Zawartość strony
Due diligence jest chętnie stosowane w naszych czasach.
Jest to kompleksowe badanie kondycji firmy. Przeważnie jest zalecane przez zewnętrznych inwestorów oraz osoby, które chcą zakupić przedsiębiorstwo.
Dzięki due diligence można dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest dana firma. Dlatego z takiego badania korzysta wiele osób. Warto dowiedzieć się, na czym konkretnie polega due diligence oraz w jaki sposób powinno być przeprowadzone.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Due diligence to proces badawczy, którego celem jest wnikliwe przebadanie danego przedsięwzięcia, transakcji, firmy lub organizacji, w celu uzyskania pełnej wiedzy o wszystkich aspektach związanych z danym przedsięwzięciem. Proces ten przeprowadza się zwykle przed dokonaniem jakiejś decyzji, takiej jak nabycie udziałów lub akcji danej firmy, przejęcie jej lub połączenie z inną firmą.
Due diligence ma na celu dokładne przebadanie różnych aspektów przedsięwzięcia, takich jak: finanse, księgowość, rynek, aspekty prawne i podatkowe, zatrudnienie, procesy biznesowe, technologie i systemy, ryzyka i inwestycje, a także wszelkie inne aspekty, które mogą mieć wpływ na decyzję inwestycyjną.
Proces ten zazwyczaj przeprowadzany jest przez specjalistów, tacy jak prawnicy, audytorzy, konsultanci biznesowi czy eksperci z dziedziny technologii, którzy starają się uzyskać jak najszerszy obraz sytuacji i ryzyk związanych z danym przedsięwzięciem. Ostatecznie, wyniki due diligence stanowią podstawę do podjęcia decyzji inwestycyjnej, a także do negocjacji warunków transakcji.
Co ciekawe, due diligence wywodzi się z amerykańskiej wykładni prawa cywilnego.
Jest to pojęcie, które do powszechnego użycia trafiło w 1933 r. Wszystko przez przyjęcie Sucurities Act. W języku polskim mowa tutaj należytej staranności. Podczas takiego badania przeprowadzana jest analiza finansowa firmy.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Zakres badania due diligence obejmuje ocenę historii i aktualnego statusu przedsięwzięcia, praw własności, zawartych umów, posiadanych pozwoleń, stanu zobowiązań, postępowań sądowych, karnych, administracyjnych. Dodatkowo badany jest status prawny nieruchomości, ich stan techniczny na podstawie opinii i operatów rzeczoznawców majątkowych.
Ponadto badana jest kondycja handlowa, prawna, technologiczna, a dodatkowo podatkowa. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy dana firma jest faktycznie warta swojej ceny.
Dlatego wiele osób przed zakupem przedsiębiorstwa decyduje się na przeprowadzenie due diligence.
Due diligence to proces badawczy, którego zakres może być różny w zależności od celu przeprowadzenia analizy oraz specyfiki badanego przedsięwzięcia. Jednak ogólnie rzecz biorąc, due diligence obejmuje szeroki zakres zagadnień, w tym między innymi:
Wyniki due diligence pozwalają na uzyskanie kompleksowej wiedzy na temat danego przedsięwzięcia, w celu podejmowania bardziej świadomych i przemyślanych decyzji biznesowych.
Proces due diligence to skomplikowany i wnikliwy proces badawczy, który zwykle wymaga zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten można podzielić na kilka etapów:
Proces due diligence zazwyczaj przeprowadzany jest przez zespół specjalistów, tacy jak prawnicy, audytorzy, konsultanci biznesowi czy eksperci z dziedziny technologii. Badanie to może być przeprowadzane wewnętrznie lub zewnętrznie przez firmę lub inwestora, w zależności od celu i rodzaju przedsięwzięcia. Po zakończeniu procesu due diligence, wyniki badania stanowią podstawę do podjęcia decyzji biznesowych.
Proces due diligence zazwyczaj przeprowadzany jest przez zespół specjalistów, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i kompetencje. Zazwyczaj w skład takiego zespołu wchodzą osoby z różnych dziedzin, takie jak prawnicy, audytorzy, konsultanci biznesowi, eksperci finansowi, analitycy rynkowi oraz specjaliści od technologii informacyjnej.
Zespoły due diligence mogą działać wewnętrznie w ramach firmy lub zewnętrznie na zlecenie inwestora lub instytucji finansowej. W przypadku dużych przedsięwzięć lub transakcji, zespół może być znacznie większy i składać się z kilku dziesięciu lub nawet kilkuset osób.
Kluczowe jest, aby zespół due diligence miał wystarczające doświadczenie i wiedzę, aby dokładnie zbadać badany przedmiot i dostarczyć rzetelne informacje, na podstawie których podejmowane są decyzje biznesowe.
Takie badanie pozwoli dowiedzieć się o szczegółach firmy. Celem due diligence jest ocenienie mocnych oraz słabych stron danej firmy. Dzięki temu działaniu można określić, jakie są szanse oraz zagrożenia, które wynikają z transakcji jeszcze przed przystąpieniem do negocjacji z firmą.
Okazuje się, że due diligence jako badania przedinwestycyjne przeważnie wykorzystywane jest w przypadku sprzedawania firmy bądź sprzedaży akcji czy udziałów. Oprócz tego takie badanie jest stosowane w celu połączenia spółek kapitałowych bądź wprowadzaniu firmy do obrotu publicznego.
Dlatego wiele osób decyduje się na due diligence, które pomoże też znaleźć przez firmę zewnętrznych inwestorów. Oprócz tego takie badanie jest wykorzystywane w celu oddłużania firmy bądź wywłaszczania.
Okazuje się, że podstawowym celem przeprowadzenia analizy firmy w takiej formie jest zebranie wszystkich potrzebnych informacji potrzebnych do wyceny wartości przedsiębiorstwa. Innym zastosowaniem due diligence jest identyfikacja czynników, które mają na firmę znaczący wpływ.
Dlatego wiele osób rozważa przeprowadzenie takiego badania, które cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Jednakże nikt nie powinien mylić due diligence z audytem, który przeważnie obejmuje tylko jeden obszar kontroli. Wszystko wynika z wewnętrznego zapotrzebowania konkretnej firmy, co jest bardzo ważne.
Trzeba też wiedzieć, że due diligence nie powinno być też traktowane jako przyzwolenie dla wszelakich transakcji. Co ciekawe, w wielu instytucjach analiza tego typu przebiega w nieco innej formie. Wszystko przez odmienne warunki w danej branży czy przez inną liczbę zatrudnionych pracowników. Do tego trzeba doliczyć sposób prowadzenia działalności, a także kultury organizacji, co jest równie istotne w kwestii budowania firmy.
Okazuje się, że w wielu przypadkach analiza due diligence zlecana jest przez przedsiębiorstwo zainteresowane zakupem, pomimo że zleceniodawcą może być także firma przejmowana. Trzeba też podkreślić, że taka forma badania firmy może wyeliminować potencjalne zagrożenia, które nierzadko zniechęcają inwestora do zakupu przedsiębiorstwa. Dlatego w obecnych czasach due diligence to powszechna praktyka, która stosowana jest w wielu krajach na całym świecie.
Warto dowiedzieć się, jak w szczegółach wygląda takie badanie.
Okazuje się, że due diligence może trwać od siedmiu dni do nawet sześciu miesięcy. Wszystko jest zależne od rozmiarów firmy, a ponadto zakresu jej działalności, o czym nie każdy wie. Dodatkowo na czas wpływa również konieczność pozyskiwania zewnętrznych ekspertów, w przypadku, kiedy firma ma dość niszową specjalizację – takich przypadków jest w naszym kraju dość sporo.
Należy wiedzieć o tym, że analiza due diligence zlecana jest zewnętrznemu przedsiębiorstwu. W ten sposób można zagwarantować przejrzystość, a dodatkowo bezstronność. Są to wielki atuty takiej formy badania firmy.
Co bardzo ważne, na wybór przedsiębiorstwa spory wpływ ma renoma oraz opinie, a dodatkowo oferowani specjaliści. Trzeba do tego doliczyć również przewidywany czas badania oraz cenę wykupu. Okazuje się, że przed przystąpieniem do badania trzeba zadbać o zabezpieczenie poufnych danych firmy. Badanie due diligence polega trochę na lupie, która sprawdza wszystkie skrywane tajemnice firmy. Jego celem jest sprawdzenie szczegółowych informacji o przedsiębiorstwie. Gwarantowany jest wgląd do tajnej dokumentacji firmy, również finansowej, co jest bardzo istotne dla wielu osób. Żeby uchronić się przed wyciekiem danych, trzeba zawrzeć umowę z przedsiębiorstwem, które ma przeprowadzić kontrolę w formie due diligence.
Bardzo ważne w tym badaniu jest podpisanie umowy. Dopiero po tym procesie można przejść do faktycznego badania firmy. Istotne jest także to, żeby nie przeszkadzać ekspertom w kontrolowaniu firmy. Nie wolno też blokować dostępu do potrzebnych dokumentów, co jest dość powszechnym kłopotem. Due diligence to rzetelne badanie firmy, które jest bardzo często stosowane nie tylko w naszym kraju, ale również w wielu innych.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.