Wzorce projektowe, czyli zasady dobrego programowania (przykłady, definicja)

Webmaster – kim jest i czym się zajmuje? (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023
Wirtualne biuro -ile kosztuje, czy warto i czy jest legalne? (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023

Wzorce projektowe, czyli zasady dobrego programowania (przykłady, definicja)

Wzorce projektowe

Czym są wzorce projektowe?

Wzorce projektowe w informatyce to uniwersalne sprawdzone rozwiązania problemów pojawiających się podczas projektowania oprogramowania.

Są czymś na kształt gotowych planów, które można wykorzystać, aby móc rozwiązać problem w kodzie.

Oczywiście nie jest to fragment kodu, aczkolwiek koncepcja. Postępując według niej, można wdrożyć rozwiązanie, które będzie dopasowane do danego programu.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik jak można zarabiać więcej w internecie (działa dla usług i ecommerce!)
Wpisz poniżej swoje dane:

Co to są i do czego służą wzorce projektowe?

Wzorce projektowe (ang. design patterns) to sprawdzone i ustandaryzowane rozwiązania problemów w projektowaniu oprogramowania. Są to uniwersalne wzorce architektoniczne, które zostały opracowane przez doświadczonych programistów i inżynierów oprogramowania.

Wzorce projektowe pomagają w projektowaniu oprogramowania, umożliwiając programistom wykorzystanie rozwiązań, które są już dobrze przemyślane i przetestowane. Dzięki wzorcom projektowym programiści mogą uniknąć błędów, które wcześniej zostały już napotkane i rozwiązane przez innych.

Wzorce projektowe opisują ogólny problem i proponują sprawdzone i optymalne rozwiązanie tego problemu. Są one dostępne dla programistów jako zestaw zasad i wytycznych, które pomagają w projektowaniu oprogramowania. Przykłady wzorców projektowych to wzorzec projektowy Singleton, Fabryka, Obserwator czy Dekorator.

Wzorce projektowe są ważnym narzędziem dla programistów, pozwalającym na projektowanie oprogramowania w sposób bardziej efektywny, elastyczny i łatwy w utrzymaniu. Dzięki wykorzystaniu wzorców projektowych, programiści mogą tworzyć bardziej modułowe i skalowalne oprogramowanie, które jest łatwiejsze w modyfikacji i rozbudowie.

Jak działają wzorce projektowe?

Chociaż wzorce projektowe bardzo często są utożsamiane z algorytmami, to tak naprawdę nimi nie są. Mimo że wzorce projektowe i algorytmy dają rozwiązanie danego problemu, to jest między nimi znacząca różnica.

Algorytm definiuje precyzyjnie zestaw czynności, które będą prowadzić do uzyskania konkretnego celu. Natomiast wzorzec to wyłącznie opis rozwiązania.

Tak, więc kod powstały na podstawie wzorca może za każdym razem wyglądać zupełnie inaczej. Tłumacząc to bardziej obrazowo, algorytm można potraktować jako gotowy przepis, tak więc czynności należy wykonywać w odpowiedniej kolejności, tylko wtedy osiągniemy założony cel.

Wzorzec projektowy to strategia, w tym wypadku znane są założenia oraz wynik, ale to do nas należy decyzja w zakresie kolejności przeprowadzanych prac.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Reklama:

sklep internetowy ecommerce seo sem reklama

Co składa się na wzorzec?

Ponieważ wzorzec to opis, na jego podstawie można wdrożyć poszczególne działania według własnej koncepcji. Opis wzorca można podzielić na:

 • Cel, czyli ogólny opis problemu i rozwiązania.
 • Motywację, będącą rozszerzeniem opisu problemu oraz rozwiązania, jakie umożliwia dany wzorzec.
 • Strukturę klas, która ukazuje poszczególne elementy wzorca oraz ich powiązania.
 • Przykład kodu mający na celu pomoc w zrozumieniu idei danego wzorca.

Warto wspomnieć o tym, że niektóre wzorce projektowe zawierają także opisy innych użytecznych szczegółów, na przykład powiązania, etapy implementacji, czy typowe zastosowanie.

Jakie są wzorce projektowe?

Istnieje wiele wzorców projektowych, ale można je podzielić na trzy główne kategorie: wzorce kreacyjne, strukturalne i behawioralne. Oto kilka przykładów wzorców projektowych z każdej z tych kategorii:

Wzorce kreacyjne:

 • Fabryka abstrakcyjna (Abstract Factory)
 • Singleton
 • Builder
 • Fabryka (Factory Method)
 • Prototyp (Prototype)

Wzorce strukturalne:

 • Adapter
 • Most (Bridge)
 • Dekorator (Decorator)
 • Fasada (Facade)
 • Flyweight

Wzorce behawioralne:

 • Łańcuch zobowiązań (Chain of Responsibility)
 • Komenda (Command)
 • Interpreter
 • Iterator
 • Mediador

Wzorce projektowe to uniwersalne rozwiązania, które są stosowane przez projektantów oprogramowania do rozwiązywania problemów związanych z projektowaniem i implementacją oprogramowania. Każdy wzorzec projektowy ma swoje zastosowanie w konkretnych sytuacjach, a ich wykorzystanie może pomóc w zaprojektowaniu bardziej efektywnego i łatwiejszego w utrzymaniu oprogramowania.

Ile jest wzorców projektowych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile jest wzorców projektowych, ponieważ ciągle pojawiają się nowe wzorce projektowe, a niektóre z nich mogą być modyfikowane lub zastępowane przez inne wzorce. Wiele popularnych książek na temat wzorców projektowych, takich jak „Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software” autorstwa Ericha Gamma, Richarda Hellingera, Ralpha Johnsona i Johna Vlissidesa, zawiera opisy około 23 wzorców projektowych. Jednak istnieje wiele innych wzorców, które nie są zawarte w tej książce. Ogólnie można powiedzieć, że liczba wzorców projektowych jest nieustannie rosnąca, a w miarę jak pojawiają się nowe technologie i problemy projektowe, będą pojawiać się także nowe wzorce projektowe.

Kto wynalazł wzorce projektowe?

Wzorce projektowe w informatyce powstały na podstawie wzorców projektowych w architekturze, które pierwszy raz zaproponował architekt Christopher Alexander.

Koncepcja została opisana w jego książce pt. „Język wzorców”. Miały one za zadanie ułatwić projektowanie pomieszczeń biurowych oraz domów.

Chociaż pomysł na wzorce projektowe w architekturze ostatecznie się nie przyjął, to został zaakceptowany i wdrożony w dziedzinie informatyki.

Termin wzorca projektowego został wprowadzony do inżynierii oprogramowania w 1987 roku przez Kenta Becka oraz Warda Cunninghama.

Następnie idea została przechwycona przez trzy osoby – Erich Gamma, John Vlissides, Ralph Johnson i Richard Helm, którzy ją spopularyzowali. W 1995 roku opublikowani oni książkę pt. „Wzorce projektowe: Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku”, gdzie zostały opisane 23 wzorce dające skuteczne rozwiązanie różnych problemów związanych z projektowaniem obiektowym. Książka szybko stała się bestsellerem i nadal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Okazuje się, że najprostsze rozwiązania niekiedy są najprostsze, dlatego wiele osób zdecydowało się korzystać ze wzorców projektowych i je rozwijać. Dzięki nim obecnie praca polegająca na tworzeniu i rozbudowie oprogramowań jest dużo łatwiejsza, szybsza, pozwala zaoszczędzić dużo czasu, który można spożytkować na inne prace w zakresie informatyki i rozwijania aplikacji.

Najważniejsze wzorce projektowe

Wzorce projektowe nie są skomplikowaną nauką, to typowe rozwiązania dla poszczególnych projektów, mające za zadanie maksymalnie ułatwić ich tworzenie. Na czym to polega? Gdy jakieś rozwiązanie znajduje zastosowanie w dużej ilości projektów, wówczas jest szczegółowo opisywane. W ten sposób mniej więcej dochodzi do odkrywania nowych wzorców.

Do dziś opisano wiele wzorców projektowych i w dalszym ciągu takie podejście w dziedzinie projektowania jest bardzo popularne, co nie powinno nikogo dziwić. Pojawia się coraz więcej nowych wzorców, które nie obejmują wyłącznie projektowania obiektowego. To rozwiązanie niezwykle praktyczne, które daje możliwość szybszej i bardziej wydajnej pracy w zakresie projektowania oprogramowania i nie tylko. Chociaż początki idei wzorców projektowych nie spotkały się z zainteresowaniem i aprobatą, dziś taka koncepcja jest wdrażana i ceniona na całym świecie.

Wzorce projektowe to nic skomplikowanego i trudnego, wręcz przeciwnie. Jest to rozwiązanie, które znacząco ułatwia pracę i poprawia jej wydajność. Są w stanie znacząco przyspieszyć rozwój danego oprogramowania poprzez dostarczenie skutecznych rozwiązań danych problemów.

Spójrzmy prawdzie w oczy, nie zawsze na początku tworzenia oprogramowania rozwiązania poszczególnych problemów są widoczne, wzorce projektowe mogą w tym wypadku pomóc. Bardzo często poszczególne zagadnienia wiążą się ze zmianą formatu i sposobu wprowadzanych danych, rozszerzeniem funkcjonalności oraz dostosowaniem aplikacji do potrzeb użytkowników.

eżeli nie uwzględnimy na początku procesu projektowania takich zmiennych, wówczas w późniejszym czasie niestety będziemy najprawdopodobniej zmuszeni do zaawansowanej przebudowy aplikacji, co zabiera dużo czasu i pieniędzy. Może się to okazać bardzo dużym problemem, szczególnie jeżeli chodzi o zaawansowane oprogramowania.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Wzorce projektowe, czyli zasady dobrego programowania (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej