nie da się przewidzieć. Zrozumieją to zwłaszcza te osoby, które są rodzicami i które np. zarwały noc z powodu nieprzewidzianej temperatury u malucha. To samo dotyczy zresztą tych osób, których laptop – z bliżej nieoczekiwanych przyczyn – odmówił posłuszeństwa. Owszem, część prac można w tym przypadku realizować za pomocą innych platform, ale – bądźmy szczerzy – trudno napisać na smartfonie artykuł, który zawiera aż 5 tysięcy znaków.

Podobna sytuacja ma miejsce również wtedy, gdy praca zdalna jest wykonywana niejako dodatkowo. Jeśli ma się „wymagającą psychicznie” pracę stacjonarną, to napisanie po niej artykułu, stworzenie pięknej grafiki, czy też zaawansowanego kodu do programu, będzie najprawdopodobniej nierealne. Tymczasem przełożenie tego wszystkiego na później będzie (co raczej pewne) mało prawdopodobne, gdyż „terminy gonią”. W pracy zdalnej najważniejszym kryterium pozostaje deadline, a ten – jak wiadomo – jest zazwyczaj terminem nieprzekraczalnym. A jeśli wybrane zlecenie będzie realizowane mimo to, zawsze istnieje ryzyko, że takie zachowanie doprowadzi do obniżenia jego poziomu.

Jak poradzić sobie w pracy zdalnej?

Oczywiście nie oznacza to, że praca zdalna jest jakimś wyjątkowo nieosiągalnym poziomem świadczenia pracy. Wręcz przeciwnie – niesie ona ze sobą sporo korzyści, gdyż dzięki niej… życie staje się prostsze. Aby sobie w niej poradzić, trzeba zatem zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii.

 1. Stanowisko pracy. „Najniebezpieczniejszym” miejscem dla realizacji pracy zdalnej pozostaje oczywiście nieznany teren. Jeśli zatem wyjeżdża się na wakacje do Bieszczad, trzeba szczególnie uważać na posiadany przez siebie laptop. Owszem, zawsze pewną alternatywą pozostaje bliskość tutejszych placówek handlowych, ale i tak znalezienie dobrego sprzętu, pozostaje tu kwestią stojącą pod dużym znakiem zapytania. Warto też zadbać o drobny szczegół, czyli o synchronizację plików pomiędzy komputerami. Nieprzewidywalna awaria laptopa może zdarzyć się zawsze i co do tego, nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. Należy zatem pamiętać, aby pliki zapisywane na laptopie, były archiwizowane również w chmurze. Dzięki temu ich odzyskanie będzie o wiele łatwiejsze. I jeszcze jedno: pracując zdalnie, warto mieć dwa komputery. Nie muszą być to wcale laptopy! Wręcz przeciwnie – można mieć laptop i komputer stacjonarny. Zawsze jednak trzeba mieć w zanadrzu stanowisko, które pozwoli realizować zlecenia niejako w sytuacji awaryjnej.
 2. Klawiatura. Zdecydowana większość świadczonych zdalnie prac polega na tym, że wpisuje się do komputera określone ciągi znaków. Dlatego niezależnie od tego, czy jest to copywriting czy pisanie programów, trzeba liczyć się z koniecznością szybkiego pisania. Uwaga – tu nie wszystko zależy od posiadanych umiejętności. Każdy copywriter z pewnością zgodzi się z tym, że przyzwyczaja się on do określonej klawiatury. Pisząc przez całe zawodowe życie na klawiaturze laptopa, trudno „przesiąść” się na klawiaturę stacjonarną. Oczywiście można to zrobić, ale wciskanie odpowiednio ukształtowanych klawiszy, jest w tym przypadku mocno utrudnione, a co za tym idzie – czas realizacji zlecenia jest zdecydowanie dłuższy. Wybierając klawiaturę, warto też zainwestować w modele podświetlane. Dzięki nim praca nocą jest o wiele wygodniejsza.
 3. Komputer. Inwestując w dobry komputer, trzeba liczyć się z koniecznością dużych, jednorazowych wydatków. Oczywiście wszystko zależy tu od rodzaju prac, jakie będą realizowane za pośrednictwem tegoż sprzętu. Jeśli praca zdalna polegać ma na kompilowaniu programów i tworzeniu zaawansowanej grafiki komputerowej, konieczne będzie posiadanie sprzętu o potężnych możliwościach, to jest z wydajnym procesorem i mocną kartą graficzną. Jeśli praca zdalna ma polegać na pisaniu tekstu, komputer ten nie musi być już tak bardzo „wypasiony” pod względem osiągów. Tutaj – jeśli mowa o laptopie – sprawdzi się głównie taki sprzęt, który posiada pojemny akumulator i stosunkowo niewielki ekran (znacznie wydłuża pracę na baterii). Poza tym warto zainwestować w sprzęt ze złączem PD, który będzie można z łatwością doładować z poziomu dedykowanego banku energii.
 4. Cechy charakteru. Zgodnie z tym co było napisane wcześniej, nie każdy może wykonywać pracę zdalną. Do tego są niezbędne określone cechy charakteru, a te – jak to w przypadku takich cech bywa – można sobie wyrobić lub nie. Najlepiej ćwiczyć w sobie umiejętność organizacji czasu pracy. Nie jest to proces łatwy, zwłaszcza w przypadku pracy zdalnej. Niemniej trzeba liczyć się z tym, że taka praca jest pewnym obciążeniem dla codziennego rytmu dnia i że musi być planowana zgodnie z pewnymi założeniami. Należy również pamiętać o tym, że z biegiem czasu wszystko może się przydarzyć. Awarie sprzętu, choroby (choć tu bywa niejednoznacznie), a także wiele innych czynników, mogą skutecznie zaburzyć proces zdalnej realizacji zleceń.

Praca zdalna i największe, wynikające z niej zagrożenia

Każda praca zdalna wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Owszem, wykonuje się ją w domu, bądź – jak mówią inni – na wakacjach, ale w gruncie rzeczy nie jest to praca łatwa. Dlatego zawsze należy pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach, będzie się ona wiązała z pewnymi ograniczeniami, a nawet… z zagrożeniami. Na szczęście większość z nich ma dość przyziemny charakter.

 1. Bliskość rodziny, a zwłaszcza… dzieci. Praca zdalna to prawdziwe wyzwanie dla osób, które posiadają małe dzieci. Owszem, te większe mogą co nieco zrozumieć (mama lub tata musi pracować), ale te mniejsze – zwłaszcza w wieku do 5,6 lat – bardzo lubią „przeszkadzać” w takiej pracy. Często takie „przeszkadzanie” ma bardzo dynamiczną formę i wiąże się z – dosłownym – skakaniem po głowie. W takich warunkach trudno realizować pracę zdalną. I to nawet wtedy, gdy ma się do czynienia z dość prostym projektem.
 2. Choroby – pracę zdalną można wykonywać do momentu, gdy jest się zdrowym. Jeśli zaczynają gnębić nas różnego rodzaju schorzenia, problem ten znacząco się nasila. Owszem, niektóre proste dolegliwości takie jak stany bólowe, grypa i przeziębienie, można dość łatwo pokonać. Jeśli jednak owe schorzenia mają znacznie bardziej dynamiczny i poważniejszy charakter, to – idąc prawem rynku – zaniechanie współpracy, będzie się wiązało z utratą klienta. Bądź co bądź, takiego zagrożenia nie ma w przypadku pracy na etat. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi umowa o pracę na czas nieokreślony.
 3. Czas – z punktu widzenia osoby, która pracuje zdalnie, poważnym zagrożeniem jest też czas. Oczywiście jeśli jest on odpowiednio rozplanowany, to nie powinien on wiązać się z żadnymi utrudnieniami. Niestety często bywa tak (a jest to problem występujący również na wakacjach), że pojawia się pokusa zrealizowania zlecenia w czasie późniejszym. Nietrudno zauważyć, że takie przesuwanie obowiązków w czasie, może doprowadzić do zguby każdego zdalnego pracownika. Zwłaszcza, jeśli w międzyczasie stanie się coś nieprzewidywalnego.

Korzyści wynikające z pracy zdalnej

O korzyściach wynikających z pracy zdalnej wie każdy. Warto jednak – po opisaniu wszystkich powyższych zagrożeń – skupić się również i na pozytywach takiego świadczenia pracy. Jakie zatem są największe korzyści wynikające z takiej formy zatrudnienia?

 • Pełna niezależność, gdyż pracę można wykonywać w dosłownie każdym momencie i w każdym czasie. Nie można jednak zapominać o kwestiach związanych z organizacją czasu pracy! Niemniej, tak jak było to opisane we wstępie, taka praca nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami czasowymi i przestrzennymi.
 • Dochodowość – odpowiednio zoptymalizowana praca zdalna może przynieść dużo większe dochody, aniżeli praca na etacie. Co więcej, wiąże się ona również z ograniczeniem kosztów związanych z uzyskaniem określonego dochodu. Wynika to stąd, że praca ta jest świadczona na miejscu, a co za tym idzie – nie wiąże się z kosztami dojazdu do siedziby pracodawcy.
 • Dostępność – wiele zadań realizowanych w postaci pracy zdalnej, nie wymaga skomplikowanych umiejętności, czy też posiadania dużego doświadczenia zawodowego. Co ciekawe, zasada ta dotyczy również tych osób, które realizują działania z zakresu grafiki komputerowej, czy też pisania programów. Jeśli są to osoby początkujące, ich zleceniodawcy nie zawsze pytają o uprawnienia, lecz o wyniki pracy.
 • Elastyczność dochodowa – praca zdalna pozwala na znaczne uporządkowanie budżetu. Jeśli pracuje się dla wielu klientów, świadczone z tego tytułu przychody pozyskiwane są w trakcie całego miesiąca, a nie jedynie w określonym dniu.

Podsumowując, praca zdalna nie jest „rajem na ziemi”, ale z pewnością ma wiele zalet w odniesieniu do pracy na etacie. Warto o tym pamiętać, decydując się na wybór określonej, przyszłej drogi zawodowej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport