Fundraising

Pomysł na biznes
4 marca, 2022
Nonkonformizm
Nonkonformizm
5 marca, 2022

Fundraising

Fundraising
Fundraising

Skuteczny Fundraising, zbieranie funduszy

We współczesnym świecie nikogo nie dziwi działalność fundacji zbierających pieniądze na przeróżne cele. Wszystkie te organizacje pozarządowe zdobywają fundusze na zasadzie procesu jakim jest fundraising.

To nic innego, jak szukanie i proszenie o pomoc finansową wszystkich możliwych podmiotów: osób fizycznych, przedsiębiorców, czy instytucje samorządowe. Potencjalni darczyńcy muszą być przekonani o słuszności działań, dlatego tak ważny jest cel, na który zbierane są fundusze.

Fundraising – proces zdobywania funduszy poprzez proszenie o wsparcie osób indywidualnych, przedsiębiorstw, fundacji dobroczynnych lub instytucji rządowych i samorządowych. W tym celu można korzystać z usług fundraiserów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fundraising

Fundraiser – zawód przyszłości

Każdy fundraiser ma realny wpływ na działania zmierzające do czynienia dobra i zbiórki funduszy na szczytne cele. Można rzecz, że jest to zawód przyszłości. Fundraiserów aktualnie możemy spotkać przede wszystkim w ośrodkach działalności naukowej i kulturalnej.

Osoby chcące wykonywać ten zawód muszą łatwo nawiązywać kontakty z darczyńcami, dzięki czemu są w stanie realnie czynić dobro i być jedną z osób, dzięki którym niekiedy ciężkie historie mają swój szczęśliwy finał. Fundraiserzy są liderami w sprawianiu dobra. Dzięki nim najsłabsi otrzymują należytą pomoc.

Fundraising – wiedza

Niestety, jeszcze tam mało wiemy o fundraisingu. Tylko nielicznie zdają sobie sprawę z tego, że jest to wiedza, która dopiero rozwija się w naszym kraju. Tak jak w każdym procesie, także w fundraisingu są pewne elementy, którymi należy się kierować. Są sposoby, metody, czy narzędzia, które można wykorzystywać, aby tą wiedzę przekładać na odpowiednie wyniki finansowe.

Jesteśmy krajem, w którym zjawisko fundraisingu niestety kiełkuje, rozwija się i może stać się istotnym elementem zwiększania dochodów dopiero za kilka lat. W Polsce nadal głównym źródłem, z którego organizacje pożytku publicznego czerpią pieniądze są dotacje z budżetu. Minie jeszcze kilka lat, zanim stowarzyszenia zaczną na dobre czerpać ogromne korzyści z fundraisingu.

Wraz z rozwojem tak zwanego trzeciego sektora, możemy obserwować rozwój wszelkich organizacji pozarządowych. Te, które już dziś zdają sobie sprawę z potencjału zjawiska fundraisingu, mogą w prosty sposób zwiększać swoje przychody.

Dlatego właśnie tak ważnym elementem, by to zjawisko przynosiło oczekiwane efekty jest zatrudnienie osoby – specjalisty w tej dziedzinie. Nadal spotykamy się z takimi postępowaniami ze strony osób kierujących przedsiębiorstwem, iż na osobę odpowiedzialną za pozyskanie funduszy, kieruje się pracownika wydelegowanego z danego zespołu, czy takiego, któremu kończy się zatrudnienie.

Niestety nie jest to dobra strategia. Taka osoba może nie wykazywać cech charakteru, które są tak bardzo potrzebne w zawodzie fundraisera. Osoba delegowana z góry może nie odnaleźć się w tej marketingowej strategii, może nie posiadać łatwości w nawiązywaniu kontaktów i trwałych relacji z potencjalnymi darczyńcami.

Ten zawód przyszłości mogą wykonywać osoby, które są przebojowe, mają postawione cele i wytrwale dążą do ich realizacji a przy tym ich zapał do pracy nie gaśnie przy pierwszej porażce.

Niestety, ale porażki są wpisane w ten zawód. Dlatego tak istotnym elementem strategii fundraisingowej jest zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za pozyskanie funduszy, która będzie znała się na rzeczy. Jest to jeden z kluczowych elementów do osiągnięcia sukcesu.

Skoro czytasz wpis pt. Skuteczny Fundraising, zbieranie funduszy to te wpisy mogą także Ciebie zainteresować:

Metody fundraisingu

Istnieje bardzo wiele metod fundraisingu. Jeśli mówimy o wsparciu NGO-sów przez firmy, to wyróżnić możemy m.in.:

  • CRM (Cause Related Marketing – Marketing Społecznie Zaangażowany);
  • CSR (Corporate Social Responsibility – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu);
  • payrolling;
  • barter (wymiana).

Indywidualni darczyńcy z kolei mogą wspierać organizacje non-profit za pomocą:

  • loterii;
  • aukcji;
  • telefundrisingu;
  • wiadomości SMS;
  • przekazania 1 proc. podatku podczas rozliczenia rocznego.
  • bezpośredniego dialogu;

Fundraising – budowanie relacji

Jeśli myślisz, że dzięki fundraisingowi uzyskasz oczekiwane wyniki finansowe w krótkim czasie, to niestety jesteś w błędzie. Jest to na tyle złożony proces, który potrzebuje czasu. Proces ten składa się z tylu różnorodnych elementów, że nie można w krótkim czasie stworzyć trwałych relacji z potencjalnymi darczyńcami. Należy spokojnie budować relacje, zadbać o to by budzić w darczyńcach zaufanie. Dzięki temu w dalszej, czasowej perspektywie możemy doprowadzić do trwałej relacji.

Fundraising
Skuteczny Fundraising, zbieranie funduszy

Niestety zaufania nie da się kupić, trzeba na nie zapracować. Bez tego żaden potencjalny darczyńca nie przekaże Ci swoich pieniędzy.

Można zatem uznać, że fundraising jest to swego rodzaju inwestycja w przyszłość. Inwestycja, której zwrotu musimy oczekiwać w dłuższej perspektywie czasowej. Aby móc czerpać korzyści finansowe z tego sposobu pozyskiwania funduszy, musimy najpierw zainwestować swoje środki.

Mowa tutaj o środkach na kampanie reklamowe, pensję fundraisera – te koszty należy ponieść na początku, aby rozpocząć przygodę z pozyskiwaniem funduszy. Jeśli uda Ci się zdobyć zaufanie i otworzyć serca potencjalnych darczyńców, możesz liczyć na przychody liczone nawet w milionach złotych w skali roku.

Takie przychody osiągają organizacje, które jako pierwsze zorientowały się, że warto zainwestować w proces fundraisingu i w tym momencie osiągają przy jego pomocy ogromne przychody.

Warto zauważyć, że mimo, iż za pozyskiwanie funduszy odpowiedzialny jest fundraiser, to pozostali członkowie organizacji pozarządowych też muszą wykazywać chęć do pracy w tym projekcie i ogromne zaangażowanie.

Wszyscy muszą być przekonani o słuszności tej metody i możliwych do pozyskania efektach finansowych. Bez wiary w powodzenie operacji i zaangażowania nie uda się osiągnąć sukcesu.

Najbardziej rozpowszechniona w naszym kraju fundacją jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jest to przykład, jak dobrze prowadzona akcja fundraisingowa może przynieść co roku miliony złotych.

Co myślisz o temacie jakim jest Skuteczny Fundraising, zbieranie funduszy? Daj znać w komentarzu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport