Jak zacząć inwestować na własną rękę – od czego zacząć inwestowanie?

Skutki inflacji -jak się bronić i co wiedzieć (Pieniądz i Polityka Monetarna)
1 sierpnia, 2022
Kapitalizacja — co to jest, jak działa i jak się ją wylicza?
2 sierpnia, 2022

Jak zacząć inwestować na własną rękę – od czego zacząć inwestowanie?

Jak zacząć inwestować

Jak zacząć inwestować swoje oszczędności?

Oszczędzanie pieniędzy przy dużej inflacji może się okazać nietrafionym pomysłem. Aktualnie dane z GUS w 2022 roku ujawniły inflację na poziomie 15,6%. Inflacja jednak wciąż nie hamuje i możemy obserwować olbrzymi spadek wartości pieniądza.

Niektórzy ekonomiści alarmują, że zbliżamy się w kierunku recesji. Kryzysy gospodarcze występowały i będą się dalej pojawiać. Wielki Kryzys pojawił się w latach 1929-1933 w USA, gdzie firmy ogłosiły liczne bankructwa, a pracę straciła 1/3 ludności kraju.

Obecnie do niedawna krajem o prze olbrzymiej inflacji była Wenezuela, gdzie pieniądz fiducjarny stracił praktycznie całkowitą wartość.

Niestety kryzysy gospodarcze średnio pojawiają się co kilkanaście lat i są w stanie ogarnąć wiele państwa. Myśląc o swoim bezpieczeństwie finansowym musimy być o kilka kroków do przodu. W czasie kryzysu produkty i usługi gwałtownie drożeją, a wartość pieniądza spada. Odpowiednia dywersyfikacja i ulokowanie kapitału może nas ochronić przed biedą.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Mając oszczędności często zastanawiamy się – jak zacząć inwestować swoje pieniądze? Inwestować należy mądrze, by nie stracić swojego kapitału. Wymaga to olbrzymiej wiedzy i w głównej mierze cierpliwości. Jednym ze sposobów na inwestowanie pieniędzy jest założenia konta na giełdzie. Umożliwi nam to kupno akcji wybranych firm.

Możemy inwestować w spółki, gdzie regularnie inwestorom jest wypłacana dywidenda. Potrzebne będzie nam jedynie konto maklerskie w banku. Większość banków oferuje taką możliwość swoim klientom. Po założeniu konta musimy przelać pieniądze na swój rachunek. Praktycznie od tego momentu możemy zacząć inwestować.

Warto tutaj wspomnieć, iż ten sposób inwestowania jest ryzykowny. Większość początkujących osób traci pieniądze na swoim rachunku maklerskim. Najgorzej kończą z reguły ci, którzy próbują podejmować się spekulacji. Najlepiej wybierać spółki, które cieszą się zaufaniem i możemy w nie inwestować długoterminowo.

Jak zacząć inwestować małe pieniądze?

Większość osób nie posiada dużych oszczędności i może operować jedynie mniejszymi kwotami. Inwestowanie możemy zacząć już od niewielkich kwot, które regularnie będziemy przeznaczać na ten cel. Spokojnie możemy każdego miesiąca przeznaczyć na inwestowanie sto lub dwieście złotych. Jeśli inwestujemy mniejsze kwoty musimy wybrać rozwiązanie, gdzie nie będziemy płacili za niepotrzebne prowizje lub opłaty.

Zdecydowanie nie opłaca się inwestować w metale szlachetne, gdzie musimy zapłacić pośrednikowi spread i koszt przesyłki. Kupując złoto lub srebro najbardziej opłaca się wybierać jedno uncjowe monety lub sztabki. Niestety sto lub dwieście złotych nie wystarczy nawet na jedną uncję srebra po dzisiejszym kursie.

Mniejsze kwoty możemy jednak spokojnie wpłacać na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) lub Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Rozwiązania te pozwalają nam inwestować nawet skromne kwoty na swoją przyszłość.

Wpłacone pieniądze w przypadku IKZE możemy odliczyć od dochodów. Unikniemy w ten sposób zapłacenia podatku. Jest to dobrowolna forma oszczędzania dla Polaków w ramach tak zwanego III filaru emerytalnego.

Konto z łatwością można otworzyć przez bank, dom maklerski lub zakład ubezpieczeń. Małe kwoty świetnie się sprawdzą, jeśli będziemy chcieli kupić obligacje skarbu państwa. Najlepiej wybrać obligacje skarbowe indeksowane inflacją. Musimy jednak mieć świadomość, że przy 15,6% inflacji rozwiązania te pozwolą nam jedynie zniwelować straty.

Jak uczyć się inwestować?

Początkujące osoby często nie wiedzą jak zacząć inwestować. Pomóc może im bezpłatne konto demo na giełdzie, gdzie będą obracać wirtualnymi pieniędzmi. W ten sposób bez narażania się na straty sprawdzą, czy potrafią wyjść na plus.

Niestety konto demo nie wywołuje w nas uczucia strachu, który często powoduje nieracjonalne decyzje podczas inwestowania.

Opanowanie strachu i racjonalne myślenie jest jedną z najważniejszych rzeczy u inwestorów giełdowych. Konto demo nauczy nas jednak czytania wykresów i zbierania informacji z rynku. Inwestor musi wiedzieć jak grać pod wydarzenia, które aktualnie dzieją się na świecie.

Uczyć możemy się również z książek oraz internetu. Książki jak „Bogaty ojciec, biedny ojciec” i „Getting Things Done” to pozycje na półce, które pomogą nam otworzyć myślenie w kierunku zarabiania większych pieniędzy.

Jak inwestować w NFT?

Jednym z rozwijających obszarów na rynku jest technologia blockchain i możliwości, które oferuje ona dla ludzi.

Kryptowaluty generują olbrzymie zainteresowanie i pozwalają zarobić  zdecydowanie większe pieniądze, niż obligacje lub akcje spółek dywidendowych. Jedną z gałęzi rynku krypto jest NFT. Skrót ten pochodzi z angielskiego i oznacza non-fungible token (niewymienialny token). Jest to cyfrowa wartość rzeczy, która została przeniesiona na blockchain.

Najczęściej są to jakieś wirtualne obrazy lub artefakty w grach. Wykorzystuje się do tego blockchain oparty o Ethereum. Rynek ten wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Musimy dokładnie sprawdzić, czy cyfrowe aktywo pochodzi od rzetelnego właściciela.

Aktywo musi być bezpiecznie przechowywane na swoim internetowym portfelu, by nie zostało skradzione. Transakcje najbezpieczniej dokonywać na sprawdzonych giełdach, jak OpenSea.

Warto tutaj wspomnieć, iż niektóre cyfrowe dzieła osiągają milionowe zyski. Wymienić można tutaj obraz w formacie JPG artysty Mike’a Winkelmanna, który w Christie’s sprzedano za bagatela 69 mln dolarów lub TPank o numerze #3442 za 10,5 mln dolarów.

W co inwestować w 2022?

Inwestowanie w 2022 roku ze względu na kryzys gospodarczy, pandemię i konflikt ukraińsko-rosyjski jest niebywale trudne.

Rynek uległ całkowitemu zachwianiu, gdzie wiele osób boi się o swoją przyszłość. W takim klimacie raczej trudno o optymizm i zastanawianie się nad tym, jak zacząć inwestować pieniądze. Ludzie najczęściej wybierają jednak te aktywa, które cechuje stabilność cenowa. Mając większy kapitał dobrą decyzją może być kupno mieszkania pod wynajem. Wówczas będziemy mieli pasywny dochód z wynajmu.

Zwrot z takiej inwestycji będzie większy, jeśli w przyszłości zdecydujemy się sprzedać swoje mieszkanie. Aktualnie obserwuje się, że rynek mieszkaniowy rozwija się i jest przeogromne zapotrzebowanie na nowe nieruchomości.

Mieszkania notują ciągle powolny wzrost cenowy. Musimy tutaj jednak pilnować się, by nie załapać się na bańkę mieszkaniową. Rynek działa w ten sposób, że nigdy nic nie rośnie do nieba. W obliczu inflacji bezpieczną inwestycją mogą być kruszce.

Metale szlachetne dobrze radzą sobie z inflacją i chronią oszczędności przed spadkiem wartości pieniądza. Najlepiej inwestować w złoto, które nie jest obciążone podatkiem.

Niestety srebro i platyna są obciążone podatkiem VAT. Niektóre kraje w Unii Europejskiej dają możliwość kupna srebra bez opodatkowania lub jest on niższy niż w Polsce. Przykładem jest Estonia, gdzie srebro jest tańsze.

Jak można inwestować w złoto?

Złoto to dumny kruszec, który od wieków był pożądany przez osoby chcące się błyskawicznie wzbogacić. Upływający czas pokazał, że złoto dalej jest w cenie i świetnie przechowuje swoją wartość. Złota w odróżnieniu od waluty fiducjarnej nie można dodrukować i jest jego określona ilość.

Jeśli na rynku powstanie zapotrzebowanie na złoto, to przyspieszy to jego wzrost wartości. Zarówno złoto, jak i srebro jest wykorzystywane w przemyśle i jubilerstwie. Złoto w Polsce nie jest dodatkowo obciążone podatkiem VAT. Najlepiej kupować złote monety, które ważą przynajmniej 1 uncję.

Najpopularniejsze monety, to Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonu (Maple Leaf), Australijski Kangur, Britannia, Wiedeńscy Filharmonicy lub Amerykański Bizon. Wyróżnia się tutaj Krugerrand, który ma nieco ciemniejszą barwę.

Jest to spowodowane tym, że dodaje się do niego odrobinę miedzi. Chroni to monetę przed zniszczeniem i zarysowaniem, co zwiększa jej wartość. Możemy też kupić złoto w postaci sztabki, ale musimy pilnować się, by nie zostać oszukanym. Złote sztabki powinny pochodzić jedynie ze sprawdzonej mennicy.

Niestety do sztabek znacznie łatwiej dodać wolfram, który ciężko wykryć. W przypadku monet ciężko jest dodać ten pierwiastek i oszukać kupującego. Istnieją specjalne sposoby, by sprawdzić złotą monetę przed lub po zakupie. Monety mają specjalne oznaczenia i możemy użyć specjalnego magnesu do ich sprawdzenia.

Kupując w sprawdzonej mennicy nie musimy się obawiać swojej inwestycji. W przyszłości będziemy mogli bezproblemowo sprzedać swoje złote monety lub sztabki. Jeśli chcemy kupić złotą monetę, to musimy w 2022 roku przeznaczyć na ten cel około osiem tysięcy złotych. Zdecydowanie tańsze są jedno uncjowe monety ze srebra. Jej koszt to około sto pięćdziesiąt złotych.

Osoby, które chcą inwestować w złoto, mogą wybrać do tego również spółki wydobywcze lub kupić udziały w funduszach ETF.

Jak inwestować w kryptowaluty?

W 2022 roku odnotowaliśmy olbrzymie spadki na rynku kryptowalut. Okres bessy na rynku krypto może być dobrą okazją do tego, by poczynić większe zakupy.

Istnieją jednak tysiące projektów, które mogą okazać się pułapką na nasze pieniądze. Najlepiej wybrać te projekty, które istnieją już wiele lat i ciągle się rozwijają. Najbezpieczniejszą inwestycją jest kupno Bitcoina, Ethereum lub Binance Coin (BNB).

Warto tutaj zaznaczyć, iż nie musimy kupować całego Bitcoina. Możemy spokojnie kupić część tej cyfrowej kryptowaluty. Bitcoin jest podzielony na mniejsze Satoshi, które składają się na jego całość.

Rozwiązanie to jest dobre dla osób, które chcą na przykład zainwestować jedynie kilkaset złotych każdego miesiąca. W ten sposób mogą one na bieżąco kupować do swojego portfela inwestycyjnego cząstkę Bitcoina lub Ethereum.

Gdzie najlepiej inwestować w kryptowaluty?

Najlepsze giełdy do kupna kryptowalut to Binance, Coinbase, Huobi, Kraken i Crypto.com. Pierwsze miejsce zajmuje tutaj giełda Binance, która ma własną kryptowalutę (BNB) i stablacoina (BUSD).

Jest to największa giełda, która obraca olbrzymim kapitałem każdego dnia. Wielkość giełdy chroni również nas przed tym, że gwałtownie dojdzie do jej bankructwa.

Cyfrowe waluty najlepiej trzymać na własnym portfelu internetowym, gdzie są jedynie pod naszą kontrolą.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Jak zacząć inwestować na własną rękę - od czego zacząć inwestowanie? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej