Kwiat lotosu. Kreatywność i rozwiązywanie problemów (alternatywa dla burzy mózgów)

synektyka
Synektyka Williama Gordona, kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemów [analogia do zdolności twórczych]
3 czerwca, 2020
metoda delficka
Metoda delficka [prognozowanie przyszłości]. Technika, badanie i jak zarządzać
3 czerwca, 2020

Kwiat lotosu. Kreatywność i rozwiązywanie problemów (alternatywa dla burzy mózgów)

kwiat lotosu
Kwiat lotosu. Kreatywność i rozwiązywanie problemów (alternatywa dla burzy mózgów) 1

Kwiat lotosu to metoda, w której pomysły są równomiernie, jak płatki kwiatu lotosu zbierane (grupowane) a następnie są dalej zestawiane. Autorem metody jest Japończyk Yasuo Matsumura.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

W zasadzie w metodzie tej idzie o to, by podczas rozwiązywania problemu wygenerować pierwszy pomysł, który jest następnie dalej przetwarzany. Kwiat lotosu służy tu za pewien geometryczny wzór. Podobnie jak w innych technikach wspierających kreatywność celem jest opracowanie, możliwie w krótkim czasie, oczywiście w pewnej grupie uczestników, wielu nowych pomysłów.

Kwiat lotosu definicja-to technika kreatywnego myślenia, która pomoże Ci rozwinąć myślenie poza zwykłe ścieżki rozumowania. Ta technika kreatywnego rozwiązywania problemów pomaga uporządkować myślenie wokół znaczących tematów, pomagając odkryć wiele alternatywnych możliwości i pomysłów.

Wszyscy urodziliśmy się jako spontaniczni, kreatywni myśliciele. Jednak dużą część naszej edukacji można uznać za wpajanie nastawień. Nauczono nas, jak radzić sobie z problemami i nowymi zjawiskami ze stałymi postawami mentalnymi (na podstawie tego, co myśleli dawni myśliciele), które determinują naszą reakcję na problemy lub sytuacje. Zazwyczaj myślimy na podstawie podobnych problemów napotykanych w przeszłości. W obliczu problemów skupiamy się na czymś, co działało wcześniej. Następnie analitycznie wybieramy najbardziej obiecujące podejście oparte na przeszłych doświadczeniach, z wyłączeniem wszystkich innych podejść, i pracujemy w jasno określonym kierunku w kierunku rozwiązania problemu.

Kreatywni geniusze myślą inaczej

Kreatywni geniusze nie myślą w ten sposób. Twórczy geniusz zawsze będzie szukał wielu sposobów podejścia do tematu. Ta chęć do rozważania różnych perspektyw i alternatywnych podejść poszerza ich myślenie i otwiera je na nowe informacje i nowe możliwości, których reszta z nas nie widzi. Einsteina zapytano kiedyś, jaka jest różnica między nim a przeciętną osobą. Powiedział, że jeśli poprosisz przeciętnego człowieka o znalezienie igły w stogu siana, zatrzyma się, gdy znajdzie igłę. Z drugiej strony on przedzierał by się przez cały stóg siana, szukając wszystkich możliwych igieł.

Kiedy Charles Darwin po raz pierwszy postanowił rozwiązać problem ewolucji, nie zajął się analitycznie najbardziej obiecującym podejściem do doboru naturalnego, a następnie przetwarzał informacje w sposób wykluczający wszystkie inne podejścia. Zamiast tego początkowo zorganizował swoje myślenie wokół znaczących tematów, co nadało jego myśleniu pewien porządek, ale z tematami połączonymi wystarczająco luźno, aby mógł z łatwością zmieniać je pojedynczo lub w grupach. Jego tematy pomogły mu uchwycić myśli o zmianach ewolucyjnych, pozwalając mu sięgać jednocześnie w wielu alternatywnych kierunkach i wciągając pozornie niezwiązane informacje w spójną całość myśli.

Darwin wykorzystał swoje motywy do pracy nad wieloma punktami, które doprowadziły do ​​jego teorii ewolucji, pomagając mu zrozumieć to, co jest znane i prowadzić w poszukiwaniu tego, co jeszcze nie jest znane. Użył ich jako sposobu klasyfikowania relacji między różnymi gatunkami, jako sposobu na przedstawienie życia, nieregularności natury, gwałtowności wzrostu i konieczności utrzymania stałej liczby gatunków. Z czasem odrzucił niektóre ze swoich tematów – na przykład pomysł bezpośredniej adaptacji. Niektóre zostały podkreślone – idea ciągłości. Niektóre zostały potwierdzone po raz pierwszy – idea, że ​​zmiana jest ciągła. Niektóre zostały rozpoznane – częstotliwość zmian. Dostosowując i zmieniając liczbę tematów i połączeń, Darwin był w stanie utrzymać płynność myśli i wprowadzać adaptacyjne zmiany w myśleniu. 

Odgrywał on krytyka, badając własne pozycje; wynalazca, opracowujący nowe rozwiązania i pomysły; i uczący się, gromadzący nowe fakty, które wcześniej nie były widoczne.

W przeciwieństwie do map myśli, Kwiaty Lotosu Yasuo Matsumury zmuszają zespoły do ​​starannego zbadania jednego pomysłu przed przejściem do następnego. Zapewniają strukturę procesowi burzy mózgów.

Jak to działa?

To jest super proste.

Złóż stronę dwa razy w poziomie i dwa razy w pionie, aby otrzymać 9 równych prostokątów/kwadratów (patrz ilustracja poniżej).

Kwiat lotosu. Kreatywność i rozwiązywanie problemów (alternatywa dla burzy mózgów) 2

Pośrodku wpisz definicję problemu lub podstawową ideę, którą chcesz zbadać. W tym przykładzie zamierzam realizować osobisty cel – „Bądź bardziej aktywny”. Często problem który rozwiązuję z klientem to „utrzymanie millenialsów zaangażowanych w pracę”.

Napisz jeden pomysł na rozwiązanie w każdym z 8 pozostałych prostokątów- to twoje płatki. Nie rozwijaj się. Po prostu idź i rzuć wszystkie możliwe pomysły, aż do ósmego i ostatniego pola. Jeśli masz więcej niż osiem pomysłów, usuń jeden lub połącz dwa. Uważaj jednak, aby nie odrzucić niesamowitego innowacyjnego pomysłu, którego tak naprawdę jeszcze nie odkryłeś!

Wymyślenie tego, co oczywiste, jest łatwe, ale zabawa naprawdę zaczyna się, gdy przestajesz działać po kilku pomysłach.

To dopiero początek

Dobra robota! Masz teraz 8 potencjalnych rozwiązań swojego problemu. To nie było takie trudne, prawda?

Każdy z tych 8 pomysłów stanie się centrum kolejnego zestawu kwiatów lotosu – kolejne osiem stron! Nadszedł czas, aby kopać głębiej i odkryć 8 pomysłów dla każdego płatka. To 64 pomysły na ten jeden początkowy problem.

Kwiat lotosu. Kreatywność i rozwiązywanie problemów (alternatywa dla burzy mózgów) 3

Teraz, jeśli masz ochotę na coś, nie wahaj się i przejdź do trzeciego lub czwartego poziomu. Prawdopodobnie nie dla każdego pomysłu, ale kiedy uderzysz w ten innowacyjny sznur, smutno byłoby się tam zatrzymać!

Wielkość drużyny

Istnieje wiele sposobów prowadzenia tego działania.

Możesz to zrobić samemu, czego raczej nie polecam.

W małym zespole powinieneś prawdopodobnie wybrać jeden duży, wspólny kwiat lotosu. Upewnij się, że wszyscy uczestniczą.

Jeśli masz więcej niż jeden motyw do rozpakowania i większą liczbę osób, prawdopodobnie powinieneś podzielić wyzwania między zespoły.

Przy dużej grupie i tylko jednym problemie do rozwiązania, możesz podzielić uczestników na mniejsze zespoły, które mają to samo wyzwanie. Ale wiesz, co to oznacza… W pewnym momencie będziesz musiał zrozumieć dużą liczbę pomysłów!

Synteza

No cóż, dobrze … Powinieneś mieć nie mniej niż 64 różne pomysły, może kilkaset! Co dalej?

Kwiat lotosu. Kreatywność i rozwiązywanie problemów (alternatywa dla burzy mózgów) 4

To naprawdę zależy od tego, co próbujesz osiągnąć. Ale teraz może być dobry moment na przerwę. Wszystkie mózgi pracowały naprawdę ciężko, aby wymyślić pomysły i powinny odpocząć, zanim wrócą i rozwiążą problem.

Przed kolejną sesją zaleca się pewne prace przygotowawcze. Posiadanie setek pomysłów do rozwiązania w grupie może być nieporządne. Przeglądanie map w małym komitecie jest okazją do wstępnej identyfikacji wzorców, dopasowania punktów, wartości odstających…

To, jak rozwiążesz te pomysły, zależy od ciebie, ale oto, co ogólnie bym zrobił.

Filtracja

Z kwiatem lotosu widocznym na ścianie. Zapoznaj się z 8 głównymi pomysłami i poproś zespół, aby przywołał te, które nie byłyby zgodne z projektem, wizją produktu lub firmy, celami lub ofertą wartości… Generowanie tak wielu pomysłów zwykle oznacza marnotrawstwo.

Wyróżnianie

Czy są jakieś szczególne pomysły, które się wyróżniały? Poproś każdego uczestnika o użycie 3 naklejek punktowych, aby wyróżnić te najbardziej atrakcyjne, cenne lub ekscytujące. Nie musi to być głosowanie punktowe, ale raczej może być traktowane jako ćwiczenie świadomości.

Mapowanie wartości – priorytetyzacja

Jeśli planujesz zrealizować te pomysły, możesz ustalić ich priorytet. W takim przypadku możesz użyć macierzy wartości / nakładu pracy.

Skopiuj każdy pomysł na jego własnej notatce. Nie zapomnij odwołać się do jego idei nadrzędnej, aby nie stracić kontekstu.

Kwiat lotosu. Kreatywność i rozwiązywanie problemów (alternatywa dla burzy mózgów) 5

Jako grupa umieść je na matrycy. Pamiętaj, aby określić czas działania, ponieważ dyskusje mogą łatwo wymknąć się spod kontroli.

Ponowne odwiedziny

Smutno byłoby po prostu spalić te niesamowite pomysły. Sfotografuj kwiaty lotosu, zeskanuj je w celu znalezienia fototapety lub tablicy w czasie rzeczywistym i / lub skopiuj je w starym dobrym arkuszu programu Excel.

 Powinieneś ponownie przyjrzeć się tym pomysłom, wejść głębiej i odkryć nowe możliwości.

Technika kwiatu lotosu stanowi platformę, która zadziwiająco dobrze będzie działać, gdy zostanie użyta we właściwym kontekście.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport