Porażka. Jak sobie z nią radzić (zmienić niepowodzenia w sukces)

Platforma zakupowa Allegro – z jakich udogodnień warto skorzystać?
Allegro ads express. Reklama i kampania (jak się wyświetlać jeśli sprzedajesz + budżet)
17 sierpnia, 2021
Brak pieniędzy
Brak pieniędzy. Jak sobie z nim radzić
17 sierpnia, 2021

Porażka. Jak sobie z nią radzić (zmienić niepowodzenia w sukces)

Porażka
Porażka

Wszyscy mamy złe dni i tygodnie, kiedy wydaje się, że nic nie idzie dobrze. Wszyscy mamy też chwile, kiedy nie udaje nam się osiągnąć czegoś, czego naprawdę chcieliśmy, i trudno nam sobie z tym poradzić.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Jednak niektórzy ludzie wydają się być bardziej zdolni do podniesienia się i dojścia do siebie po tych doświadczeniach niż inni.

Ci ludzie w żaden sposób nie są z natury „lepsi”: po prostu rozwinęli pewne pozytywne nawyki i umiejętności, które pomagają im przezwyciężyć porażkę i przekształcić ją w bardziej pozytywne doświadczenie. W rzeczywistości wykorzystują porażkę jako sposób na naukę i poprawę. Zaraz omówimy i wyjaśnimy niektóre z tych umiejętności oraz pokażemy, w jaki sposób możesz rozwinąć umiejętność radzenia sobie z porażką z większą wdziękiem.


Zrozumienie porażki

Niektórzy, sugerują, że sukces i porażka to dwie strony tego samego medalu. Innymi słowy, żadne z nich nie ma znaczenia. Cokolwiek się stanie, musisz się podnieść i iść dalej. Takie podejście było być może typowe kiedyś. Ludzie uważali, że ważne jest, aby móc wygrywać i przegrywać z wdziękiem – i że nie należy okazywać emocji, szczęśliwych czy smutnych.

Być może staliśmy się trochę mądrzejsi, jeśli chodzi o znaczenie rozpoznawania i pokazywania swoich emocji. Jednak umiejętność wygrywania i przegrywania z wdziękiem nadal jest postawą, którą warto kultywować.

Niewygrana w zawodach sportowych, zwłaszcza w ważnym wydarzeniu, nad którym pracujesz od kilku lat, lub w uzyskaniu awansu lub podwyżki, może być wtedy druzgocąca. Kiedy jednak spojrzysz wstecz na całe swoje życie, jest mało prawdopodobne, aby znalazło się to wysoko na liście jako jedno z definiujących Ciebie wydarzeń – zwłaszcza jeśli później odniosłeś sukces w tej samej dziedzinie. Kiedy ludzkość spojrzy wstecz na ostatnie 500 lat, twoja „porażka” z pewnością nawet nie zostanie dostrzezona.

Innymi słowy, dla nikogo to tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Za kilka lat to nawet nie będzie miało dla ciebie znaczenia. To ma sens, że teraz RÓWNIEŻ nie powinno to mieć znaczenia.

Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby „teraz nie miało to znaczenia”.


Sposoby radzenia sobie z porażką

  1. Rozpoznaj i zaakceptuj swoje emocje

Porażka boli, przynajmniej na samym początku, i musisz to zaakceptować. Próba zminimalizowania uczuć lub rozproszenia uwagi może być na dłuższą metę bezproduktywne. Po prostu rozpoznaj swoje uczucia i daj sobie trochę czasu na dojście do siebie.

Nie zastanawiaj się jednak nad tym zbyt długo. To też przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, zwłaszcza jeśli obwiniasz siebie.

Poświęć kilka dni, aby ból się zmniejszył, a następnie zacznij iść dalej.

  1. Nie rób tego osobiście

Jednym z powodów, dla których niektórzy ludzie uważają porażkę za druzgocącą, jest to, że ich tożsamość jest związana z osiągnięciem sukcesu.

Innymi słowy, kiedy ponoszą porażkę, postrzegają siebie jako porażkę, a nie postrzegają, że doświadczyli niepowodzenia. Staraj się nie postrzegać porażki lub sukcesu jako osobistych: zamiast tego jest to coś, czego doświadczasz. Nie zmienia prawdziwego „ty”.

Wracamy do punktu wyjścia: sukces i porażka nie są nieodłączną częścią ciebie. Żadna część Twojej tożsamości nie powinna brzmieć „Jestem sukcesem” lub „Jestem porażką”.

  1. Nie martw się, co pomyślą inni

Czasami nasze poglądy na sukces i porażkę są powiązane z tym, co pomyślą o nas inni ludzie lub jak myślimy, że nas osądzą.

Nigdy nie możesz kontrolować tego, co myślą inni ludzie. Nie powinieneś też nigdy robić czegoś tylko dlatego, że sprawi to przyjemność innym.

Łatwiej jest zaakceptować zarówno sukces, jak i porażkę, jeśli definiujesz je własnymi terminami i robisz coś, ponieważ chcesz osiągnąć, a nie dlatego, że myślisz, że inni będą zadowoleni.

  1. Weź odpowiedzialność

Wszyscy spotkaliśmy ludzi, którzy zawsze gotowi są obwiniać innych lub wydarzenia za brak sukcesów.

„Sędzia był stronniczy!”

„Nauczyciel mnie nie lubi, dlatego moja ocena była tak niska”.

„Gdybym tylko nie zachorował zeszłego lata, nie opuściłbym kilku tygodni treningu”.

Ważne jest, aby rozpoznać, kiedy inne, zewnętrzne czynniki wpłynęły na Twój sukces. Nie musisz – i nie powinieneś próbować – obwiniać się o wszystko, szczególnie jeśli jest to poza twoją kontrolą.

Jednak ważne jest również, aby rozpoznać, co sam mogłeś zrobić, aby poprawić sytuację. Na przykład, czy mogłeś trenować lub ciężej pracować? Czy twoja działalność naprawdę była tym, czym mogła być? Czy naprawdę przygotowałeś się do tego wywiadu w najlepszy możliwy sposób?

Bierz odpowiedzialność za czynniki, nad którymi masz kontrolę i nie daj się skusić, by chować się za wymówkami.

  1. Wykorzystaj porażkę jako sposób na poprawę

Nie myśl o porażce jako o porażce. Zamiast tego potraktuj to jako sposób na pokazanie sobie, że musisz się poprawić i jak to zrobić.

W szczególności zadaj sobie pytanie, co mogłeś zrobić inaczej, aby osiągnąć lepszy wynik. Następnie zastanów się, jak mógłbyś to zastosować w praktyce, aby pomóc sobie poprawić się następnym razem.

Pierwsza przegrana boli najbardziej. Pamiętaj o tym bo każda kolejna jest łatwiejsza. Sukces jest na wyciągnięcie ręki zgodnie z tym co mówi psychologia pozytywna.

I co dalej? Porażka, już nam nie straszna!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej