Jak szybko nauczyć się języka obcego (niemiecki, język angielski, francuski i każdy inny)

Jak się lepiej uczyć, efektywny sposób na lepsze zapamiętywanie (przyswajać i powtarzać efektywniej) 2
Jak się lepiej uczyć, efektywny sposób na lepsze zapamiętywanie (przyswajać i powtarzać efektywniej)
19 kwietnia, 2021
Style uczenia się
Style uczenia się, które powinieneś znać (nauka które preferować)
21 kwietnia, 2021

Jak szybko nauczyć się języka obcego (niemiecki, język angielski, francuski i każdy inny)

Jak szybko nauczyć się języka obcego (niemiecki, język angielski, francuski i każdy inny) 3
szkolenie szybka nauka techniki pamięciowe mnemotechniki

Jak szybko nauczyć się języka

Chcesz przyspieszyć naukę nowego języka?

Może musisz nauczyć się języka,  aby móc mówić nim podczas zbliżającej się podróży.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Lub po to, abyś mógł przeczytać swoją ulubioną powieść w języku, w którym została napisana po raz pierwszy.

Bez względu na powód, dla którego uczysz się nowego języka, prawdopodobnie zgodzisz się, że byłoby idealnie, gdybyś nauczył się go szybko .

Jednak pomysł nauki języka, zwłaszcza gdy uczysz się od zera, nie wydaje się taki prosty: musisz nauczyć się nowej gramatyki, zapamiętać słownictwo, ćwiczyć mówienie…

Nauka nowego języka nie musi być powolnym ani żmudnym procesem. Chociaż nic nie zastąpi ciężkiej pracy i wysiłku, jakiego wymaga, możesz absolutnie szybko nauczyć się nowego języka obcego, jeśli zastosujesz właściwą strategię i poświęcisz się temu procesowi.

Wykonaj te osiem kroków, a będziesz na najlepszej drodze do opanowania nowego języka szybciej niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś!

Przy okazji polecam kurs szybkiej nauki.

Najszybszy sposób na naukę nowego języka w 8 prostych krokach

Jak się uczyć szybko

1. Wyznacz cele dlaczego chcesz się nauczyć języka obcego.

Pierwszym krokiem do szybkiej nauki nowego języka jest ustalenie celów, które chcesz osiągnąć. Kiedy się nad tym zastanowić, ma to sens. 

Jeśli nie wyznaczasz celów, skąd możesz wiedzieć, co chcesz osiągnąć i mierzyć, czy to osiągnąłeś?

W obliczu idei nauki nowego języka większość z nas czuje się przytłoczona. Jest tak wiele słów do nauczenia się i wiele różnych sposobów studiowania. Wyznaczanie celów wzmacnia koncentrację, dzięki czemu możesz przestać martwić się szczegółami i zabrać się do pracy.

Badania  pokazują, że osoby, które wyznaczyły właściwy rodzaj celów, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Skorzystaj z tych wskazówek, aby jak najlepiej wykorzystać swoje cele:

 • Skoncentruj się na konkretnych, namacalnych wynikach. Wyznacz szczegółowe cele i skup się na tym, czego planujesz się nauczyć, a nie na tym, ile czasu planujesz się uczyć. Przykładem dobrego celu może być: „W tym tygodniu nauczę się 20 słówek z języka niemieckiego związanych z samochodami”.
 • Wyznacz cele krótkoterminowe.  Dobrze jest mieć ostateczny cel – rzecz, którą w końcu masz nadzieję osiągnąć. Pamiętaj również, że długoterminowe cele są zbyt przytłaczające, aby motywować Cię na co dzień. Podziel swój ostateczny cel na mniejsze części i ustal mniejsze cele na każdy tydzień lub miesiąc.
 • Podejmij wyzwanie (ale nie za dużo). Cele działają najlepiej, gdy zmuszają Cię do wysiłku. Ale jeśli są zbyt trudne, mogą cię zniechęcić. Dobrym sposobem na obejście tego problemu jest wyznaczenie celów obejmujących szereg wyników . Na przykład możesz powiedzieć: „Chcę nauczyć się w tym tygodniu 30-50 nowych słówek”. Niższa liczba w tym zakresie pomaga poczuć, że cel jest osiągalny, podczas gdy wyższa liczba pozwala na motywowanie się.
 • Zapisz swoje cele. Zapisywanie celów pomaga ci się do nich zaangażować. Opublikuj swoje cele w widocznym miejscu, na przykład w lustrze w łazience lub na ekranie głównym smartfona.

2. Naucz się „właściwych” słów.

Języki składają się z olbrzymiej liczby słów. Na przykład angielski ma od 600 000 do 1 miliona słów.

Na szczęście nie musisz uczyć się tylu słów, aby biegle posługiwać się językiem. 

Faktem jest że 100 najczęściej stosowanych słów stanowi około  50 procent  tekstów w języku angielskim w rozmowie potocznej, a 1000 słów stanowi około 90 procent !

Zapoznaj się z listą 1000 najpopularniejszych słów w języku, którego chcesz się nauczyć.

Skupiając się najpierw na nauce tych słów, możesz wyeliminować marnowany czas i bardzo szybko zwiększyć ilość informacji, które rozumiesz.

3. Ucz się mądrze.

Ucząc się słów, będziesz uczyć się szybciej, korzystając z najlepszych technik uczenia się.

Na przykład jednym z najlepszych sposobów nauki słówek jest używanie fiszek. Fiszki pomagają skupić się na poszczególnych słowach i pozwalają sprawdzić się, co pomaga zapamiętać nowe informacje.

Kiedy uczysz się z fiszek, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby szybko się uczyć:

 • Upewnij się, że odgadłeś znaczenie słowa, zanim odwrócisz kartę.  Fiszki działają najlepiej, gdy używasz ich do testowania swojej pamięci, więc nie odwracaj kart zbyt szybko. Nawet jeśli nie znasz słowa, zgadnij.
 • Najpierw naucz się tłumaczeń, a następnie naucz się tworzyć nowe słowa. Łatwiej jest nauczyć się tłumaczenia obcego słowa, niż wypowiadać obce słowo, gdy zobaczysz jego odpowiednik. Zacznij od spojrzenia na kartkę z obcojęzycznym słowem i zapamiętaj, jakie jest tłumaczenie. Później odwróć karty i użyj ich do ćwiczenia tworzenia obcych słów, gdy zobaczysz ich polskie odpowiedniki.

Trening czyni mistrza, ale skuteczna praktyka czyni mistrza jeszcze szybciej!

Oto kilka innych świetnych strategii dodawania nowych słów do fiszek i poza nimi:

 • Wizualizuj i wokalizuj.  Wizualizuj słowo, którego się uczysz, wyobraź sobie, co ono reprezentuje, i wypowiedz głośno nowe słowo. Pomaga to połączyć koncepcje i może poprawić zapamiętywanie.
 • Gest. Mózg uczy się lepiej, gdy podczas nauki używasz czynności fizycznych. Skorzystaj z tego, gestykulując. Jeśli chcesz nauczyć się niemieckiego słowa  Schuh (but), powiedz to słowo, udając, że zakładasz but.
 • Użyj słowa w swoim ojczystym języku. Kiedy uczysz się nowego języka, może być trudno ćwiczyć słowa w kontekście, ponieważ nie opanowałeś jeszcze wystarczającego słownictwa, aby tworzyć złożone zdania. Aby to obejść, po prostu użyj słowa w swoim ojczystym języku. Na przykład, jeśli uczysz się hiszpańskiego słowa  casa  (dom), możesz powiedzieć: „Idę teraz do mojej  casa  ”.
 • Technika słów kluczowych. Wymyśl zdanie z nowym słowem, którego się uczysz, znaczeniem tego słowa i słowem w Twoim ojczystym języku, które brzmi podobnie. Na przykład, jeśli chcesz nauczyć się angielskiego słowa  table  (stół), możesz wymyślić polskie słowo, które brzmi podobnie i ułożyć zdanie typu: „Mój stół kuchenny służy jako tablica do pisania kredą.” Ponieważ „tablica” i  table   są bardzo podobne, może to pomóc w zapamiętaniu nowego słowa.

4. Zacznij używać języka przez cały dzień, każdego dnia.

Dla początkującego może wydawać się przytłaczające, aby próbować używać języka przez cały dzień, ale nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Istnieje wiele łatwych, a nawet zabawnych sposobów, aby uczynić język częścią swojego normalnego życia.

Po pierwsze, wykorzystaj każdą chwilę, w której musisz nauczyć się nowych słów. Zabierz ze sobą fiszki i studiuj je podczas dojeżdżania tramwajem lub autobusem, lub gdy czekasz na spotkanie z przyjacielem.

Kiedy zaczniesz czuć się zmęczony, przełącz się z nauki aktywnej na naukę pasywną, robiąc to, co zwykle robiłbyś w swoim ojczystym języku w języku docelowym. Spróbuj obejrzeć film lub program telewizyjny albo  posłuchać muzyki w języku którego się uczysz.

Nawet jeśli za dużo nie rozumiesz to pamiętaj, że celem na początku nie jest zrozumienie wszystkiego, co słyszysz, ale zapoznanie się z dźwiękami języka. Nawet jeśli nie rozumiesz zbyt wiele z tego, co słyszysz, samo słuchanie może mieć wiele pozytywnych skutków, w tym:

 • Przyzwyczajenie się do rytmu języka.
 • Nauka rozpoznawania i rozumienia popularnych słów.
 • Nauka rozumienia przy użyciu tylko kontekstu.

5. Poszukaj praktyki w prawdziwym życiu.

Jedną z najlepszych rzeczy do nauki są sytuacje z życia codziennego, zwłaszcza gdy nie masz wyboru i musisz używać języka obcego.

Najłatwiejszym sposobem zdobycia praktyki życiowej jest podróż lub nauka za granicą. Wyjazd za granicę stwarza okazję do przebywania w otoczeniu ludzi mówiących w języku, którego chcesz się nauczyć, z których wielu nie zna Twojego języka ojczystego.

Ale nawet bez wyjazdu za granicę możesz zanurzyć się w rzeczywistych sytuacjach, które dają Ci mnóstwo praktyki językowej. Np spotkania językowe.

6. Poznaj kulturę.

Zrozumienie języka to coś więcej niż tylko zrozumienie słów. Ważne jest, aby poznać kulturę i historię związaną z tymi słowami.

Znajomość historii kraju lub kultury, bieżących wydarzeń, wierzeń religijnych i powszechnych zwyczajów może pomóc w zrozumieniu tego, co ludzie mówią i robią.

Rozpoczynając naukę nowego języka, poświęć trochę czasu na poznanie kultury ludzi, którzy nim mówią. Nie myśl, że to strata czasu, nawet jeśli wiąże się to z czytaniem i oglądaniem filmów w Twoim ojczystym języku. Pomoże Ci to ogromnie, a nawet może zapobiec popełnieniu wstydliwych i potencjalnie obraźliwych błędów.

7. Sprawdź się.

Świadomość, że planujesz przystąpić do testu, to świetny sposób na zmotywowanie się do szybszej nauki.

Staraj się regularnie sprawdzać swoje umiejętności na różne sposoby. Jeśli uczysz się z podręcznika, zrób testy próbne lub wykonaj ćwiczenia na końcu każdego rozdziału. Możesz także grać w gry online lub przystępować do testów online. Testy praktyczne online można znaleźć w prawie każdym języku, w tym  francuskim , hiszpańskim , japońskim i niemieckim.

Planowanie przystąpienia do standardowego testu językowego kilka miesięcy po rozpoczęciu nauki nowego języka może również zwiększyć Twoją motywację, a wyniki mogą pomóc Ci „udowodnić” swój poziom językowy potencjalnym pracodawcom, szkołom lub nawet samemu sobie.

8. Baw się dobrze!

Zwykle uczymy się najlepiej, kiedy dobrze się bawimy, więc nie zapomnij, aby nauka języka była przyjemnością.

Granie w gry to świetny sposób na zabawę podczas nauki. Gry wykorzystują naszą naturalną konkurencyjność i mogą pomóc nam ćwiczyć umiejętności językowe, nawet gdy czujemy się zmęczeni.

Możesz także skupić się na nauce na rzeczach, które uważasz za interesujące, na przykład na ulubionym hobby.

Jeśli uczysz się niemieckiego i fascynuje Cię niemiecka polityka, naucz się słów używanych do opisania procesów politycznych i zanurz się w artykułach o kwestiach politycznych, filmach z debat politycznych i talk show o bieżących wydarzeniach.

Wreszcie, zaprzyjaźnij się, z tymi którzy mówią w Twoim języku docelowym lub są zainteresowani jego nauką. Dzięki wydarzeniom i rozmowom towarzyskim w prawdziwym życiu nauka języków jest przyjemna i szybka.

Postaraj się porozmawiać z ludźmi i dowiedzieć się więcej o ich życiu i kulturze.

Możesz być zaskoczony, jak bardzo są podekscytowani, że dzielą się z tobą informacjami i jak szybko nawiązujesz trwałe przyjaźnie.

Wszystkie techniki jak szybko nauczyć się języka omówiłem wraz z przykładami w kursie poniżej:

szkolenie szybka nauka techniki pamięciowe mnemotechniki

Teraz Twoja kolej

Łańcuchowa metoda skojarzeń 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak szybko nauczyć się języka.

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Jak szybko nauczyć się jeżyka obcego?

Bez znaczenia czy chcesz nauczyć się języka angielskiego czy jakiegoś innego. W moim kursie znajdziesz najskuteczniejsze metody nauki znane na planecie ziemia. Przestać „robić siarę” przed znajomymi i szukać filmów aby był lektor bo nic nie rozumiesz. W dodatku native speaker nie jest Ci potrzebny jeśli chcesz uczyć się języka, szlif gramatyczny zostaw na później! Wymowa, rozumienie, nauka podstawowego słownictwa- to jest klucz do szybkiego sukcesu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej