Co to jest kryptowaluta? Kryptowaluty – czym są, jak działają i jak w nie inwestować? (przykłady, definicja)

Merchandising – co to jest? Definicja. Jak go wykorzystywać w sprzedaży (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023
Jak opanować stres? Strategie i techniki radzenia sobie ze stresem (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023

Co to jest kryptowaluta? Kryptowaluty – czym są, jak działają i jak w nie inwestować? (przykłady, definicja)

kryptowaluta

Co to jest kryptowaluta i do czego służy?

Kryptowaluty to cyfrowa waluta, która opiera się na kryptografii. Początkowe założenie działania kryptowalut opierało się na pełnej decentralizacji i uniezależnieniu od polityki banków centralnych.

Właściciel posiada pełną kontrolę na portfelem kryptowalutowym, który jest zabezpieczony unikalnym kluczem. Unikalne frazy seed chronią portfel przed dostaniem się do niego osób trzecich. Najczęściej frazy seed to dwanaście lub dwadzieścia cztery unikalne słowa. Zbiór słów jest inny dla każdego posiadacza portfela.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Kryptowaluta to wirtualna waluta, która działa na zasadzie kryptografii, czyli szyfrowania danych. Jest to forma cyfrowego aktywa, która wykorzystuje technologię blockchain, czyli rozproszoną bazę danych, w której transakcje są rejestrowane w sposób bezpieczny i niemodyfikowalny.

Kryptowaluty mogą służyć jako forma płatności, podobnie jak tradycyjne waluty, jednak ich główną cechą jest fakt, że nie są kontrolowane przez żadne instytucje finansowe czy rządy. W związku z tym, transakcje z użyciem kryptowalut są wykonywane bez pośredników, co może skrócić czas realizacji i obniżyć koszty transakcyjne.

Ponadto, kryptowaluty mogą być wykorzystywane jako inwestycja, ze względu na ich potencjalną wartość wzrostu. Wiele kryptowalut jest dostępnych do obrotu na giełdach kryptowalut, gdzie inwestorzy mogą kupować i sprzedawać cyfrowe aktywa w oparciu o ich aktualną wartość.

Wśród popularnych kryptowalut można wymienić m.in. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple czy Bitcoin Cash. Ze względu na swoją specyficzną naturę i ryzyko związanym z inwestowaniem w cyfrowe aktywa, warto dokładnie zrozumieć, jak działają kryptowaluty i skonsultować się z ekspertami przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.

Czym są kryptowaluty?

Początkujące osoby obserwując rynek cyfrowych monet często zastanawiają się, co to jest kryptowaluta i do czego służy? Kryptowaluty dają ludziom możliwość wykonywania transakcji płatniczych, przyśpieszają przesyłanie pieniędzy drogą elektroniczną i dają pełną kontrolę nad swoimi środkami.

Transakcje wykonywane w sieci blockchain są anonimowe, jednak możliwe do wyśledzenia. Blockchain to łańcuch bloków przypisany do danej kryptowaluty, który służy do przesyłania informacji.

Jest to wirtualna księga, gdzie zapisywane są dane o wykonywanych transakcjach kryptowalutowych. Użytkownika wykonującego transakcję nie można zweryfikować.

Anonimowość jest jednak ograniczona, a kwota transakcji, wybór monety i adres portfela jest widoczny publicznie.

Profesjonalne systemy do analizy danych mogą powiązać niektóre transakcje i przypisać je do konkretnych osób. Adresy powiązuje się z kwotą lub giełdą skąd wypłynęły transakcje.

Inwestorzy często śledzą największe portfele, by określać ich kierunek działania. Aktualnie na rynku funkcjonuje aż kilka tysięcy kryptowalut.

Inwestorzy mogą je kupować, wymieniać i sprzedawać z pomocą giełdy. Większość giełd umożliwia swobodną wymianę danej kryptowaluty na walutę fiducjarną, jak dolar lub euro. Niekiedy problemem jest wymiana swoich krypto na mniej popularne waluty fiat.

Pierwsze monety cyfrowe powstały w 2008 roku, jednak rozwój rynku zaczął się od stworzenia kryptowaluty Bitcoin.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Ile jest kryptowalut na rynku? 

Kryptowaluty to wciąż sektor, który posiada niewykorzystany potencjał. Każdego roku powstają nowe projekty, które oferują większe możliwości wykorzystania.

Jednocześnie powstaje znacznie więcej projektów, które chcą jedynie pozyskać kapitał i z czasem zostają zapomniane.

Większość projektów monet cyfrowych jest ściśle powiązana z największą z nich. Królem na rynku krypto jest bitcoin i to on dyktuje warunki. Jeśli wartość bitcoina rośnie, to z reguły podążają za nim pozostałe monety. Odwrotnie, jeśli bitcoin notuje spadki, to na rynku krypto widoczna jest bessa.

Na przestrzeni ostatnich lat wykształcił się w ten sposób czteroletni cykl, gdzie obserwuje się pewien schemat funkcjonowania kryptowalut na rynku.

Charakterystyczne jest to, że średnio co cztery lata kryptowaluty przebijają swoje wcześniejsze szczyty cenowe. Bitcoin to główna kryptowaluta, ale na rynku liczy się najbardziej pierwsza dziesiątka, która jest względnie najbezpieczniejsza do inwestowania.

Za podium plasuje się Ethereum, które notuje około dwukrotnie mniejszą kapitalizację rynkową. Projekt ten jednak błyskawicznie się rozwija i niektórzy twierdzą, że w przyszłości prześcignie podstarzałego już Bitcoina.

Według kapitalizacji na rok 2022 w pierwszej dziesiątce w chronologicznej kolejności plasuje się Tether, USD Coin, BNB, XRP, Cardano, Binance USD, Solana i Dogecoin.

Warto tutaj wspomnieć, iż Tether, USD Coin i Binance USD (BUSD) to stablecoiny, czyli kryptowaluty, które mają stałą ceną w stosunku 1:1 do dolara amerykańskiego. Inwestorzy handlujący kryptowalutami często wykorzystują stablecoiny jako bezpieczną przystań do tego, by trzymać w nich kapitał.

Unikają w ten sposób płacenia podatków, które musieliby ponieść, gdyby przeszli do waluty fiducjarnej. Stablecoiny pozwalają zarabiać inwestorom na odsetkach. Giełdy handlujące pieniądzem cyfrowym umożliwiają wpłacanie swoich stablecoinów na lokaty, które zdecydowanie przewyższają oprocentowanie oferowane przez banki. Procenty oferowane przez giełdy wynoszą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent w zależności od lokaty. 

Ile kosztuje 1 kryptowaluta?

Kryptowaluty cechują się tym, że szybko zmieniają swoją cenę rynkową. Pozwala to szybko zarobić inwestorom, ale również stracić. Niektóre kryptowaluty należą do bardziej stabilnych i są one uważane za bezpieczną przystań. Najpopularniejszy jest bitcoin, który nosi miano cyfrowego złota.

Bezpieczny jest ether, który wciąż się rozwija i służy jako blockchain dla innych projektów. Stabilność cenową oferują stablecoiny, które nie ulegają wahaniom ceny. Z reguły ich kurs jest identyczny, jak wartość dolara amerykańskiego. Aktualne ceny kryptowalut można sprawdzić na takich stronach jak coingecko, coinpaprika lub cinkciarz.

Według statystyk jeden Bitcoin na dzień 29.07.2022 notuje wartość 24 079,80 USD, co w przeliczeniu daje około 111 tysięcy złotych. Kapitalizacja rynkowa bitcoina wynosi 460 084 801 426 USD, co plasuje go na pierwszym miejscu.

Co to jest Bitcoin i jak działa?

Bitcoin (BTC) jest zdecentralizowaną kryptowalutą, która powstała w 2009 roku. Moneta została stworzona od podstaw przez anonimową osobę, która do dzisiaj jest owiana tajemnicą.

Znany jest jedynie pseudonim twórcy, który nazywa się Satoshi Nakamoto. Do funkcjonowania Bitcoina wykorzystuje się technologią blockchain. Aktualnie technologia wykorzystywana w tym projekcie jest przestarzała, a transakcje są zbyt wolne. Z tego powodu powstają nowe projekty, które umożliwiają zdecydowanie szybszy i tańszy transfer swoich kryptowalut.

Powstają projekty, które tworzą własny i sprawniejszy blockchain. Przykładem jest Solana, Polygon lub Pulsechain, który oczekuje startu jeszcze w tym roku. Twórca projektu Richard Heart zaprojektował projekt tak, by maksymalnie obniżyć koszt transferu i dać pełną kontrolę ludziom.

Projekt jest zdecentralizowany i będzie posiadał własną giełdę z tokenem PulseX.

Projekt Solana działa obecnie na rynku i oferuje znacznie tańszy transfer od Bitcoina. Niestety nowe projekty często mają awarie, które zniechęcają potencjalnych inwestorów i użytkowników. W przyszłości możemy zobaczyć jeszcze wiele projektów, które zastąpią bitcoina. Ludzie traktują jednak Bitcoina jak najbezpieczniejszą przystań do inwestycji. Obecnie Bitcoin jest traktowany bardziej jako cyfrowe złoto i służy do przechowywania wartości pieniądza.

Czym jest Ether?

Ethereum (ETH) zajmuje drugie miejsce w kapitalizacji rynkowej. Projekt powstał w 2015 roku, a jego twórcą był kanadyjczyk Vitalik Buterin.

Jest to zdecentralizowany projekt, który działa na zasadzie otwartego oprogramowania. Oparty jest na technologii blockchain i jest bazą, do powstawania innych projektów kryptowalutowych.

becnie projekt ciągle się rozwija i wprowadza nowe aktualizację. Jedną z nich jest oczekiwana od dłuższego czasu aktualizacja Ethereum 2.0, gdzie transakcje staną się znacznie szybsze i tańsze. Podstawą będzie przejście z proof of work (PoW) na proof of stake (PoS). Obecnie wydobywanie tej monety wiąże się olbrzymim zapotrzebowaniem na prąd.

Pojawiły się głosy, że rozwój projektu szkodzi środowisku naturalnemu. Aktualizacja projektu sprawi, że stanie się on ekologiczny i znajdzie większe zastosowanie.

Zwolennicy projektu twierdzą, że w przyszłości Ethereum prześcignie pod względem kapitalizacji pierwszą monetę, jaką jest Bitcoin.

Gdzie i jak kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty najbezpieczniej kupować na giełdach, gdzie odbywa się handel nimi. Najpopularniejsze giełdy to obecnie Binance i Coinbase. Im większa jest giełda, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że upadnie. Dla bezpieczeństwa niewskazane jest, by swoje kryptowaluty trzymać bezpośrednio na giełdzie.

Niekiedy podczas bessy zdarzają się huczne bankructwa, gdzie ludzie tracą pieniądze. Bianance to największa giełda na świecie, która powstała w 2017 roku. Giełda posiada własną kryptowalutę (Binance Coin) i stablecoin (Binance USD).

Inwestorzy mogą tutaj szybko kupić i sprzedać swoje kryptowaluty. W ofercie jest olbrzymia ilość najróżniejszych monet cyfrowych. Korzystając z platformy możemy jednocześnie zarabiać na odsetkach. Giełda oferuje różne możliwości względnie bezpiecznego inwestowania. Jedną z możliwości inwestowania na Binance jest staking, gdzie lokując swoje krypto na określony czas otrzymujemy procentowy zysk.

Kryptowaluty możemy również kupić w inny sposób, co jednak niekoniecznie będzie opłacalne. Wymienić tutaj można bitomaty, kantory kryptowalutowe i konta maklerskie.

Niestety musimy tutaj liczyć się z tym, że pobierane są tam wysokie prowizje. Niekiedy prowizje dla kantoru kryptowalutowego lub maklera to kilkanaście procent.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty mogą zniechęcić początkujących inwestorów, którzy boją się dużych wahań cenowych na rynku. Cechą charakterystyczną kryptowalut jest to, że mogą one zmienić życie człowieka na ekskluzywne, ale również je zrujnować. W czasie hossy, ceny kryptowalut dają inwestorom rekordowe zyski.

Niektóre projekty przynoszą tysiące procent zysku dla swoich inwestorów. Niestety, gdy przychodzi bessa, to musimy się liczyć z tym, że zobaczymy spadki, które sięgają nawet dziewięćdziesiąt procent od szczytu. Jeśli jednak nie działamy pod wpływem emocji, a nasz plan jest długoterminowy, to możemy rozważyć inwestowanie w te instrumenty finansowe.

Kryptowaluty to wciąż rozwijający się rynek, gdzie szereg możliwości nie został wykorzystany. Po drugiej stronie mamy jednak zagrożenia, które wciąż wiszą w powietrzu.

Przykładem są regulacje, które mogą ograniczyć handel kryptowalutami. W niektórych krajach kryptowaluty zostały zakazane. Istnieją jednak kraje, gdzie Bitcoin stał się już walutą oficjalną. Przykładem jest San Salvador, gdzie prezydent Nayib Armando Bukele uczynił bitcoina oficjalnym środkiem płatniczym. Kierunek obierany przez San Salvador nie jest jednak wspierany przez banki centralne, które chcą mieć kontrolę na obrotem pieniędzmi.

Bitcoin i rozwój kryptowalut w przyszłości może być zagrożeniem dla waluty fiducjarnej, która jest silniej kontrolowana.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Co to jest kryptowaluta? Kryptowaluty – czym są, jak działają i jak w nie inwestować? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)