Pozycjonowanie stron internetowych -co to jest SEO (3 zasady)

Email newsletter -co to jest i jak go stworzyć?
26 grudnia, 2022
Dwell time -jak zoptymalizować czas spędzony na stronie? (3 sposoby)
26 grudnia, 2022

Pozycjonowanie stron internetowych -co to jest SEO (3 zasady)

Pozycjonowanie stron internetowych w Google

Jeśli zastanawiasz się na czym polega pozycjonowanie stron, albo masz już jakieś pojęcie o SEO, ale chcesz żeby Twoja strona była wyżej w Google- to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Ten kompleksowy poradnik jak optymalizować strony w Google pomoże Ci pojawiać się wyżej w wyszukiwarce, dzięki czemu więcej osób będzie wchodzić na Twoją stronę.

Poznasz najlepsze strategie jak pozycjonować stronę.

Bez przedłużania, zaczynajmy.

Zawartość strony

Co to jest pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie (ang. Search Engine Optimization – SEO, Web Positioning), czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych.

Za zadanie ma na celu osiągnięcie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwarki internetowej dla wpisanego słowa kluczowego.

pozycjonowanie stron w internecie
pozycjonowanie stron w internecie

Jest to element szeroko pojętego marketingu internetowego.

Pozycjonowanie stron to proces optymalizacji witryny internetowej w celu uzyskania jak najwyższego miejsca w wynikach wyszukiwania organicznego. Innymi słowy, jest to sztuka umieszczania Twojej strony internetowej na czołowych pozycjach w wyszukiwarkach, takich jak Google, Bing czy Yahoo. Głównym celem pozycjonowania jest przyciągnięcie większej liczby odwiedzających, generowanie ruchu na stronie i zwiększenie widoczności marki w Internecie.

Co to jest pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne, inaczej lokalne SEO to oprócz standardowych praktyk, dodatkowe działania.

Wchodzą w tzw. pakiet (ang. Google local pack), czyli wizytówka Google i mapy.

W dzisiejszych czasach obecność w Internecie jest niezwykle istotna dla każdej firmy, organizacji czy przedsiębiorcy. Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie własnej strony internetowej to tylko początek drogi do sukcesu online. Kluczowym elementem jest umiejętne pozycjonowanie stron, które pozwala osiągnąć widoczność w wyszukiwarkach internetowych i przyciągnąć ruch na stronę. W tym artykule zgłębimy tę kwestię, omawiając definicję, rodzaje, wady i zalety, metody, narzędzia oraz techniki związane z pozycjonowaniem stron.

Pozycjonowanie stron – definicja

Pozycjonowanie stron internetowych polega na zastosowaniu szeregu technik i strategii mających na celu poprawę widoczności danej strony w wynikach wyszukiwania organicznego. Główne czynniki, które wpływają na pozycjonowanie stron, to optymalizacja treści, struktury strony, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, a także czynniki techniczne, takie jak szybkość ładowania strony czy responsywność.

Rodzaje pozycjonowania stron

W zależności od podejścia i metod stosowanych w procesie pozycjonowania, możemy wyróżnić kilka rodzajów.

 1. Pozycjonowanie organiczne (SEO): Jest to najpopularniejsza i najczęściej stosowana forma pozycjonowania. Polega na optymalizacji treści, struktury strony i linkowania w celu osiągnięcia jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania organicznego.
 2. Pozycjonowanie lokalne: Skupia się na optymalizacji strony internetowej dla lokalnych wyników wyszukiwania. Jest szczególnie ważne dla firm działających na określonym terenie, takich jak sklepy, restauracje czy usługi lokalne.
 3. Pozycjonowanie płatne (SEM): Obejmuje wykorzystanie płatnych reklam i linków sponsorowanych, które pojawiają się na szczycie wyników wyszukiwania. Najpopularniejszą platformą do tego celu jest Google Ads.

Wady i zalety pozycjonowania stron

Pozycjonowanie stron posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Przyjrzyjmy się im bliżej:

Zalety pozycjonowania stron:

 • Zwiększenie widoczności i popularności marki w Internecie.
 • Generowanie większej ilości ruchu na stronie.
 • Możliwość dotarcia do nowych klientów i zwiększenia sprzedaży.
 • Długotrwały efekt i stabilność wyników w porównaniu do reklamy płatnej.

Wady pozycjonowania stron:

 • Wymaga czasu i cierpliwości – efekty nie pojawiają się natychmiast.
 • Wymaga ciągłej optymalizacji i śledzenia zmian w algorytmach wyszukiwarek.
 • Konkurencja może być zacięta, zwłaszcza w popularnych branżach.
 • Nie gwarantuje automatycznie wysokich pozycji i sukcesu.

Jak działa pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron działa na zasadzie analizy i optymalizacji różnych czynników wpływających na widoczność strony w wyszukiwarkach. Główne elementy, które należy uwzględnić podczas procesu pozycjonowania, to:

 1. Optymalizacja treści: Tworzenie unikalnych, wartościowych i odpowiednio zoptymalizowanych treści na stronie, uwzględniających odpowiednie słowa kluczowe i pytania zadawane przez użytkowników.
 2. Struktura strony: Zapewnienie czytelnej struktury witryny, która ułatwia nawigację zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek. Właściwe wykorzystanie nagłówków, metatagów i oznaczeń semantycznych ma ogromne znaczenie.
 3. Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne: Budowanie zdrowej struktury linków zarówno na stronie, jak i poza nią. Linkowanie wewnętrzne pomaga użytkownikom i wyszukiwarkom zrozumieć strukturę witryny, a linkowanie zewnętrzne zwiększa zaufanie i autorytet strony.
 4. Czynniki techniczne: Poprawa szybkości ładowania strony, dostosowanie do urządzeń mobilnych, zapewnienie odpowiednich metadanych, poprawna indeksowalność i inne aspekty techniczne mają duże znaczenie dla wyszukiwarek.

Kto wymyślił pozycjonowanie stron?

Pojęcie pozycjonowania stron narodziło się wraz z rozwojem wyszukiwarek internetowych. Jedną z kluczowych postaci w historii pozycjonowania jest Danny Sullivan, założyciel serwisu Search Engine Watch. To właśnie on po raz pierwszy użył terminu „search engine optimization” (optymalizacja dla wyszukiwarek) w 1997 roku. Od tego czasu dziedzina ta dynamicznie się rozwija i ewoluuje.

Na czym polega pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron polega na wykorzystaniu różnych strategii, technik i narzędzi w celu zwiększenia widoczności witryny w wynikach organicznych wyszukiwarek. Głównym celem jest osiągnięcie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania dla określonych fraz kluczowych.

Pozycjonowanie stron internetowych polega na działaniach:

 • na stronie (on-site, onpage)
 • poza stroną (off-site, offpage)

Jakie są metody pozycjonowania stron internetowych?

Istnieje wiele różnych metod pozycjonowania stron internetowych. Oto kilka najpopularniejszych:

 1. Optymalizacja On-Page: Polega na optymalizacji treści, metadanych, nagłówków, URL-i oraz innych elementów na stronie w celu zwiększenia jej atrakcyjności dla wyszukiwarek.
 2. Optymalizacja Off-Page: Skupia się na budowaniu linków z innych stron internetowych do Twojej strony. Linki te działają jak „rekomendacje” i wpływają na wiarygodność i autorytet Twojej witryny w oczach wyszukiwarek.
 3. Tworzenie wartościowych treści: Publikowanie unikalnych, wartościowych i angażujących treści, takich jak artykuły, blogi, infografiki czy wideo. To pomaga przyciągnąć uwagę użytkowników i zyskać naturalne linki od innych witryn.
 4. Badanie słów kluczowych: Przeprowadzanie analizy słów kluczowych, które są popularne w branży i mają potencjał przyciągnięcia ruchu na stronę. Wykorzystanie tych słów kluczowych w treściach i metaopisach zwiększa szanse na lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Narzędzia pozycjonowania stron internetowych

W celu skutecznego pozycjonowania stron istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w analizie, optymalizacji i monitorowaniu witryny. Oto kilka popularnych narzędzi:

 1. Google Analytics: Pozwala na analizę ruchu na stronie, źródeł ruchu, zachowań użytkowników i wiele innych ważnych danych.
 2. Google Search Console: Umożliwia śledzenie indeksowania strony przez Google, monitorowanie wyświetleń, analizę błędów indeksacji i wiele więcej.
 3. Ahrefs: Narzędzie do badania słów kluczowych, analizy konkurencji, linkowania wewnętrznego i zewnętrznego oraz monitorowania pozycji w wynikach wyszukiwania.
 4. SEMrush: Oferuje podobne funkcje jak Ahrefs, umożliwiając analizę słów kluczowych, konkurencji, optymalizację treści i monitorowanie rankingu.

Techniki pozycjonowania stron internetowych

W procesie pozycjonowania stron można zastosować różnorodne techniki, które pomogą w osiągnięciu lepszych wyników w wyszukiwarkach. Oto kilka popularnych technik:

 1. Tworzenie unikalnej i wartościowej treści: Publikowanie treści, które odpowiadają na pytania i potrzeby użytkowników, dostarczając im wartościowych informacji.
 2. Link building: Budowanie naturalnych i wartościowych linków do strony, poprzez outreach, współpracę z influencerami, udział w branżowych katalogach czy tworzenie udostępnialnych zasobów.
 3. Optymalizacja mobilna: Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych, zapewniając responsywność i szybkość ładowania na smartfonach i tabletach.
 4. Ulepszanie doświadczenia użytkownika: Tworzenie przyjaznej dla użytkownika strony, łatwej w nawigacji, intuicyjnej i szybko działającej.

Co to jest pozycjonowanie On Site SEO?

SEO onsite - onpage na stronie

Pozycjonowanie on-page (znane również jako SEO on-site) to optymalizacja elementów na stronie internetowej (w przeciwieństwie do innych sygnałów zewnętrznych, znanych jako „pozycjonowanie poza witryną”).

Celem jest uzyskanie wyższej pozycji i lepszy jakościowo ruch z wyszukiwarek internetowych.

SEO na stronie odnosi się do optymalizacji zarówno treści, semantycznego SEO, budowania topical autohority, jak pozycjonowania technicznego i doskonalenia kodu źródłowego HTML strony.

źle stworzona struktura strony internetowej ogranicza indeksowanie
źle stworzona struktura strony internetowej ogranicza indeksowanie

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Zarówno pozycjonowanie on-site, jak i off-site stanowią podstaw optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, aby osiągać wyższe pozycje.

Oprócz pomagania robotom wyszukiwarki w interpretacji treści strony, SEO na stronie zapewnia też wysoką użyteczność, czyli spełnia search intent. Pomaga to użytkownikom szybko znaleźć odpowiedź na pytanie.

Wyróżniamy 4 rodzaje zapytań, czyli to czego szukamy w Google:

 • intencja nawigacyjna
 • intencja transakcyjna
 • intencja komercyjna
 • intencja informacyjna
User intent intencje użytkownika
User intent intencje użytkownika

Zasadniczo, skuteczne pozycjonowanie na stronie pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, co człowiek zobaczy i czy będzie zadowolony z otrzymanego wyniku.

Dla Google bardzo ważne jest to, aby serwować nam najlepsze strony w internecie. Gdyby tak nie było, to korzystalibyśmy z innych wyszukiwarek.

Wtedy Google straciłoby klientów, bo bez użytkowników, którzy klikają w reklamy nie mogą zarabiać.

Ostatecznym celem pozycjonowania na stronie jest próba:

 • Zrozumienia, o czym jest strona internetowa (teksty SEO).
 • Określenie, czy ta strona jest odpowiednia dla zapytania (tj. określonego słowa kluczowego lub fraz kluczowych).

Co to jest pozycjonowanie Off Site SEO?

off-page seo link building
off-page seo link building

Pozycjonowanie poza stroną (zwane także „Pozycjonowaniem poza witryną, SEO offsite”) to działania poza Twoją witryną, które mają wpływ na wysokość pozycji w rankingu wyszukiwarek internetowych.

Optymalizacja pod kątem czynników poza witryną obejmuje poprawę autorytetu domeny przez wyszukiwarkę i użytkowników. Czyli popularności, trafności i wiarygodności witryny.

Osiąga się to za pomocą link buildingu, czyli innymi słowy jest to budowanie linków, z tak zwanych seed domains.

Czyli domen o wysokim autorytecie i nowej wersji algorytmu PageRank.

O tym za chwilę, najpierw musimy omówić historię pozycjonowania.

Historia pozycjonowania

Pozycjonowanie stron internetowych rozpoczęło się w momencie powstawania wyszukiwarek internetowych.

Webmasterzy zaobserwowali, że za pomocą pewnych technik są w stanie wpływać na pozycje w Google, Yahoo i innych, które istniały w latach 90 i na początku 2000, kiedy mieliśmy tzw. dot com bubble i krach dotcomów.

W SEO linki nie są najważniejsze, liczy się przydatność
W SEO linki nie są najważniejsze, liczy się przydatność

Były to prymitywne działania polegające głównie na upychaniu słów kluczowych (keyword stuffing) w tagu meta=keywords i dodawaniu jak największej liczby linków z anchor textem (Google bomb).

Z czasem wyszukiwarki zaczęły opierać się na analizie topologii sieci.

W 2009 roku powstało wyszukiwanie w czasie rzeczywistym (Real Time Search), dzięki czemu otrzymywaliśmy najaktualniejsze dane z mikro-blogów i serwisów społecznościowych.

Z biegiem lat, algorytm Google ewoluował w stronę MUM, AI, NLP i uczenia maszynowego (machine learning) i powstało wiele update’ów takich jak Panda, Pingwin, Koliber, Gołąb, Mobilegeddon, Rank Brain.

W zapomnienie odeszły tez masowo dodawane linki słabej jakości i powstał nowy page rank:

google page rank
google page rank

Na czym polega nowy patent google pagerank?

Zobacz:

Na czym polega nowy patent google pagerank
Seed sites

Chodzi w nim już nie o liczbę backlinków, ale o ich jakość.

Czyli mocne domeny.

Dlatego w zapomnienie odeszły programy spamerskie typu GSA, czy Xrumer.

Optymalizacja i pozycjonowanie na stronie (onsite)Optymalizacja i pozycjonowanie poza stroną (offsite)
Search intent, optymalizacja kodu HTML JS CSS i treści (contentu)Link building

Dlaczego pozycjonowanie jest ważne?

Wynikiem pozycjonowanie jest często szybki rozwój biznesu.

Nie jest tajemnicą, że jeśli szukamy czegoś w Google to jesteśmy w trybie „polowania”.

Czyli wiemy czego chcemy i wpisujemy konkretne zapytania.

Z tego powodu wyższe pozycje w wyszukiwarce, które możesz osiągnąć za pomocą pozycjonowania strony są tak ważne.

Nie musisz płacić za reklamę, aby dopiero przekonać osoby, że to co sprzedajesz jest im potrzebne, tylko docierasz do tych, którzy już to wiedzą.

W dodatku, pozycjonowanie w internecie to długofalowo najlepsza strategia rozwijania biznesu.

Jak widać, pozycjonowanie i seo to najlepsze źródło ruchu w każdej niszy:

źródła ruchu na stronach
źródła ruchu na stronach

Jak zacząć pozycjonowanie strony?

Jak już wiesz, aby robić skuteczne pozycjonowanie strony internetowej, musisz wykonywać zarówno optymalizację domeny, zaspokajać search intent, stosować semantyczne SEO, budować topical authority i budować linki zewnętrzne.

Teraz pokażę Ci jak to zrobić, krok po kroku:

Core Web Vitals – podstawowe wskaźniki internetowe

Core Web Vitals podstawowe wskaźniki internetowe
Core Web Vitals podstawowe wskaźniki internetowe

Według Google, podstawowe wskaźniki internetowe, stały się oficjalnie czynnikiem rankingowym w 2021 roku.

Co wchodzi w ich skład:

 • FID (First Input Delay – opóźnienie przy pierwszym działaniu): czas, jaki minął od pierwszej interakcji użytkownika z Twoją stroną (kliknięcia linku lub przycisku itd.) do reakcji przeglądarki.
 • LCP (Largest Contentful Paint – największe wyrenderowanie treści): czas potrzebny na wyrenderowanie największego elementu treści wyświetlanego w widocznym obszarze po wysłaniu przez użytkownika żądania adresu URL.
 • CLS (Cumulative Layout Shift – skumulowane przesunięcie układu): CLS pokazuje sumę pojedynczych wartości wszystkich nieoczekiwanych przesunięć układu, do jakich doszło w całym okresie działania strony.

Pamiętaj tylko, że CWV nie są gamechangerem i nie wybiją Ciebie z 3 strony na pierwszą. Są ważne jako czynniki rankingowe, ale blisko im do tych najważniejszych.

Jak poprawić Core Web Vitals?

Nie ma jednej metody, ponieważ wiele w pozycjonowaniu i optymalizacji witryny zależy od setki czynników, jak m.in. na jakim systemie jest stworzona strona, czy jakie technologie zostały użyte.

Inaczej będziesz optymalizował stronę WordPress, inaczej napisaną „z palca” czyli w czystym kodzie HTML, PHP, JS,CSS, a jeszcze inaczej witryny ecommerce np Shopify.

Więc o ile wykonanie i naprawa błędów będzie indywidualna, to istnieje pewien proces, który pozwoli Ci znaleźć wszystko co naprawić trzeba.

Więc pierwsze od czego zaczynamy, to wejdź w Google Search Console i następnie „podstawowe wskaźniki internetowe”.

podstawowe wskaźniki internetowe w pozycjonowaniu seo

Następnie zobacz jak wygląda sytuacja obecnie.

podstawowe wskaźniki internetowe VWV

Wersją na komputery nie musisz się zbytnio przejmować, ponieważ Google bierze pod uwagę tylko wersje mobilną (mobile-first index).

Google Passage Ranking

W 2020 roku, Google ogłosiło pojawienie się technologii nazwanej „passage”.

Very specific searches can be the hardest to get right, since sometimes the single sentence that answers your question might be buried deep in a web page. We’ve recently made a breakthrough in ranking and are now able to better understand the relevancy of specific passages. By understanding passages in addition to the relevancy of the overall page, we can find that needle-in-a-haystack information you’re looking for. This technology will improve 7 percent of search queries across all languages as we roll it out globally.

https://blog.google/products/search/search-on/

Ta technologia pozwala Google bezpośrednio wybierać odpowiednie fragmenty tekstu na stronie, aby odpowiadać na konkretne zapytania użytkowników.

Jak to działa?

Fragmenty pozwalają Google oceniać konkretne, trafne sekcje z określonej strony. Nie tylko samą stronę jako całość. Działa to trochę jak Featured Snippets.

Oto przykład jakim posłużyło się Google podczas oficjalnego ogłoszenia, że passages ranking będzie miało wpływ na pozycjonowanie stron internetowych:

google passage ranking w seo i pozycjonowaniu stron
Cytat tłumaczony z język angielskiego: Dzięki nowym możliwościom rozumienia fragmentów Google może zrozumieć, że wynik po prawej stronie jest o wiele bardziej odpowiedni dla konkretnego zapytania niż szersza strona na ten temat. W tym przypadku nasze systemy były w stanie wyróżnić polecany fragment, ale to ulepszenie dotyczy ogólnego rankingu stron internetowych.

Więc zamiast skupiać się na całej stronie, Google skupia się na odpowiednich fragmentach.

Tylko pamiętaj, że dotyczy się to konkretnych zapytań, ponieważ algorytm wciąż analizuje całą domenę i poszczególne strony:

pozycjonowanie stron w google

Więc sam fakt, że stworzysz najlepszą odpowiedź w 2-3 zdaniach to za mało.

Liczy się całość, czyli domena, linki, UX, SXO, optymalizacja treści, dobry content plan i inne.

Natomiast Google Passages Ranking daje nam bardzo przydatne wiadomości jeśli chodzi o pozycjonowanie stron internetowych…

Bo jeśli umiesz czytać pomiędzy wierszami to jest to bardzo ważne.

Twórz swoje treści na stronie w odpowiednich sekcjach

Zgodnie z passage ranking, wiesz już, że Google może oceniać fragmenty strony internetowej, jako „mini” strony.

Dlatego tak ważne jest teraz dzielenie wpisów na sekcje.

Nawiązać chcę tutaj do semantycznego SEO i tzw. context scoring, kiedy Google używa wektora nagłówka. Dzięki temu stara się wybrać, który fragment ma najlepszy kontekst dla danego zapytania. Działa to mniej więcej na tej zasadzie:

Context scoring a kolejność nagłówków w treści
Context scoring a kolejność nagłówków w treści

Z tego powodu wszystkie zapytania użytkownika, czy wszystkie podtytuły w Twojej treści powinny być umieszczane w hierarchii, biorąc pod uwagę zamiar wyszukiwania.

Dla przykładu, jeśli spojrzysz na mój wpis na temat SEO SEM, to zobaczysz, że jest on podzielony na rozdziały dotyczące SEO i rozdziały dotyczące SEM.

sem seo różnice

Twórz długie treści

Od czasu kiedy Google zaczęło analizować tematy, a nie tylko słowa kluczowe zasady SEO zaczęły się zmieniać.

Kiedyś jeśli tworzyłeś wpisy, które pokrywały dokładnie całe zagadnienie to wyżej w rankingu mogły się pojawiać dedykowane wpisy na super długie frazy z długiego ogona.

Obecnie obserwujemy trend do tworzenia jednego wpisu na temat kilku powiązanych ze sobą słów kluczowych.

Są to tak zwane klastry tematyczne (topic clusters).

Google stwierdza, że używają „słów często występujących razem”, aby zrozumieć główny temat artykułu:

LSI topic clustering klastry tematyczne semantyczne SEO

Tylko celowo nie unikaj słów kluczowych.

Tak na prawdę Google poleca ich stosowanie:

Semantyczne SEO a sugestia stosowania słów kluczowych od Google
Semantyczne SEO a sugestia stosowania słów kluczowych od Google

Poza tym dłuższe treści, same w sobie potrafią lepiej pokryć daną tematykę.

Praktycznie każde badanie w branży potwierdza, że wpisy powinny mieć więcej jak 2000 słów.

jak długie powinny być treści SEO
jak długie powinny być treści SEO

Optymalizuj treści pod featured snippets

Skoro wszyscy chcą być 1 w Google to może lepiej być jeszcze wyżej na pozycji 0?

Featured Snippets polecane fragmenty z odpowiedzią
Featured Snippets polecane fragmenty z odpowiedzią

Aby pojawić się w sekcji featured snippets (polecanych fragmentów z odpowiedzią) trzeba:

 • zadbać o formatowanie,
 • autorytet strony,
 • HTTPS, a także
 • pokrycie tematyczne treści (topical authority).

Dodatkowo, badanie przeprowadzone przez SEL wykazało, że znaczniki strukturalne mogą zwiększyć organiczny CTR o 30%:

dane strukturalne podnoszą wskaźnik CTR
dane strukturalne podnoszą wskaźnik CTR

Więc jak widzisz warto się postarać, bo wiele osób po prostu klika w featured snippety, a nie wyniki organiczne.

Kilka praktyk w pozycjonowaniu featured snippets

Po pierwsze fragmenty rozszerzone „zabierają” kliknięcia z wyników organicznych:

pozycjonowanie google i CTR w featured snippets

I to prawie 9%!

Jak wygląda najlepsza strategia, aby tam się znaleźć?

Po pierwsze, musisz się znajdować na pierwszej stronie Google na dane słowo kluczowe.

Ahrefs przeprowadził analizę, która potwierdza, że w 99,58%, jeśli ktoś pojawia się w sekcji featured snippets, to był w top 10.

Po drugie, musisz odpowiednio formatować wpis blogowy.

Najlepiej działa struktura:

 • pytanie, lub nagłówek (np h2, h3),
 • krótki tekst na 40-70 słów, konkretnie udzielając odpowiedzi (bez lania wody).

Lub tabela <table>, czy lista <li>.

Wyszukiwanie obrazem i wyszukiwanie głosowe

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie tymi tematami, dlatego pozycjonowanie obrazków, grafik i SEO wyszukiwania głosowego to coś na czym musisz się skupić.

„Ok Google”, „Hej, Siri”…

W Stanach Zjednoczonych 40,2% ludzi używa jakiejś formy wyszukiwania głosowego:

Wyszukiwanie głosowe voice search SEO
Wyszukiwanie głosowe voice search SEO

Google lens (obiektyw Google) to wyszukiwarka, która jest używana kilka miliardów razy rocznie.

Ma wiele ciekawych funkcji, jak m.in. rozpoznawanie roślin, czy rozwiązywanie zadań:

obiektyw google

Możesz nawet w tej chwili otworzyć obiektyw Google i zacząć skanować rzeczy w swoim otoczeniu.

Gdy zaczniesz samumu korzystać z tej technologii, to szybko zauważysz, że wyszukiwanie wizualne jest bardzo pomocne w wielu przypadkach. Pozycjonowanie obrazków i grafiki, działa bardzo dobrze w przypadku:

 • E-commerce (zakupy)
 • Przepisy i wskazówki
 • Recenzje lokalnych firm
 • Identyfikacja punktów orientacyjnych
 • Informacje o wartości odżywczej
 • Tłumaczenie
 • Przepisy
 • Dużo więcej

Wg Johna Muellera, najlepsze praktyki to:

 • Zapewnij dobry kontekst: upewnij się, że treść wizualna jest odpowiednia do tematu strony.
 • Optymalizuj rozmieszczenie: jeśli to możliwe, umieszczaj obrazy w pobliżu odpowiedniego tekstu.
 • Nie umieszczaj ważnego tekstu w obrazach.
 • Twórz witryny informacyjne i wysokiej jakości.
 • Twórz witryny przyjazne dla urządzeń mobilnych.
 • Stwórz dobrą strukturę adresów URL dla swoich obrazów.
 • Dodaj uporządkowane dane. Grafika Google obsługuje uporządkowane dane dla następujących typów: Produkt, Wideo, Przepis.
 • Dodawaj zdjęcia dobrej jakości.
 • Dołącz opisowe tytuły, podpisy, nazwy plików i tekst obrazów tag alt.

Domain authority, linki, topical authority, E-A-T i RankBrain

Kiedyś liczyły się tylko linki zewnętrzne.

Dzisiaj jest to topical authority, semantyczne SEO, RankBrain i E-A-T.

E-A-T oznacza wiedzę specjalistyczną (Expertise), autorytatywność (Authoritativeness) i wiarygodność (Trustworthiness). Koncepcja pochodzi z wytycznych Google Search Quality Rater i stała się dobrze znana po aktualizacji Medic Update (YMYL) w sierpniu 2018 r.

E-A-T jest jednym z czynników, które Google wykorzystuje do oceny ogólnej jakości strony internetowej.

Sporo odpowiedzi jak pozycjonować strony dają nam wytyczne dla moderatorów treści (Google Raters) w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Google e-a-t
Google e-a-t

EAT od lat jest częścią algorytmu.

Ale teraz, E-A-T jest ważniejszym czynnikiem rankingowym niż wcześniej.

Na przykład raport Google „Jak działa wyszukiwanie” wspomina, że chcą pokazywać tylko „wiarygodne źródła”.

Mamy ponad 10 000 osób oceniających jakość wyszukiwania, które wspólnie wykonują miliony próbnych wyszukiwań i oceniają jakość wyników według tego, jak dobrze mierzą się z tym, co nazywamy E-A-T: Ekspertyza, Autorytatywność i Wiarygodność.Osoby oceniające, postępując zgodnie z instrukcjami, które każdy może przeczytać w naszych wytycznych dotyczących oceny jakości wyszukiwania, oceniają wyniki dla przykładowych zapytań i oceniają, jak dobrze wymienione strony prezentują te cechy jakości.

https://blog.google/products/search/how-google-delivers-reliable-information-search/
eat google raters

Jak zademonstrować więc Google E-A-T?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby budować w oczach Google EAT:

stań się ekspertem, lub zatrudnij eksperta

To czego Google nie chce to content tworzony przez AI, lub osoby (copywriterów), którzy nie są autorytetem w danej dziedzinie i nie znają się na temacie.

Najwięcej w rankingach tracą strony YMYL (Your Money Your Life), czyli głównie medycyna i finanse:

Google pozycjonowanie EAT YMYL
Bądź przejrzysty, wiarygodny i transparentny

Backlinki i PageRank są cały czas bardzo ważne, ale musisz dbać tez o przejrzystość swojej firmy.

Google musi Ci zaufać, bo bez tego nie będzie pokazywać innym Twojej firmy.

Zadbaj więc o:

 • dane firmowe,
 • dokładnie o stronie (about page)
 • musisz mieć łatwą do znalezienia stronę kontaktową
 • referencje i zewnętrzne linki do źródeł
 • polityka prywatności i warunki świadczenia usług
 • wskazany autor artykułów
 • adresy itp.
pozycjonwoanie google www
Niech Ciebie cytują (linkują do Ciebie)

Oprócz bardzo dobrego i pomocnego contentu co możesz jeszcze zrobić, żeby zdobywać wzmianki i linki zwrotne?

Dobrą strategią jest udzielanie wywiadów, pisanie artykułów na zewnętrznych portalach (guest posting), czy podcast jako gość.

Wystarczą nawet same wzmianki, np. Twoje imię i nazwisko, albo nazwa firmy.

RankBrain i pozycjonowanie stron

RankBrain to algorytm Google bazujący na sztucznej inteligencji AI. Pozwala uszeregowywać wyniki w SERP’ach na podstawie zadowolenia użytkownika i zaspokojenia jego intencji (odpowiedź na pytanie).

jak działa rankbrain
jak działa rankbrain

Algorytm sprawdza więc czy Twoje treści są wyczerpujące, co bezpośrednio wpływ ana pozycjonowanie Twojej witryny.

Pozycjonowanie wideo SEO

Wideo to prawdziwy gamechanger.

Nawet Google zaczyna coraz częściej wyświetlać filmy w wyszukiwarce organicznej:

Filmy YouTube pojawiają się w wynikach Google
Filmy YouTube pojawiają się w wynikach Google

Ludzie już nie spędzają czasu w internecie, aby tylko czytać. Oni chcą też oglądać wideo:

trendy wideo seo

Więc jeśli wideo nie jest częścią twoich planów i strategii marketingu internetowego to wiele tracisz. Oto, jak możesz wykorzystać wideo do poprawy pozycjonowania.

Pozycjonowanie filmów wygląda tak:

 • optymalizuj pod wideo featured snippets,
 • podziel film (rozdziały), lub/i blog (nagłówki), na którym umieszczasz film na części,
 • optymalizuj filmy wideo pod seo (tag title, czyli tytuł, tagi, opis),
 • dodaj transkrypt,
 • rozwijaj swój kanał youtube, lub inne platformy na których jesteś. Prawdą jest, że nawet gorzej zoptymalizowany film, wyświetli się wyżej jeśli masz spory kanał na youtube.

Mały tip:

Jeśli nagrywasz filmy, to umieszczaj je (embeduj w treściach) na swojej stronie. Pomaga to w pozycjonowaniu i SEO, poprzez zmniejszenie wskaźnika bouce rate i wydłużenie czasu na stronie.

Ciekawy posumowanie zrobił kiedyś Brian Dean, na podstawie swojego Google Analytics:

jak zmniejszyć bounce rate

Zwiększ organiczny współczynnik kliknięć (CTR)

Wszyscy zauważyliśmy na przestrzeni lat, że zmniejszył się organiczny współczynnik klikalności.

Jedno z badań wykazało, że organiczny CTR w wyszukiwarce mobilnej spadł o 41,4%.

Nie jest tajemnicą, dlaczego: Google wypiera organiczne wyniki wyszukiwania za pomocą funkcji SERP, takich jak pola odpowiedzi (answer box), reklamy Gogle Ads (adwords), karuzele produktów Google Shopping, sekcje „Ludzie też pytają”, filmy i inne.

Aby wyróżnić się w SERPach, Twój tytuł i meta opis dosłownie musi rzucać się w oczy!

W dodatku jeśli chodzi o pozycjonowanie stron internetowych, to jednym z pozytywnych sygnałów rankingowych jest właśnie CTR:

CTR jako czynnik rankingowy Google SEO
CTR jako czynnik rankingowy Google SEO

Strony w Google, które mają więcej kliknięć niż przeciętna liczba, zajmują wyższe pozycje.

Google potwierdza CTR i kliknięcia jako czynnik rankingowy SEO
Google potwierdza CTR i kliknięcia jako czynnik rankingowy SEO

Jest kilka sposobów na to, aby podnieść pozycje w Google za pomocą CTR:

Dodaj numer w tytule.

Zobacz dla przykładu mój wpis na temat optymalizowania konwersji.

dodanie cyfr zwiększa współczynnik klikalności
dodanie cyfr zwiększa współczynnik klikalności

Liczby przykuwają uwagę.

Znane najlepszym marketerom badanie firmy Conductor, pokazało jasno, że nagłówki posiadające liczby, dostają nawet 36% więcej niż nagłówki bez liczby.

badanie klikalności nagłówków z cyframi
badanie klikalności nagłówków z cyframi

Użyj nawiasów w tytule.

Badanie przeprowadzone prze HubSpot i Outbrain udowodniło, że jeśli dodasz nawiasy w tytule, zwiększysz swój współczynnik kliknięć o 38%.

jakie nagłówki generują najwięcej kliknięć
jakie nagłówki generują najwięcej kliknięć

Krótkie adresy URL.

Oto niepoprawnie i poprawnie sformatowany adres URL:

Worpdress friendly URL bezpośrednie odnośniki
Worpdress friendly URL bezpośrednie odnośniki

W dodatku krótkie adresy URL wypadają lepiej w SERP:

krótkie adresy URL wypadają lepiej w SERP
krótkie adresy URL wypadają lepiej w SERP

Zoptymalizuj opis meta (meta description).

Ciekawy może zwiększać kliknięcia.

meta opis description

Pozycjonowanie techniczne

techniczne seo optymalizacja techniczna

Pozycjonowanie techniczne, inaczej techniczne SEO, to dosyć długa lista, dlatego zalecam przeczytać wpis na ten temat na tym blogu.

Oto niektóre z czynników składających się na optymalizację i pozycjonowanie techniczne:

 • Error 404
 • Thin content
 • Duplicate content (duplikaty treści)
 • Hreflang
 • Przekierowania 301
 • Tagi kanoniczne rel=”canonical”
 • Mapy witryny XML
 • Dane strukturalne
 • Javascipt
 • Kanibalizacja słów kluczowych
 • Wdrożenie certyfikatu SSL
 • Struktura strony i przejrzysta nawigacja, w tym breadcrumbs
 • Utworzenie i dodanie na stronie pliku robots.txt
 • Wdrożenie i optymalizacja meta tagów
 • Spójna struktura linkowania wewnętrznego
 • Optymalizacja adresów URL (friendly URL)
 • Optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych
 • Tagi noindex
 • Optymalizacja szybkości strony
Bill Slawski Architektura i techniczne seo
Bill Slawski Architektura i techniczne seo

Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie strony internetowej to nie jest niski koszt, ponieważ każdy wie, że Google dostarcza wyższej jakości ruch niż social media.

Każdy przedsiębiorca wie, że pewne słowa kluczowe dostarczają dosłownie gotowych klientów.

Ale na szczęście można obliczyć ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej.

I to czy to się opłaca, bo naszym klientom (i nam samym) bardzo:

Czy-warto-inwestowac-w-seo-dlaczego-pozycjonowanie-sie-oplaca

Oto jak:

 • sprawdź widoczność konkurenta na frazy. Możesz użyć dowolnego programu do SEO
 • sprawdź ile ma zaindeksowanych stron w internecie. Możesz to zrobić za pomocą komendy site:, czyli wpisujesz nazwedomeny bez https, czy www. Przykład site:unicornads.pl Google pokaże Ci liczbę stron
 • znowu użyj dowolnego narzędzia SEO, żeby sprawdzić jakie backlinki ma Twoja konkurencja

Jeśli będziesz posiadał te informacje to możesz oszacować szacunkowy koszt pozycjonowania. Czyli ile treści trzeba napisać, i ile linków pozyskać z portali. Możesz bezpośrednio napisać do serwisów z zapytanie, jaki jest u nich koszt publikacji.

Natomiast jeśli chcesz poznać gotowe pakiety, to sprawdź nasz cennik seo.

agencja seo firma pozycjonowanie stron
Sprawdź: UnicornAds.pl i UniqueSEO.pl

Pozycjonowanie stron Google

Jak widzisz pozycjonowanie i optymalizacja to nie tylko dobór słów kluczowych i dodanie kilku linków, aby szybko pojawić się w wynikach wyszukiwania. Jest to o wiele większa strategia marketingowa.

Zaczyna się od analizy Twojego biznesu i dopiero następnie można sporządzić content plan słów kluczowych, bo każde ma inną stawkę reklamową, co przekłada się także na „trudność frazy” w SEO:

przykłady wyszukiwania w planerze słów kluczowych Google dla frazy SEO
przykłady wyszukiwania w planerze słów kluczowych Google dla frazy SEO

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Najważniejsze terminy w pozycjonowaniu stron internetowych w Google i innych wyszukiwarkach

Aby być na szczycie wyników wyszukiwania musisz dogłębnie poznać terminologię marketingową Google.

seo techniczne

Słownik SEO i pozycjonowania:

 • Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych: dzieli się na działania związane z modyfikacją treści na witrynie (np. frazy i słowa kluczowe), optymalizacja pod konkretne frazy i zmiany w kodzie źródłowym (standard W3C) serwisu (optymalizacja techniczna), aby poprawić funkcjonowanie strony.
Audyt SEO
 • Audyt SEO – okresowa analiza działań onsite i offsite.
 • Blach Hat SEO – niedozwolone dziąłania pozycjonerskie, za które Google może zbanować witrynę, lub nałożyć filt ręczny, lub filtr algorytmiczny.
 • Bread crumbs (nawigacja okruszkowa breadcumbs, ścieżka powrotu, menu okruszkowe) – element nawigacyjny wiktryny, który wskazuje aktualną lokalizację, gdzie znajduje się użytkownik
 • Cloaking – wyświetlanie innej wersji strony niż prowadzący do niej link
 • Core Web Vitals – podstawowe wskaźniki internetowe (LCP, FID i CLS) pozwalają oszacować jakość strony w interakcji z użytkownikami. Są toczas ładowania, szybkość działania strony, stabilność układu strony.
 • Crawl budget – informuje nas jak często i jakie zasoby posiada robot indeksujący Google.
jak działają wyszukiwarki google
 • Doorway page – strona internetowa, stworzona aby być wysoko na dane frazy, ale przekierowuje do innej witryny
Co to jest SEO
 • Ekonomia informacji (marketing internetowy) – jest to zarządzanie informacją tak aby jak najszybciej dotarła do zainteresowanego użytkownika. W skład jej wchodzą pozycjonowanie i badanie przyszłości wyszukiwarek, sieci semantyczne, użyteczność stron internetowych, oraz architektura informacji i inne formy marketingu internetowego.
 • Google bomb – przestarzała technika dodawania linków z konkretnym anchorem tekstowym, aby dana strona pojawiała się wyżej w wynikach wyszukiwania. Negatywnym przykładem w Polsce było linkowanie z anchor text’em „kretyn” do strony polskiego posła Andrzeja Leppera, aby ta pojawiała się właśnie wysoko na tą frazę
 • Head (HTML) <head>- sekcja nagłówkowa w dokumencie HTML lub XHTML (ang. head – głowa, header – nagłówek)
 • Hosting SEO – od zwykłego hostingu różni się tym, że dostajemy kilka adresów IP co pozwala stawiać strony pod róznymi adresami IP.
 • Kanibalizacja słów kluczowych – zjawisko kiedy więcej jak jedna postrona serwisu została zoptymalizowana na idnetyczne słowokluczowe, co powoduje dla algorytmu Google problem, na zasadzie, „która jest właściwa”?
 • Keyword – inaczej słowo kluczowe, lub fraza kluczowa, jest to podstawa optymalizacja SEO i pozycjonowania
 • Keyword stuffing – spamowanie frazami
 • Link baiting – techniki i działania, które mają na celu zdobycie naturalnych linków zwrotnych, czyli linków przychodzących. Są to między innymi: grafiki i infografiki do zaembedowania, wywiady, podcasty, marketing afiliacyjny, konkursy, raporty.
 • Link farm -farma linków, farma hiperłączy
 • Link spam, comment spam, blog spam, czyli „spam odnośnikami”, „spam blogowy” i „spam w komentarzach”.
 • Linkowanie – są to działania wewnątrz serwisu (linkowanie wewnętrzne) jak i na zewnątrz (linkowanie zewnętrzne) związnae z optymalizacją dla wyszukiwarek internetowych
 • Long tail (długi ogon) – frazy kluczowe składające się z więcej jak 2-3 słów
long tail keywords słowa kluczowe z długiegho ogona
 • Mirror – kopia strony internetowej
 • Nofollow – atrybut linków, który komunikuje, aby roboty wyszukiwarek nie podążały za tym łączem
 • Optymalizacja doświadczenia użytkownika (and search experience optimization – SXO). Wywodzi się z poąłczenia SEO i UX czyli user experience.
 • PageRank – matematyczny algorytm Google, stworzony aby obliczac moc linków
 • SEF, search engine frindly – czyli projektowanie serwisu i stron internetowych, aby były przyjazne dla wyszukiwarek w kwestii indeksowania treści i crawlowania podstron.
architektura informacji struktura strony internetowej silo
architektura informacji struktura strony internetowej silo
 • SEM (search engine marketing)- marketing w wyszukiwarkach internetowych, to połączenie SEO i reklam płatnych PPC
 • SERP (ang. search engine results page) – wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce
 • Spam blog, inaczej splog – najczęsciej tworzony przez automat, robota internetowego, aby generować spamowe strony pod pozycjonowanie witryn i linki
 • Spamdexing – połączenie angielskich słów: indexing + SPAM
 • Ukryty tekst – hidden text, technika black hat ukrywania contentu, np. biała czcionka na białym tle
 • Webring – popularna w latach 90. XX wieku, forma łączenia tematycznych stron WWW.
 • White Hat SEO -praktyki dla webmasterów zgodne z wytycznymi Google
 • Wyniki organiczne – to część widoczna w wyszukiwarce internetowej, która nie obejmuje wyników płatnych (linki sponsorowane i reklamy)
Reklamy google ads SEO
 • Webmaster – projektant stron internetowych (webmastering)
 • Wyszukiwanie głosowe (Google Voice Search)
 • Znacznik meta (meta title, meta keywords, meta description, meta opis) – zbiór znaczników w sekcji nagłówkowej dokumentu. Z angielskiego meta elements. Są używane do opisu zawartości i stosuje się je przy tworzeniu sklepów i stron internetowych w formacie HTML oraz XHTML.

Podsumowanie

Pozycjonowanie stron jest kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu online. Poprzez optymalizację treści, struktury, linkowania i innych czynników, witryna może uzyskać wyższą widoczność w wynikach wyszukiwania, przyciągając większą liczbę odwiedzających i zwiększając ruch na stronie. Pomocne narzędzia i różnorodne techniki pozycjonowania są dostępne dla marketerów i właścicieli stron, aby skutecznie konkurować w przestrzeni online. Pamiętaj, że pozycjonowanie to proces ciągły, który wymaga cierpliwości, analizy danych i dostosowania się do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek. Dlatego warto poświęcić czas i wysiłek na poprawę pozycji swojej witryny, aby cieszyć się większym ruchem i sukcesem w sieci.

optymalizacja-tekstu-seo-ads-google-facebook

Teraz chciałbym usłyszeć od Ciebie:

Który fragment artykułu był dla Ciebie najbardziej zaskakujący?

A może masz jakieś pytanie.

Tak czy inaczej, zostaw teraz krótki komentarz poniżej.

FAQ – krótkie pytania i szybkie odpowiedzi

Czy pozycjonowanie to SEO?

Pojęcia takie jak pozycjonowanie i SEO są często używane zamiennie, ale nie oznaczają tego samego. Pozycjonowanie ma szersze znaczenie, a SEO jest jednym z jego elementów.

Jak zrobić pozycjonowanie?

Na pozycjonowanie/seo składa się wiele elementów, m.in.: dobór fraz kluczowych i analiza pozycji w wyszukiwarce Google na te słowa kluczowe, techniczne SEO, audyt SEO, link building, wdrożenie zaleceń optymalizacyjnych, rozbudowa treści i contentu.

Czy pozycjonowanie jest trudne?

Tak, ponieważ nikt nie wie jak zbudowany jest algorytm Google i praca pozycjonera polega głównie na szukaniu schematów w Google, które ciągle się zmienia. Pewne zasady są stałe, ale w tej pracy trzeba ciągle ewoluować.

Jak zdobywać klientów dzięki pozycjonowaniu w Google?

Pozycjonowanie strony w Google zdobywa klientów na „autopilocie” jeśli wybierzesz odpowiednie słowa i frazy kluczowe. Mowa tutaj o intencji transakcyjnej, czyli chodzi o to co ludzie wpisują, kiedy chcą coś kupić, a nie tylko poczytać informacje.

Google pozycjonowanie cennik

Jeśli chcesz otrzymać dedykowaną wycenę na pozycjonowanie swojej strony, lub sklepu to zapraszam do kontaktu z naszą agencją UniqueSEO.pl

Czy pozycjonowanie sklepu internetowego różni się od pozycjonowania strony www?

Pozycjonowanie sklepów praktycznie nie różni się od pozycjonowania stron internetowych. Z racji, że e-commerce mają po prostu więcej podstron, to SEO skupia się na kategoriach. Czyli w sklepach internetowych wszystko wygląda podobnie, tylko, że pozycjonuje się kategorie produktów.

Co to jest pozycjonowanie wizytówki Google?

Pozycjonowanie lokalne to tak zwany Google local pack. Czyli oprócz widoczności w mapach zależy nam też, aby wizytówka wyświetlała się jak najwyżej.

Pozycjonowanie stron jak się nauczyć?

Pierwsze od czego polecam zacząć to kurs pozycjonowanie stron internetowych od UniqueSEO, ponieważ jest tam wszystko od budowania zaplecza SEO, po link outreach i strategie white hat.

Czym jest pozycjonowanie w marketingu?

Pozycjonowanie w marketingu ma kilka znaczeń. Może być to pozycjonowanie marki, czyli budowanie statusu eksperta, lub pozycjonowanie produktu.

Jak pozycjonować produkt?

Pozycjonując produkt, lub ofertę musisz dokładnie zbadać:
-analiza SWOT wprowadzanego produktu, czyli słabe i mocne strony,
-najważniejsze preferencje potencjalnych klientów (prospektów),
-mapa percepcji produktu (pozycje towarów konkurencyjnych),
-cechy produktu, czyli USP (unique selling proposition).

Od czego zacząć naukę SEO

Naukę SEO i pozycjonowania strony najlepiej zacząć czytając blog unicornads.pl i uniqueseo.pl. Poświęcić na to trzeba kilka tygodni. Następnie zaleca się zakup kursu pozycjonowania stron UniqueSEO i indywidualnych konsultacji.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Pozycjonowanie stron internetowych -co to jest SEO (3 zasady) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)