Jak pokonać nieśmiałość (przezwyciężyć) Twoja samoocena i śmiały sposób małych kroków

Analiza biznesowa analiza strategiczna
Analiza strategiczna przedsiębiorstwa. Ocena otoczenia i metody
28 kwietnia, 2021
Jak zarobić milion
Jak zarobić milion złotych (Swój pierwszy finansowy sukces)
30 kwietnia, 2021

Jak pokonać nieśmiałość (przezwyciężyć) Twoja samoocena i śmiały sposób małych kroków

Jak pokonać nieśmiałość

Polecam platformę ze szkoleniami online (biznes, marketing, coaching psychologia). ZOBACZ TERAZ (kliknij w obrazek):

kurs pewności siebie

Powyższy kurs pewności siebie to doskonałe narzędzie na to jak pokonać nieśmiałość.

Jak pokonać nieśmiałość w towarzystwie

Dla niektórych spędzanie czasu z grupą ludzi na przyjęciu to dobrze spędzona noc. Dla innych sama idea sprawia, że ​​mają już dość. Opiszę przyczyny nieśmiałości i zaproponuję kilka pomysłów, jak je przezwyciężyć.

Jak zachowuje się osoba nieśmiała

Dlaczego jestem nieśmiały?

Dlaczego niektórzy ludzie są nieśmiali w sytuacjach towarzyskich, a inni dobrze się rozwijają? Chociaż nie zawsze jest jasne, dlaczego, istnieje kilka możliwych wyjaśnień, w tym negatywny obraz siebie, zastraszanie, cechy osobowości i brak doświadczenia w interakcji społecznej.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Większość ludzi jest od czasu do czasu nieśmiała i nie ma w tym nic złego. Ale jeśli twoja nieśmiałość zaczęła cię niepokoić lub czujesz, że w jakiś sposób cię powstrzymuje, są rzeczy, które możesz zrobić, aby to przezwyciężyć.

Jak pokonać nieśmiałość

Jakie są przyczyny nieśmiałości?

Około 15 procent niemowląt rodzi się z tendencją do nieśmiałości. Badania wykazały biologiczne różnice w mózgach nieśmiałych ludzi.

Ale na skłonność do nieśmiałości wpływają również doświadczenia społeczne. Uważa się, że u większości nieśmiałych dzieci nieśmiałość jest wynikiem interakcji z rodzicami.

Rodzice, którzy są autorytarni lub nadopiekuńczy, mogą powodować nieśmiałość u swoich dzieci. Dzieci, którym nie wolno doświadczać rzeczy, mogą mieć problemy z rozwijaniem umiejętności społecznych.

Ciepłe, opiekuńcze podejście do wychowywania dzieci zazwyczaj powoduje, że czują się one bardziej komfortowo w towarzystwie innych.

Szkoły, sąsiedztwa, społeczności i kultura kształtują dziecko. Relacje, które dziecko nawiązuje w tych sieciach, przyczyniają się do ich rozwoju.

Dzieci z nieśmiałymi rodzicami mogą naśladować takie zachowanie.

U dorosłych wysoce krytyczne środowisko pracy i publiczne upokorzenie mogą prowadzić do nieśmiałości.


Ćwiczenia na nieśmiałość

Oto kilka sprawdzonych wskazówek, które pomogą Ci wyjść z cienia i pokazać kto tu rządzi:

  • Drobne kroki. Jeśli od razu rzucisz wyzwanie zagadania do najładniejszej dziewczyny na imprezie, możesz ustawić poprzeczkę nieco wysoko. Twoim pierwszym celem może być pięciominutowa rozmowa z kimś, kogo nie znasz zbyt dobrze.
  • Pamiętaj w czym jesteś dobry. A co, jeśli jesteś nieśmiały? Masz mnóstwo innych mocnych stron. Jeśli czujesz się przygnębiony swoją nieśmiałością, nie zapomnij o wszystkich innych fajnych rzeczach, które robisz.
  • Dlaczego jesteś nieśmiały? Jeśli dowiesz się, dlaczego w ogóle jesteś nieśmiały, może ci to pomóc w przezwyciężeniu tego. Na przykład, jeśli dzieje się tak, ponieważ masz negatywny obraz siebie, możesz spojrzeć na kilka wskazówek, jak poprawić swoją samoocenę.
  • Nie patrzą na ciebie! Kiedy czujesz się nieśmiały, łatwo możesz wpaść w pułapkę myślenia, że ​​wszyscy, z którymi jesteś, patrzą na Ciebie i oceniają. Prawda jest taka, że ​​prawdopodobnie w ogóle o tobie nie myślą. Z tego, co wiesz, mogli planować, czy na obiad zjeść kotleta, czy zupę.
  • Przenieś swoją uwagę. Jeśli zauważysz, że stresujesz się tym, co inni ludzie mogą o tobie myśleć, spróbuj skupić się na drugiej osobie. Zadawaj im pytania o sobie i staraj się dowiedzieć o nich więcej. Pomyśl o kilku pytaniach, które możesz zadać innym, i spróbuj dowiedzieć się więcej.
  • Mów do siebie w specyficzny sposób. Pozytywne mówienie do siebie nie jest łatwe, ale jeśli przez jakiś czas będziesz ćwiczyć i stawać się w tym lepszym, zadziała to pozytywnie i zwiększy twoją pewność siebie. Zdziwiłbyś się, jak wielką różnicę może zrobić odrobina własnego podniesienia morali.
  • Nie unikaj całkowicie sytuacji towarzyskich, nawet jeśli sprawiają, że jesteś zdenerwowany i czujesz się niewygodnie. Za każdym razem, gdy się z nimi zmierzysz, będziesz lepiej przygotowany do radzenia sobie z nimi w sposób, który Ci się podoba.
  • Ćwicz swoje umiejętności społeczne. Umiejętności komunikacyjne przydają się w większości aspektów życia. Zdobądź umiejętności, sprawdzając kilka wskazówek dotyczących komunikacji na moim blogu.

Jeśli jest to naprawdę trudne…

Pokonanie nieśmiałości jest możliwe, ale może nie wydawać się łatwe. Jeśli wypróbowałeś te wskazówki i nadal masz problemy, możesz porozmawiać o tym z kimś, komu ufasz, na przykład z członkiem rodziny, nauczycielem lub doradcą. Jeśli naprawdę zmagasz się ze swoją nieśmiałością, może być coś innego. Umów się na spotkanie z lekarzem rodzinnym lub specjalistą zdrowia psychicznego, który omówi to z Tobą i pomoże Ci opracować plan.


Jak zwalczyć nieśmiałość?

Nieśmiałość jest problemem, który dotyczy dużej części społeczeństwa. Niestety w niektórych sytuacjach można znacznie utrudnić osiągnięcie zamierzonego celu, ponieważ utrudnia relacje z innymi ludźmi.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Czym jest nieśmiałość?


Warto wiedzieć jak pokonać nieśmiałość, ponieważ łatwiej będzie się w ten sposób żyło. Osoby nieśmiałe niestety nie potrafią powiedzieć co czują oraz na co mają ochotę. Należy jednak mieć na uwadze, że nad nieśmiałością można pracować, a regularny trening i praca nad sobą przynosi efekty. Trzeba po prostu przepracować pewne elementy i zmienić trochę sposób myślenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieją sposoby na nieśmiałość, ale wymagają dużej cierpliwości. Według przeprowadzonych badań około 60 procent osób dorosłych w Polsce jest nieśmiałych. Każdego roku ten wskaźnik rośnie, ale niestety tylko nieliczni próbują coś z tym zrobić i szukają wsparcia. Niestety samemu bardzo ciężko jest pokonać nieśmiałość i większość osób nie daje sobie z tym rady. W pierwszej kolejności trzeba sobie uświadomić, że jest się nieśmiałym i chce się to zmienić. Później wystarczy zacząć działać i to wszystko. Niestety prosto brzmi to tylko w teorii, ponieważ od nakreślenia planu do wykonania ruchów jest bardzo długa droga. Niezwykle przydatne jest postawienie precyzyjnej samodiagnozy. Stosunkowo rzadko się zdarza, że ktoś jest nieśmiały w każdej sytuacji. Z reguły dopiero gdy człowiek poczuje zagrożenie to traci pewność siebie. Czasami stres mogą wywierać przemówienia publiczne, ponieważ obawiamy się co o nas pomyśli większość ludzi. Wśród znajomych taka forma nieśmiałości nie występuje. Dlatego nie należy od razu przyklejać sobie etykietki z napisem „nieśmiały”, ponieważ nieświadomie możesz jedynie rozszerzyć swój problem. Najlepiej jest obserwować i skrupulatnie notować, w jakich sytuacjach odczuwasz stan zagrożenia i potem próbować to zwalczyć.

Przyczyny nieśmiałości


Zdarza się, że nieśmiałość pojawia się już w dzieciństwie i wynika ze zbyt restrykcyjnego wychowania rodziców. Najlepiej jest działać metodą małych kroków. Po pewnym czasie zaczniesz stawiać ich coraz więcej i będziesz systematycznie zmierzać do przodu. Ważne, żeby się nie poddawać i nie przejmować początkowymi porażkami. Ludzie mogą cię zacząć odbierać trochę inaczej, ponieważ są przyzwyczajeni, że jesteś nieśmiały i się nie odzywasz. Oczywiście nie chodzi o to, żeby odzywać się w każdej sytuacji, ponieważ jeśli ktoś nie ma nic mądrego do powiedzenia to lepiej, żeby się w ogóle nie odzywał. Nie jest dobrym pomysłem też rzucanie się od razu na głęboką wodę. Lepiej ustalić sobie plan długofalowy i regularnie robić kolejne kroki. Niektóre niepowodzenia mogą pogłębić twoją nieśmiałość, dlatego nie można się nimi przejmować. Najlepiej człowiek uczy się na własnych błędach, dlatego regularne odwiedzanie bankietów oraz imprez z czasem pomoże pokonać wszystkie trudności. Można sobie ustalić, że w ciągu tygodnia podejdzie się do 7 osób obcych i zapyta je o papierosa lub godzinę. Możesz też spytać o drogę lub poprosić ekspedientkę, żeby pomogła przy wyborze towaru. Warto sobie w notesie odhaczać wszystkie zrealizowane punkty, a później brać się za następne. Trzeba jednak być konsekwentnym, a nagrodę ufundować sobie dopiero po wykonaniu całego planu.

Jak wpływa nieśmiałość na życie osobiste?

W niektórych przypadkach nieśmiałość może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niestety paraliżujący lęk przed kontaktem z innymi ludźmi jest częstą przyczyną własnej bezradności. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc psychologa lub innego specjalisty terapeuty, który pomoże wyznaczyć właściwą drogę. Czasami może być konieczna pomoc farmakologiczna i dobór odpowiednich leków. Im wcześniej udasz się po pomoc, tym lepiej ponieważ z upływem czasu problem będzie tylko narastał i z czasem coraz ciężej będzie to zlikwidować. Najtrudniej jest zawsze postawić pierwszy krok, ponieważ później idzie już z górki. Dobrym pomysłem jest wyobrażenie sobie śmiałej oraz przebojowej osoby i dokładne określenie, jakie cechy powinna posiadać. Później wystarczy ją zagrać i spróbować wcielić się w tę rolę. Najważniejsze to ćwiczyć jak najczęściej i postarać się zostać w roli, nawet po zejściu ze „sceny”. Im więcej będziesz powtarzać pewne zachowania, tym większa szansa, że wejdą ci w krew i z czasem zostaną już z tobą na zawsze. Zmiana sposobu zachowania ma duży wpływ na zmianę myślenia i na odwrót. Osoby nieśmiałe często koncentrują uwagę na sobie. Myślą, że wszyscy na nich patrzą oraz o nich mówią. Przez to wmawiają sobie, że inni ludzie widzą każdy ich błąd. Kluczowe to przestać o tym jak najszybciej myśleć.

Wpływ na zdrowie psychiczne

Niestety nie jest to dobre dla zdrowia psychicznego, ponieważ ciągłe wyolbrzymianie swoich problemów ma bardzo negatywny wpływ na ludzką psychikę. Z każdej sytuacji jest wyjście, tylko trzeba poszukać właściwych rozwiązań. Nie warto izolować się od osób, które nas nie lubią. Dobrze jest za to wypisywać sobie w punktach wszystkie możliwe powody, dla których tak się stało, a następnie szczegółowe przeanalizowanie ich. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dlatego każde zdarzenie może zostać przedstawione na kilka różnych sposobów. Gdy przebywasz w towarzystwie nieznanych osób to staraj się zachowywać jak najbardziej naturalnie. Obsesyjne myślenie o własnej kompromitacji nie ma większego sensu, ponieważ w ten sposób generujesz tylko większy stres. Jeżeli masz się skompromitować to i tak to zrobisz, dlatego nie musisz o tym myśleć. Zachowując się nienaturalnie jeszcze szybciej zwrócisz na siebie uwagę innych ludzi, dlatego uzyskasz odwrotny efekt od zamierzonego. Możesz się starać, żeby skierować uwagę na innych ludzi. Zawsze dobrze działają komplementy, dlatego można rzucić tekstem, że pani, która siedzi obok ma bardzo ładną sukienkę lub, że danie, które właśnie podał kelner jest bardzo smaczne. Tematów jest tak naprawdę mnóstwo, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, ponieważ można rzucać teksty na jakikolwiek temat. Zdecydowanie łatwiej mają osoby z poczuciem humoru, które zawsze mogą rzucić żartobliwym tekstem.

Z czego wynika nieśmiałość?

Warto jednak pamiętać, że wszystko przychodzi z czasem i odpowiedni trening może zdziałać cuda. Nieśmiałość często wynika z kompleksów na punkcie urody. Dlatego warto zrobić coś, żeby w miarę możliwości poprawić swój wygląd. Tak naprawdę nie potrzeba wiele, ponieważ z reguły wystarcza wizyta u fryzjera lub dentysty. Można też wybrać się na zakupy i kupić nowe ubrania lub zrobić przegląd szafy. Często się okazuje, że w garderobie znajdują się bardzo fajne ciuchy, z których w ogóle nie korzystamy. Warto też zadbać o świeży oddech oraz przyjemny zapach. Nie trzeba od razu kupować drogich perfum, ponieważ klasyczny dezodorant powinien w zupełności wystarczyć. Chodzi przede wszystkim o to, żeby wyglądać oraz czuć się świeżo. Im bardziej atrakcyjnie się będziesz czuć, tym bardziej pewny siebie będziesz. Dobre samopoczucie pomoże ci poczuć swoją wartość i stać się śmiałą osobą. Ciekawym rozwiązaniem jest też dołączenie do grupy zainteresowań, żeby rozwijać swoje hobby i wiedzę na polu naukowym. W ten sposób można też nawiązać całkiem nowe znajomości z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania. Pasja pomaga najlepiej przełamać nieśmiałość i otworzyć się na innych ludzi. Trzeba też zachować spokój, ponieważ w stresowych sytuacjach serce zaczyna bić szybciej, a ciśnienie skacze do góry. Mózg wtedy odbiera informacje alarmowe i wysyła sygnał do mięśni.

Reakcje organizmu

Naturalną reakcją jest pocenie się oraz drżenie rąk. W takiej sytuacji jasność myślenia jest wyraźnie zakłócona, a niektórzy ludzie mogą nawet wpaść w panikę. Wtedy najlepiej zażyć tabletkę na uspokojenie lub zastosować proste metody relaksacyjne. Należy się odprężyć, wyprostować oraz wziąć głęboki wdech, a następnie wydech. Oddech ma być regularny i spokojny, chodzi o to, żeby się maksymalnie wyciszyć. Po kilku minutach wszystko powinno powrócić do normy. Za przywrócenie normalnego funkcjonowania organizmu odpowiedzialny jest układ przywspółczulny. Warto być też optymistą i wyraźnie wyznaczyć sobie cel. Po wyznaczeniu celu trzeba do niego zmierzać metodą małych kroków. Nie należy zakładać z góry, że się nie uda, ponieważ wtedy na pewno nic nie wyjdzie. Niezbędna jest wiara we własne siły i umiejętności, ponieważ trzeba sobie uświadomić, że każdy człowiek ma jakąś wartość i coś potrafi. Jeśli zaczniesz robić rzeczy, które lubisz i czujesz się w nich nieźle to znacznie szybciej staniesz się pewny siebie. Do działania najbardziej popycha cię wyobraźnia, więc trzeba sobie zawsze wizualizować jakie korzyści odniesiesz z przełamania nieśmiałości. Przed rozpoczęciem realizacji zadania trzeba dokładnie się do niego przygotować. Przed wystąpieniem publicznym, należy sporządzić szczegółowe notatki, żeby dokładnie wiedzieć co i kiedy mówić. Dobrze też zrobić wcześniej generalną próbę przed lustrem i przećwiczyć głośne czytanie.

Ćwiczenia na nieśmiałość

W ten sposób można sprawdzić swoją barwę głosu i się z nią oswoić. Można też poprosić kogoś bliskiego, żeby wystąpił w charakterze słuchacza. Dzięki temu może on wyłapać pewne błędy i zwrócić na nie twoją uwagę. Takie coś sprawi, że będziesz mógł jeszcze przed oficjalnym wystąpieniem wprowadzić jakieś poprawki. Można również spróbować wystąpić na forum rodzinnym, ponieważ poczujesz się od razu dużo pewniej. Nie ma co jednak odkładać pracy nad sobą w nieskończoność, ponieważ nigdy się za to nie weźmiesz. Im szybciej zaczniesz pracować nad nieśmiałością, tym większa szansa, że szybciej się jej pozbędziesz. Bezpośrednio przed występem i tak pojawi się trema, więc tym akurat nie powinieneś się przejmować. Należy po prostu skupić się na swoim wystąpieniu i tylko tym zająć głowę. Żeby być pewnym siebie, trzeba także myśleć dobrze o sobie. W tym celu trzeba na siebie spojrzeć z innej perspektywy i przeprowadzić ze sobą dialog zewnętrzny. W pierwszej kolejności należy pozbyć się negatywnych myśli. Najlepiej spisać na kartce w punktach swoje najlepsze cechy i najmocniejsze strony. Dzięki temu łatwiej będzie ci uwierzyć we własne siły. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że samodyscyplina jest w tym wszystkim najważniejsza.

Teraz Twoja kolej

Łańcuchowa metoda skojarzeń 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu pt. Jak pokonać nieśmiałość?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub technik.

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Polecam platformę ze szkoleniami online (biznes, marketing, coaching psychologia). ZOBACZ TERAZ (kliknij w obrazek):

kurs pewności siebie

Jeśli nie chcesz już odczuwać negatywnych emocji i wreszcie masz chęć przełamać nieśmiałość to warto poznać w praktyce wszystkie metody tutaj omówione. Oczywiście psycholog może pomóc ale nie licz na magiczne zaklęcie. Najważniejsze jest poczucie własnej wartości w różnych sytuacjach społecznych. Natomiast nieśmiałość to cecha której można się oduczyć.

Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej.
Zapisz się na newsletter.

Zapisz się i otrzymuj ciekawe informacje!