BIK -czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jak sprawdzić wpis

KRUS -czym jest i co zrobić aby go płacić + otrzymywać świadczenia
2 lipca, 2022
Rynek pierwotny czy wtórny – które mieszkanie wybrać?
4 lipca, 2022

BIK -czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jak sprawdzić wpis

BIK

BIK -czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jak sprawdzić wpis

Oczywiste jest to, że żaden bank nie udziela kredytu pochopnie.

Jego przyznanie uzależnione jest od zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Wiele osób zastanawia się, czym jest owa zdolność. Jest to możliwość spłaty zaciągniętego kredytu razem z odsetkami, w terminie określonym w zawartej umowie z bankiem.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Od czego zależy przyznanie kredytu? (zdolność kredytowa)

Warto wiedzieć o tym, że przyznanie kredytu uzależnione jest od analizy zdolności kredytowej.

Bank dzieli ją na dwie bazowe części.

Mowa tutaj o ilościowej oraz jakościowej.

Okazuje się, że analiza ilościowa to głównie analiza sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy.

Trzeba tutaj wspomnieć o uzyskiwanych dochodach.

Ponadto wyróżnia się miesięczne koszty utrzymania – czynsz, opłaty za media i tym podobne. Dodatkowo uwzględniane jest obecne zadłużenie, między innymi spłacane kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych, dostępne limity, a także poręczone kredyty.

W ścisłym skrócie bank porównuje nasz przychód oraz nasze wydatki w skali miesięcznej, żeby stwierdzić czy zostają nam jakieś nadwyżki.

Dzięki nim można spłacać nowy kredyt.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że dla banku bardzo ważne jest źródło dochodów.

Źródło dochodu w każdym wypadku musi być w pełni legalne. Druga część analizy to jakościowa. Do tego celu analizowany jest wiek, stan cywilny, liczba osób, które są na jego utrzymaniu, status mieszkaniowy oraz majątkowy, wykształcenie, staż pracy, a dodatkowo wykonywany zawód.

Bardzo ważne jest też zajmowane stanowisko oraz historia kredytowa.

To dzięki niej można pokazać, czy sumiennie spłacamy wcześniej zaciągnięte zobowiązania finansowe, co jest niesamowicie istotne.

Podczas dokonywania analizy zdolności kredytowej bank pobiera raport z BIK, żeby dowiedzieć się o tym, czy obecnie mamy jakiekolwiek zobowiązania. Oprócz tego sprawdzane są nasze poprzednie pożyczki bądź kredyty.

Czym jest BIK?

Skrót BIK oznacza Biuro Informacji Kredytowej, które zostało stworzone w 1997 r. przez banki, a także Związek Banków Polskich.

Warto zaznaczyć, że informacje przekazywane do BIK dotyczą historii kredytowej osób indywidualnych, rolników, a także innych podmiotów.

Mowa tutaj też o przedsiębiorcach.

Jak się okazuje, każdy korzystający z produktów kredytowych może pobrać raport BIK na temat swojej osoby.

Co to jest BIK i BIG?

Najważniejsza różnica dla konsumenta to rodzaj danych, które się gromadzi.

Warto też wspomnieć o Biurze Informacji Gospodarczej, żeby pokazać ewidentną różnicę pomiędzy tymi podmiotami.

Otóż:

  • BIK zbiera dane o zaległościach w bankach, firmach pożyczkowych, SKOK-ach, faktoringowych i leasingowych
  • Natomiast BIG dokonuje rejestracji informacji o wszelkich zaległościach

W naszym kraju funkcjonuje 5 BIG-ów prowadzących rejestry ludzi oraz podmiotów, które zalegają z ratami pożyczkowymi bądź nieregulujących swych zobowiązań.

Mowa tutaj przede wszystkim o Krajowym Rejestrze Długów, Rejestrze Dłużników BIG, a także Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych BIG.

Jak się okazuje, istnieję także Europejski Rejestr Informacji Finansowej. Warto wiedzieć, że do wszystkich z nich, choć w nieco innym zakresie, trafiają liczne informacje o wszelakich należnościach, które nie zostały opłacone w ustalonym terminie.

Jak się okazuje, rejestr BIK to zbiór danych o firmach bądź osobach, które z wszelakich powodów korzystają z pożyczonych funduszy.

Trzeba też wiedzieć, że raport BIK zawiera informacje, które wykorzystywane są przez kredytodawców. Wszystko w celu szacowania ryzyka kredytowego.

Jest to także element oceny zdolności kredytowej danej osoby.

Co ciekawe, w znalezieniu się w rejestrze BIK nie ma nic złego, a nawet odwrotnie. Okazuje się, że długa oraz pozytywna historia kredytowa zapisana w BIK-u może być dość sporym atutem podczas chęci zaciągnięcia kolejnego kredytu.

Jeżeli instytucja widzi, iż w przeszłości klient rozsądnie gospodarował swymi finansami, a ponadto terminowo regulował wszelkie zobowiązania, jest chętnie do zakwalifikowania takiej osoby do grupy niskiego ryzyka.

Dzięki temu klient może otrzymać korzystne warunki kredytu.

Ma to niebagatelne znaczenie w czasie zaciągania kredytów hipotecznych, które zaciągane są na kwoty liczone nawet w milionach złotych.

Warto wiedzieć, że w takim przypadku 0,1 p.p. różnicy w wysokości prowizji czy oprocentowania przekłada się na znaczne oszczędności dla osoby chcące wziąć kredyt.

Niestety w nieco gorszej sytuacji są osoby niemające historii kredytowej. Warto wiedzieć, że Biuro Informacji Kredytowej nie może przygotować ich oceny punktowej.

Tego typu klienci są dla banków oraz innych instytucji finansowych swoistą białą kartą. Dlatego ciężko przewidzieć, jak będą się wywiązywać ze spłaty zobowiązań kredytowych.

Z tego powodu analitycy kredytowi z ostrożności zarekomendują zakwalifikowanie takiego pożyczkobiorcy do grupy wyższego ryzyka, co jest nieco uciążliwe.

W takim przypadku o wiele trudniej będzie zaciągnąć kredyt, zwłaszcza hipoteczny, który jest niesamowicie popularny w obecnych czasach.

W Polsce istnieje wiele banków, które oferują wszelakie formy pożyczki. Bardzo popularny jest obecnie kredyt hipoteczny.

Mogą na niego liczyć tylko osoby, które wykazują zdolność kredytową. Bez niej nie można liczyć na kredyt. Bardzo istotne jest też sprawdzanie informacji w Biurze Informacji Kredytowej. Obecnie wiele osób z tego korzysta.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
BIK -czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jak sprawdzić wpis 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej