Digitalizacja w biznesie i jej praktyczne zastosowanie (przykłady, definicja)

System ERP – Co to? Ile kosztuje? Jak działają systemy ERP? (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023
Co to jest lead? Rodzaje i sposoby pozyskiwania leadów (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023

Digitalizacja w biznesie i jej praktyczne zastosowanie (przykłady, definicja)

Digitalizacja

Różnice między digitalizacją a cyfryzacją

Z pojęciem digitalizacji zapewne zetknął się każdy, jednak nie do końca wiadomo, co kryje się pod nim kryje.

Na pewno najważniejszą cechą charakterystyczną digitalizacji jest wprowadzenie nowych technologii w biznesie, które mają za zadanie oszczędzić czas i pieniądze. Zaimplementowanie rozwiązań cyfrowych pozwala osiągnąć dużą przewagę konkurencyjną.

Czym jest digitalizacja? Jakie znaczenie ma w biznesie?

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Na czym polega proces digitalizacji i czym się rożni od cyfryzacji?

Proces digitalizacji i cyfryzacji są ze sobą powiązane, ale oznaczają nieco różne rzeczy.

Cyfryzacja to proces zamiany analogowych danych (takich jak dokumenty papierowe) na format cyfrowy. W ramach cyfryzacji dane są skanowane lub przepisywane do formatów elektronicznych, co umożliwia łatwiejsze ich przechowywanie, przetwarzanie, udostępnianie i wyszukiwanie. Cyfryzacja umożliwia również automatyzację wielu procesów, co zwiększa efektywność działania przedsiębiorstwa.

Z kolei digitalizacja to szerszy proces, który obejmuje cyfryzację, ale również inne zmiany wynikające z rozwoju technologii. Digitalizacja odnosi się do wprowadzania technologii cyfrowych w różne obszary działalności, co umożliwia wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań i procesów w przedsiębiorstwie. Digitalizacja może obejmować takie obszary jak automatyzacja procesów biznesowych, integrację systemów, analizę danych, sztuczną inteligencję, internet rzeczy, itp.

Proces digitalizacji obejmuje wiele różnych działań, takich jak:

  • Wprowadzenie technologii cyfrowych w różne obszary działalności przedsiębiorstwa, takie jak produkcja, zarządzanie magazynem, księgowość, itp.
  • Integracja różnych systemów i aplikacji w celu zapewnienia lepszej wymiany informacji między nimi.
  • Automatyzacja procesów biznesowych, co pozwala na zwiększenie efektywności i jakości pracy w przedsiębiorstwie.
  • Wykorzystanie analizy danych do lepszego zrozumienia potrzeb klientów, efektywnego zarządzania zapasami, optymalizacji procesów biznesowych itp.
  • Wdrożenie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, co umożliwia automatyzację procesów, lepszą analizę danych i podejmowanie bardziej trafnych decyzji.

Podsumowując, cyfryzacja to proces konwersji analogowych danych na format cyfrowy, natomiast digitalizacja to szerszy proces, który obejmuje wprowadzenie technologii cyfrowych i innowacyjnych rozwiązań w różnych obszarach działalności przedsiębiorstwa.

Digitalizacja – pojęcie

Z pojęciem digitalizacji można spotkać się w branży technologicznej i biznesowej.

Ciężko jest jednak znaleźć dokładną definicję, która określiłaby, czym jest digitalizacja. Słownik biznesowy definiuje digitalizację jako transformację informacji analogowych na postać cyfrową.

Do tego używa się oczywiście odpowiednich narzędzi elektronicznych, które ułatwiają przechowywanie, przetwarzanie i przesyłanie danych przy pomocy sieci cyfrowej.

Transformacja ta najczęściej wdrażana jest w biznesie, aby stworzyć cyfrowe środowisko, które pozwoli na zmianę stylu pracy i łatwiejszy dostęp do informacji.

Digitalizacja pozwala także zdalnie wykonywać różnego rodzaju zadania czy łatwiej księgować operacje.

Można także na bieżąco kontrolować dane i wprowadzać zmiany w dokumentach.

Znacznie szybciej można przekazać informacje na zewnątrz oraz tworzyć nowe miejsca pracy. Cały proces zbierania, przesyłania i archiwizowania dokumentów i danych jest prosty i krótki.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Reklama:

sklep internetowy ecommerce seo sem reklama

Dlaczego warto wprowadzić digitalizację w przedsiębiorstwie?

Jak już zostało wyżej napisane, digitalizacja znacząco ułatwia pracę, a przecież w każdym biznesie o to chodzi, aby czynności były wykonywane jak najszybciej.

Wprowadzając transformację cyfrową do firmy, można znacznie łatwiej i szybciej przekształcać wszystkie działania i procesy, które dotąd były wykonywane ręcznie.

Chodzi o wypełnianie dokumentów czy archiwizowanie ich w szafkach, które zajmują przecież bardzo dużo miejsca. Nowoczesna cyfrowa firma znacznie szybciej będzie mogła zaplanować lejek sprzedażowy, sprawdzając na bieżąco jego rentowność.

Praktycznie rzecz ujmując, cyfryzacja w biznesie zwiększa bezpieczeństwo.

Elektroniczne pliki są mniej narażone na uszkodzenie czy zgubienie. Nie trzeba się przejmować pożarem czy zalaniem i utratą cennych danych.

Pliki przechowywane w chmurze są w pełni bezpieczne i na pewno są chronione przed atakami hakerów. Wystarczy wybrać zaufanego partnera, który oferuje w pełni zabezpieczone serwery.

Digitalizacja – szybki przekaz informacji i ciągły dostęp do danych

Transformacja cyfrowa to przede wszystkim łatwość przekazywania informacji. Każdy w obecnych czasach pracuje przy komputerze albo ma przy sobie smartfona.

Dzięki temu w zaledwie kilka sekund można przekazać drugiej osobie pliki tekstowe czy dokumenty.

Również przesyłanie informacji czy wykonanych zadań pomiędzy poszczególnymi działami w firmie jest znacznie łatwiejsze, dzięki czemu można na przykład w krótszym czasie uruchomić odpowiednią kampanię marketingową.

Oczywiście bieżący dostęp do danych jest równie istotny.

Nie trzeba nosić ze sobą stosu segregatorów czy teczek. Wystarczy tablet, laptop czy telefon i każdy raport, umowa czy wytyczne od kierownika dotyczące wykonania konkretnego zadania są w zasięgu ręki.

Nie wolno jeszcze zapomnieć o nowoczesnych technologiach, które pozwalają zautomatyzować wiele procesów w firmie.

Sztuczna inteligencja jest przyszłością, która dość szybko staje się powszechna.

Takie rozwiązanie pozwala zautomatyzować wiele rutynowych procesów i czynności. Nie trzeba ręcznie wystawiać faktury czy obsługiwać zamówienia.

Wszystkie te czynności mogą zostać wykonane z użyciem sztucznej inteligencji, co pozwala na znaczne oszczędności.

Taką formę digitalizacji można wprowadzić w wielu dziedzinach, począwszy od bankowości, a skończywszy na branży internetowej.

Odpowiednie oprogramowanie nie popełnia błędów, a przy okazji się nie męczy. Można proste czynności wykonać znacznie szybciej, dzięki czemu pracownicy mogą skupić się na bardziej kreatywnej pracy, której cyfrowymi rozwiązaniami nie da się zastąpić.

Cyfrowa przyszłość

Cyfrowe rozwiązania są coraz powszechniejsze w obecnym świecie.

Wystarczy spojrzeć na przykład płyt CD, które jeszcze do niedawna wydawały się niezastąpione.

Obecnie nawet laptopy są produkowane bez napędu CD, gdyż muzyki słucha się już bezpośrednio z Internetu. Wystarczy zalogować się na odpowiednim portalu i można mieć na bieżąco dostęp do wszystkich nowości z całego świata.

Tak samo za parę lat będzie wyglądać sprawa z digitalizacją dokumentów.

Już większość spraw urzędowych można załatwić bez wychodzenia z domu. Nie trzeba wypełniać papierowych formularzy, wystarczy zalogować się na stronę i wypełnić dokumenty, które następnie wysyła się elektronicznie.

Digitalizacja jest niezwykłym rozwiązaniem, które znacząco ułatwia pracę i przyspiesza wiele procesów.

W życiu chodzi o to, aby wszystko było łatwiejsze, a więc już dziś warto zastanowić się nad wdrożeniem cyfrowych rozwiązań nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale także i w tych mikro, aby zamiast skupiać się na segregowaniu dokumentów w szafie, można było skoncentrować się na rozwoju firmy.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Digitalizacja w biznesie i jej praktyczne zastosowanie (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)