Firma volvo historia

Vespa, Skuter Który Odmienił Włochy Po Wojnie (Enrico Piaggio Historia Życiorys)
Historia Twórcy Vespy (Vespa Piaggio Życiorys)
23 listopada, 2021
Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna
30 listopada, 2021

Firma volvo historia

Firma volvo historia 2

Transkrypt filmu pt.

Jaki Kosztowny Błąd Popełniło Kiedyś Volvo (Historia Norweskiego Wydobycia Ropy)

Volvo: kiedyś szwedzki tytan przemysłu motoryzacyjnego, który kilka lat temu z olbrzymimi problemami finansowymi został sprzedany Chińczykom. Ale dzisiaj opowiem Ci inna historię z nimi związaną. Tą mało znaną, o czasach kiedy mogli stać się właścicielem olbrzymich części ropy w Norwegii i jak ich duma kosztowała miliardy dolarów, a także bogactwo całego kraju. NA imię mam Rafał Szrajnert i zapraszam na ten film.

Volvo historia

Firma volvo historia 3

Najpierw trochę historii. Szwecja w latach dwudziestych jako kraj była na etapie rozwoju gospodarczego. Podczas I wojny światowej byli neutralni i dzięki tej postawie sporo na tym zyskali. Na przykład sprzedawali obu stronom konfliktu olbrzymie ilości żelaza, co oczywiście niesamowicie dobrze rozruszało ich gospodarkę.

Firma volvo historia 4

Volvo kraj pochodzenia

Jednym z najpopularniejszych produktów, które Szwedzi eksportowali, były łożyska, które w większości były produkowane przez jedną firmę: SKF. Każdy kto kiedyś kupował części samochodowe w sklepie stacjonarnym na pewno kojarzy te pudełka. Sprzedaż w czasie i po I wojnie światowej była tak wysoka, że ​​SKF po prostu nie wiedział, co zrobić z pieniędzmi. Zainwestowali w liczne dodatkowe projekty, a jednym z nich była budowa szwedzkiej fabryki samochodów. Projekt został nazwany Volvo.

Firma volvo historia 5

Co znaczy Volvo po szwedzku

Z łaciny możemy to tłumaczyć jako „ja toczę”, więc widzisz tutaj już chyba nawiązanie do firmy matki SKF. W 1927 roku pojawił się pierwszy model produkowany masowo- Volvo ÖV 4 i chociaż nie odniosło natychmiastowego sukcesu, to skrupulatnie firma budowała swój sukces w ciągu następnych dziesięcioleci.

Firma volvo historia 6

Firma szybko zwiększyła ofertę o ciężarówki, które odniosły znacznie większy sukces i stały się bardzo popularne również poza Szwecją. Podczas drugiej wojny światowej Szwecja robiła dokładnie to samo co podczas pierwszej, sprzedając żelazo zarówno aliantom, jak i państwom osi, co oczywiście działało na korzyść SKF i ich firm. Volvo nie tylko wyprodukowało ogromne ilości ciężarówek dla szwedzkiej armii, jej fabryki nigdy nie zostały zbombardowane, dzięki czemu po wojnie znalazło się w wyjątkowej pozycji, by zaopatrywać resztę świata. Także byli w świetnej sytuacji, być może pamiętasz film który zrobiłem na temat włoskich skuterów Vespa. Oni nie mieli już tyle szczęścia bo fabryki piaggio zostały doszczętnie zniszczone i zbombardowane. Powojenny boom na Volvo sprawił, że stało się ono znane od lat 50. nie tylko w Europie, ale także w Ameryce. Otwierali tyle nowych fabryk ile tylko mogli, ale niektórym osobom, takim jak dyrektor generalny Volvo, szybkość po prostu nie wystarczała. W porównaniu z innymi gigantami motoryzacyjnymi, takimi jak Ford czy GM, Volvo było zbyt małe, aby naprawdę długo konkurować na arenie światowej. Zdał sobie sprawę z tego, że Volvo potrzebuje ogromnych ilości kapitału, aby utrzymać swój sukces w ciągu następnych kilku dekad, i miał kilka pomysłów, jak to zrobić.

firma volvo pierwszy smochod

Firma Volvo

Najpierw próbował połączyć się z kilkoma innymi mniejszymi producentami, ale nie dało to rezultatu. Wydawało się że przełomem mogła być współpraca z Saab. Była to druga dosyć spora szwecka firma produkująca samochody. Zwrócili się do Volvo i wyglądało na to, że nastąpi fuzja, ale w ostatniej chwili zerwano negocjacje. Później Volvo próbowało poza granicami kraju. Mieli nawiązać z Francuskim Renault, ale to również padło podczas negocjacji. Volvo planowało wprowadzenie nowej serii 700. By to samochód klasy bardziej luksusowej, który miał oferować ekskluzywną opcję na rynku amerykańskim, a przy zyskach firmy i wzroście o 61% w 1978 roku Volvo wyglądało na dobrze rozwijającą się firmę. Niestety zabrakło im gotówki na sfinansowanie nowej serii. Coraz bardziej zdesperowany dyrektor generalny wpadł na dosyć zaskakujący pomysł. Na myśl przyszła mu Norwegia. W tamtym czasie Norwegia chciała dokonać znaczącej zmiany w swojej gospodarce. Norwegii brakowało siły przemysłowej i faktycznie stała się suwerennym krajem dopiero kilkadziesiąt lat wcześniej. Nie wiem czy wiesz ale kiedyś Norwegia i Szwecja były praktycznie jednym krajem. Zawarli pomiędzy sobą tak zwaną unię personalną, która przetrwała aż do 1905 roku. Oznaczało to że mieli wspólnego monarchę i politykę zagraniczną.

Firma volvo historia 7

W 1978 roku Volvo zaproponowało Norwegii bezprecedensową w tamtym czasie transakcję. Byli skłonni sprzedać Norwegii 40% udziałów firmy. W zamian Volvo otrzymać miało 200 milionów koron szwedzkich, czyli równowartość 80 milionów dolarów. Oczywiście Norwegowie nie mieli pieniędzy, więc przedstawili kontrofertę. Norwegia była gotowa przekazać 10% wpływów z pola naftowego Oseberg, położonego na Morzu Północnym. Żebyście znali sytuację… to pole naftowe zostało odkryte dopiero w 1979 roku i jeszcze nie rozpoczęto żadnych wierceń. Chociaż dyrektor generalny Volvo był bez wątpienia wizjonerem i dostrzegł zalety umowy, szwedzcy udziałowcy nie byli zachwyceni ofertą. Wielu przeciwników umowy publicznie protestowało, twierdząc, że Szwecja sprzedaje swoje interesy narodowe za „kota w worku” z Norwegii. Warto zauważyć, że z trzech nieoczekiwanych obszarów, którymi Volvo mogłoby się zainteresować, żaden z nich nie wykazywał wówczas żadnych oznak potencjalnej ropy, tylko tani gaz. Ostatecznie odbyło się głosowanie akcjonariuszy i faktycznie 60% głosowało za transakcją. Niestety, aby umowa została zaakceptowana, potrzebne było 66%; innymi słowy, umowa została odrzucona. Zarówno dyrektor generalny Volvo, jak i norweski premier w tamtym czasie powiedzieli, że decyzja była „godna ubolewania”. Zaledwie kilka lat później pole naftowe Oseberg uderzyło w „czarne złoto” i od tego czasu produkcja ropy naftowej w Norwegii gwałtownie wzrosła, osiągając szczyt w 1997 roku.

Firma volvo historia 8

Wydajność mierzona w Osebergu wynosi pomiędzy 300, a 400 milionów metrów sześciennych ropy. Tutaj nie mogłem znaleźć dokładnych danych, więc jeśli ktoś znajdzie to wklej proszę w komentarzu. A ile to może być w przeliczeniu na dolary? Oczywiście wahania cen ropy są olbrzymie ale jest to praktycznie zawsze powyżej 100 miliardów dolarów, obecnie powyżej 200 miliardów dolarów, plus olbrzymie rezerwy gazu ziemnego, o którym nie wspomniałem, a które również znajdują się na tym obszarze. Od czasu odrzucenia umowy Volvo niestety nie miało najlepszej passy. Nigdy nie udało im się zdobyć tak potrzebnego kapitału i ostatecznie zostali przyćmieni przez inne firmy z branży motoryzacyjnej.

volvo historia firmy

Volvo Chińskie czy Szwedzkie

Ostatecznie Volvo sprzedało swoją markę samochodów Fordowi za 6,5 ​​miliarda dolarów w 1999 roku. Ford walczył o wsparcie podupadającej marki, ale po około 10 latach sprzedał firmę z oszałamiającą stratą chińskiej firmie za zaledwie 1,5 miliarda dolarów w 2010 roku. Volvo radziło sobie dobrze w ostatniej dekadzie pod nowym kierownictwem, osiągając w zeszłym roku ponad 40 miliardów dolarów. Może to nie tyle co norweska ropa ale wynik i tak bardzo ładny.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport